A kedvenc mély-ég objektumom

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
rabir
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.02.25. 22:22

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: rabir » 2011.04.09. 12:16

Na jó.. Az előző üzenetet elég hülyén fogalmaztam meg...de lehet érteni...(gondolom)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.09. 13:24

Csak épp nem vág a témába, mert mélyegekről van szó :P :)
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.09. 15:26

Szevasztok!!!

Kedvenc hely ? A M87 galaxis magja ! Szívesen bepillantanék a mélyére, mi folyik ott.Óriási erők, kis helyen. S a idő is másabb lehet a közelébe...amúgy nem szeretem a Fekete lyukakat.De ez az egyik legnagyobb ilyen objektum, amit érdemesebb lenne közelebbről is megnézni...legalább is a környezetét. :lol:
Ja és Dani, a bolygó amiről írtál, igaz szép hely.S lehet rá esély hogy ott élet lehet, attól függetlenül hogy sok ember még saját magában sem hisz, nem még az idegenekben..Én a idegenekben hiszek. Üdv a sápadt arcú barátoknak. :lol:

ÖÖÖÖ:Hyperion85.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2011.10.17. 20:34

Sziasztok!
Az én kedvenc mélyég objektumom, a Laguna-köd. Az augusztusi anticiklon-nyújtotta kedvező időszak alatt találtam meg először, azonnal lenyűgözött. Azóta számtalanszor gyönyörködtem benne, egy igazi szépség. Kár, hogy egyre rosszabb lesz a láthatósága, mert nálam főleg délről van erős fényszennyezés, alig 50-100 méterre észlelőhelyemtől nátriumlámpák ontják a sárga fényt.
Üdv.: Szilárd
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.17. 21:04

NGC 7293 Helix Nebula (alias Csiga köd)

http://hu.wikipedia.org/wiki/Csiga-k%C3%B6d
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.11.09. 04:19

A kedvenc mély ég? Nekem a gyűrűs-köd az M57. Már elég sok célpontot felkerestem az atlaszból, de eddig ez a kedvenc. Talán azért mert ez volt a legelső amit felkerestem a távcsövemmel. Lehet nem annyira látványos, de számomra megvan a varázsa ennek a halvány gyűrűnek.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.08.27. 20:26

Sziasztok!

Hűha, 12 év, de egyszerűen nem bírom megállni, hogy ne osszam meg az én kedvencemet, még ha a süllyesztővel kell is. Meg egy picit reménykedem is benne, hogy talán ettől feléled a téma. Kívácsi vagyok a többiekére is.

Szóval íme. Alapvetően a halványakat és a kevésbé észlelteket szeretem. Minél nehezebb, annál jobb, plusz néhány fényes kivétel, általában pont ezek az első helyezettek. Ha jól tudom, lehet egy-két PGC, talán Sh2 is, amit még senki sem látott a saját szemével. Azok nagyon kellenének.
Észlelési élmény alapján: Lófej-köd. Nem volt semmi különös körülmény, pusztán a megpillantása hozott akkora örömet. Kúp-ködöt ugyanazon a napon láttam, az talán a második.
Távcsöves látvány: Sombrero-, Tű-galaxis, Cygnus-fal, Sas-, Orion- és Lófej-köd. Mindegyik 30 centi felett, az utolsó minden műszerben, de leginkább 25-ösben.
Rajzolni: Cygnus-fal, különösen tavaly sikerült jól. Már nagyon unom az egész Észak-Amerika-ködöt, de még mindig van egy apró részlet, amit még mindig nem látok rendesen. Akkor kellett volna lerajzolni. A planetárisokat és a fél LM-es ködöket is nagyon szeretem megörökíteni. A GH-kal még próbálkoznom kell.
Asztrofotók: Ezek a szürkésbarna reflexiós/félsötét ködök. Pl. VdB 141. A szupermély ködös képek is, ahol így térbe ugrik az egész.
Űrtávcsövek: Az eredeti Teremtés oszlopai, közeli galaxisok.
Égitestként: Carina-köd (a Lófej és a Sas mellett). Egyszer úgy megnézném. Az Io, a Vénusz, a Pluto és maga az Éta Car is nagy kedvenc.
Következő nagy cél: Merope-köd (még mindig sikerül eldönteni, hogy az pára vagy a köd, akármilyen műszerrel is nézem), IC 349, összes létező köd és GH.

Ha valaki tud valami aktívabb, beszélgetősebb magyar platformot (gondolom fb meg ilyenek, de a legjobb az élő), annak nagyon meghálálnám (így egyedül egy kicsit hülyének érzem magam).
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.08.28. 14:37

Kedves Titan!
Megnéztem a rajzaidat. Ennek a típusú észlelésnek van tudományos magyarázata, amikor látni vélünk részleteket távoli objektumokon.
Az egyik a pareidolia, a másik a gestalt (vagy gesztalt) érzékelés. Itt nem részletezem, mert ha rákeresel kapsz róla elég infót.
Nem te tehetsz róla, átesik ezen a legtöbb amatőr csillagász. És általában átértékelődnek a dolgok pár év, vagy évtized múlva.
Ameddig csak a magad örömére teszed addig nincs ezzel gond, de sajnos meg tudsz így téveszteni másokat is, erre azért gondolj!
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.08.29. 09:36

Kedves Mizar!
Az előző kis listában az égitest és asztrofotó kategóriát ezért is raktam külön. Szépek a fotók is, de én nem azokat keresem az égbolton, legtöbbször ismeretlenebb célpontokra vadászok, vagy előtte nem nézek rá a képekre. Csak azt szabad elhinni, amit a szemünk lát, persze ez kíván némi gyakorlatot. Csak azt örökítem meg, ami ott van, és amit mások is láthatnak. Ha nekem örömöm, akkor lehet, hogy másnak is, eddig ezt tapasztaltam, ezért szerintem megéri megosztani. Persze még nem vagyok profi sem, én is másoktól inspirálódtam, majd fejlődök. Gondolom erről volt itt most szó, hogy esetleg nem az van ott, amit lát az ember.
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”