Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.25. 22:57

Anti_45 írta:
2022.05.25. 13:58

Köszi,de mégsem ugyanaz. Mindenhez amúgy sem lehet érteni. ;)
Szerintem amit ti csináltok - a rajzolás - az jóval több mint "néhány pötty" egy szürke körben.
Azért ott figyelni kell az arányokra - látómezőhöz és egymáshoz képest is - ,fényintenzitás különbségre,méretekre,....stb.
Ráadásul úgy, ha jól tudom,hogy sem neked sem Tamásnak nincs követése.
Így akkor még ott van az állandó igazítás is,munka közben.
Úgyhogy ne szerénykedj,le a kalappal minden rajzos előtt!
A követés azért 30mm-nél még nem volt olyan nagy gond, majd a kettőscsillagoknál lesz érdekes. Inkább két dolog zavart a kézi rajz közben:

szemüveg: okulárba nézéshez homlokra feltol, rajzhoz vissza. vagy kétszer elfelejtettem homlokra tolni és belekoccantam vele az okulárba.

vörös fényű lámpa: folyamatosan ki-be kell kapcsolgatni és kell egy fél perc amíg nagyjából visszaáll a látásom.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.05.25. 23:04

tgabor írta:
2022.05.25. 22:16
Lovász András írta:
2022.05.25. 12:44
Mit csináltam rosszul?
Semmit! Ide kell idéznem Mizser Attila halhatatlan megjegyzését.
Panaszkodtam neki (jó régen...), hogy a 90/500-as refraktor 50x felett mennyire színez. Ami tény. (Ezzel készült anno a Kisatlasz.)
Lakonikus válasza ez volt: ne a színezést észleld!
Ennyi.
El lehet veszni az optikák minőségi vizsgálatában, a végtelenségig lehet olvasgatni a teszteket a neten, de a lényegen ez nem változtat.
Észlelni kell azzal, ami van, mert még azt sem tudjuk kimeríteni, majd csak sok-sok év tapasztalása után. Mindig mi vagyunk a szűk keresztmetszet.
Nyilván egy Naglerrel minden jobb, de nem az az akadály, hanem a rutin... meg az évek :-)
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.25. 23:36

Vizi Péter írta:
2022.05.25. 23:04

Panaszkodtam neki (jó régen...), hogy a 90/500-as refraktor 50x felett mennyire színez. Ami tény. (Ezzel készült anno a Kisatlasz.)
Lakonikus válasza ez volt: ne a színezést észleld!
Ennyi.

Észlelni kell azzal, ami van, mert még azt sem tudjuk kimeríteni, majd csak sok-sok év tapasztalása után. Mindig mi vagyunk a szűk keresztmetszet.
Nyilván egy Naglerrel minden jobb, de nem az az akadály, hanem a rutin... meg az évek :-)
A 9mm Plössl-el pont így vagyok, nemrég folyton panaszkodtam rá most pedig egyre többet és szebben látok vele - nincs azzal semmi baj csak én nem tudtam egyáltalán hogy kell vele nézni. Talán most már egy picit kezdek ráérezni.

A Tamás régi észlelései a 90/900-al és a hozzá kapott alap okulárokkal, de a Kisatlaszban is bőven találtam példát, hogy kellő tapasztalattal milyen szép észleléseket lehet végezni kisebb apertúrával és alap okulárokkal.
Valamelyik kezembe akadt régebbi Meteorban valakinek az 1989-ben 5cm-es apertúrával végzett észlelésein csodálkoztam még nagyot.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.26. 08:12

tgabor írta:
2022.05.25. 23:36
Vizi Péter írta:
2022.05.25. 23:04

Panaszkodtam neki (jó régen...), hogy a 90/500-as refraktor 50x felett mennyire színez. Ami tény. (Ezzel készült anno a Kisatlasz.)
Lakonikus válasza ez volt: ne a színezést észleld!
Ennyi.

Észlelni kell azzal, ami van, mert még azt sem tudjuk kimeríteni, majd csak sok-sok év tapasztalása után. Mindig mi vagyunk a szűk keresztmetszet.
Nyilván egy Naglerrel minden jobb, de nem az az akadály, hanem a rutin... meg az évek :-)
A 9mm Plössl-el pont így vagyok, nemrég folyton panaszkodtam rá most pedig egyre többet és szebben látok vele - nincs azzal semmi baj csak én nem tudtam egyáltalán hogy kell vele nézni. Talán most már egy picit kezdek ráérezni.

