Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.11. 08:41

Csillagos Pisti írta:
2022.05.10. 22:43
Érdekes ez, mert hallottam már, akinek a 6mmes Plössl se kényelmetlen. 🧐🤔
Hát igen: létezik az a pici lyuk, amihez még a szempilla se fér. Ilyen a 4 mm-es HD orthóm. Arról még soha nem pucoltam szempillazsírt.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.11. 13:13

Lovász András írta:
2022.05.10. 13:36
Akkor viszont érdemes lenne összevetni egy hasonló fókuszú okulárral, mert ezzel a nagyítással tűszúrásnyi csillagokat kellene látnod. Az, hogy jóval kisebb nagyítással sokkal jobban bomlik az M13, mint ezzel az oklival, nem normális dolog.

Való igaz, Plössl-öket kényelmesen 20 mm fölötti fókusszal lehet használni, mivel a szemtávolságuk a fókusz kb. 70%-a.
MIndenképpen érik egy ilyen összehasonlítás. Van 3 másik egymástól is nagyon különböző rendszerű (igaz 9mm-nél nagyobb fókuszú) okulárom és azok egyikével sincs bajom, sőt. Ezzel a GSO Plössl-el meg nagyon nem vagyok egy hullámhosszon. Állítólag a Goldline 9mm-ese kiemelkedően jól sikerült (lényegesen jobban, mint egy budget nagylátószögűtől várható lenne, 6 mm-es tagja a sorozatnak a tesztek szerint egy lapon sem említhető vele, pedig azt is sokan szeretik és használják f/6 csővel is.), egy olyat gondolok beszerezni összehasonlítási alapnak.
Szerintem én egy "péntek délutáni" példányt fogtam ki, olvastam már olyat, hogy valamely elem nem passzentosan, vagy épp fordítva volt beszerelve egy okulárba. Mondjuk ha ilyen baja lenne az eps Bootis-t sem bontotta volna.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tgabor 2022.05.11. 13:34-kor.
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.11. 13:31

Anti_45 írta:
2022.05.11. 05:49

Nos,ahogy terveztem, tegnap este kint voltam kb,2 órát.
Javarészt Hold nézés volt,de azért "belefért" néhány kettős valamint az M13.
Ahogy ígértem,megnéztem az M13-at a nem tudom milyen,10 mm-es Plössl -el.
Jelentem,nem volt rossz. Egyáltalán nem. 120x nagyításon gyönyörűen csillagokra bomlott még úgy is,hogy a Hold rendesen bevilágított mindent,a seeing sem volt igazán jó és nem is járt magasan (kb,40-45°). Nem tapasztaltam semmilyen életlenséget,"pamacs" szerű látványt.
Összehasonlítottam a szintén 10mm-es BCO-val; természetesen abban sziporkázóbb és kontrasztosabb volt,de ilyen körülmények között a Plössl -nek sem volt szégyenkeznivalója.
Zárásként,mivel már kibukkant a szomszédos háztető mögül,de még így is csak 33° magasan járt, megnéztem a Delta Cyg-et.
Habár a légkör minden erejével,szorgamasan azon volt hogy összemossa ,ennek ellenére az 5,5mm ES-sel(218x),de a 6mm BCO-val(200x) is egyértelműen bontódott.
Kölcsönkérném azt a 10mm-est. :) Ezek szerint az orhok jól használhatóak egy dobson rendszerben követőplatform nélkül is (bár mondjuk a BCO-nak elég nagy a látómezeje).
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.11. 15:05

tgabor írta:
2022.05.11. 13:31

Kölcsönkérném azt a 10mm-est. :) Ezek szerint az orhok jól használhatóak egy dobson rendszerben követőplatform nélkül is (bár mondjuk a BCO-nak elég nagy a látómezeje).
10mm-ig jól használhatóak a BCO-k,de a 6mm-sel már elég sűrűn kell bökdösni a tubust. :D
Amúgy megtaláltam a Makszutov oldalán,E-plössl okulár a becses neve.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.11. 16:17

tgabor írta:
2022.05.11. 13:13
Állítólag a Goldline 9mm-ese kiemelkedően jól sikerült (lényegesen jobban, mint egy budget nagylátószögűtől várható lenne, 6 mm-es tagja a sorozatnak a tesztek szerint egy lapon sem említhető vele, pedig azt is sokan szeretik és használják f/6 csővel is.)
Nekem évekig a 6-os volt meg, 200x-is nagyítást adott pontszerű csillagokkal. Csak a legszélén húztak el, de az lehetett az objektív kómája is. Úgy emlékszem, Sánta Gábor írta, hogy a sorozat legjobb tagja. Picit fakóbbak a színei, mint az ES 82-es sorozaté, de minden részletet láttam a GoldLine-ban, amit az ES-ben. A betekintési kényelme számomra etalon.
Nekem megvolt a 20 mm-es is, de az nem bírta az F/4,7-es fényerőt, erős asztigmiát mutatott a széleken, ezért eladtam. Túl karcsú volt. Ilyen hosszú fókusznál és ekkora LM-nél a megfelelő korrekcióhoz "túlméretezett" lencsék kellenek...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.12. 15:24

