Messier-maraton

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.02.11. 18:22

Nagyon jó ötletnek tartom, de én is csak kategóriánként tudom elképzelni.
Például :
1: binokli
2. refl, refr. 100-110mm-ig 110-160-ig stb.
Valami ilyesmi, de logikusan.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.02.11. 18:35

de ez esetben ha valaki pl műszert vált, akkor oda az addig megszerzett észlelésszáma? ráadásul az objektum maga határozza meg, hogy milyen észlelés ideális hozzá (pl hiába van nagytávcsövem, ha a vállfa-halmaz nem fér bele a látómezejébe. (ha a 30-as kategóriában hajtok a díjra, akkor nem fogom az időmet arra vesztegetni, hogy időnként binoklis célpontokat rajzoljak, vagyis ez visszafelé sülhet el.) kvazár binoklival? az sem hangzik túl valószínűnek. és mivel alapvetően ezen "díjak" megszerzése hosszú folyamat lenne, az talán jobban elkedvetlenítené az embereket, ha tudnák, hogy ha áttérnek egy nagyobb műszerre (vagy binoklira egy nagyobb távcsőről), kezdhetnek mindent elölről. pl én is szeretnék nagyobb távcsövet 4-5 éven belül, és a jelenlegit több, mint valószínű, hogy szökőévben egyszer fogom csak használni, hacsak el nem adom helyhiány miatt.

értem, mi a méret szerinti csoportosítás oka, de kizártnak tartom, hogy valaki attól észlel többet, mert nagyobb távcsöve van. legalábbis a tapasztalatok nem ezt mutatják. tehát attól, hogy valakinek mondjuk 30 centis távcsöve van, még abszolúte nem biztos, hogy hamarabb fogja leészlelni az összes messiert mint valaki egy 15 centissel.
nincs aláírás
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.02.11. 18:45

Bizony, ezt át kell gondolni. Szét kellene nézni a nagyvilágban, van-e hasonló valahol, hátha kapsz ötletet.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.11. 19:06

Sziasztok, ezek nagyon jó ötletek.Szerintem sincs se túl jó a távcsőtípus szerinti felosztás.Így is sok a kategória.Maximum tényleg olyan szinten mint különdíj a kistávcsővel legtöbbet észlelőknek.A különdíjak is nagyon szellemesek.Jeges medve :D :D :D
Ha lesz maraton arra én is beszállnék.Ha addigra elkészül akkor a 15cm-es dobsonnnal, ha nem akkor marad az 5cm-es lencsés.Azzal persze nem 100 körüli eredmény a cél.Őszintén megvallva azzal egy 50 körülinek is nagyon örülnék, mindenképp élmény lenne. :D 8-)
Üdv,
Bence
Blahota Győző
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.01.10. 13:52

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Blahota Győző » 2011.02.11. 19:38

Sziasztok!

Bátorligeti Messier maraton ideje Április 1-2-3 ,további információ Március 1-én a MCSE honlapján.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.02.11. 21:03

Én nem tartom jó ötletnek, az egyik indokom nekem is a már említett átmérő-szerinti felosztás. Problémás összehasonlítani egy 5L-el látottakat egy 30 centis dobsonéval...

Másik, hogy szerintem teljesen szubjektív, hogy elnyertem-e adott estén az adott címet, mindenkinek a saját becsületén múlik, hogy aznap este épp ő volt-e a Vörös Lámpát Legkevesebbet Bekapcsoló Bagolyszem-díj tulajdonosa. :) Nem mérhető, csak bevallható dolgokról van szó. Akadnak elvétve nagyotmondó emberek :)

Harmadik, hogy szerintem az amatőrcsillagászat nem a versengésről, inkább egymás segítéséről szól. Ezért nem hasonlítható össze más közösséggel, klubbal, itt mindenki egymásért van. Korántsem akarom Ferit leszólni, különcködni, vagy közösséget bomlasztani, mert poénnak nagyon jó volt és jót derültem rajta. De gondoltam leírom ezt, hogy legyen egy másféle vélemény is a témában. ;)
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.02.11. 21:31

szerintem teljesen félreértetted a javaslat lényegét (azért örülök hogy jó poénnak gondoltad). itt nem versengésről vagy összehasonlításról van szó (és pláne nem valami kötelező jellegű dologról). hanem ki-ki saját teljesítményének objektív méréséről. csalni persze lehet, de azért elég szomorú, ha valamit csak azért vetünk el, mert biztos lesz aki csalni fog. (amúgy a messier-maraton nem versengés?)

és ha versengéssé fajul, és emberek havi 20-30 észlelést beküldenek csak azért, hogy ők legyenek a legjobbak, annak szerintem csak örülhetnénk...
nincs aláírás
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.12. 10:58

Bence írta:Sziasztok, ezek nagyon jó ötletek.Szerintem sincs se túl jó a távcsőtípus szerinti felosztás.Így is sok a kategória.Maximum tényleg olyan szinten mint különdíj a kistávcsővel legtöbbet észlelőknek.A különdíjak is nagyon szellemesek.Jeges medve :D :D :D
Ha lesz maraton arra én is beszállnék.Ha addigra elkészül akkor a 15cm-es dobsonnnal, ha nem akkor marad az 5cm-es lencsés.Azzal persze nem 100 körüli eredmény a cél.Őszintén megvallva azzal egy 50 körülinek is nagyon örülnék, mindenképp élmény lenne. :D 8-)
Üdv,
Bence


Bátorliget sötét egén simán esélyes a 100 még 5L-lel is. Csak jó térkép kell hozzá a Coma-Virgo-ról.
Én anno (>10 év) 5L, 20x-sal meglepően könnyen láttam az UMa-CVn M-jeit, igaz azok kissé fényesebbek. De még az M87 is majd kiverte a szemem.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.12. 11:02

A verseny nagyon is rélsze az amatőrcsillagászatnak, mint minden másnak. Ez egy verseny, egy kihívás, amit önmagunkkal, az éggel, a lehetőségeinkkel vívunk. Erről szól a Maraton. Volt régen Határmagnitúdó Verseny CCD-seknek, és volt bizony Fényességbecslés Verseny vizuális mélyég-észlelőknek. Ezt Vastagh László nyerte és Égabroszt kapott érte.

Pár hónapja tervezünk hasonló versenyt, de biztos nem egészen úgy, ahogy Feri javasolta. Egyszeri alkalom lesz, mivel eddig a közösség nem nagyon volt elragadtatva tőlük (nem küldtek észleléseket). Legesélyesebbnek az Észleld Le Mindazt Ami Az Archívumból Kimaradt c. verseny tűnik. :)

Na, majd meglátjuk, mi lesz belőle.

Snt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.02.12. 11:58

santage írta:Bátorliget sötét egén simán esélyes a 100 még 5L-lel is. Csak jó térkép kell hozzá a Coma-Virgo-ról.
Én anno (>10 év) 5L, 20x-sal meglepően könnyen láttam az UMa-CVn M-jeit, igaz azok kissé fényesebbek. De még az M87 is majd kiverte a szemem.

Snt


Én épp a Coma-Virgo halmazt tartom a legizgalmasabbnak, főként, hogy egyelőre elképzelésem sincs, hogy a rengeteg NGC közül hogyan lehet kiválogatni a megbúvó Messier-eket. :) Hogyan történik ez?
Alig várom a személyes tapasztalat-gyűjtést ligeten.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”