Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.22. 11:52

20-án a pocsék ég ellenére mégis kimentem, annyira rég nem tudtam már észlelni. Ahogy az időjárás előrejelzés ígérte, 21.30 és 23.00 közt szépen elborult, még a Vega meg az Arcturus sem látszott, csak egy-egy pillanatra. Sebaj addig is hűl majd a tubus.
Szerencsére az időjárás előrejelzés azon ígérete is teljesült, hogy 23 óra körül nagyjából kitisztul, de rendesen hullámzott a kép, a csillagok meg hol pontszerűek voltak, hogy meg mindenféle torz alakot mutattak Gyenge határmagnítúdó, a Alcor éppen látszott pedig a zenit közelében van. Nagyon kezdő észlelő vagyok, félévet csak binóztam, a 8"-os csak nem rég van meg, ez a harmadik észlelésem vele és a legpocsékabb - ennek tükrében értékelendőek az alábbiak:

Nem sok objektumot néztem:

Elsőre valami könnyű: Polaris, Egy nagyon fényes meg egy jóval halványabb pont, ahogy kell a 9mm Plösslben is.

Eps Lyr: Ez a Vízi Péter féle alapmű szerint 100x-nál bontódik, a 9mm-es nekem nem bontotta - nem tudom, hogy az amúgy is feltűnően gyenge fényáteresztésű GSO Plössl, vagy a pocsék égbolt az oka (a látómezőben a két eps Lyr -en kívül csak az a 9m8 csillag látszott amivel háromszöget alkotnak.

M57: Ez jól látszott mint homályos kör alakú paca, sőt elfordított látással egész felismerhető volt gyűrűnek a 9mm-ben is. Színeket nem láttam benne.

M56: Ennek ott kellene lennie az általam Nagy 7-esnek nevezett (Mivel az Albireo és gamma Lyr közti szakaszon van egy kisebb 7-es is) aszterizmus tövében, az egy dolog hogy binóval nem találtam, de most a 8"-ossal sem (16mm UWAN), valamit rosszul csinálok szerintem. (kollimálást ellenőriztem - ha a Baader lézernek lehet hinni, csillagteszthez nincs még elég rövid fókuszú okulárom)

M13: (Ha ez sem látszik bepakolok) Természetesen látszott, a 9 mm-ben is, viszont elég ronda volt a 16mm UWANban is, szebb látványt vártam. Elég homályos volt, talán mert ekkor már szépen párásodott a segédtükör (a Radianton már át se lehetett látni) ezekre nézek valami barkácstippet.

Ezzel el is ment másfél óra.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1184
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.22. 13:12

Akkor te türelmesebb voltál mint én. :) Amikor már kb,70%-ban befelhősödött,mindent bepakoltam.
Azért a 9mm-es okulár már elég ahhoz,hogy ellenőrízd a kollimációt és annyira nem rossz az a GSO(én is azt kaptam a tubushoz). Ha nagyon el van baltázva, látszani fog,hogy nem koncentrikus a segédtükör árnyéka az elfókuszált csillag külső gyűrűjével. Nyilván egy csillagteszthez vagy egy nagyon finom kollimációhoz kevés.
A párásodás ellen tegyél valamit(harmatsapka,hátsó ventilátor,s.tükör fűtés),mert különben sokszor és hamar vége lesz az észleléseidnek.
Az M13-nak megfelelő magasságban (nem kell zenit,de az a legjobb) nagyon szépen,számtalan csillagra bontva kell látszódnia a távcsövedben,9mm-es okulárban,ha minden ok(a legfényesebb gömbhalmaz).
Tudom,mert ugyanilyen paraméterekkel észlelek. ;)
Kedvenc okuláromban,a 7mm-es Skypanorama -ban igazán lenyűgöző. :)
Másrészt azért 23 óra körül még sem a Herkules,sem a Líra nem jár túl magasan. Semminél több,de még nem az ideális magasság.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.22. 21:40