Lovász András írta:
2022.05.11. 16:17
tgabor írta:
2022.05.11. 13:13
Állítólag a Goldline 9mm-ese kiemelkedően jól sikerült (lényegesen jobban, mint egy budget nagylátószögűtől várható lenne, 6 mm-es tagja a sorozatnak a tesztek szerint egy lapon sem említhető vele, pedig azt is sokan szeretik és használják f/6 csővel is.)
Nekem évekig a 6-os volt meg, 200x-is nagyítást adott pontszerű csillagokkal. Csak a legszélén húztak el, de az lehetett az objektív kómája is. Úgy emlékszem, Sánta Gábor írta, hogy a sorozat legjobb tagja. Picit fakóbbak a színei, mint az ES 82-es sorozaté, de minden részletet láttam a GoldLine-ban, amit az ES-ben. A betekintési kényelme számomra etalon.
Nekem megvolt a 20 mm-es is, de az nem bírta az F/4,7-es fényerőt, erős asztigmiát mutatott a széleken, ezért eladtam. Túl karcsú volt. Ilyen hosszú fókusznál és ekkora LM-nél a megfelelő korrekcióhoz "túlméretezett" lencsék kellenek...
Megkeresem majd és belinkelem a tesztet ami a 9mm -est hozta ki legjobbnak. Ha jól emlékszem az illető (amerikai vagy talán brit) szintén tesztelte a sorozatot fényerős távcsővel is, nála a rangsor a következő: 9, 20, 6, meg ne vedd kategória: 15.
Ez amúgy roppant bíztató amit írsz, mert ezek szerint f/6-on még ennél is jobban kell teljesíteniük. Egy német youtuber is megelégedéssel használja elmondása szerint már tíz éve a mai napig a GL 6-ost a 254mm f4.7-esével egyébként, úgy hogy van mellette pár Baader Hyperionja, ES 82-e és egy Naglere is.

Ha jól tudom ebben a kategóriában a trükk az, hogy a rövidebb fókuszú egy König alapú hosszabb fókuszúnak (itt a 9mm-20mm és a 6mm-15mm páros ) egy barlowwal korrigált változata, ezért van az hogy a hosszabb fókuszú kisebb méretű a rövidebb fókuszú párjánál és rosszabb képminőséget ad.
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.12. 15:46

Anti_45 írta:
2022.05.11. 15:05

10mm-ig jól használhatóak a BCO-k,de a 6mm-sel már elég sűrűn kell bökdösni a tubust. :D
Amúgy megtaláltam a Makszutov oldalán,E-plössl okulár a becses neve.
Akkor bizony egész biztos van valami bökkenő valamelyik elemmel a rendszeremben (remélem az okulár az), ha egy ultra büdzsé szimpla Fully Coated bevonatos Plössl okulár jobb képet ad, mint nekem az FMC bevonatos Super Plössl (bár mondjuk lehet egy sima FC bevonatot nagyon jó és egy FMC-t nagyon gyenge minőségben felvinni). Kár hogy ebben a fókuszban a BTC-nél nem kapható (az van közel hozzám), mert annyira filléres valami, hogy a szállítási díj dob rajta több mint 20%-ot. Sebaj egy ráérős délutánon teszek egy nagy kitérőt. Amúgy nem lepődnék meg ha egész jó képet adna ez az E-plössl, mert pl. a 25mm SBariumom kevesebb mint 3k-ért szintén nagyon kellemes képet ad (gyárthatnák jobb minőségű foglalattal, jobb bevonattal is, simán megérné az ezzel járó felárat)
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.12. 16:10

Gábor, szerintem ne csavarodjál fel túlságosan az okulárok kérdésére. Bár vannak reményt keltő tapasztalataid a távcsővel kapcsolatban, ne feledd: az objektív hibái a nagyítással erősödnek. Mivel ez a 9 mm-es Plössl adja a legnagyobb nagyítást jelenleg a tubusodban, simán elképzelhető, hogy csak a tükrök hibáit látod a többi okulárodban látottakhoz képest felnagyítva. Mielőtt vásárlásba fogsz, próbálj csatlakozni valakihez a környékeden, akivel tesztelhetsz.

