A kedvenc mély-ég objektumom

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.03. 16:18

Janicsillagasz írta:
nyozo írta:Sportként persze néha érdekfeszítő tud lenni levadászni egy-egy halvány, vagy extrém déli fekvésű, vagy vmi. más miatt érdekes objektumot. Egyszer pl. Dágon észleltük az NGC 6723-at (-36,5 fok dekli körüli GH), az pl. nagy élmény volt, főként hogy részletek is jöttek benne egy jellegzetes beharapás formájában. De ezek egyszeri élmények -- így nem nevezném kedvencnek őket, jobb szó rájuk a ritka trófeák.


Hát végülis ha jó panorámával és jó éggel rendelkezel/rendelkeznél akkor nem lenne olyan nagy trófea. Akkor már inkább a -40 fok alattiak...azok a trófeák Magyarországról nézve!

Tudod ezek nagyon szubjektív dolgok. Azt, hogy mi a trófeaértékű észlelés nem lehet abszolút módon kijelenteni... Ez mindenkinek mást jelent: aki kezdő és még csak holdat észlelt annak adott esetben az M13 beállítása, és megtalálása is trófea lehet, aztán nyilván a gyakorlat növekedtével ez a jelző mindig eltolódik másfelé. Sőt trófea lehet gyakorlottabbaknak az M13 szabadszemmel -- az is ritkán adatik meg legtöbbünknek. Én pl. nagyon ritkán látok le -36,5 fokig, ezért számomra kuriózum a -36,5 fokon való mélyegezés, meg a tudat, hogy a CrA-ban észleltem valamit, ami azért több egy csillagnál. Neked meg ez úm. nem kunszt, de ez nem baj...

Nem vagyunk egyformák, és ez így jó: mindenki mást talál érdekesnek még egy a mély-egezéshez hasonló részterületen belül is.
Amcsillüdv: Nyözö
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.03. 16:25

Janicsillagasz írta:Hű egész jó kis ütközők.... majd végigészlelem amit el bírok érni. Milyen szép idők lesznek azok. :roll:


:)

Sajnos nagy része 14m alatti, 15cm-rel csak kevés érhető el, főleg a Messierek.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.03. 16:30

nyozo írta:
Janicsillagasz írta:
nyozo írta:Sportként persze néha érdekfeszítő tud lenni levadászni egy-egy halvány, vagy extrém déli fekvésű, vagy vmi. más miatt érdekes objektumot. Egyszer pl. Dágon észleltük az NGC 6723-at (-36,5 fok dekli körüli GH), az pl. nagy élmény volt, főként hogy részletek is jöttek benne egy jellegzetes beharapás formájában. De ezek egyszeri élmények -- így nem nevezném kedvencnek őket, jobb szó rájuk a ritka trófeák.


Hát végülis ha jó panorámával és jó éggel rendelkezel/rendelkeznél akkor nem lenne olyan nagy trófea. Akkor már inkább a -40 fok alattiak...azok a trófeák Magyarországról nézve!

Tudod ezek nagyon szubjektív dolgok. Azt, hogy mi a trófeaértékű észlelés nem lehet abszolút módon kijelenteni... Ez mindenkinek mást jelent: aki kezdő és még csak holdat észlelt annak adott esetben az M13 beállítása, és megtalálása is trófea lehet, aztán nyilván a gyakorlat növekedtével ez a jelző mindig eltolódik másfelé. Sőt trófea lehet gyakorlottabbaknak az M13 szabadszemmel -- az is ritkán adatik meg legtöbbünknek. Én pl. nagyon ritkán látok le -36,5 fokig, ezért számomra kuriózum a -36,5 fokon való mélyegezés, meg a tudat, hogy a CrA-ban észleltem valamit, ami azért több egy csillagnál. Neked meg ez úm. nem kunszt, de ez nem baj...

Nem vagyunk egyformák, és ez így jó: mindenki mást talál érdekesnek még egy a mély-egezéshez hasonló részterületen belül is.



