Messier-maraton

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.13. 23:44

Köszi.
A lapokat álltalában ilyen nejlontokos dosszié szerűben viszem ki igy csak azázik amit épp használok.
Rendben akkor ezt a Messier keresőtérképeket mindenképpen beszerzem.E mellett egy kisatlasszal és egy binoklival(na meg persze a távcsővel) akkor el lehet boldogulni a maratonon?Mert akkor az Égabroszt meghagynám a szülinapomra.
Köszi,
Bence
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.14. 00:03

Bence írta:E mellett egy kisatlasszal és egy binoklival(na meg persze a távcsővel) akkor el lehet boldogulni a maratonon?


Persze, simán!

Azért nyomtasd ki legalább az optimális Machholz-szekvenciát, és alaposan tanulmányozd azoknak az objektumoknak a térképeit, amikkel sietni kell. Ez a gyakorlatban az első 15 (az M 45 azért nagyon könnyű lesz közülük :)), és a hajnali, Sgr-Aqr-környéki zsibongás.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.02.14. 08:19

Én azt javaslom, hogy legalább az esti objektumokat érdemes már az előző hetekben többször megkeresni, hogy a maraton elején már szinte rutin legyen a felkeresésük. Maradjon az izgalom hajnalra :D
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.14. 08:30

Még annyit, hogy ha elérsz egy komolyabb számot, pl. 100, akkor érdemes megfontolni, hogy az Aqr objektumokhoz már nem lesz elég az 5L, de talán a déli Sgr GH-khoz sem. Egyszerűen túl alacsonyan lesznek. Ezért nyugodtan menj oda valakinek a nagyobb távcsövéhez, pláne ha azt látod, hogy már nem nagyon észlel, elfáradt. Kérdezd meg, hogy a hajnali rohamnál megkereshetsz-e vele pár célpontot. Vagy ha ők is azokat észlelik, akkor pláne.
Így esélyes vagy egy nagyon komoly, 105-106 körüli eredményre is. Az elsőnek nem lenne rossz. Görgei Zoliék első alkalommal 105-öt teljesítettek, igaz ők tapasztaltabbak.
A Virgo-halmazhoz elég a Messier-keresőfüzet, de ne lepődj meg, ha esetleg nem létező csillagok is felbukkannak benne, nem valami jó az atlasz. Különösen az UMa-nál és a Sgr-nál kell vigyázni.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.14. 08:31

Vizi Péter írta:Én azt javaslom, hogy legalább az esti objektumokat érdemes már az előző hetekben többször megkeresni, hogy a maraton elején már szinte rutin legyen a felkeresésük. Maradjon az izgalom hajnalra :D


Igen, az elő-maratonozás egy nagyon jó ötlet. :)

Snt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.02.14. 10:43

Én a Virgo-halmaznak megyek neki még a maraton előtt és amennyit lehet, tájékozódok.
Egy ilyet találtam:
http://www.astro-tom.com/messier/messie ... luster.htm

Ezt egyébként is egész jó oldalnak tartom! Balázs atlaszának a Virgo-részét kinyomtatom, az szuper. De vizuálisan is meg kell nézni. :)
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.14. 15:52

Rendben. persze egy listát kinéztem.Azt ami a topic elején van.Don Machholz féle lista.Gondolom jó lesz.És a maraton előtt amikor csak tudok majd nézegetem a sietős részeket.
Köszi mindenkinek
Bence
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.02.14. 19:05

nekem a triatlas b (http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html) és a taki atlasz van meg kinyomtatva, de utóbbit egyáltalán nem használom. előbbit 1200dpi-vel nyomtatva nagyságrendekkel finomabb rajzolatot ad mint a taki-féle és még a csillagképeket sem kell összekötögetni.

a lapok egyenként vannak lefűzve bugyiba, 3 év alatt még nem ártott meg nekik a pára.
nincs aláírás
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.14. 20:01

ferenc lovró írta:nekem a triatlas b (http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html) és a taki atlasz van meg kinyomtatva, de utóbbit egyáltalán nem használom. előbbit 1200dpi-vel nyomtatva nagyságrendekkel finomabb rajzolatot ad mint a taki-féle és még a csillagképeket sem kell összekötögetni.

a lapok egyenként vannak lefűzve bugyiba, 3 év alatt még nem ártott meg nekik a pára.


:)
No, én már sokszor leírtam a véleményem a TriAtlas-ról. Nekem is megvan, de nem használom, mert nem tetszik. Minden objektumhoz 2 cm hosszú nyíl vezet és minden felirat egymásra lóg. Sokkal részletesebb, mint bármi, de számomra olyan olvashatatlan és olyan picik a legkisebb csillagok, hogy nem bírom kisilabizálni. Vén róka vagyok :))
Takit se használom, hanem egyszerűen az Égabroszt. De a Takiból nyomtattam a krétai úthoz térképeket és fényesen bevált. Azt hiszem itt jönnek az Ízlések és pofonok :))

Snt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Messier-maraton

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.02.14. 21:06

igen, ezt párszor már megvitattuk :)

talán a legjobb, ha mindenki nyomtat magának egy próbalapot mindkettőből, és akkor kiderül, melyik tetszik neki jobban.
nincs aláírás
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”