Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.24. 15:55

Ankalimon írta:
2021.02.24. 13:39
Hát, ezt nem igazán értem: itt nincs redőny. Mindkét esetben ugyanannyi fény jön be, csak az egyik esetben egy keskenyebb résen, sokkal erősebb fény, a másikban meg egy nagyobb résen halványabb. A fotonok száma pöccre ugyanannyi...
Na itt a bibi. A fotonok száma nem ugyanannyi!
Példa: Telihold. Az egyszerűség kedvéért 2 db 50°-os plössl okulárt használunk. Az egyik 24mm, másik 4,7mm fókusszal rendelkezik. Először betesszük a 24 mm-est. A Hold teljes korongja belefér a látómezőbe, az összes róla érkező foton a szemünkbe jut, a felületi fényessége brutál nagy, a látvány után káprázik a szemünk. Ezután betesszük a 4,7mm-est. A Holdkorong kb. negyede fér a látómezőbe, (azaz a 3/4-éről nem érkezik foton a szemünkbe), az is jóval alacsonyabb felületi fényességgel. Talán még szűrő se kell.

Az ne zavarjon meg téged, hogy a kilépő pupilla csökkenésével együtt növekszik a képméret, a két dolog nyilván együttjár. Ahogy növeljük a nagyítást, egyre több terület marad le a látómezőről és annak a fénye már nem jut el a szemünkig, ezenkívül ami a látómezőn belül marad, annak a felületi fényessége is csökken. Ahogy szűkítjük a nyílást, egyre több fénysugarat zárunk ki. És igen, a képméret növekedésével jobban eloszlanak a fotonok a retinán.

Miért látod a Holdat halványabbnak UGYANAZON NAGYÍTÁSON (mondjuk 200x) egy 10 centis távcsőben, mint egy 30 centisben? Mert az előbbinél ennél a nagyításnál jóval kisebb a kilépő pupilla. Amikor ránézel messzebbről az okulárra és látod megjelenni a kilépő pupillát, akkor gyakorlatilag az objektívet látod. Tehát az objektív átmérője és a kilépő pupilla átmérője között szoros összefüggés van!

Bocsi, ha nagyon elragoztam... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.24. 16:01

gyuri17 írta:
2021.02.24. 15:14
Tamás jól látod a gyakorlatot, mert valóban ez a helyzet; nem mindegy miről beszélünk: a látómező fényéről, vagy abba helyetfoglaló kis objektum fényéről. Alap esetben két helyzet van: sötét háttér előtt világos alkzat, (minimális nagyítással növelhető a kontrasz) és a világos háttér előtt sötét alakzat, ( Lófej-ködöt) amin a kilépő pupilla növelése segít.
A látómező fénye és kiterjedt objektum fénye is csökken a nagyítás növelésével. Valóban nagyon objektum függő a kilépő pupilla megválasztása. Ha sötét háttér előtt világos, akkor a mérete határozza meg a nagyítást. Ha szerencsénk van és jó nagy, akkor megcélozhatjuk az 5mm kilépő pupillát ÉS használhatunk szűrőt. :)

A csillagok optimális észleléséhez más törvényszerűségeket kell alkalmazni. Abba most nem mennék bele...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.02.24. 16:34

András ez az ami pont kedvez a látványnak! Az objektív létrehoz egy képet, az okulár a mezejének megfelelően hasznosít ebből, az objektum viszont kisebb ebben a mezőben, így ha meg is nagyítjuk az objektumot és több receptorra is esik, és még a fénye négyzetessen is csökken, de a háttér fénye is! A lényeg az, hogy minimáli nagyítás fokozásával olyan részt rekesztünk ki, amire semmi szükség. A fénycsökkenés azért javíthat, mert a kontrasztarány a fekete háttérrel a legnagyobb, és nem a szürkés háttérrel. :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.24. 18:17

Igaz, viszont ha elég sok a fény, működésbe lépnek a csapok is a pálcikák mellett és könnyedén megjelenhetnek a színek is (pl. Orion köd). :)

Ha pedig van valamekkora fényszennyezés (márpedig sajnos legtöbbször van), akkor hiába emeljük a nagyítást, mire fekete lesz a háttér, a halvány köd is gyakran eltűnik. Ilyenkor szűrő kell és nagy kilépő pupilla!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.02.24. 19:28

