Mélyég-honlap

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: Balage » 2010.01.20. 21:17

sp. írta:jó lesz ez a lap, hajrá! hisz:
"mit kíván a magyar nemzet?
magyar nemzeti deepsky webet!"
:D
(hogy plagizáljak Belgától)

sp.

Hatalmaaas :mrgreen: Ez kellett a nap végére.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.21. 04:20

Legkésőbb vasárnapig felkerülnek az első posztok a Messieres oldalunkra. http://110messier.blog.hu
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.08.31. 20:29

Ok akkor diszkusszió itten próbál folytatódni, innen viewtopic.php?p=9435#p9435

Köszi a vesézést Balázs, igazából nem számonkérés lett volna a postom. Olyasmi „olvasói véleményként” vegyétek ezt lc. részemről. Volt már példa a mak fórumon hogy pici betekintést nyert az olvasóközönség az mcse belső működéséről, blc, mpt, ksl „tollából”.

A stratégiáról kérdeztél.
Szerintem a láthatóság a nyíltság fontos egy egyesületnél, pl a mélyeges mcse lapról, laikusként az látszana hogy egy onemanshow, hiányzik az hogy kik vagytok, mi a célja az egésznek, merre mentek.
Tehát pl a „Főoldal”-ra nyugodtan ki lehetne tenni nagyrészt statikus rövid (könnyen elkészíthető) írásokat, hogyaszondja:
- történetünk (röviden egyenesen, de akár Szentmártonitól)
- kik vagyunk – aktív tagjaink (ki mit csinál - elérhetőség)
- céljaink (Meteor rovat, észlelések gyűjtése, észlelési tanácsadás stb…)
- aktuális munkáink, feladataink (pl az az online észlelési adatbázis terv?) mondjuk ezt néha frissiteni illik.
Ez „stratégiailag” lenne fontos.

Úgy tűnik a világ a web irányába megy (most az mindegy hogy sajna vagy hálisten), a nyomtatott sajtó haldoklik (főleg persze a napi/hetilapok). Persze ez a Meteorra részben igaz csak, de "sajna" a webre ugyanúgy figyelni kell párhuzamosan. A „Cikkek ismertetők” majdnem ok, mondjuk ízlésem szerint strukturálnám, „Mélyég kalauz” „Észlelési segédletek” stb… Ami nincs kész nyugodtan oda lehet írni hogy pl „Mélyég kalauz V. Ősz – hamarosan érkezik”. A cikkeket is lehetne webesíteni jelen esetben pl. olyasmi index lehetősége egyből benne van a dologban, azaz lenne egy lista a „Mélyég kalauz” alatt pl. M13, NGC6207, M92, NGC6992 stb… rájuk bökve a böngésző odaugrik. Egy ilyesmi pici többlettel sokat lehet nyerni. Plusz aztán akár egy jó játék is lehet – először a Meteorban, aztán újramixelve a rendezői változat pluszokkal a melyeg.mcse-n, és viszont.

Ez persze csak ötletelés részemről/álomkodás, de egy ilyesmi hozzáállás már csábítja a publikumot, talán a segítő kezeket is.

Üdv:
sp.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.31. 21:07

osztom sp véleményét, és jók az ötletek.

sp. írta:Ami nincs kész nyugodtan oda lehet írni hogy pl „Mélyég kalauz V. Ősz – hamarosan érkezik”.


ezzel mondjuk annyiban nem értek egyet, hogy ez a hamarosan érkezik annak a szinonímája, ha valami nagyjából sosem fog megjelenni/elkészülni. ez egyszerű tapasztalat. a legtöbb "hamarosan kész/fejlesztés alatt/nézzen vissza pár nap múlva" dolog vagy sokkal később, vagy sosem készül el. a határidőt betartani meg nem egyszerű egy hobbinál. és a hamarosan az egy határidő. akkor inkább ne is ígérjünk semmit. mert ha ez ott van, akkor oké, az ember visszanéz egy hét múlva, látja, hogy még mindig semmi, és többet vissza sem néz.

inkább a tendenciából kell látszódni, hogy igen, ez egy folyamatosan frissített lap.

és a cikkeknek tényleg nem kell frissnek lenni, tényleg bőven elég lenne, ha pár naponta kikerülne mondjuk egy régebbi meteoros komplett mélyég-rovat, persze a modern kornak megfelelően amit csak lehet linkelni wikipédiára, ngc/ic katalógusra, stb. és itt esetleg olyan képeket is le lehetne hozni, amelyek a nyomtatott meteorból kimaradtak.

ehhez gondolom maga a szöveg elérhető digitális formátumban, a képek többsége szintén (és itt nagyon átalakítgatni sem kellene, mert a webre amúgy sem 300dpi-s tömörítetlen monstrumokat kell pakolni), már csak össze kéne drótozni mindent.