Egyszer láttam egy 11m-s planetáris ködöt - a Perseusban.
És nem az M 76 volt! Hanem egy PK, melyet Kohoutek fedezett fel. Nagyon ismeretlen, nagy trófea, de mivel egy fokra van az NGC 1528-tól, megtalálni egész könnyű, és mivel csillagszerű (10" körül) és fényes, kiiüti az ember szemét!
Nagyon sok felfedezni való van az égen, az ismertebb csillagképekben éppúgy, mint a horizont közelében.
Ez utóbbi vadászat a kitartók sportja: én 2 nyara próbáltam levadászni az NGC 6231-et (dekl.: -41 fok 45') a Sco-ban, és egy tavalyi gyengébb után idén végre rendesen összejött.
De nagyon sok olyan déli csoda van, melyhez ki kell böjtölni azt az egy szem iszonyatosan átlátszó eget (mondjuk -40 fok körül talán évente vagy több évente egyszer), hogy az extinkció ellenére látni lehessen belőle valamit.

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.11.03. 17:55

Az én körülményeim mellett az számít trófeának ha meglátok szabad szemmel egy jóval -35 fok alatti csillagot.
90/900 refraktor
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.03. 18:16

santage írta:
Janicsillagasz írta:Hű egész jó kis ütközők.... majd végigészlelem amit el bírok érni. Milyen szép idők lesznek azok. :roll:


:)

Sajnos nagy része 14m alatti, 15cm-rel csak kevés érhető el, főleg a Messierek.


De azt elfelejted hogy tudok észlelni egy 26 centissel is ;) :roll: 8-)
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2009.11.03. 20:45

Sziasztok!

Az én rövid listám a következő ("Hát ebben a csőben meg mit lehet látni ?"- kérdésre is jól jön néha):

objektum miért is
-------------------------------------------------------------------------------------------------
M31 & társai - mivel nagy és fényes és több minden van a képmezőben
M42/M43 - mert nagyon látványos OIII szűrővel meg főleg
M81/M82 - mert egyszerre lehet megmutatni egy-egy galaxis különböző látványát
M71 - fényes, erős kontrasztú
M13 - minden gömbhalmaz prototípusa és megdöbbentő látványt ad
NGC884/869 Persei ikerhalmaz - 2" okulárban hihetetlen élményt nyújt
M57 - nagyon jellegzetes formájú
M65/M66 - megintcsak egyszerre többminden látszik a képmezőben
M27 - szintén látványos, egyedi megjelenésű

A fenti objektumok kapcsán pedig nagyon sok mindenről (UFO-któl a Mindenség Elméletéig bezárólag) lehet dumálni a nagyérdeműnek.... :-)

Zsolt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.03. 21:57

Janicsillagasz írta:
santage írta:
Janicsillagasz írta:Hű egész jó kis ütközők.... majd végigészlelem amit el bírok érni. Milyen szép idők lesznek azok. :roll:


:)

Sajnos nagy része 14m alatti, 15cm-rel csak kevés érhető el, főleg a Messierek.


De azt elfelejted hogy tudok észlelni egy 26 centissel is ;) :roll: 8-)



Nem elfelejtettem, hanem nem tudtam.:)

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.04. 16:50

santage írta:

Nem elfelejtettem, hanem nem tudtam.:)

Snt


:shock: :shock: :shock: :shock: Nem mondtam? Pedig úgy emlékeztem rá. Na mindegy majd lehet hogy találkozol olyan rajzokkal hogy: 260/1660 T :D
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.06. 12:03

Janicsillagasz írta:
santage írta:

Nem elfelejtettem, hanem nem tudtam.:)

Snt


:shock: :shock: :shock: :shock: Nem mondtam? Pedig úgy emlékeztem rá. Na mindegy majd lehet hogy találkozol olyan rajzokkal hogy: 260/1660 T :D


Hát nagyon sok információ átfolyik az agyamon... nem minden marad meg!

Sok sikert a távcsővel való észleléshez, várom a rajzokat!

snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.07. 15:25

santage írta:
Hát nagyon sok információ átfolyik az agyamon... nem minden marad meg!

Sok sikert a távcsővel való észleléshez, várom a rajzokat!

snt


Ahhoz elsőnek inkább az égbolthoz kívánj sok szerencsét mert abból nincs egy deka sem :( (de nem felejtettem el a karácsonyi ajándékot a rovathoz.... :D )
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”