Mélyég-honlap

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2011.01.24. 23:33

santage írta:Kedves Barátaim!

Köszönöm az elismerő szavakat, nagyon jólesnek! Természetes, hogy hozott anyagból dolgozok, és azt is tudjátok, hogy a rovat nem egy újabb mélyeges fórumtopic, hanem komoly minőségi követelményeknek kell megfelelniük a képeknek, rajzoknak. A kiválasztás természetesen némiképp szubejktív, nem is lehet másmilyen. Továbbá a minőségi észlelések arra ösztönzik a kezdőket, hogy ők maguk is hasonló minőségű megfigyeléseket végezzenek. Mindenki eljuthat a fotózás terén Kovács Attila, Cserna Antal, Éder Iván és mások által képviselt szintre, még ha évek alatt is. Bárki eljuthat a mélyég-rajzolás csimborasszójára, az is, aki nem olyan jól tud rajzolni. Egyik legaktívabb észlelőnk maga is ebben a cipőben jár. S hogy a kezdők se érezzék kirekesztve magukat, létrehoztam a kezdő észlelők fórumát, ahol csak az ő rajzaik jelennek meg.
Azt is látni kell, hogy egy fő- és egy mellékállás, doktori tanulmányok, családi gondok mellett a rovatvezetésért semmilyen anyagi juttatást nem kapok, ahogy senki sem a Meteor rovatvezetői közül.
Ezek figyelembe vételére kérek minden kedves fórumozót.

Snt



Kedves Régi Barátaim!

A 90-es évek elején az egyik legaktívabb észlelője voltam a mély-ég és kettőscsillag rovatnak. Akkoriban tényleg kialakult egy jó közösség, melyben jó volt észlelni és jó volt a közösség tagja lenni, akármilyen távcsöved is volt. Ma ezt nem érzem, néhány ember kisajátított rovatának érzem mind a mély-ég, mind a kettős rovatot! Ezért az észleléseimet- bár tényleg nem vagyok a legaktívabb észlelő, mivel nekem már doktori tanulmányaim nincsenek, csak annál több munkám... :-) és a családi gondok meg nem tartoznak a mély-ég rovathoz- így az észleléseket mostanában a régi Barátokkal osztom meg, és ahogy hallom, egyre több ilyen kipróbált amatőr így vélekedik.
Gábor! Nem akarom a köztünk korábban beszélt Messier kiadványunkról szóló emailedet megosztani másokkal is, de tény, hogy a rovatot eléggé sajátosan és sajátodként kezeled.
Sok sikert ehhez! Tény, nem irigyellek, hogy doktori tanulmányaid mellett családi gondoktól is gyötörten ezt is bevállalod...
Szerintem nem "komoly minőségi követleményeknek" kellene megfeleniük a rajzoknak, fotóknak, hanem népszerűsítened kellene az amatőrcsillagászatot mindenki körében. Ne -40fokos és 14 magnitudós objektumokról, ne többek által elérhetetlen szűrővel is nehezen látható ködökről és ne gigászi Messier maratonról szóljon a rovatod, hanem a közösségről, és a közös észlelésekről! De lehet, hogy csak én nem illek ebbe bele..
Baráti üdvözlettel:
Dr. Cziniel Szabolcs
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.01.25. 09:14

Kedves Szabolcs!

Lehet, hogy te régen tagja voltál egy akkor kialakult jó észlelői közösségnek, de mivel ma nem vagy tagja ennek a szintén jó közösségnek, így szerintem nincs belelátásod a mélyég-rovat "életébe", abba, hogy igenis ez a közösség is van olyan jó, mint amiben te voltál anno. Azt meg egyszerűen nem értem, miben nyilvánul meg, hogy egy rovatvezető kisajátítja a rovatát magának...ez nonszensz. Én teljes egészében kiállok Gábor mellett (és sokan mások is), nem kritizálom a munkáját, főleg mert nem látok benne semmi kivetnivalót.

Arcturus írta:Szerintem nem "komoly minőségi követleményeknek" kellene megfeleniük a rajzoknak, fotóknak, hanem népszerűsítened kellene az amatőrcsillagászatot mindenki körében. Ne -40fokos és 14 magnitudós objektumokról, ne többek által elérhetetlen szűrővel is nehezen látható ködökről és ne gigászi Messier maratonról szóljon a rovatod, hanem a közösségről, és a közös észlelésekről! De lehet, hogy csak én nem illek ebbe bele..