A Tamás régi észlelései a 90/900-al és a hozzá kapott alap okulárokkal, de a Kisatlaszban is bőven találtam példát, hogy kellő tapasztalattal milyen szép észleléseket lehet végezni kisebb apertúrával és alap okulárokkal.
Valamelyik kezembe akadt régebbi Meteorban valakinek az 1989-ben 5cm-es apertúrával végzett észlelésein csodálkoztam még nagyot.
Igen, megint oda lyukadunk ki, hogy nem vagyunk egyformák. Kérdés, hogy ki miért észlel? Valaki azért, hogy valami maradandót alkosson (rajzol), amiben önmaga is benne van. Mások a tudományt támogatják. Megint mások a taposómalomból való kikapcsolódás végett, a maguk szórakoztatására. Vagy ezek kombinációi. Én főleg a "retinaélmény" miatt. Ahhoz viszont kell a szép kép. Nekem a GSO SV 30-as a kereső okulárom volt, csak épp a keresés volt nehézkes vele. Ha egy apróbb planetáris vagy galaxis után kutattam, de a LM külső harmadában minden csillag maszat volt, akkor nehéz volt megkülönböztetni őket egymástól. Szóval minden "gyanús" objektumot a LM középső 30 fokába kellett hoznom, hogy kimondhassam róla a verdiktet. Ismertek, türelmes ember vagyok, de egy idő után elszakadt a cérna...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.26. 08:36

tgabor írta:
2022.05.25. 22:16
Hazaérve harmadik dolgom volt, hogy ezt kipróbáljam (30mm SV mint lupe). Én csak az alján keresztül kb fél méterről belenézve kaptam nagyítást és fókuszt, viszont szinte a teljes látómező asztigmiás volt. Mit csináltam rosszul?
Fogsz egy cérnát (azért azt, mert vékony szálakból áll és könnyen ellenőrizheted vele a képélességet).
Nem emlékszem, hogy a GSO SV nyaka lecsavarható-e. Ha igen, letekered. Ezután belenézel a szemlencsébe közvetlen közelről és fókuszba hozod a cérna végét. Majd lassan kiviszed a LM széle felé és megfigyelheted, hogy az apró szálak egy része egyre életlenebbé válik, más szálacskák élessége pedig megmarad. Ez a szálak irányától függ. Ez az asztigmia lényege. A szög pedig, amiben korrekciót igényel(ne), mindig érintő irányú. Ezért formálnak a LM határolójával párhuzamos körívet a csillagok.
Amit így, lupeként alkalmazva tapasztal az ember, az okulár saját aberrációja. Ehhez hozzáadódik még a távcső objektívjéből származó kómahiba (korrektor híján, amennyiben pl. Newton), valamint ha fényerős a távcső, akkor az erőteljesen összetartó sugárkúp plusz asztigmiát generál az okulárban. A végeredmény kb.
az, amit lerajzoltál. Ezeket mostanra sikerült mind kiküszöbölnöm (ld. "Barlow lencsék" topik utolsó 2 bejegyzése; máig nem ocsúdtam fel a döbbenetből).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.30. 22:39

Lovász András írta:
2022.05.26. 08:36
Fogsz egy cérnát (azért azt, mert vékony szálakból áll és könnyen ellenőrizheted vele a képélességet).
Nem emlékszem, hogy a GSO SV nyaka lecsavarható-e. Ha igen, letekered. Ezután belenézel a szemlencsébe közvetlen közelről és fókuszba hozod a cérna végét. Majd lassan kiviszed a LM széle felé és megfigyelheted, hogy az apró szálak egy része egyre életlenebbé válik, más szálacskák élessége pedig megmarad. Ez a szálak irányától függ. Ez az asztigmia lényege. A szög pedig, amiben korrekciót igényel(ne), mindig érintő irányú. Ezért formálnak a LM határolójával párhuzamos körívet a csillagok.
Amit így, lupeként alkalmazva tapasztal az ember, az okulár saját aberrációja. Ehhez hozzáadódik még a távcső objektívjéből származó kómahiba (korrektor híján, amennyiben pl. Newton), valamint ha fényerős a távcső, akkor az erőteljesen összetartó sugárkúp plusz asztigmiát generál az okulárban. A végeredmény kb.
az, amit lerajzoltál. Ezeket mostanra sikerült mind kiküszöbölnöm (ld. "Barlow lencsék" topik utolsó 2 bejegyzése; máig nem ocsúdtam fel a döbbenetből).
Emlékszem a cérna már mint áramlástani műszer is bevált nálad. :) Valóban lecsavarható az SV nyaka, Így már könnyen megvolt a fókusz. Igaz olyan közelről, hogy oldalról meg kell világítani a tárgyat. apróbetűs szövegen is gyönyörűen látszik a 30SV asztigmiája.
Egy kicsit engem is zavar, hogy a 1,7 fokos látómezőből gyakorlatban 1 max.1,1 fok használható, főleg mert a fő funkciiója számomra az olyan nyílthalmazok stb. megfigyelése lenne, melyek a binokulárban még lötyögnek.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.31. 08:15

