Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.12. 14:00

A 90/900-nak jó a marketingje, beégették a köztudatba mint a 70/500-at és egy csomó más hülyeséget. Nincs ezzel gond, ill. van, mert kb. ezredszer írják, hogy nem látnak vele szinte semmit.
Éppen ezért kezdő távcső vásárlásakor megfontolandó, hogy ez lesz-e a legjobb kistávcső választás. A legjobb kezdő szettről megoszlanak a vélemények, érdemes tájékozódni, valamint fel kell mérni a saját lehetőségeinket is.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.05.17. 15:43

justincase81

Leg tobb eszleleseket varosbol vegzem (kb. 150.000 lako).
A Messier katalogust mar regen kipipaltam,varosbol+ sok NGC targyakat.
Ritkaban ki megyunk eszlelni egy kozeli erdoben a csillagaszati klub tagokal.

Gyakran hasznalyuk a Vizi Peter atlaszt, nagyon jo ,ajanlom !

Sok eszlelesi trukkot tanultam Rod Molisse konyvbol :

https://www.amazon.com/Urban-Astronomer ... 1846282160

Szivbol ajanlom !

Szerintem a leg jobb valasztas egy kezdo amatornek a 150x750mm Newton tavcso, egy jo azimutalis alvanyon.

Egy 25mm (vagy 30mm) alap oklival /2'' kihuzatban + RDF + RACII 9x50mm keresovel + eroseb oklival (peldaul 8mm es 3 mm, nem hasznos a 15mm-es lanyha okular) = 100% SIKER !

Mircea
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2020.11.24. 10:15

Sziasztok,

Nem tudom mennyire offtopic, a kérdésem az, hogy 152/765 refraktorral budapesti agglomerációból (dél felé) mennyire tudok mélyegezni? Direkt a mélyég miatt vettem F/5-ös lencséset nagy átmérővel. Elkeserítő lenne, ha nem tudnék.
Az okulárok mennyire befolyásoljk a dolgot, érdemes nagyobb LM-s, drágább okulárt venni kis nagyításra emiatt?
Köszönöm.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.05.05. 22:09

Tisztelt kollégák! Korábban közölt 80/240-es távcsövemről igértem, hogy beszámolok a használhatóságáról. Mivel már a téli égbolt erősen a leszálló ágon van, ezért mostanra galaxisok, gömbhalmazok, nyílthalmazokon próbáltam le a kis műszert. Sejtettem, hogy valamekkora látómező torzulás jelentkezhet majd, de ekkora.... Megdöbbenve láttam, hogy bődületes kómával kell számolnom; szószerint, űrutazás élménye volt érzékelhető! :) Talán egy órácskát nézelődtem ezzel a kis távcsővel, és a használt 20 ,12, 7mm-es okulárokkal azt állapítottam meg, hogy
korrektor nélkül élvezhetetlen. A mező középső 2/3-nál 20mm oklival még elmegy a látvány, de ez is csak akkor, ha nem fényes csillagok( M44) alkotják a látványt. Ezzel az átmérővel a Messier-objektumok könnyedén felkereshetők, és a nagyobb gömbhalmazok már a peremüknél bomlanak. Továbbá, már néhány NGC galaxis is megmutatkozik, és gázködökre is kiváló lehetne, de sajna nem így. Szóval újragondolva, egy korábbi 70/280-as lencsém kerűlt a tubusba, ami meglepő módon, 40x nagyításon igen jól korigált a mezőt mutat. Ezzel az aperatúrával és egy 7/82 lacerta okulárral, már a Virgó GX halmazában számtalan egyed azonosítható. A gömbhalmazok még nem bomlanak, (M5-M13-M3) de a grizes perem már megfigyelhető. A Leó triplet szépen megfigyelhető volt, és még néhány NGC is! Az M 51-t könnyedén megmutatja a 70mm-es lencse, de spirálkarom nélkül -ugyan ez volt tapasztalható az M101-nél is. Az M108-97 szép látvány egy mezőben és könnyen észlelhető. Sajnos 7mm okulárnál rövidebbet már ez a lencse sem bír, de már így is jól kihasználható! A távcső észlelés előtt:
DSC_8261.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.05.06. 09:19