Anti_45 írta:
2022.04.22. 13:12
Akkor te türelmesebb voltál mint én. :) Amikor már kb,70%-ban befelhősödött,mindent bepakoltam.
Azért a 9mm-es okulár már elég ahhoz,hogy ellenőrízd a kollimációt és annyira nem rossz az a GSO(én is azt kaptam a tubushoz). Ha nagyon el van baltázva, látszani fog,hogy nem koncentrikus a segédtükör árnyéka az elfókuszált csillag külső gyűrűjével. Nyilván egy csillagteszthez vagy egy nagyon finom kollimációhoz kevés.
A párásodás ellen tegyél valamit(harmatsapka,hátsó ventilátor,s.tükör fűtés),mert különben sokszor és hamar vége lesz az észleléseidnek.
Az M13-nak megfelelő magasságban (nem kell zenit,de az a legjobb) nagyon szépen,számtalan csillagra bontva kell látszódnia a távcsövedben,9mm-es okulárban,ha minden ok(a legfényesebb gömbhalmaz).
Tudom,mert ugyanilyen paraméterekkel észlelek. ;)
Kedvenc okuláromban,a 7mm-es Skypanorama -ban igazán lenyűgöző. :)
Másrészt azért 23 óra körül még sem a Herkules,sem a Líra nem jár túl magasan. Semminél több,de még nem az ideális magasság.
Inkább annyira türelmetlen voltam, hogy még ilyen körülmények közt is kitelepedtem bízva az előrejelzésben - Utoljára márciusban és akkor is csak binóval volt lehetőségem észlelni. Kb. te vagy az első aki pozitívan nyilatkozik erről a GSO 9mm-ről eddig sehol nem láttam senkit dicsérni inkább ellenkezőleg.
Az elfókuszált csillag koncentrikus, de szebb látványt kaptam kollimálás előtt, amikor nemhogy az elfókuszált csillagon, de még az üres kihuzatba belenézve is látszott, hogy el van állítódva - viszont lényegesen jobb volt az égbolt. A Herkules jelen pozíciójában ráadásul a fényszennyezés gyönyörűen megvilágította a párás levegőt, úgyhogy homályos és fényes égrészen kaptam azt a látványt.
Ez a Skypanorama tényleg olyan lehet mint a chokito, már olvastam itt, hogy az okulár teszten is magasan verte a mezőnyt, lehet felül kéne emelkednem azon, hogy mennyire ronda - én egyelőre a 16mm -es UWAN-omnak a 7 mm-es párját tervezem beszerezni azt is sokan dícsérik.
A ventillátort kikapcsoltam egy idő után, egyébként a segédtükör szempontjából van ennek jelentősége?
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2022.04.22. 22:29

tgabor írta:
2022.04.22. 21:40
Anti_45 írta:
2022.04.22. 13:12
Akkor te türelmesebb voltál mint én. :) Amikor már kb,70%-ban befelhősödött,mindent bepakoltam.
Azért a 9mm-es okulár már elég ahhoz,hogy ellenőrízd a kollimációt és annyira nem rossz az a GSO(én is azt kaptam a tubushoz). Ha nagyon el van baltázva, látszani fog,hogy nem koncentrikus a segédtükör árnyéka az elfókuszált csillag külső gyűrűjével. Nyilván egy csillagteszthez vagy egy nagyon finom kollimációhoz kevés.
A párásodás ellen tegyél valamit(harmatsapka,hátsó ventilátor,s.tükör fűtés),mert különben sokszor és hamar vége lesz az észleléseidnek.
Az M13-nak megfelelő magasságban (nem kell zenit,de az a legjobb) nagyon szépen,számtalan csillagra bontva kell látszódnia a távcsövedben,9mm-es okulárban,ha minden ok(a legfényesebb gömbhalmaz).
Tudom,mert ugyanilyen paraméterekkel észlelek. ;)
Kedvenc okuláromban,a 7mm-es Skypanorama -ban igazán lenyűgöző. :)
Másrészt azért 23 óra körül még sem a Herkules,sem a Líra nem jár túl magasan. Semminél több,de még nem az ideális magasság.
Inkább annyira türelmetlen voltam, hogy még ilyen körülmények közt is kitelepedtem bízva az előrejelzésben - Utoljára márciusban és akkor is csak binóval volt lehetőségem észlelni. Kb. te vagy az első aki pozitívan nyilatkozik erről a GSO 9mm-ről eddig sehol nem láttam senkit dicsérni inkább ellenkezőleg.
Az elfókuszált csillag koncentrikus, de szebb látványt kaptam kollimálás előtt, amikor nemhogy az elfókuszált csillagon, de még az üres kihuzatba belenézve is látszott, hogy el van állítódva - viszont lényegesen jobb volt az égbolt. A Herkules jelen pozíciójában ráadásul a fényszennyezés gyönyörűen megvilágította a párás levegőt, úgyhogy homályos és fényes égrészen kaptam azt a látványt.
Ez a Skypanorama tényleg olyan lehet mint a chokito, már olvastam itt, hogy az okulár teszten is magasan verte a mezőnyt, lehet felül kéne emelkednem azon, hogy mennyire ronda - én egyelőre a 16mm -es UWAN-omnak a 7 mm-es párját tervezem beszerezni azt is sokan dícsérik.
A ventillátort kikapcsoltam egy idő után, egyébként a segédtükör szempontjából van ennek jelentősége?
"Eps Lyr: Ez a Vízi Péter féle alapmű szerint 100x-nál bontódik, a 9mm-es nekem nem bontotta - nem tudom, hogy az amúgy is feltűnően gyenge fényáteresztésű GSO Plössl, vagy a pocsék égbolt az oka (a látómezőben a két eps Lyr -en kívül csak az a 9m8 csillag látszott amivel háromszöget alkotnak."

