Messier-maraton

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
MoJo
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:20

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: MoJo » 2011.04.05. 23:21

Arpstronomer írta:A szerb amatőrcsillagász szövetség vezetője is velünk volt, jó volt megismerkedni, beszélgetni vele.


Hmm nem az Erdélyi Magyar Csillagász Egyesület vezetője volt? Lörincz Barnabás
Őt ugyanis tudom hogy oda készült, a Szerbektől meg mi kaptunk meghívást a jubileumi 10.-ik Messier maraton tábor ill. versenyükre. Részletek majd egy meteor cikkben ill. a Bátorligeti topikban.

Amcsüdv:
MoJo
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.04.06. 08:02

MoJo írta:
Arpstronomer írta:A szerb amatőrcsillagász szövetség vezetője is velünk volt, jó volt megismerkedni, beszélgetni vele.


Hmm nem az Erdélyi Magyar Csillagász Egyesület vezetője volt? Lörincz Barnabás
Őt ugyanis tudom hogy oda készült, a Szerbektől meg mi kaptunk meghívást a jubileumi 10.-ik Messier maraton tábor ill. versenyükre. Részletek majd egy meteor cikkben ill. a Bátorligeti topikban.

Amcsüdv:
MoJo


Nem :) konkrétan Dragan Radmilović-nak hívják és Belgrádból tette meg hozzánk ezt a hosszú utat. Vonaton, buszon járja egész Szerbiát 100kg-os felszerelésével együtt, csak hogy kisiskolásoknak tartson csillagászati előadásokat, bemutatókat. Becsülendő dolog, több ilyen ember kellene.
Bocs az esetleges off-ért :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.04.06. 09:26

Úgy gondolom, a Messier-maraton elsősorban kistávcsöves verseny, amit az előttem szóló - és Bátorligeten mellettem észlelő - binokuláros kollégák élménybeszámolói nagyon igazolnak. A 9 centis lencsésemmel látott 75 objektumból 31-et a 10x50-es binokli is könnyedén hozott. Persze nagyobb csövekkel is érdemes végigmenni a listán (az úgy elért eredmény is nagy érték!), sőt, ez valójában egy tájékozódási verseny, ha úgy veszem, de valahogy nekem hagyománytiszteletből és virtusból akkor is úgy esik jól, ha 15 cm-nél kisebb távcsővel tudom/tudnám elérni legalább a 100-at. Na majd jövőre...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.06. 10:46

M-objektumok: ne feledjétek, hogy Messier, Méchain és Bode távcsövei kb. 3-16 cm köztiek voltak, de a12-16 cm-es tükre legfeljebb egy mai 7-10 cm-es reflektorral azonos. Gyakorlatilag egy 6-8 cm-es jó refraktornak minden objektumot hozni kellene! (Némileg befolyásolja a láthatóságot, hogy Párizs közel azonos szélességen van Mo. északi részével, tehát amit ott láttak, nekünk is a látóhatár felett van.) Igaz, hogy sötétebb volt az egük, de télen a sok kémény alaposan befüstölhette a várost.
Bode Berlinből a maga 3-5 cm-es refraktoraival, és 10-12 cm-es tükreivel minden M-objektumot látott (és persze egy jópárat azonkívül is).
No, ez úgy egy kis elméleti okoskodás volt. BQ.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.06. 11:11

astrohist írta:Gyakorlatilag egy 6-8 cm-es jó refraktornak minden objektumot hozni kellene!


Ez így van, és hozzák is szépen a kistávcsövek még az olyan halványka vackokat is, mint az M102, vagy az M109. Legalábbis én meglehetősen könnyen megtaláltam ezeket is egy 7 centis lencséssel. Ezzel nincs is baj, egy év alatt szépen végig lehet észlelni mindet egy 6-7 centis refraktorral. Probléma csak a maraton idején van, amikor kora este és hajnalban pár fok magasságban kell levadászni őhalványságukat. Ekkor, és ehhez a fél tucat objektumhoz már sajnos nem elég a 10 centi alatti átmérő, legalábbis a Magyarországon tipikus, párás levegőben.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.06. 12:52

csakb-nek: igazad van, Messier és Bode évtizedek alatt szedte össze a katalógusát. Egy érdekes dolog ezzel kapcsolatban: Messier, a rossz felbontóképességú lencséivel egyik-másik nyílthalmazt jobban láthatott, mint mi egy ugyan akkora jó lencsével. Ugyanis M. a gyenge felbontás mellett pl. egy 2 hüvelykessel egyes nyilthalmazokat összefolyónak látott, egy fénypacaként (ez a leírásaiból látszik), nekünk meg a jó akromatikus 2 hüvelykes már csillagokra bontja, és azért a halvány tagokat már nem látjuk.
Érdekes lenne összehasonlítani a leírásait egy mai 5, 7, 10 cm-el végzett megfigyeléssel. Néhány ilyen leírást már kaptam Annamáriától (csakhogy neki olyan jó éles szeme van, hogy az legalább 2 cm-el növeli az átmérőt).
Üdvözlet: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”