Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.23. 11:30

Tegnap én is ki akartam volna menni, de sajnos nem lett belőle semmi, túl sok volt az "akadály". A levegő párás, füstcsíkos volt, a szomszéd elkezdett műanyagot égetni, amitől még büdös is lett és a humán zavaró tényező is sok volt :(
Talán ma lekaphatom az M38-at és talán még egy másik halmazt is...
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.04.23. 13:40

M38? Áprilisban? Egészségedre :D Kicsit már lent van. Tőlem nézve meg pont a város fölött látszódik....
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.23. 14:48

M36-M37 nálam simán jött. 20 percen belül le lett rajzolva mindkettő ;) És nincs is város alatta :D
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.04.23. 19:33

Sziasztok!

Teszteltem egy új, kitelepülős észlelőhelyet Kőszegfalva közelében. Sajnos nem teljesen OK, de azért használható, főleg bemutató célokra. Horizontig lehet látni, de a keleti oldalról, a főútról a kocsik reflektora bevág, illetve a vasútállomás néhány lámpája is eléri az észlelő helyet. Dél-nyugati, a nyugati és az északi rész viszont szinte tökéletes. Beljebb kellene menni, de oda meg már az autó nem fér be... Az időjárás ugyanakkor kegyes volt, mert jó átlátszóság és nyugodtság fogadott. Mindenesetre amit láttam az a következő volt:

1. M35, mellette az NGC2158
2. NGC2264
3. MGC2392
4. M44
5. M67
6. NGC2683
7. NGC2841
8. M68 - pedig ez már Szombathely fény-búrájában volt.

Jó észlelést!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.04.24. 12:47

Tegnap este végre sikerült találni egy jó észlelőhelyet és nekiestem a Virgo-halmaznak.
Másfél órát töltöttem a halmazban, és bizony többször is eltévedtem, pedig Égabrosszal és saját magam által rajzolt vázlattérképpel is készültem, de végső soron nem sikerült a navigálás. Nagyon sok GX-et láttam, ha 20-at nem, egyet sem, de nem tudtam beazonosítani őket. Egyszer mintha Markarian-láncra utaló alakzatot láttam volna, aztán másféle GX tömörüléseket, halvány fényfoltokat, 6-8mg-s csillagokat. Volt köztük M84-re emlékeztető lencseformájú is, de egészen elnyúlt, lapos is.
Három helyről is közelítettem a halmazt, egyrészt az epsilon Virginistől, majd a Coma-csillaghalmaz déli részétől és a Denebolától is. Bajban lennék, ha meg kellene mondanom, mely messiereket láttam. :) Nehéz dolog.

Aztán sikeres percek jöttek, megtaláltam az M5-öt és sikeresen keresgéltem a Kígyótartóban is.
Az M4 elveszett a város roppant erős háttérfényében, így kárpótlásul becéloztam az M81-82t egy jó 10 percre. 3 órakor pakoltam haza. Szép este volt!
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.24. 14:41

Sajnos a tegnapi este számomra megint kudarc volt. Fényszennyezés, légszennyezés és az M38-ról is lekéstem. De most küldöm az előző észlelésem két rajzát, az M37 és M36 halmazt:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.04.24. 15:12

Sziasztok!

Tegnap nem hagytam magam és a hülye szél meg a felhőzet, meg annak a két "falusi" utcai lámpa fényözönének ellenére kitoltam a cuccost hajnal háromig nyomtam az ipart. (Jellemző, hogy mire a "nagytávcsőhöz" értem rossz lett az idő....) A termés:

NGC3521, GX, Leo: Fényes csillagszerű maggal egy szivarszerű. ovális alakzat, kiterjedése nem túl nagy. Nagyítást bírja, de részletek nem jöttek elő.

M51, GX, Uma: A galaxis páros szépen adta magát, a két fényesebb mag és köztük húzódó híd is jól kivehető volt.

M65, GX, Leo: Egyenletes felületű fényességű lapos oválisnak mutatkozott, részletek nélkül.