(de én sajnos csak ugatok, nincs időm egyelőre segédkezni, bár lenne.)
nincs aláírás
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.31. 23:48

sp. írta:A stratégiáról kérdeztél.
Szerintem a láthatóság a nyíltság fontos egy egyesületnél, pl a mélyeges mcse lapról, laikusként az látszana hogy egy onemanshow, hiányzik az hogy kik vagytok, mi a célja az egésznek, merre mentek.


Értem amit mondasz, és hevesen bólogatok. A melyeg.mcse.hu most lépett a gyerekcipőbe, és egyelőre ott tart, hogy sorban hányjuk fel rá a tartalmat, mindenféle koncepció nélkül. Az eddigi tetszhalott állapothoz képest ez igen nagy előrelépés, de mindenképp valami pofát is kell adni a dolognak. Gábor egy kicsit be van oltva számítógép ellen, ezért kértem tőle, hogy átvehessem a lap szerkesztését. Eddig én sem használtam semmiféle CMS rendszert, és csak most ismerkedem a mambo-val, amire a lap épül.

Megnéztem a szakcsoportok lapjait, és egyelőre a holdészlelőkét fogom követendőnek tekinteni, valamint a te javaslataid.

Most pl. azért nem tudok haladni a fejlesztéssel, mert Gábor véletlenül zárolta a kulcsfontosságú lapokat, és elment aludni... :]


sp. írta:Tehát pl a „Főoldal”-ra nyugodtan ki lehetne tenni nagyrészt statikus rövid (könnyen elkészíthető) írásokat, hogyaszondja:
- történetünk (röviden egyenesen, de akár Szentmártonitól)
- kik vagyunk – aktív tagjaink (ki mit csinál - elérhetőség)
- céljaink (Meteor rovat, észlelések gyűjtése, észlelési tanácsadás stb…)


Igen, egy mélyeges história nagyon jó lenne! Én sajnos csak a közelmúltját ismerem a szakcsoportnak, és egyelőre fizikailag lehetetlen, hogy hozzáférjek a Meteor összes számához, ami szerintem fontos forrása lenne egy ilyen írásnak. (Országunktól igazoltan távol vagyok.)


sp. írta:- aktuális munkáink, feladataink (pl az az online észlelési adatbázis terv?) mondjuk ezt néha frissiteni illik.
Ez „stratégiailag” lenne fontos.


Így van, az egyik legfontosabb feladat lenne a kereshető archívum létrehozása. Ez a kezdeményezés többször felhorgadt, majd lekókadt, de előbb-utóbb meg lesz. Az elmúlt 3 évben rendre az akasztotta meg az előrehaladást, hogy vártunk valakire, aki összedrótozza az egész technikai hátterét. Volt lelkesedés, meg felajánlás és ígéret is, csak végül archívum nem lett.
Hatalmas segítség lenne egy CMS-hez, vagy php/sql-hez értő ember szaktudása. Én sajnos egyikben sem vagyok otthon, Gábor meg különösen.
Ha nem megy MCSE-s szerveren, akkor ideiglenesen más tárhelyen is meg lehetne cselekedni a nagy technikai ugrást, ami továbblendítené ezt a szálat.



sp. írta: kell párhuzamosan. A „Cikkek ismertetők” majdnem ok, mondjuk ízlésem szerint strukturálnám, „Mélyég kalauz” „Észlelési segédletek” stb…


Pontosan! Ez lesz a következő kis lépés, ha feloldódnak a fontos elemekről a zárolások. :)



Ami nincs kész nyugodtan oda lehet írni hogy pl „Mélyég kalauz V. Ősz – hamarosan érkezik”.


Ezt szerintem inkább el kell kerülni. Lásd a 3 (igazából több) éve meg nem valósuló archívum, aminek külön menüpontja volt egy sajnálkozó, statikus oldallal a végén. Az első szerkesztői mozdulatom az volt, hogy ezt eltüntettem.
Vagy a pár hozzászólással alattunk lévő 110messier blog is egy ilyen tipikus példa lehet, sajnos.


A cikkeket is lehetne webesíteni jelen esetben pl. olyasmi index lehetősége egyből benne van a dologban, azaz lenne egy lista a „Mélyég kalauz” alatt pl. M13, NGC6207, M92, NGC6992 stb… rájuk bökve a böngésző odaugrik.