Mielőtt a tükröm javítva lett, beruháztam egy 4 mm-es japán HD ortho-ba reménykedve, hogy talán abban megpillantom a diffrakciós gyűrűket. Sajnos nem jött össze. Ment az üveg K. János keze alá. Érdekes, utána a GoldLine-ban is láttam mindent, amit kell.

Már nemigen használom ezt az ortho-t a kiváló minősége ellenére; inkább csak kollimációra. A nagyon enyhén alulkorrigált tükrömet még inkább alulkorrigálja. Az ES 82-esekkel igazán éles a kép, mivel azok parányit túlkorrigálnak, így kompenzálják a főtükröt. Jó, ha a távcső minden optikai eleme harmóniában van a többivel. :)

Ezek persze pici különbségek. A kereskedelemben kapható okulárok optikai tengelyben ugyanúgy képeznek le, esetleg előfordulnak alig észrevehető különbségek. Kivéve ha nagyon elrontották az összeszerelést, de az más tészta...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.13. 13:00

Lovász András írta:
2022.05.12. 16:10
Gábor, szerintem ne csavarodjál fel túlságosan az okulárok kérdésére. Bár vannak reményt keltő tapasztalataid a távcsővel kapcsolatban, ne feledd: az objektív hibái a nagyítással erősödnek. Mivel ez a 9 mm-es Plössl adja a legnagyobb nagyítást jelenleg a tubusodban, simán elképzelhető, hogy csak a tükrök hibáit látod a többi okulárodban látottakhoz képest felnagyítva. Mielőtt vásárlásba fogsz, próbálj csatlakozni valakihez a környékeden, akivel tesztelhetsz.

Mielőtt a tükröm javítva lett, beruháztam egy 4 mm-es japán HD ortho-ba reménykedve, hogy talán abban megpillantom a diffrakciós gyűrűket. Sajnos nem jött össze. Ment az üveg K. János keze alá. Érdekes, utána a GoldLine-ban is láttam mindent, amit kell.

Már nemigen használom ezt az ortho-t a kiváló minősége ellenére; inkább csak kollimációra. A nagyon enyhén alulkorrigált tükrömet még inkább alulkorrigálja. Az ES 82-esekkel igazán éles a kép, mivel azok parányit túlkorrigálnak, így kompenzálják a főtükröt. Jó, ha a távcső minden optikai eleme harmóniában van a többivel. :)

Ezek persze pici különbségek. A kereskedelemben kapható okulárok optikai tengelyben ugyanúgy képeznek le, esetleg előfordulnak alig észrevehető különbségek. Kivéve ha nagyon elrontották az összeszerelést, de az más tészta...
Ha jól értem 200x-os nagyításnál csillagon elfókuszálva már kell látni szinte bármilyen okulárral a (jó kollimáció esetén) koncentrikus köröket. Ha ez nem így van, 300x-os nagyítással sem fog menni, prémium okulárral sem - lehet a tükröt korrigáltatni. Azt honnan lehet tudni, hogy egy okulár, vagy egy tükör merre korrigál?
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.13. 14:04

tgabor írta:
2022.05.13. 13:00

Ha jól értem 200x-os nagyításnál csillagon elfókuszálva már kell látni szinte bármilyen okulárral a (jó kollimáció esetén) koncentrikus köröket. Ha ez nem így van, 300x-os nagyítással sem fog menni, prémium okulárral sem - lehet a tükröt korrigáltatni. Azt honnan lehet tudni, hogy egy okulár, vagy egy tükör merre korrigál?
Nem jól érted; nem elfókuszálva hanem fókuszban kell látnod az Airy korongot és az azt körülvevő diffrakciós gyűrűket,200x nagyításon.
Ehhez persze nem árt ha jó a nyugodtság, hogy ne mossa el a képet.
Bár az is igaz,hogy gyengébb seeingnél is meglátod,ha ott van,legfeljebb sűrűbben elmaszatolódik,ha viszont nincs akkor meg mindegy milyen a nyugodtság.
Elfókuszálni a csillagtesztnél kell,de ahhoz meg gyakorlat és tudás kell máskülönben megvezet.
Nekem nincs egyik sem és bele is szaladtam a lehűletlen tükör által okozott torz kép félreértelmezésébe, nem sokkal azután,hogy átvettem Janitól a tükröt. :cry:
Mai napig ég pofám,ha csak rágondolok. :oops:

De ez ide már nagyon off. Bocsi.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”