Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.25. 11:03

Lovász András írta:
2022.05.25. 10:23

Nagyon precíz rajz Gábor! Ráadásul az egyik kedvenc nyílthalmazom! :)
Milyen könnyű lenne okulárt választania az amatőrnek, ha minden okulár leképezését egy-egy hasonló rajzzal illusztrálnák a boltok.
Visszaköszönnek a régi emlékek, mert volt ilyen okulárom. :)
Köszönöm András!

Nekem is a kedvenc halmazom azokból amit ismerek - bár lehet később találok majd olyat ami jobban tetszik. Félórát el tudom nézegetni - adta magát, mint az eleve huzamosabb idejű észlelést igénylő rajz témája.

Emlékszem, láttam róla az értékelésed a BTC oldalán, hasonlóak a tapasztalataim f/6-ban sem muzsikál sokkal jobban a látómező külső részein. Ennek ellenére szerethető okulár (gondolom legalábbis addig amíg nem nézek majd egy komolyabb hasonló fókuszúba). Kíváncsi lennék próbálta-e valaki 2"-es kihuzatú MC vagy SC-ben: f/12 felett hogy szerepelhet?
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.25. 11:18

Anti_45 írta:
2022.05.25. 10:47

Nagyon jó rajz, pláne elsőre! Elismerésem!
Ên is gondolkodtam már rajta,hogy meg kellene vele próbálkozni,de amikor elnézek egy-egy objektumot,rá kell ébrednem,hogy ez nekem nem menne. :cry:
Ami nem megy azt pedig nem erőltetjük. :D
Maradok a feljegyzéseimnél és talán majd oda bele trollkodok néhány firkálmányt. :)
Köszönöm Anti!

Én ezt nem hinném, azok után amilyen munkát a forgózsámolyodon, meg a távcsöveden végeztél. Pár pötty berajzolása egy sötétszürke karikába szerintem annál kevesebb ügyességet igényel. Én legalábbis egy 20 mm vastag lécet nem tudok keresztben (nemhogy hosszában) úgy elfűrészelni,- se kézi, se dekopír fűrésszel -, hogy a felső meg az alsó él közt szög ne legyen.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.25. 11:39

Szép lett! Nekem külön jó nagyobb látómezőben látni. A makival néztem/rajzoltam. Ott az összhatás a nagyobb nagyítás/szűkebb látómező miatt másabb. Csak így tovább, rajzolj le amit csak tudsz. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.05.25. 12:36

tgabor írta:
2022.05.25. 00:17
Íme első próbálkozásom (a látómező azért ennél némileg sötétebb volt valójában):

457.png
Jó rajz, egészen valósághű. Maradjon is így a rajztechnikád.
Lovász András
Hozzászólások: 2466
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.25. 12:44

tgabor írta:
2022.05.25. 11:03
Lovász András írta:
2022.05.25. 10:23
Visszaköszönnek a régi emlékek, mert volt ilyen okulárom. :)
...Emlékszem, láttam róla az értékelésed a BTC oldalán, hasonlóak a tapasztalataim f/6-ban sem muzsikál sokkal jobban a látómező külső részein. Ennek ellenére szerethető okulár (gondolom legalábbis addig amíg nem nézek majd egy komolyabb hasonló fókuszúba). Kíváncsi lennék próbálta-e valaki 2"-es kihuzatú MC vagy SC-ben: f/12 felett hogy szerepelhet?
Anno szerettem én is, de ma már sokkal jobb okulárokat használok... ilyen hosszú fókuszú nincs is a birtokomban, nálam a kilépő pupilla miatt túlzás lenne.

