Krétai mélyég-lista

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Krétai mélyég-lista

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.01.16. 17:09

Varus írta:
Pape írta:Azzal lesz egy kis gond. :) Ott is kéne még egy pár fok hozzá.
De a Canopus biztos szép látvány lesz a déli horizonton.


Április elején nagyon nehéz lesz a Canopus, mert kb. a szürkület alatt lenyugszik. Napnyugtát követően gyorsan megpróbáljuk binoklival, hátha.


Tényleg. Először csak azt néztem, hogy mi látható onnan, azt nem hogy mikor. :)

Én egyébként az innen látható égbolttal teljesen elégedett vagyok. Nincs olyan mélyég a tőlünk nem látható égen ami a maga nemében páratlan lenne. (Na jó talán szabadszemmel a Magellán-felhők. )
(Persze ez nem azt jelenti hogy nem mennék szívesen egy ilyen túrára. :) )
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Krétai mélyég-lista

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.16. 18:57

Pape írta:
Varus írta:
Pape írta:Azzal lesz egy kis gond. :) Ott is kéne még egy pár fok hozzá.
De a Canopus biztos szép látvány lesz a déli horizonton.


Április elején nagyon nehéz lesz a Canopus, mert kb. a szürkület alatt lenyugszik. Napnyugtát követően gyorsan megpróbáljuk binoklival, hátha.


Tényleg. Először csak azt néztem, hogy mi látható onnan, azt nem hogy mikor. :)

Én egyébként az innen látható égbolttal teljesen elégedett vagyok. Nincs olyan mélyég a tőlünk nem látható égen ami a maga nemében páratlan lenne. (Na jó talán szabadszemmel a Magellán-felhők. )
(Persze ez nem azt jelenti hogy nem mennék szívesen egy ilyen túrára. :) )


De van: Tarantella-köd, Omega Cen, Cen A, Eta Carinae-köd.
Ezek a típusuk szuper példányai, és egyik sem látható tőlünk.
:)

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Krétai mélyég-lista

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.01.16. 22:12

De akkor sem páratlanok. :roll:
Persze, amúgy teljesen igazad van. :)
90/900 refraktor
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Krétai mélyég-lista

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.16. 22:32

Akárhogy is, én szívesen mennék!
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Krétai mélyég-lista

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.16. 00:15

Nem találtam megfelelő helyet a kérdésemnek, talán ez áll a legközelebb hozzá, mert tőlünk nem látható különleges csillag elrendeződésről van szó. A csillagtérképeket nézegetve laláltam egy érdekes helyet az égen, ahol egy csillag körül, ez a Beta Pic, vagy HIP 27321, szinte teljesen szabályos kör mentén több tucatnyi csillag látható a Föld irányából, szinte azonos tulajdonságúak, fényességűk, színük is hasonló. A kérdésem, hogy ez vajon miért alakulhatott így ki, és van-e valami írás erről, amely magyarázattal szolgálna? Sokat törtem a fejem, de a központban lévő Beta Pic nem illik bele sehogy sem ebbe a szabályos kör alakban elrendeződött csillagcsoportba. Nem találtam erről sehol egy sort se, és hátha a csillagászok egyike tudja a megoldást, esetleg útba is tudna igazítani, hogy hol, hogyan keressem a kérdésemre a választ! Kérem, hogy aki tud, az segítsen ebben! Köszönettel, Imre
A Stelláriumban az alábbi látható, amit elforgatva, összegezve a Beta Pic köröl, teljesen szabályos kört ad ki.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Krétai mélyég-lista

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.02.16. 07:56

Imre írta:Nem találtam megfelelő helyet a kérdésemnek, talán ez áll a legközelebb hozzá, mert tőlünk nem látható különleges csillag elrendeződésről van szó. A csillagtérképeket nézegetve laláltam egy érdekes helyet az égen, ahol egy csillag körül, ez a Beta Pic, vagy HIP 27321, szinte teljesen szabályos kör mentén több tucatnyi csillag látható a Föld irányából, szinte azonos tulajdonságúak, fényességűk, színük is hasonló. A kérdésem, hogy ez vajon miért alakulhatott így ki, és van-e valami írás erről, amely magyarázattal szolgálna? Sokat törtem a fejem, de a központban lévő Beta Pic nem illik bele sehogy sem ebbe a szabályos kör alakban elrendeződött csillagcsoportba. Nem találtam erről sehol egy sort se, és hátha a csillagászok egyike tudja a megoldást, esetleg útba is tudna igazítani, hogy hol, hogyan keressem a kérdésemre a választ! Kérem, hogy aki tud, az segítsen ebben! Köszönettel, Imre
A Stelláriumban az alábbi látható, amit elforgatva, összegezve a Beta Pic köröl, teljesen szabályos kört ad ki.


Szerintem abba futottál bele Te is, amibe én a jómúltkor:
viewtopic.php?f=20&t=2084&p=17544&hilit=stellarium#p17544
Balázs barátunk kielégítő választ adott a kérdésem alatt :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Krétai mélyég-lista

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.16. 17:47

Köszönöm! Hát belefutottam, de vágül is van magyarázata a dolognak, de nem annyira értem, hogy pl. a Stellárium miért nem szűrte már ki, ha régóta ismert ez a hiba, illetve miért szerepel adatokkal benne, mint egy valódi csillag? Még a legújabb változatából sem irtották ki, és ez igazán bosszantó! Köszönöm az útbaigazítást!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”