Szia, ez 200-as Dobsonnal nem sikerült, vagy mekkora távcsővel? Nem olyan rossz az a GSO Plössl... nekem az SW 10mmes Plösslje + GSO 2x Barlow + 70/500-al is könnyen bomlik ketté az Eps Lyr. Ott vagy a jusztír rossz, vagy az eged volt katasztrófális. SZERINTEM.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1184
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.22. 22:41

tgabor írta:
2022.04.22. 21:40

Inkább annyira türelmetlen voltam, hogy még ilyen körülmények közt is kitelepedtem bízva az előrejelzésben - Utoljára márciusban és akkor is csak binóval volt lehetőségem észlelni. Kb. te vagy az első aki pozitívan nyilatkozik erről a GSO 9mm-ről eddig sehol nem láttam senkit dicsérni inkább ellenkezőleg.
Az elfókuszált csillag koncentrikus, de szebb látványt kaptam kollimálás előtt, amikor nemhogy az elfókuszált csillagon, de még az üres kihuzatba belenézve is látszott, hogy el van állítódva - viszont lényegesen jobb volt az égbolt. A Herkules jelen pozíciójában ráadásul a fényszennyezés gyönyörűen megvilágította a párás levegőt, úgyhogy homályos és fényes égrészen kaptam azt a látványt.
Ez a Skypanorama tényleg olyan lehet mint a chokito, már olvastam itt, hogy az okulár teszten is magasan verte a mezőnyt, lehet felül kéne emelkednem azon, hogy mennyire ronda - én egyelőre a 16mm -es UWAN-omnak a 7 mm-es párját tervezem beszerezni azt is sokan dícsérik.
A ventillátort kikapcsoltam egy idő után, egyébként a segédtükör szempontjából van ennek jelentősége?
A pozitív ez esetben azt jelentette,hogy annyira azért nem rossz, hogy egy objektumot "láthatatlanná" tegyen ;)
Nekem is van két teljesen alap,10 és 25mm Plössl okulárom,csak nem használom őket mert van jobb.
Viszont nem állítom,hogy használhatatlanok. De mindegy is,ízlés kérdése.

Egy rosszul kollimált távcső soha nem lesz pozitív hatással a képalkotásra. Rontja és kész. És akkor még ott a fényszennyezés.Viszont az értékelhetetlen 2-es,3-as seeing és a nagyon jó 6-7 között,ég és föld a különbség.
Ez magyarázhatja miért tetszett jobban a látvány még pontatlan jusztír mellett is.

Az a Skypanorama olyan,hogy előbb válnék meg bármelyik okuláromtól,mint tőle. Nincsenek nagyon drága okulárjaim,de nem is a legvacakabb fajták, viszont az SP-hez foggal körömmel ragaszkodom. Ki merem jelenteni,hogy szebb a képe és keményebb a kontrasztja mint a 11mm-es ES-nek,pedig az is nagyon ott van a szeren.
Igaz,olyan mint egy kézigránát,de nekem még tetszik is. :D
Talán beszerzem a 15mm-est is.