Attól tartok, az az okulár F/6-nál már megmutatja, mit tud, mivel lupeként használva is asztigmiás a LM széle. De hát egy Erfle már csak ilyen... de legalább nem túl drága és még a betekintési kényelme is jó.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.25. 13:58

tgabor írta:
2022.05.25. 11:18
Anti_45 írta:
2022.05.25. 10:47

Nagyon jó rajz, pláne elsőre! Elismerésem!
Ên is gondolkodtam már rajta,hogy meg kellene vele próbálkozni,de amikor elnézek egy-egy objektumot,rá kell ébrednem,hogy ez nekem nem menne. :cry:
Ami nem megy azt pedig nem erőltetjük. :D
Maradok a feljegyzéseimnél és talán majd oda bele trollkodok néhány firkálmányt. :)
Köszönöm Anti!

Én ezt nem hinném, azok után amilyen munkát a forgózsámolyodon, meg a távcsöveden végeztél. Pár pötty berajzolása egy sötétszürke karikába szerintem annál kevesebb ügyességet igényel. Én legalábbis egy 20 mm vastag lécet nem tudok keresztben (nemhogy hosszában) úgy elfűrészelni,- se kézi, se dekopír fűrésszel -, hogy a felső meg az alsó él közt szög ne legyen.
Köszi,de mégsem ugyanaz. Mindenhez amúgy sem lehet érteni. ;)
Szerintem amit ti csináltok - a rajzolás - az jóval több mint "néhány pötty" egy szürke körben.
Azért ott figyelni kell az arányokra - látómezőhöz és egymáshoz képest is - ,fényintenzitás különbségre,méretekre,....stb.
Ráadásul úgy, ha jól tudom,hogy sem neked sem Tamásnak nincs követése.
Így akkor még ott van az állandó igazítás is,munka közben.
Úgyhogy ne szerénykedj,le a kalappal minden rajzos előtt!
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.25. 21:28

Anti_45 írta:
2022.05.25. 13:58
tgabor írta:
2022.05.25. 11:18
Anti_45 írta:
2022.05.25. 10:47

Nagyon jó rajz, pláne elsőre! Elismerésem!
Ên is gondolkodtam már rajta,hogy meg kellene vele próbálkozni,de amikor elnézek egy-egy objektumot,rá kell ébrednem,hogy ez nekem nem menne. :cry:
Ami nem megy azt pedig nem erőltetjük. :D
Maradok a feljegyzéseimnél és talán majd oda bele trollkodok néhány firkálmányt. :)
Köszönöm Anti!

Én ezt nem hinném, azok után amilyen munkát a forgózsámolyodon, meg a távcsöveden végeztél. Pár pötty berajzolása egy sötétszürke karikába szerintem annál kevesebb ügyességet igényel. Én legalábbis egy 20 mm vastag lécet nem tudok keresztben (nemhogy hosszában) úgy elfűrészelni,- se kézi, se dekopír fűrésszel -, hogy a felső meg az alsó él közt szög ne legyen.
Köszi,de mégsem ugyanaz. Mindenhez amúgy sem lehet érteni. ;)
Szerintem amit ti csináltok - a rajzolás - az jóval több mint "néhány pötty" egy szürke körben.
Azért ott figyelni kell az arányokra - látómezőhöz és egymáshoz képest is - ,fényintenzitás különbségre,méretekre,....stb.
Ráadásul úgy, ha jól tudom,hogy sem neked sem Tamásnak nincs követése.
Így akkor még ott van az állandó igazítás is,munka közben.
Úgyhogy ne szerénykedj,le a kalappal minden rajzos előtt!
Azért nem egy nagy ördöngösség. Követés nélkül sem. Szerintem próbáld ki. Kezd kettősökkel nagy nagyítással. Ott egyszerűbb lesz a rajz. Mondjuk ha megbecsülöd a pozíciószöget, fényességet szeparációt az tud nehezíteni de bele lehet tanulni. Utána mehetnek a nyílthalmazok, mély ég rajzok majd akár a hold is. Nagyon sok szép hold rajz van itt is fent régebbről. A nyílthalmazok azért egyszerűbbek. Itt is leírták szerintem régebben hogyan érdemes belevágni. Csill könyvekben is. Én is azt alkalmazom. A LM kört a lapon felosztom képzeletben 12 órára, ahogy az okulárban látott LM is. Ha meg van az objektum, akkor kinézek egy csillagot ami középre esik. Berajzolom a lapon. Utána olyat érdemes keresni ami könnyen berajzolható. Mondjuk ami 3 óra felé esik pl a LM közepén vagy hasonlót. Aztán ehhez a kettőhöz viszonyítva bármelyik másik mehet 3 szög módszerrel. Megnézed merre esik, mekkorák a 3 szög képzeletbeli szárai, majd berajzolod azt is. Stb stb... A fényeseket 2B halványabbakat hb ceruzával, vagy kisebb nagyobb csillagokat rajzolsz. Aztán a ny i irányt könnyű belőni. Amerre kimegy a LM ből az objektum ott a ny. Kinézel egy csillagot és megvárod míg a LM szélére ér. Akkor a képzeletbeli órán már látod is, hogy a papíron hol jelöld. Nagyvonalakban ennyi. Szerintem érdemes megpróbálni. Nyilván nem lesz mm pontos, nem lesz minden csillag ott 21 órakor ami mondjuk 23 kor stb de ez ilyen. Szerintem nagyon jó dolog ez a rajzolás. Jah am érdemes egy bonyolultabbat korán kezdeni rajzolni. Amikor csak a fényesebb csillagokat látod. Majd ahogy telik az idő feltűnnek a halványabbak. De addig már félig kész a rajzod. Ha nagyon sűrű a LM akkor így nem fogsz elveszni benne annyira.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.25. 22:00