tgabor írta:
2022.05.30. 22:39
Emlékszem a cérna már mint áramlástani műszer is bevált nálad. :)
:D
tgabor írta:
2022.05.30. 22:39
Valóban lecsavarható az SV nyaka, Így már könnyen megvolt a fókusz. Igaz olyan közelről, hogy oldalról meg kell világítani a tárgyat. apróbetűs szövegen is gyönyörűen látszik a 30SV asztigmiája.
Egy kicsit engem is zavar, hogy a 1,7 fokos látómezőből gyakorlatban 1 max.1,1 fok használható, főleg mert a fő funkciiója számomra az olyan nyílthalmazok stb. megfigyelése lenne, melyek a binokulárban még lötyögnek.
Ennél pontosabban én se tudtam volna megfogalmazni azt, hogy annak idején miért váltam meg tőle. :D

Persze lehet bűvészkedni a betekintéssel, ahogy a weboldalon leírtam, de azért egy nyílthalmazban az ember EGYBEN szeret gyönyörködni. Szerintem.

A 30 mm-es okulárfókusz az a kategória, aminél nagyon mélyen a zsebbe kell nyúlni ahhoz, hogy az ember jó képet kapjon (ES 30/82, vagy 30/68, esetleg Nagler 31/82). Ha pedig már ekkora költsége van a jó képnek, akkor a cél előtt nem érdemes megállni: egy Newtonban egy hosszú fókuszú, jó okulár alá dukál legalább egy GSO kómakorrektor. Kérdés, hogy megéri-e? Nekem igen... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.31. 10:08

Lovász András írta:
2022.05.31. 08:15

A 30 mm-es okulárfókusz az a kategória, aminél nagyon mélyen a zsebbe kell nyúlni ahhoz, hogy az ember jó képet kapjon (ES 30/82, vagy 30/68, esetleg Nagler 31/82). Ha pedig már ekkora költsége van a jó képnek, akkor a cél előtt nem érdemes megállni: egy Newtonban egy hosszú fókuszú, jó okulár alá dukál legalább egy GSO kómakorrektor. Kérdés, hogy megéri-e? Nekem igen... :)
Ráadásul ha jó tudom el kell találni, nehogy túlzásba essen az ember a minál nagyobb fókusszal - ne legyen az adottságainkhoz képest túl nagy kilépő pupilla és a segédtükör árnyékából következő vignettálás se következzen be. úgy tippelem 200/1200-as csőhöz max. 31, esetleg talán 32mm (?) fókuszút érdemes. A Baader Hyperion 31/68 egyébként beleillik színvonalban az általad felsoroltak közé?
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.31. 11:37

tgabor írta:
2022.05.31. 10:08
A Baader Hyperion 31/68 egyébként beleillik színvonalban az általad felsoroltak közé?
Nem tudom, nem ismerem, soha nem láttam élőben semmilyen Hyperion-t. Fogalmam sincs, hogyan barátkozna egy F/6-os tükör fénykúpjával.
Úgy tudom, nem vízálló, nekem ez fontos szempont; nézegettem már elég port a lencsék között... De nem akarlak lebeszélni róla.
Azt érdemes végiggondolni, hogy mennyire akarsz hosszútávon foglalkozni ezzel a hobbival. Persze ezt a legnehezebb megtenni. Ha mégegyszer kezdeném, egyesével szerezném be a kiegészítőket, de azok minőségiek legyenek.
D. Laci fórumtársunk következő mondata nagyon tetszik: "Nem vagyok olyan gazdag, hogy gagyit vegyek."
Bölcs mondás.
Azonban nehogy bárkiben is az maradjon meg ezek után, hogy a Hyperion-t "legagyiztam"! Távol áll tőlem! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.31. 12:12

Lovász András írta:
2022.05.31. 11:37

Azonban nehogy bárkiben is az maradjon meg ezek után, hogy a Hyperion-t "legagyiztam"! Távol áll tőlem! :)
Már mindegy.
Te is tudod,hogy már késő. Innentől kezdve minden csak magyarázkodás. :mrgreen:
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”