Szerintem igenis kell a változatosság a rovatnak, kellenek a különleges, "egzotikus" és ismeretlen mélyég-objektumok! Most miről szóljon a mélyég-rovat? Csupa (elnézést, de) kommersz mélyégről, M31-ről, Fiastyúkról egész évben??
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.01.25. 09:42

Sziasztok !

Érdekes felvetések. Magam részéről maradnék semleges, mint a mélyeget most kóstolgató észlelő. ( a rajzaim olyanok, amilyenek, de fejlődő képesek).
Semmi képen sem egyszerű a honlap/rovat vezetése. Mindig lesznek új észlelők (mint most én), és lesznek régi ,öreg , rutinos észlelők.
Én sok év után visszatérő amatőr most ismerkedek ismét az égbolttal. A "mezei, kistávcsöves" objektumoknak csak a töredékét láttam. Nekem az alap "mezei" objektumok is extrák. Viszont sok éve észlelő táraimnak, akik csukott szemmel, kézen állva , tetszőleges alap objektumokat azonnal megtalálnak és lerajzolnak (már-már emlékezetből is), nos az Ő számukra igen is kell valami, ami több mint egy Fiastyúk...

Mindezeket egyidejűleg megvalósítani, nem egy egyszerű feladat. :)

Ha esetleg annyit lehetne megoldani (lehet, csak kapacitás és ember kell hozzá), hogy a mély-ég oldalon lenne egy észlelési arhivum, ahol meg lehetne tekinteni, az összes beküldött munkát. Ez sokak számára segítség és motiváció lenne.
Nekem pl. sokat jelenten, ha egy rajz elkészítése után össze tudnám hasonlítani mások munkáival. Tanulni tudjak mások észleléséből.

Köszönöm a türelmeteket !
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.01.25. 14:13

Én is semleges maradnék inkább, de azért azt elmondanám neked Szabolcs, hogy hogyha Te és az általad említett hozzád hasonlóan gondolkodó amatőrök beküldenétek az anyagaitokat, akkor máris nem csak néhány ember észlelései szerepelnének általában a Meteorban.
Sajnos kevés amatőrnek van ideje mostanság észlelni, és azok száma akiknek a lelkesedés és a szabadidő mellett még a jó sötét mélyegezésre érdemes ég is megadatik szinte a nullával egyenlő. Gábor biztosan sok észlelést tenne be, ha lennének.

Bognart hozzászólása meg nagy igazság.
90/900 refraktor
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.25. 18:17

bognart írta:Ha esetleg annyit lehetne megoldani (lehet, csak kapacitás és ember kell hozzá), hogy a mély-ég oldalon lenne egy észlelési arhivum, ahol meg lehetne tekinteni, az összes beküldött munkát. Ez sokak számára segítség és motiváció lenne.
Nekem pl. sokat jelenten, ha egy rajz elkészítése után össze tudnám hasonlítani mások munkáival. Tanulni tudjak mások észleléséből.


Rátapintottál egy érzékeny pontra, a megvalósulni soha nem akaró online archívumra. Többször felhorgadt már a dolog, kb. 1000 észlelés (rajzos és/vagy szöveges) már digitalizálva is van, amivel el lehetne kezdeni tesztelni az esetleg valamikor elkészülő rendszert. Csak az a baj, hogy nem akar elkészülni. Legutóbb egy, a Csillagvároson is aktívan jelenlévő informatikus tagtársunk vállalta el ennek a nyélbeütését, az MCSE jelenlegi informatikai hátterébe integrálva. Úgy tűnik, hogy sajnos neki sincs erre ideje.

Én sajnos nem konyítok sokat a webprogramozáshoz, de ha van itt valaki, aki igen, és tudna segíteni, akkor el lehetne kezdeni egy kalózmegoldást, az mcse.hu-tól függetlenül. Én abban is benne vagyok, hogy fizetem az oldal regisztrációjának és fenntartásának a felét. Valami olyasmit lenne jó létrehozni, mint a

http://www.deepsky-archive.com/

csak jobban kihegyezve a rovat beküldési szabályaira, és valami jobb keresőt kellene implementálni hozzá. A cél az (a megjelenítés és a kereshetőség mellett), hogy az oldalra az észlelők is fel tudják tölteni a rajzaikat és a szöveges észleléseiket is, és a feltöltés egyben beküldés is lenne.