A hátsó ventilátor a hűtés mellett,nagyon sokat tud segíteni a párásodás elleni küzdelemben is,csak érdemes a tubus hátulját a ventilátor körül lezárni. Ez azért kell,hogy az összes levegőt a tubuson át fújja és így folyamatosan kapja a segéd is. Ekkor nem tud lepárásodni. Nem mellékesen a hűlés közben keletkező és folyamatosan a főtükör felületén garázdálkodó,képrontó hatású határréteg egy részét is magával rántja.
Ha érdekel a téma akkor itt a fórumon,a "Főtükör hűtése" c.topikban talász információt.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.04.23. 08:48

Talán beszerzem a 15mm-est is.
Vigyázz, abban már lesz széltorzítás is!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1184
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.23. 09:29

Lovász András írta:
2022.04.23. 08:48
Talán beszerzem a 15mm-est is.
Vigyázz, abban már lesz széltorzítás is!
Hangsúlyozom: talán, majd egyszer! :)
Amúgy meg (leszámítva a csúcskategóriát) hol nincs?
Hosszú vagy közepes fókuszú okulároknál,fényerős távcsövekben, kisebb nagyobb mértékben megtalálható.
A kómakorrektor most nem játszik. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.04.23. 10:12

tgabor írta:
2022.04.22. 11:52
Eps Lyr: Ez a Vízi Péter féle alapmű szerint 100x-nál bontódik, a 9mm-es nekem nem bontotta - nem tudom, hogy az amúgy is feltűnően gyenge fényáteresztésű GSO Plössl, vagy a pocsék égbolt az oka (a látómezőben a két eps Lyr -en kívül csak az a 9m8 csillag látszott amivel háromszöget alkotnak.

M57: Ez jól látszott mint homályos kör alakú paca, sőt elfordított látással egész felismerhető volt gyűrűnek a 9mm-ben is. Színeket nem láttam benne.

M56: Ennek ott kellene lennie az általam Nagy 7-esnek nevezett (Mivel az Albireo és gamma Lyr közti szakaszon van egy kisebb 7-es is) aszterizmus tövében, az egy dolog hogy binóval nem találtam, de most a 8"-ossal sem (16mm UWAN), valamit rosszul csinálok szerintem. (kollimálást ellenőriztem - ha a Baader lézernek lehet hinni, csillagteszthez nincs még elég rövid fókuszú okulárom)
Az eps Lyr egy 200-as dobsonnak könnyed ujjgyakorlat, bármilyen okulárral, ha megvan a 80-100x nagyítás.
A további beszámolódra alapozva: gyatra eged volt, és talán az észlelési/látási rutinod sem elegendő. Az M56 sem okozhatna gondot egy ekkora csővel.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.04.23. 10:22

Hangsúlyozom: talán, majd egyszer! :)
Amúgy meg (leszámítva a csúcskategóriát) hol nincs?
Hosszú vagy közepes fókuszú okulároknál,fényerős távcsövekben, kisebb nagyobb mértékben megtalálható.
A kómakorrektor most nem játszik. ;)
Nyilván nem vagyunk egyformák, én inkább egy 60°-os, de faltól falig perfekt látómezőt nézegetek, mint egy 82°-ost, aminek a külső 20°-a gatya. Márpedig a bolt is elismerte egy levélváltásunk során, hogy emiatt nem ajánlják, a 23mm-est meg végképp nem. Lehet, hogy már ismernek? :? :lol:
Az a Skypanorama olyan,hogy előbb válnék meg bármelyik okuláromtól,mint tőle. Nincsenek nagyon drága okulárjaim,de nem is a legvacakabb fajták, viszont az SP-hez foggal körömmel ragaszkodom. Ki merem jelenteni,hogy szebb a képe és keményebb a kontrasztja mint a 11mm-es ES-nek,pedig az is nagyon ott van a szeren.
Anti, 2 ilyen különböző fókuszú okulárt lehetetlen összehasonlítani. Egyszer volt alkalmam összevetni a 7 mm-es Skypanorama-t a 6,7 mm-es ES-sel; az utóbbit jobbnak találtam fényáteresztés és széltorzítás szempontjából. Nem volt nagy a különbség, de észrevehető az F/4,7-es Newtonomban. Nálad az F/6-ban gondolom jobban teljesít az utóbbi paramétert illetően. Viszont nem szeretném a témát eltéríteni, bocs az off-ért...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.04.23. 10:23

Lovász András írta:
2022.04.23. 08:48
Talán beszerzem a 15mm-est is.
Vigyázz, abban már lesz széltorzítás is!
A SkyPanorama okulárok közül a 7mm a legjobb, 15 és a 23 mm a széleken elhúz, erőteljesebben a 23mm.Persze ez távcső és tolerancia függő is.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”