NGC4536, GX, Vir: Nagyon halovány, éppenhogy csak észlelhető volt. A magja kicsit fényesebb, egyéb részlet nem jött. Három fényesebb csillag közti területen szép látvány.

NGC4527, GX, Vir: Az NGC4536-hozz hasonló megjelenésű, de sokkal határozottabban látszott, de sajnos részletek nélkül.

M68, GC, HYA: kerek forma, néhány csillag is látszik már

M83, GC, CRV: nagy méretű kerekded folt, részletek nélkül.

M104, GX, CRV: Nagyon látványos jelenség, egyértelműen jött a jól ismert forma. A központja vastagabb volt, a szélei hosszan elnyúltak.

NGC4856, GX, Vir: a központi része csillagszerű, de mintha több fényesebb pontja lenne (esetleg előtér csillagok?), formája ovális, közepesen lapult.

M49, GX, Vir: Határozottan sűrűsödő mag, de a haló részének fényessége egyenletes a felületen. A maghoz közel egy előtércsillag látható, így a teljes kép nagyon látványos.

M87, GX, Vir: Gyorsan fényesedik a központja irányába, az egész objektum relatíve kicsinek tűnik, a haló része gyorsan beolvad a háttérbe.

M98, GX, Vir: Félig az éléről látszó galaxis, magja alig fényesedik ki, alakja egyértelműen ovális.

M99, GX, Vir: Hasonló az M98-hoz, viszont ez esetben a mag egyértelműen fényesebb, csillagszerű.

M88,GX, Vir: Halvány, elnyúlt ovális, kis központi sűrűsödéssel.

NGC4762, GX, Vir: Éléről látható galaxis,három csillag alkotta egyenes (erősen elnyúlt trapézt alkotnak együtt) mellett látható, nagyon megkapó látvány

NGC4754, GX, Vir: Ovális foltocsak egy képmezőn belül az NGC4762-vel. Részlet nem látható.

M64, GX, Vir: Nagy kiterjedésű és fényes ovális folt, határozottan csillagszerű maggal.

M53, GC, Vir: Nagy méretű gömbhalmaz, érdekes viszont, hogy a teljes korong egyforma fényességűnek tűnik. Nagyobb nagyítással már kezd bontható "lenni".

NGC4725, GX. Vir: Lapos, elliptikus folt, csillagszerű maggal.

NGC4565, GX, Vir: Hatalmas kiterjedésű éléről látszó galaxis, hosszan elnyúlik a képmezőben, magja is kiterjedt, lencse alakú. Jó égbolton fantasztikus látvány lehet.

M85-M86 GX, Vir: Egy képmezőben látszanak, a 86-os ovális, míg a 85-ös szivar alakot mutat.

M100, GX, Vir: Elmosódott csillagnak tűnő, nagyon alacsony felületi fényességű objektum.

NGC4293, GX, Vir: Nagyon halvány erősen elliptikus formájú égitest, a környékén néhány fényesebb csillaggal.

M61, GX, Vir: Nagyon halovány objektum, EL-el mintha egy-egy csillagszerű fényesebb régiója lenne.

M59, GX, Vir: Halvány ovális volt, viszont a magja nagy méretűnek tűnik.

M58, GX: Vir: Kör alakú, halvány foltocska, részlet nem látható.

M60, GX, Vir: Határozottan fényes, kör alakú objektum, egyenletes felületi fényességgel, mag nem látszik.

M89, GX, Vir: Kis méretű, kör alakú folt, csillagszerű maggal.

M90, GX, Vir: Halvány szivar szerű-formájú folt, néhány előtércsillaggal.

M91, GX, Vir: Az észlelhetőség határán volt, halvány, elliptikus forma.


Egyéb:

STF166, kettőscsillag, CRV: két egyforma fényességű csillag, sárga színű tagokkal.
Corvus delta, kettőscsillag, CRV: tág kettős, jelentős fényesség különbséggel.