xyfree írta:
2022.05.25. 11:39
Szép lett! Nekem külön jó nagyobb látómezőben látni. A makival néztem/rajzoltam. Ott az összhatás a nagyobb nagyítás/szűkebb látómező miatt másabb. Csak így tovább, rajzolj le amit csak tudsz. :)
Köszönöm Tamás! Jó volna egyszer a közelébe érni a gömbhalmazaidnak, de egyelőre örölök, ha a másik nyílthalmazt össze tudom hozni. Meg is találtam a te baglyodat az oldaladon. Az de jó lett! És nagyon érdekes, hogy mennyire másként láttuk. Nem csak annyiban különbözik, mintha mondjuk a 30mm SV után beteszem a 25mm Bariumot (kb ugyanazt a látómezőt és nagyítást kapom vele mint Te a 32mm Plössl-el.)
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.25. 22:05

Vizi Péter írta:
2022.05.25. 12:36

Jó rajz, egészen valósághű. Maradjon is így a rajztechnikád.
Köszönöm Péter!

Igyekezni fogok. Most már komolyan félek elkészíteni a másik nyílthalmazt. :)
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.25. 22:16

Lovász András írta:
2022.05.25. 12:44

Anno szerettem én is, de ma már sokkal jobb okulárokat használok... ilyen hosszú fókuszú nincs is a birtokomban, nálam a kilépő pupilla miatt túlzás lenne.

Attól tartok, az az okulár F/6-nál már megmutatja, mit tud, mivel lupeként használva is asztigmiás a LM széle. De hát egy Erfle már csak ilyen... de legalább nem túl drága és még a betekintési kényelme is jó.
Hazaérve harmadik dolgom volt, hogy ezt kipróbáljam (30mm SV mint lupe). Én csak az alján keresztül kb fél méterről belenézve kaptam nagyítást és fókuszt, viszont szinte a teljes látómező asztigmiás volt. Mit csináltam rosszul?
Láttam egy tesztet youtube-on a 31 mm Celestron Luminoussal. Az 5x annyiba kerül és a beszámoló alapján legalább olyan durva hibái vannak mint az SV-nek. Lehet mondani, a GSO SV-knek igen jó az ár-érték aránya.
10x56 B
203/1200 Dob.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”