Mélyég észlelés Budapesthez közel

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
bodoz
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.11.22. 17:39

Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: bodoz » 2009.11.22. 17:55

Sziasztok!

Kezdő észlelő vagyok, adna valaki tanácsot, hogy Bp közelében (mondjuk DélBudáról 20-30 perc autóval) honnan lehet türhetően látni a mélyeget? Tudom, hogy nem könnyű, de hátha ...

Esti úthoz szívesen csatlakoznánk fiammal / unokaöcsémmel.

Üdv,
Zalán
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.11.22. 22:42

Szia,

páran voltunk 1-2-szer Telkiben, a falu fölött, az erdő felé van egy szőlős. Annak a közepén van egy nem művelt rész, tisztás. Bp-hez közel van, K felé az ég alja persze nem OK de kb 45 fok felett már arra is elfogadható, a többi égtáj felé körben - legalábbis Bp-ről frissen kijőve :) - elég jó az ég. A falu fényei is elhanyagolhatóak.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: BZd » 2009.11.22. 22:44

Szia,

én újpestiként Lajos-forrást szoktam megcélozni, de most felfedeztem Dobogókőt is. Előbbi -hozzám- kicsivel közelebb van, 430m tszf, nincs közvilágítás, a nyugati égbe beletakar a hegy.
Dobogókő kb 700m magasan van, így valószínűleg kilóg az életünket ilyenkor megkeserítő ködpárnából. Most a Leonidákat a sípályától észleltük.
Kocsival mindkettő szabadon megközelíthető.
Lajos-forrás:
Kép

Dobogókő:
Kép

Dág nevét is sokszor hallom, mint népszerű főváros közeli észlelőhely.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2009.11.23. 14:00

Dág kb. 50 km-re van. A falu fölött egy kopasz dombtető, teljes
körkilátással. Valamikor a Bucsopnak volt itt egy faháza,
rendszeresen jártak ki.

Ez a hétkép onnan készült:
http://hirek.csillagaszat.hu/a_het_csil ... tkepe.html

Hátránya a helynek, hogy földút vezet fel, ami
nedvesebb időszakban akár járhatatlan is lehet
(nem tudom, én csak nyáron voltam fenn, akkor
vidáman fel lehetett menni az Ignissel.

Az ég egyébként itt a Hármashatár-hegyen, vagy a
Szépvölgyi út végén levő parkolókból is egészen
használható.

Mzs
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.24. 11:00

Ez elég biztatónak tűnik a jövendő Bp-i mélyég-észlelő "karrierem" szempontjából.:)

A budai hegyekben bízok elsősorban, oda még bicajjal is fel lehet tekerni, vagy busszal ki lehet jutni.

A ködtakaróból kilógó, autón elérhető Dobogókő meg egyenesen mennyei zene füleimnek, s az Alföld kilátástalan ködrengetegéhez szokott szememnek.

Snt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.25. 15:01

santage írta:Ez elég biztatónak tűnik a jövendő Bp-i mélyég-észlelő "karrierem" szempontjából.:)
A budai hegyekben bízok elsősorban, oda még bicajjal is fel lehet tekerni, vagy busszal ki lehet jutni.

Igen, legalábbis részben. A Hármashatár hegyre pl. néhány éve még felment a busz végig, azonban most már csak a hegy lábáig, ahonnan még van kaptató rendesen. Ez a hely 440-450m körüli, szép panorámája is van, és sokszor már ez is kilóg a ködtakaróból! Az elmúlt napokban többször is volt 350-400m körül a köd teteje...

santage írta:A ködtakaróból kilógó, autón elérhető Dobogókő meg egyenesen mennyei zene füleimnek, s az Alföld kilátástalan ködrengetegéhez szokott szememnek.

Dobogókőn inkább a nagyobb körpanoráma hiányzik -- csak egyes irányokban (pl. észak felé) van jó kilátás, de a hegytető nagy része fákkal fedett. Ahol jobban kilátni ott az üdülőtelep sajnos néha éjjel is ki van világítva. :( Vannak persze kisebb-nagyobb tisztások a tető közelében. Persze van még pár lehetőség Dobogókőn túl is a Pilisben, csak azoknak a megközelítése nem annyira egyszerű. :) Ha fontos az autós megközelíthetőség, akkor persze szűkebbek a lehetőségek.

Ha tervezel kitelepülni, szólj, az igények ismeretében szerintem tudok konkrétabb tippeket adni!
Amcsillüdv: Nyözö
bodoz
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.11.22. 17:39

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: bodoz » 2010.03.14. 11:26

Sziasztok!

Kerényi Lilla januárban fantasztikus helyet mutatott. A Hármashatárhegy még egy olyan
koca turistának se gond, mint én. Az Erdőaalja út végétől érdemes indulni, van ott egy
erdei út, vagy a Kék + jelzés. 15-20 perc kellemes séta, a kaptató kibírható. Az erdei útra
kellően strapabíró kocsival be is lehet hajtani, akkor az út kb 3/4-ét meg lehet spórolni.

Elvileg busszal is elérhető, a 137es busz jár arra, ott kell leszállni, ahol a busz megfordul.
Akkor még 5 percet rá kell tenni.

Nyilván csak könnyen cipelhető távcsővel ajánlott, és télen az út nagyon csúszós - legalábbis
én kétszer nagyot estem.

Üdv,
Zalán
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.23. 10:33

Ahogy nézegetem, nincs nagyváros aminek a közepéből ne lehetne mélyegezni. Nem mondom, ma még elég drága mulatságnak tűnik, de jönnek az újdonságok, talán nem lehetetlen olcsóbban megúszni. https://www.cloudynights.com/topic/5322 ... ces/page-2 https://www.cloudynights.com/topic/5688 ... vue/page-4 https://www.youtube.com/watch?v=_uqQ6kr0W7U https://www.youtube.com/watch?v=Jt2TqiNF_BA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.23. 11:40

Uramatyám! Talán az összes okulár Tele Vue!?
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2017.12.23. 18:33

Esztergomban találtam egyedülálló, körpanorámás, közvilágítástól mentes, autóval bármilyen körülmények között megközelíthető helyet. Vaskapui úton található tisztás, aszfaltos úttól 30 méterre kb. 300 méteres tengerszint feletti magasságban. Akár nagyobb létszámú csoportnak is ideális a terület. Ha valakit érdekel, szívesen megmutatom.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”