Arra gondolsz, hogy lenne egy táblázat az objektumok adatairól, és arra ugrana a böngésző?

Egy ilyesmi pici többlettel sokat lehet nyerni. Plusz aztán akár egy jó játék is lehet – először a Meteorban, aztán újramixelve a rendezői változat pluszokkal a melyeg.mcse-n, és viszont.


Igen, ez bevált fogás, hogy az online tartalom extrákat tartalmaz. Sajnos ritkán valósítják meg jól. :)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.09.01. 16:28

Sziasztok!

Igazából szeretnék néhány dolgot mondani. Köszönöm Balázsnak hogy ennyit segít, és hogy egyáltalán rábukkanhattunk ezekre a sztech problémákra. Én egyszerű felhasználó vagyok. Remélem a honlap lassanként alakot ölt és jól használható lesz.

A tartalmakkal és az "onemanshow"-val kapcsolatban szeretnék még szólni pár szót. A mély-ég rovat 30 éves hagyományokkal rendelkezik, a mély-ég észlelés sokkal régebbre nyúlik vissza. A Szentmártoni tevékenységét megírták, van egy copyrightolt könyv, ezt elő lehet venni és elolvasni. Sajnos egyelőre nincs energiám - másfél állás és doktori dolgozat, plusz a Meteor mellett - hogy a honlappal komolyabban foglalkozzak, amit iszonyatosan röstellek, de ezt az egyesületnél mindenki szorgalomból és nem pénzért csinálja. Ezért kellene még ember, még lelkesedés, hogy írjanak cikkeket, és azokat majdcsak feltölti valaki (én vagy Balázs).

A régi anyagok ergy jelentős része megvan, de csak az, amit én írtam, mert a régi Meteorok mélyég-rovatait a régi rovatvezetőktől már nem igazán lehet beszerezni (Sőt.). A régi számok digitalizálása meg nagyon lassan halad. De! Aki tudja, vásárolja meg a Meteor még kapható évfolyamait visszamenőleg, én így tettem anno összesen 4 évfolyammal.

Az "onemanshow" és a nyíltság. Beszéljünk nyíltan. Az a nagy helyzet, hogy anno (2000 körül) volt egy jól működő rovat és koncepció, amit az elmúlt 5-6 évben néhány ember - lustaságból, egyebekből - gyakorlatilag teljesen tönkretett, elölről lehet kezdeni. Az észlelők eltűntek, kapcsolattartás híján teljesen lemorzsolódtak. Közben felnőtt egy, két új nemzedék és várták volna a segítséget, infókat, de azt nem kaphattak. Vagy csak keveset. Koncepció nem volt és emiatt a rovat elindult egy olyan - szerintem rossz - irányba, hogy végül csak az a "10 "érdekes" objektum" jelent meg benne, amit mindenki fejből ismer - M13, M31, NGC 7000 és sorolhatnám. Ekkor vettem át a rovatot. Lehet, hogy szélmalomharc, de én azt szeretném, ha lenne megint igényes mélyegezés, ha nem csak az M-eket és pár NGC-t észlelne a társaság, hanem lenne bennük érdeklődés a Cr, Tr, vdB, Sh-2 objekumok iránt is, és kíváncsiságuktól hajtva, vagy esetleg a rovatvezető ajánlataiban és tapasztalatában bízva felkeresnének ilyen "nehéz" objektumokat. Ez az irány mindenütt jelen van az amatőréletben külföldön is, bár tagadhatatlan, hogy a nagytöbbség ettől még nem fog mást észlelni, mint az M13-at. És ezzel sincs semmi baj. Csak azt akarom, hogy legyen pár ember ismét, aki részt vesz egy ilyen munkában (Van egyébként jópár ígéretes ember, de azért ez nem megy egyik pillanatról a másikra). És persze attól még szívesen látunk bármilyen észlelést. Baj azonban itt is van, nevezetesen hogy az emberek inkább a fórumokba szeretnek írni, mint az észlelőlapra, ezért alig érkezik észlelés - holott lehetne azért minden hónapban valamit nézni, olyan hónap még sosem volt, hogy ne lett volna legalább 1 mélyég-észlelésre alkalmas ég. Persze mindenki elfoglalt, és ezt is megértem. (És persze a légköroptika is fontosabb :)) Csakhogy nekem rovatot kell csinálnom és leadni. Persze olyankor ha nincs két értelmes észlelés, akkor a rovatvezető kitalál egy témát és megírja. Ha van észlelés, akkor le van írva, hogy X. Y. Z-ből ezzel és ezzel foglalkozott ebben a hónapban, van észlelőlista, és nagyon sokszor kérve lettek a megfigyelők, hogy küldjék el saját történetüket, észlelési élményüket, beszámolójukat egy objektumról, stb. Csak épp ehhez írni kellene! Tehát ennyit az onemanshow-ról.

