Mélyég észlelés Budapesthez közel

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Akrisz84
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.07.12. 18:10

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Akrisz84 » 2020.07.25. 20:32

Rendben majd elmegyek ha lehet az összejövetelre, bár az érdi újságot nem nagyon lapozgatom🙂
Általában a horizont kürűl nem nagyon szoktam pásztázni, mert ott már halványabb az ég így lehet a bejárat is elég lesz, de azért megnézem majd az emelvényt is.
Akkor a 150es átmérőm nem annyira jó mélyégre?
Túl vagyok már a ring nebulatol a súlyzó ködig kb 30 mélyégen. Mikor megvettem a távcsövemet még nem tudtam mire is fogom használni igazán(3 hete),és bár elég sok idöt töltök a Szaturnusz Jupiter Mars hármason, (cassini rés,a vihar a Jupiteren,és a Mars világító hósapkája mindig gyönyörköstet)minden alkalommal szeretem megnézni mikor kipakolok,, de utána jöhet a mélyég vadászás...mindig nagy élmény mikor találok egyet(sky safari prot használok segitségnek)!
Visszatérve a helyekhez...akkor Zsámbék, Csákvártól Vérteskozma fele a hegy oldalában, és a kunpeszéri kiserdő lesz a kö etkező 3 jelöltem. Majd ha meglesznek úgyis beszámolok róla mit tapasztaltam.
Eddig a Budakeszi reptér mellett voltam csak kitelepűlve, és ami ott jó, hogy körpanoráma van és a Csiki hegyek lefogják a közeli városok fényeit!
150/1000 newton skywatcher 😍
Akrisz84
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.07.12. 18:10

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Akrisz84 » 2020.09.01. 13:18

Na a hosszú hétvége alatt kipróbáltam azt a bizonyos 2 helyet. Az egyik a Kunpeszéri kiserdőben a másik meg a Vérteskozmára vezető úton van az erdőben 320m magasan. Mind a kettő helyen szabad szemes tejút,Andromeda, M13, és annyi csillag, hogy nehéz észrevenni a csillagképeket. Kunpeszéren körpanoráma, Vérteskozmánál vannak helyek ahol csak 10-20 foktól látszik az ég.
Screenshot_20200812-091421_Gallery.jpg
Screenshot_20200901-131658_Maps.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
150/1000 newton skywatcher 😍
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.09.21. 14:53

Hello,

Egy időben elég sokat jártam mindkét ehlyre, valóban elég szép az ég. A kunpeszéri Kiserdőhöz kicsit durván zötyögős az út a végefelé...
Mostanában abban az irányban, Fülöpszállás közelében találtam egy másik, jobb helyet, amely ugyan messzebb van, de Budapesttől a menetidő alig hosszabb (M5 és 52-es út):
fülöpszállás.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2020.11.24. 09:54

Sziasztok,

Újoncként és Budapest környékén lakóként én is mélyég észlelő helyet keresek. Rendkívül frusztráló, hogy nem tudom kihasználni a távcső tudását. A járvány és a kijárási korlátozás is betesz az egésznek sajnos.
Krisztián mutatta meg a Kunpeszéri környéki területet, hatalmas élmény volt, annyi csillagot szabad szemmel még sosem láttam (az odaút sajnos botrányosan rossz, futómű gyilkos).
Szeretnék majd társulni kitelepüléshez, ha a körülmények engedik Budapest környékén, Dány, Kunpeszér környéke vállalhatónak tűnik, Fülöpszállás szerintem elég messze van már, más egyéb ötlet esetleg? Autópálya, jó minőségű út előnyt élvez.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.11.26. 17:19

