A kedvenc mély-ég objektumom

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.05.08. 12:10

Azt tudtátok, hogy az NGC 6426 halvány Oph gömbhalmaz (11 m.) már kezd szépen bomlani egy 30-as távcsővel? Szóval kiváló jó páramentes ég volt mifelénk :!: Az NGC 5466 gömbhalmazt 16 év alatt most láttam a legjobb formában. :o
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.05.08. 14:51

santage írta:Ma éjjel én is Messiereket észleltem, 80/600-assal. Láttam az M 83-at, még a küllője is felsejlett. Ezen kívül több galaxis (M99, 100, 90, 61, stb.) szerkezetét meg lehetett érezni, néhol csomók, karok is látszottak. De a tavaszi égen ott az M3 is, melyről néha méltatlanul elfeledkezünk, pedig fényessége és mérete pontosan egyezik az M13-éval, és legalább olyan jól bontható is.

Snt


Nekem az M3 a kedvenc GH-m. :) De szerintem kevésbé bomlékonyabb mint az M13. :)
Épp tegnap néztem őket meg az M92-t. Utóbbiról is hajlamos megfeledkezni a nép pedig gyönyörű!
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.09. 16:30

Pape írta:
santage írta:Ma éjjel én is Messiereket észleltem, 80/600-assal. Láttam az M 83-at, még a küllője is felsejlett. Ezen kívül több galaxis (M99, 100, 90, 61, stb.) szerkezetét meg lehetett érezni, néhol csomók, karok is látszottak. De a tavaszi égen ott az M3 is, melyről néha méltatlanul elfeledkezünk, pedig fényessége és mérete pontosan egyezik az M13-éval, és legalább olyan jól bontható is.

Snt


Nekem az M3 a kedvenc GH-m. :) De szerintem kevésbé bomlékonyabb mint az M13. :)
Épp tegnap néztem őket meg az M92-t. Utóbbiról is hajlamos megfeledkezni a nép pedig gyönyörű!


Az M3 tömörebb és szabályosabb az M13-nál, de nagy nagyítással meglepődtem milyen sok csillagot mutat. Jó, talán az M13 tényleg kissé könnyebben bomlik fel, ezt majd megmondom, ha valamelyik nap sikerül lerajzolni a Messier projektem keretében a 80/600-assal. Az M92 nagyon szép, sokaknak a kedvence, így Csák Balázsnak és Kernya Jánosnak, bár tömörsége miatt eléggé igényli a nagyítást és az átmérőt is. 15 cm körül már teljes pompájában látható.

Valamelyik nap a halványabbak közül az M53-at és M68-at észleltem. Az 53 elég szép, de már nem kifejezetten a 8 centis kategóriája, igényelné a bontáshoz az átmérőt. Az M68-at Krétán a 130/650-essel nagyon szépnek láttam és sikerült részben fel is bontani, itthonról a 8-assal alig szemcsézett halvány kis folt, amin az extinkció sokat ront. Érdekes módon az M83-nak viszont nem árt annyit a légkör, mint gondoltam, azok a részletek, amiket az expedíción megfigyeltünk, itthon is látszottak a 8 centissel, igaz a látvány halványabb volt, a Krétán átélt letaglózó M83-élményt nem nagyon lehet szavakba foglalni...

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.05.09. 21:26

Az M53 is nagyon faja. 9 centivel már grízes volt egy hete mikor néztem, mindenképp a #2 GH a tavaszi égen. :)
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.10. 11:54

Pape írta:Az M53 is nagyon faja. 9 centivel már grízes volt egy hete mikor néztem, mindenképp a #2 GH a tavaszi égen. :)


Nekem is nagyon tetszett. Remélem a héten lesz még egünk.

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.05.10. 15:01

Tegnap nagyon király volt az ég. 5,3-5,4 lehetett a hmg.
Végignéztem a GH-kat mégegyszer, nagyon jók voltak.
90/900, 90x nagyítás, és EL-sal:
M3: szép szemcsés, néhány bontott taggal
M13: hozta a formáját :) Rengeteg bontott tag, így kell kinéznie egy fényes GH-nak
M92: mégszebb mint legutóbb, sűrű fényes belső rész, majd hirtelen átmenettel kezdődő nagy, csillagokból álló haló
És megismerkedtem égboltunk legészakabbi gömbhalmazával az NGC 6229-el is, könnyű célpont volt ez is.
90/900 refraktor
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.11.14. 13:51

Sziasztok!

A kedvencem a Perseus-ikerhalmaz. Azóta is keresem az ahhoz fogható társait.
Igen sűrű és kissé térben látszó objektum, ezért kedvelem ;)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
szksz
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.17. 15:21

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: szksz » 2010.12.04. 18:10

Én minden észlelésre készülök, tehát vannak kedvencek. Vannak télen és nyáron, minden évszakban. Télen az Orion és környéke, tavasszal a Porrima és környéke (M104), nyáron a Sygnus és környéke, ősszel a Cassiopeia és környéke. Ezeket mindíg megnézem, ha a távcsőbe nézek. De az igazi a tervezett észlelés. Azokra fel kell készülni (térkép, észlelési lista, sorrend, papír, ceruza, vagy diktafon). A diktafon nagyon jó dolog. A szememet le sem kell vennem az objektumról, csak mondani a látottakat. Bár van goto a mechanikán, inkább kéziben keresek. Az élvezetesebb, van sava-borsa. És a siker is nagyobb. Vannak, voltak olyan céljaim, amiket negyon sok próbálkozás után sikerült csak lencsevégre kapni (Porrima felbontása, Sirius B, Leo I.stb.). A nagy kedvenc viszont az M104. Először egy 114-es newtonnal próbálkoztam. Akoriban még az is siker volt, ha egyáltalán megtaláltam az égbolton. Ma már ez rutin feladat ugyanúgy mint az M31.
A kedvenceken túl vannak kÍsérteteim is. Azokat hívom igy, amelyeket sokszor próbáltam már észlelni, de valamilyen okból nem sikerültek, vagy ha sikerült is, a légköri viszonyok miatt más volt, mint amit vártam. Az észlelésekről készült feljegyzéseim csak kifogástalan körülmények között készültek. Igazán jó észleléseket legtöbbször Erdély valamelyik részén sikerült teljesíteni. Ezek általában magaslatokon, hegytetőkön vagy viharfront után voltak. Itt említem, hogy a Hortobágyon az elmult 2 évben jelentősen javultak az észlelési körülmények. A csillagos ég rezervátum miatt jelentősen növekedett a fényszennyezéstől mentes terület.
A feljegyzéseimet nem teszem közzé, csak betekintést engedek néhány érdeklődőnek. A feljegyzett objektumaim száma közelíti az 500-at. Most rendezem ezeket és lehet, hogy számítógépre viszem.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.04. 19:40

Halló! ezt nagyon szépen és tanulságosan írtad! Mások is követhetnék. Elmentem az "Amatőr megfigyelések" mappába, alighanem még felhasználjuk! Üdvözlettel: Lajos.
rabir
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.02.25. 22:22

Re: A kedvenc mély-ég objektumom

Hozzászólás Szerző: rabir » 2011.04.09. 12:15

Az én kedvencem a Gliese 581 / B bolygólya...
Azért mert jó eséllyel van rajta víz, és ezzel együtt jó eséllyel van rajta élet is.....
És még minden csillag..... De legfőképpen a fekete lyukak...De nincs olyan kedvencem amit az első helyre tennék....
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”