Aki olvasta az elmnúlt 15 év Meteorjait, az tudja, hogy sok változás történt, amit nem lehet kikerülni, mert erre halad a világ. Egyre inkább online-függők leszünk és felületesebbek. Azért remélem van még igény a MÉLY-egezésre.

Snt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.09.01. 16:59

hajajj, gábor sok helyen nagyon rátapintottál az igazságra...

nekem az egyik első kiábrándulásom (volt azóta sok) akkor történt az amatőrcsillagászatból (bár helyesebb lenne amatőrcsillagászokbólt írni), mikor a makin felvetettem, hogy az m27 57 13 szentháromság helyett fotózhatnának végre kevésbé ismert ngc-ket, ic-ket is, mivel az ottani galériában (erős túlzással) 10-ből 9 kép a fenti három objektum egyikéről készült. adtam is pár ötletet.

nos, a fotóstársadalom egy emberként ugrott nekem, hogy mit képzelek, hogy megmondom mit fotózzanak, azt fotóznak amit akarnak, az ngcxxxxx objektum amúgy sem fotózható jól a műszereikkel, és egyébként is ha nem tetszik, fotózzam le magam. erre azt hiszem nem lehet mit mondani.

nekem amúgy eleinte nagyon sok ötletet adott a mélyég-rovat böngészése (sőt, ha már észlelni sajnos nincs időm, ma is gyakran visszaolvasok régi rovatokat (sajnos nekem csak 2006-tól vannak meg a meteorok :()), rengeteg objektumot vadásztam le csak azért, hogy megnézzem, nálam hogy mutat. aztán ez átváltott abba, hogy egyszerűen, mindenféle előkészületek nélkül a térképből böktem rá valamire amit még nem észleltem addig. most már szép hosszú listám van arról amit rajzoltam, amit nem rajzoltam de vissza kéne rá térni, és amit nem rajzoltam és nem is kell egyelőre visszatérni rá, nem mutat eleget.

sajnos az ajánlati listát szinte sosem használtam, és mostanság egyre több cikk ajánlatát is kénytelen vagyok mellőzni: egyszerűen egy olyan mély völgyből kukkolok kifelé, hogy az egyre gyakrabban közölt déli objektumokat esélyem sincs észlelni. sőt, leginkább azt mondanám, hogy ami nem delel nyugaton és legalább 70 fok magasan, azt esélyem sincs észlelni. ezért - bevallom őszintén -, az alacsony deklinációjú objektumokról szóló írásokat sokszor már csak átfutom.

persze ki kéne települni... de minek, ha a környéken egyébként pont nálunk a legjobb az ég, és azon a kicsi égen is mindig találni valamit?

én remélem, hogy azért snt kitart még a kritikák, csökkenő beküldések ellenére is, mert azt hiszem (sőt, biztos vagyok), hogy ha ő feladná a mélyég-rovatot, akkor az kb a rovat végét jelentené. legalábbis én jelenleg nem ismerek senkit, aki ilyen lelkiismeretesen és intenzitással tudná vinni a rovatot. oké, one man show. de ha nincs beküldő, akkor mi más lenne? persze tényleg van aki elfoglalt, és az időjárás sem kegyes hozzánk mostanság (ha derült, az tuti telihold idejére esik)... és van aki egyszerűen csak kedvetlen.

az azért feltűnt, hogy ennek ellenére mintha hónapról hónapra egyre nagyobb területet hódítana el a meteorból a mélyég rovat, és ez nagyon jó dolog.

mert azért tegyük szívünkre a kezünket: mégiscsak a mélyegezés lenne a csillagászkodás non plus ultrája, nem? még ha most többszázezer magyar változócsillagász, kettősészlelő, légköroptikus és bolygóészlelő (ha ha, a földön kívül van belőle 7 darab, na bumm) kap is a szívéhez.

viszont valami még eszembejutott: mi van, ha az emberek nem is tudják, hogy CSAK SZÖVEGES észleléseket is be lehet küldeni? bevallom, én is vagy egy évig azt hittem, hogy csak képpel, rajzzal együtt lehet észlelést beküldeni.

jó persze, egy kép, rajz többet elmond, mint ezer szó, de azért mégis, sokszor annyi is elég lehet, ha pl egy GX-ról azt olvasom, hogy "már 20 centis távcsőben is látszódnak a karjai, 5.5 magnis égen", akkor tudom, hogy érdemes megnéznem, mégha rajz nincs is róla.

szóval tudják az emberek, h nem muszáj rajzolni?