A nagyítás emelés a mélyeges észlelésnél egy kényes dolog, mivel csak addig lehet fokozni, még a fénycsökkenés a jótékony oldalon jelenik meg a kontraszt mérlegén - ez kb a tapasztal 5mm körili kilépőpupilla lesz. A sötét ködöknél azért működik fórdítva, mert általános, hogy a háttér a fényesebb, és a nagyításal csak a két külömbség mosódna egybe - tehát itt a nagyobb kilépő a nyerő. Viszont szokványos kiterjedésű fénylő objektumoknál fontos, hogy a környezet legyen a sötétebb a megfigyelésnél, mivel a szem egy mezőben a kontraszt alapján lát a leghatékonyabban. De van itt egy másik rontó tényező, amit én úgy nevezek, hogy kettőskontraszt: ez az a jelenség, amit az okulár teste okoz mint sötét gyűrű, és rárakodva a mezőre, rontja a mezőben lévő objektum megfigyelését azzal, hogy a mező és a test koromfekete része egy markásabb kontraszt, mint a mező és a mezőben lévő objektum. Tehát érdemes emelni a nagyítát, hogy a mező sötéte közelitsen az okulár által kitakart sötét részhez, hogy a három kontrasztkomponens kető maradjon (mező +objektum).
Gyuricza István
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.25. 11:03

Ankalimon írta:
2021.02.22. 14:04
Lovász András írta:
2021.02.18. 07:52
Tamás, esetleg tudsz egy kis térképet feltenni, hogy honnan észleltél? Hol van Somogyban Bortle 3-as ég?
Az elmúlt években két pereferált megfigyelőhelyem közül az egyik a Kelet-Külső-Somogy térség (Igal-Tab-Tamási és környéke) volt, most is itt sikerült észlelnem.
...

Ez a külső-somogyi terület a fényszennyezettségi térképek alapján az egyik nagyobb kiterjedésű sötét folt az országban: https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
Ezzel együtt is normál körülmények között az SQM mérő 21,15 és 21,25 közötti értékeket szokott mutatni itt is, ami a Bortle 4-es fényszennyezettségi tartomány határa közelében van, de még nem lépi át a 3-as szintet. (A Bortle skála szerinti 6,6-7 HMG-s „Vidéki égbolt” kategória a 21,3-21.5 SQM érték között van.) Tavaly tavasztól viszont a repülőgépforgalom nagyarányú visszaesése miatt a magaslégkörben sokat csökkent a szennyezettség, és ezért a globális átlátszóság is sokat javult. Március óta a korábbihoz képest lényegesen sötétebb éjszakákat tapasztaltam, nagyon sokszor volt 21,3 feletti, vagyis már éppen Bortle 3-asnak minősíthető mérésem. Egyébként nyilván számítanak az egyéb faktorok is. Az utolsó észleléseim során pl. az első két éjszaka elég párás volt a levegő, és így csak 21,2 körüli volt az SQM, de a 3. éjszakán, a 2 napos szeles hidegfront után már ismét jó lett (21,35).

Melyik SQM-et használod Tamás?
A lencse nélkülit, vagy a lencséset?
Mi a tapasztalatod vele?
Elég sok észlelőhelyről nézelődök én is az ország különböző tájairól, ezért gondoltam, hogy hasznos lehetne.
(A családom mindig azon görcsöl, mi legyen a szülinapi ajándék, így nem valami fölösleges kacat lenne.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.02.25. 20:36

A ma kora esti egyik észlelésről készült digitális rajzom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.02.25. 20:37

Szintén mai észlelés.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.02.26. 20:46

Mai észlelés.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.27. 11:17

Majdnem telihold mellett néztem az M42-t. Ráadásul UHC szűrővel. Ez nem tipikus,
de kíváncsi voltam mit mutat a 20 centis kitakarás mentes optika. Meglepően szép volt a köd, látszottak a szálak. A trapézban simán jött a négy főcsillag mellett még két halvány,
Hol tudom megnézni a trapéz csillagait, hogy mit láttam? Van valami részletes térkép erről régióról?
Próbáltam még a Hold mellett megkeresni az M51-et is, azt még keresni kellett volna egy kicsit mivel jelenleg 130x a legkisebb nagyításom, így csak majdnem láttam. :D A Cor Caroli viszont gyönyörű volt.
Lehet, hogy rákattanok a Hold melletti mélyegezésre, elég extrém dolog ilyenkor meglátni a halvány objektumokat. ;)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”