Yrkalla írta:
2020.11.24. 09:54
Sziasztok,

Újoncként és Budapest környékén lakóként én is mélyég észlelő helyet keresek. Rendkívül frusztráló, hogy nem tudom kihasználni a távcső tudását. A járvány és a kijárási korlátozás is betesz az egésznek sajnos.
Krisztián mutatta meg a Kunpeszéri környéki területet, hatalmas élmény volt, annyi csillagot szabad szemmel még sosem láttam (az odaút sajnos botrányosan rossz, futómű gyilkos).
Szeretnék majd társulni kitelepüléshez, ha a körülmények engedik Budapest környékén, Dány, Kunpeszér környéke vállalhatónak tűnik, Fülöpszállás szerintem elég messze van már, más egyéb ötlet esetleg? Autópálya, jó minőségű út előnyt élvez.
Mivel az út nagyobb része autópályás - utazási időben nekem gyakorlatilag nem volt különbség Kunpeszér és Fülöpszállás között. Mindent egybevetve oda könnyebb volt kitelepülni: nincs zötyögős útszakasz, a végső földút rész is rövidebb, és emellett egy kicsit sötétebb az ég is. Meg egy árnyalatnyival kevesebbnek tűnt a pára is - Kunpeszér egy lápos vidék mellett van.

Én nyitott vagyok mindenféle társuláshoz - bár az utóbbi időben inkább messzebbre megyek, hogy még sötétebb eget lássak...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2020.11.26. 21:02

Sziasztok!
Amíg Budapesten laktam, de már észleltem, sokszor jártam Zsámbék-Esztergom irányába és azt figyeltem meg, hogy Páty települést elhagyva, mint falba mentem a fekete égnek a mögöttem derengő szürkeség után. Konkrét helyet sajnos nem tudok mondani, mivel csak átutaztam, de onnan kezdődik abban az irányban az az ég, amihez már biztosan érdemes autóba ülni.
Üdv.L.
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.11.26. 22:18

Én ha kitelepüléshez új helyszínt keresek, ezt szoktam nézni:

https://www.darkskymap.com/nightSkyBrightness
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.11.27. 08:04

Ez egy nagyon hasznos térkép.
Én ezt használom gyakrabban: https//www.lightpollutionmap.info
(Itt a 2015 nagy felmérés óta készült évenkénti VIIRS műholdas felmérés eredményei is megjeleníthetőek, és minden helyszínre pontos égfényesség adatokat is mutat.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: hg » 2020.11.27. 10:44

Ha az előző kettő nem működne ;) : https://darksitefinder.com/maps/world.h ... 502/19.116
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Mélyég észlelés Budapesthez közel

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.05.04. 23:17

Ankalimon írta:
2020.09.21. 14:53
Hello,

Egy időben elég sokat jártam mindkét ehlyre, valóban elég szép az ég. A kunpeszéri Kiserdőhöz kicsit durván zötyögős az út a végefelé...
Mostanában abban az irányban, Fülöpszállás közelében találtam egy másik, jobb helyet, amely ugyan messzebb van, de Budapesttől a menetidő alig hosszabb (M5 és 52-es út):
fülöpszállás.jpg
Nagyon hasznos ez a topik és köszönöm a sok kutatás-fejlesztést amit beleraktál! Én nemrég kezdtem ezt a hobbit és hasonló cipőben járok, DSO-kat néznék BP környezetében.
Mai napom jelentős részét lightpollutionmap.info böngészésvel töltöttem és ugyan arra a következtetésre jutottam amire te tavaly: BP 1-1.5 órás környékén nincs bortle class 4-nél jobb. És én is a Kunságot találtam a legígéretesebb helynek. Nekem tegnap volt az első kitelepülős észlelésem, ezen a ponton voltam egy barátommal:
https://goo.gl/maps/Ln5R8km1yjhfRbz46

Itt a szomszédos tanyák fényei zavaróak voltak. Következőnek a Kunpeszéri kiserdőbe akartam menni a jobb izoláció miatt, de akkor ezek szerint a Fülöpszállás melletti hely jobb. Oda fogok én is menni, lehet hogy jövő hétfő éjjel. Úgy látom akkor lesz jó idő.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”