A rovatvezető dolgát is nagyban megkönnyítené egy ilyen adatbázis, főleg ha az évtizedekre visszanyúló papírarchívumot is sikerülne egyszer beszkennelni, feldolgozni és felrakni.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.25. 18:33

Arcturus írta:ne gigászi Messier maratonról szóljon a rovatod, hanem a közösségről, és a közös észlelésekről!


A maratonok pont hogy remek közösségi események, közös észlelések voltak az elmúlt években. Akik elmentek valamelyikre, vagy szerveztek ilyet, azok tudják.

Arcturus írta:Gábor! Nem akarom a köztünk korábban beszélt Messier kiadványunkról szóló emailedet megosztani másokkal is, de tény, hogy a rovatot eléggé sajátosan és sajátodként kezeled.


Na, csak kibukott, hogy valami személyes sértődés áll a csipkelődés mögött.

Arcturus írta:Akkoriban tényleg kialakult egy jó közösség, melyben jó volt észlelni és jó volt a közösség tagja lenni, akármilyen távcsöved is volt. Ma ezt nem érzem, néhány ember kisajátított rovatának érzem mind a mély-ég, mind a kettős rovatot!


Én pont azt látom, hogy most is van egy jó közösség, amihez jó tartozni. Ha ebben nem azok az emberek vannak, mint 20 éve, és ez neked fáj, azért szerintem nem kell Gábort bántani. Igen sok erőfeszítést tett a mélyegezés népszerűsítése érdekében, és már van is valami eredménye.

A közösségek változnak, mert emberek alkotják, akik szintén változnak. A világ és az észlelési szokások is nagyot változtak 20 év alatt.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.01.25. 18:37

:)

Most birkózok a PHP programozással. A weboldalamat teszem át dinamikus oldallá. (eddig statikus html volt. Most azt szeretném ha önmagát generálná le. Egyenlőre mysql nélkül.)

Esetleg egy "fapados" teszt verziót össze lehetne kalapálni. :) Csak infóra lenne szükségem. :)
Írjatok rám mailban a részletek ügyében. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.01.25. 19:16

Sirius írta:Szerintem igenis kell a változatosság a rovatnak, kellenek a különleges, "egzotikus" és ismeretlen mélyég-objektumok! Most miről szóljon a mélyég-rovat? Csupa (elnézést, de) kommersz mélyégről, M31-ről, Fiastyúkról egész évben??


Walter Scott Houston 1946-tól kezdődően 1993-ban bekövetkezett haláláig írta a Sky and Telescope-ba a Mély-ég csodák (Deep Sky Wonders) rovatot.
Egész munkássága alatt rajongással beszélt ezekről a "kommersz" objektumokról.
Talán azért, mert nem csak nézte és kipipálta őket azzal, hogy "ez is megvolt" hanem mert megtanulta LÁTNI. Sok kezdő kistávcsöves kér tanácsot, javarészt városi fényszennyezett környezetből szeretne hódolni a csillagászat örömeinek. Gondoljunk rájuk is, akad nekik is lehetőség szépen. A nagy optikákkal ideális körülmények között észlelők csemegézhetnek "egzotikus" (mert az M31 nem az?) mélyég objektumokból is.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.01.25. 19:20

"Ha esetleg annyit lehetne megoldani (lehet, csak kapacitás és ember kell hozzá), hogy a mély-ég oldalon lenne egy észlelési arhivum, ahol meg lehetne tekinteni, az összes beküldött munkát. "

Vannak web tartalomkezelő rendszerek, amelyek kép és egyéb tartalmakat is kezelnek, hozzászólás lehetőséggel, stb. képfeltöltés megjelenítés. Egy ilyet kell felrakni egy tárhelyre és beállítani.

Pl. PHPFusion, Joomla, stb. Már persze ha valaki már csinált ilyet annak, nyilván ez könnyebben megy, de semmiféle programozásba nem kell emiatt belemélyedni, csak egy ilyet kell használni és saját pofikát is lehet neki csinálni, a rendszeren belül elrendezés, színek és egyebek szempontjából.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.01.25. 19:24

Szia!

Pontosan. Egyetlen probléma van. Csupán képtárként működik. Egységes adatszerkezete nincs. Ez már a feltöltőkön múlik. Keresni nem lehet benne, stb..

De én csak ötletelek. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”