(ps. aki nem érti a viccet vagy az iróniát az ne erőltesse a reagálást erre a hsz-re, köszi.)
nincs aláírás
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.09.01. 17:48

Feri!

Köszi ezt a hosszas véleményt... Bevallom kissé féltem hogy túl sok "szennyest" teregettem ki. De tényleg az a helyzet, hogy kevesen küldenek anyagot és kevés objektumról. A régi Meteorok lapozgatása nem csak neked hobbid, hanem nagyon sok mindenkinek, anno én is abból tanultam, kerestem objektumokat. És te vagy a példa, hogy kell kevésbé ismert objektumokat ismertetni, feldolgozni, mert az olvasó ismeretei akkor fejlődnek. (Most is lesz majd egy PK planetáris, mely az M39 tövében van, 11-12m-s, és teljesen ismeretlen!:))

Azt hiszem tényleg sokan azt gondolják, hogy a rajzolás a mélyég-észlelés egyedüli formája. A probléma adott, és már egy ideje próbálok tenni azért, hogy küldjenek be leírásokat is. Volt a 2008-as év egyik őszi számában egy "Részletrajzok és leírások készítése" c. cikkecske, mely ezzel a célzattal íródott már akkor.

Ha megnézel egy 2003-as vagy 2004-es Meteort, akkor azt látod, hogy egy-egy észlelőlistán havonta kétszer annyi ember van, mint ma, és ezek kétszer annyit észleltek. És az objektumokról nem 1-2 leírás és rajz található, hanem 5-8-10 észlelő leírása a 10x50B-től a 30-40T-ig, valamint akár 2-3 rajz is különféle távcsövekkel. Most ilyet nem lehetne csinálni! Talán ha két-három objektumról tudtam 2 év alatt összehozni egy rendes szimultánt. Elvileg ezért lennének az ajánlatok.

Hát igen, sajnos be kell valljam a déli ég a mániám :) Tudom, hogy nálad a természetes "obszervatórium" "kupolarése" eléggé korlátozza a megfigyelést. Hamarosan következnek a nagyon magas deklinációjú megfigyelnivalók! (November mélyég-objektuma az NGC 7129 NY+RF Cep lesz.)

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.09.01. 18:04

Félreértés ne essék: a Messier objektumok szépek, érdekesek, lenyűgözőek. Nélkülük nincs mélyég-észlelés. Az NGC 7000 és IC 1396elefántormány fantasztikus és rendkívül finom látvány. De ha valaki csak őket észleli, akkor az olyan, mintha egy filmeket szerető, azokért rajongó ember mindig csak ugyanazt a 3 filmet nézné meg, s a többiről tudomást sem venne.
Sok elképesztő objektum van. Olyan diffúz ködök, melyek 5-6 cm-es, extrém rövid fókuszú és extrém kis nagyítású távcsövekkel, OIII vagy UHC szűrővel ki akarnak törni a LM-ből. És ezek a ködök nem NGC vagy IC számok, hanem vdB, Sh-2, Cederblad esetleg LBN számok büszke tulajdonosai. Ó, nem az összes látványos, sőt sokuk egyáltalán nem látszik vizuálisan. De ha rátalálunk arra a kettőre, akkor mekkora élmény, nem?
Na és a nyílthalmazok. Annyi nyílthalmaz-katalógus van, mint égen a csillag, és mindegyikben - igen, még az infravörös katalógusban is - akad pár igen látványos megfigyelni való! A Collinderek, Melotte-ok, Trumplerek, Czernikek hada - mivel ezek korai (kb. 70-100 évvel ezelőtti) fotografikus felfedezések - gyönyörűen látható már viszonylag kisebb távcsövekkel is. Erre való a DSS!

Keressetek ki halmazokat a katalógusból

http://www.astro.iag.usp.br/~wilton/clusters.txt

(a koordináták után a méret ívpercekben, a többi adat asztrofizikai paraméter)

és irány a DSS

http://archive.eso.org/dss/dss

vagy

http://www.messier45.com

Jó böngészést! :)

snt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mélyég-honlap

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.09.01. 18:22

a költözés után még ki nem csomagolt dobozok között találtam egy halom 1999-2002-es meteort, atomzsír volt lapozgatni (bevallom a mélyég és a távcső bemutató és építő rovatok kötöttek le leginkább). sajna a déli éggel nekem is bajaim vannak balcsin, egyrészt arra van siófok és maga a nagy víz, no meg az alsó szomszéd háza is szépen beletakar :(((
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”