Jó észlelést!
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.04.24. 18:18

Sziasztok!

Péntek este (mely átlagos átlátszóságot hozott) az alábbi galaxisok kerültek terítékre a 30 centis Dobsonnal:

NGC 3718:

A galaxis szokatlan alakja inkább az asztrofotósok szívét fogja megdobogtatni. Torzult spirálkarjaiból halványan látszódott egy kevéske, de az igazi érdekességét az adta ennek a galaxisnak, hogy a megnyúlt magvidékét kettősnek láttam, ezt pedig a galaxis centruma előtt húzódó porsáv okozta. A galaxis magvidéke mellett egy 15 magnitúdónál halványabb csillag pislákolása is beugrott, ezt a fotografikus ellenőrzés megerősítette.
Az ám, az NGC 3718 tövében ott hunyorog a kicsiny, 5 tagú Hickson 56 galaxiscsoport!
Ennek 2-3 tagja látszódott, egyikük - az UGC 6527 - egész könnyen jött, mint egy 14,2-14,5 magnitúdós bolyhos csillag. A mellette levő 2 további tagot is sejteni véltem, pedig a GUIDE 7.0 ezek fényességét 15,8 és 16,8 magnitúdóban jelöli meg. A látottak alapján ennél fényesebbek kell, hogy legyenek. Ezt a csoportot ugyanezzel a műszerrel már láttam évekkel ezelőtt, de csak most vettem észre, hogy már 48-szoros nagyítással is érezhető a csoport (az NGC 3718 és a Hickson 56 rajz 191-szeres nagyítás mellett készült).
Az NGC 3718-cal szomszédos NGC 3729-nél nem időztem sokat, ezt majd meghagyom egy jobb átlátszóságú éjjelre.

NGC 3953:

Akárcsak a szomszédos M 109-ben, itt is látszik a küllő, bár ez az M 109 küllőjénél rövidebb. A halóban több helyen halvány foltok érezhetőek, némely foltokat és a küllőket lágy filament köti össze. Az NGC 3953 küllője esetében is azt éreztem, hogy fotografikusan markánsabb alakzatról van szó, vizuálisan viszont finom megjelenésű. A közelmúltban látott M 91 és M 95 küllőinél is ugyanez a jelenség tapasztalható.
Összességében az NGC 3953 izgalmas égitest volt a 30 centis távcsőn keresztül, a szomszédos M 109-cel egyenrangú csemege! Ennél a megfigyelésnél 218-szoros nagyítást használtam.

NGC 3726:

Nagy, ovális foltjában visszafogott megjelenésű magvidék foglal helyet. Az átlagos ég mellett, kis nagyításokkal feltűnően mutatkozott a galaxis a látómezőben, a rajz készítéséhez használt 218-szoros nagyítás viszont már kezdte elhalványítani, azonban így már érezhetőek voltak azok a foltok, amelyek a spirálkarok darabjaival azonosak.


Szombat esti megfigyelések, ugyancsak a 30 centis távcső használatával, szintén átlagos égbolt mellett:


NGC 2685:

A polárgyűrűs galaxisok egyik ismert képviselője a fotografikus megfigyelők számára izgalmas célpont, vizuálisan már nem mondanám hű de látványos égitestnek (218-szoros nagyítás mellett).
Az ovális égitestben szilvamag alakú centrális rész látható, ebben kompakt mag, mellette szorosan leheletnyi foltocskát érzek. Összességében darabosnak találtam a magot. Asztrofotón látható, hogy a kékes gyűrű egy szakasza elhalad a markánsabb, sárgás árnyalatú magvidék előtt, ezért a gyűrű a magvidék egy része előtt némi fényességcsökkenést eredményez. Ez okozhatta a magvidéknek a távcsőben érezhető darabosságát. Beszúrnék idő egy látványos asztrofotót a különleges szerkezetű NGC 2685-ről:

NGC 2685.jpg


Az NGC 2685 észlelését még épp be tudtam fejezni, aztán sűrű fátyolfelhőzet érkezett, a határmagnitúdó 3,5-4 között mozgott. Érdemes volt várnom 20 percet, mert aztán kiderült, de az átlátszóság átlagos maradt. Így sikerült még további két galaxist lerajzolni:

NGC 2768:

Szép, fényes, látványos, elliptikus vagy S0 típusú galaxis. 218-szoros nagyítás mellett ovális haló érezhető, melynek belsejében fényesebb, szintén ovális kis magvidék izzik. A galaxis nagytengelyében (a centrális részen keresztül) egy finom, lágy megjelenésű világos filament húzódik. Ugyanilyen filament volt rajzolható a közelmúltban a hasonló típusú NGC 3115-ben is, azonban ott a filament hangsúlyosabb, markáns megjelenésű. Elfordított látással az NGC 2768 halójának nyugati felében márványozottságot éreztem, az utólagos fényképes ellenőrzésnél az NGC 2768-ról készült SDSS-felvételen azonban semmiféle márványozottság nem látható, a haló homogén.

NGC 3079:

Szenzációs, gyakorlatilag éléről látszó spirálgalaxis, amelynek hossztengelye 5-6 ívperc hosszú, így a 218-szoros nagyítással adódó 12 ívperces látómezőben hatalmasnak mutatkozik.
A fényesebb, elnyúlt magvidék nem középpontosan, hanem a galaxis déli felébe csúszva látható, rajta kívül 2-3 folt, és egy enyhén ívelődő filament rajzolható. Csodálatos, részletekben gazdag égitest! Kísérője, a halványabb NGC 3073 is látható, azonban annál nem időztem sokat.

Amit még megnéztem, de nem rajzoltam:

NGC 3893:

Fényes csillagváros, de inkább csak a belső részei tűnnek elő, így nem mutatkozik nagynak. A fotókon markánsnak mutatkozó karok ezen az átlagos égen csak sejthetők. Egy hidegfront utáni égen érdemes lesz lerajzolni nagy nagyítással, így feltárulhat szerkezete. Kísérője az NGC 3896 is látható, ez részletet nem mutat.

NGC 4631:

17 ívperc hosszú nagytengelyének köszönhetően nem fér el a 218-szoros nagyítással adódó 12 ívperces látómezőben! Az óriási, páratlan megjelenésű galaxis szinte kézzelfogható közelségben látható, teste erősen foltos-poros. A látómezőt az NGC 4627 jelű kísérő fűszerezi, mely szintén könnyű préda.

NGC 4656:

Szintén páratlan megjelenésű. Méretét tekintve a szomszédos NGC 4631-hez hasonlóan ez is egy „szörnyeteg”. Nagyon jól látható az NGC 4656 hokiütőre hasonlító alakja, mely két fényesebb régióval bír, ezek közül az egyik a magvidéket adja, míg a másik fényes rész a hokiütő alakzat kanyarodó, rövidebb fejével azonos.

NGC 4395:

Ezt a halvány felületi fényességű különleges galaxist most tavasszal rajzoltam, de ránéztem megint, hátha még lesz szerencsém némi újabb részlethez. Sajnos a mostani átlagos égen nem tűntek fel újabb részletek, de még próbálkozni szeretnék vele. Ez a rajz most így néz ki:

NGC 4395.JPG


Hajnali egy órakor, a távcső elpakolását követően megint kezdett romlani az égbolt állapota. Órákkal később, reggel borult égboltra ébredtem…
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.29. 08:39

Én már hétfő óta arra készülök hogy észleljek! Kiváltképp szeretném binokulárral lerajzolni az M44-et amíg még látható, de minden este sűrű fátyolfelhők lepik el az eget. Már nagyon-nagyon kellene egy hidegfront ami kitisztítja az eget - legalább is ide keletre :evil:
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.04.30. 13:19

Sziasztok!

Ugyan nem tegnap észleltem, de most volt időm kicsit kidolgozni ("hála" a pocsék időjárásnak)...

messier37_nemethlaszlo.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”