Magyarul bejött a papírforma. Sajnálom, de valójában ezt előre lehetett látni.
Magam részéről sosem töröm le a lendületet, a távcsőépítés különben is már önmagában élmény és izgalom teli várakozás.
Ha építenél egy, a 80/240-hez korrigált okulárt, akkor az jó lenne, de igen nagy feladat már a kiszámolása is.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.05.06. 11:15

Igen, sajnos bejött a papirforma...De, kedves barátomnak van F3-hoz kororrektora, amit most egy 150/450-es newtonban használ. Ezzel a korrektorral szerintem megoldódik a probléma, és így használható lesz ez a ritka, fényerős Akromát. Személy szerint, én korrektort nem akartam venni hozzá, mivel tudtam, ha nem válik be, akkor még mindig maradhat a 70-es lencsém. Így én visszatértem a 70-es mérethez, ezt meg átadom Varga Gyuri barátomnak. Ő maga, egy 20/100-as APM okulárral,
és egy Explorer korrektor kombóval szeretné használni, ami elég extrém redszert jelent. :) Viszont amit még nem írtam: a 70/280-as távcső, -általam használt 40x nagyításig- kiválóan alkalmas amatőr észlelő munkára. A mélyeges világban, ezzel a műszerrel és néhány professzionális szűrővel, olyan műszerhez juthatunk, amivel rengeteg objektum felkereshető. Magam is meglepődtem, hogy mennyire élvezhető képet mutat egy ilyen kis távcső. Aki szeret észlelni, az megtalálja ezzel is az örömet, és olcsón is megépíthatő! Ezt amellett mondom, hogy magam is rendelkezem nagyobb távcsövekkel, és mégis kellett egy ilyen. :)
Gyuricza István
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.05.06. 11:32

gyuri17 írta:
2021.05.06. 11:15
Igen, sajnos bejött a papirforma...De, kedves barátomnak van F3-hoz kororrektora, amit most egy 150/450-es newtonban használ. Ezzel a korrektorral szerintem megoldódik a probléma, és így használható lesz ez a ritka, fényerős Akromát.
Az esélyt meg kell adni neki.
Már alig várom, hogy kipróbálhassam!
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Imre » 2022.01.25. 21:48

Tegnap a feltűnően nyugodt és tiszta budai égen a Sirius lekapása után próbaként fényképeztem 10 képet az Orion ködről. Normál kompakt géppel, okulár kivetítéses módszerrel. Vajon ebből mit is lehet kihozni, mondjuk egy kezdő kistávcsöve amatőr esetében? A távcső egy akromat, nagy színhibával, az okulár a leg primitívebb 25 mm-es, amit minden távcsőhöz adnak, és a gép is egy 15 éves közönséges kompakt gép. A távcső természetesen normál egyenáramú motoros követéssel, - ez a legolcsóbb - működött, és sikerült beállítani annyira pontosan, hogy egy perc alatt is maradtak majdnem pontszrűek a csillagok. A gépet csillagos ég üzembe állítottam, amikor egy felvétel 2 perc, mert a háttérzaj kivonása is eltart egy percig. A feldolgozás a szokásos DeepSkayStacker programmal készült, se dark, se flat kép, és a 10-ből 9 képet elfogadott és abból készített egy képet a program. Ezt kicsit meggörbézve mutatom alább. Az egész feldolgozás és exponálás nem tartott tovább két óránál. Ha valakinek nincs profi felszerelése, csak egy akromatja, egy közönséges olcsó fényképezőgépe, és egy olcsó egyenáramú hajtással felszerelt, de jól pólusra állított szerkezete, az nyugodtan meglepheti barátait egy saját készítésű színes felvétellel. Elsőre lehet, hogy nem sikerül, de gyakorlat teszi a mestert! Eredményes próbálkozást kívánok minden kezdőnek! Az egy óra szabad levegő is egészségére váljon! Lehet több képet is készíteni, ha látja, hogy nem egészen pontszerűek a csillagok! Legalább 10 jónak látott kép viszont kell a kép megalkotásához! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”