Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.08. 08:57

mizar írta:
2020.05.08. 08:02
justincase81 írta:
2020.05.08. 01:01
Sziasztok Fórumtársak!

Nagyon újoncként kérnék tanácsot, mert egyelőre elkerül a siker olyan objektumok keresésénél is, amikről mindenhol azt írják, néha akár szabad szemmel is láthatók.
Egy 80/600 apokromatikus refraktort szereztem, fontos volt hogy ne csak csillagászati, hanem természeti megfigyelésére is alkalmas legyen. Tudom nem a legjobb mélyegezni, de erről a SkyWatcher típusról egész jók a vélemények, és gondolom is hogy a nagyobb baj inkább velem lehet. (meg a helyszínnel)
Délegyházán, kertvárosi rész udvarán próbálkozom egyelőre. Mostanában a hold teljes erővel világít. És ahogy látom, a téli égen több a könnyen látható objektum.
20, 10, 6 és 3,2mm-es okulárok állnak rendelkezésre.
Tudtok valami noob-kompatibilis, sikerélményt adó DSO-t ajánlani a megadott paraméterek mellett?

Nagyon köszönöm előre is!!
Pár napig a Hold és a Vénusz lehet a fő célpont . Azokat biztosan mgtalálod. :)
Nem tartom magam újoncnak, de sűrűn szoktam nézegetni az előbb említett objektumokat, és nem tudom egyszer sem azt mondani, hogy
pipa, megvolt, lapozzunk. Hétvégén jöhetnek a mély ég objektumok és a fogyó Hold. A Nagy Medve igen jó helyzetben van, próbáld a híres kettősét megnézni a Mizart :lol: Ott még találhatsz sok érdekességet, Haladj a Vadászebek felé, ott is van egy gyönyörű kettős a Cor Caroli. Valamint ajánlom az M3 gömbhalmazt. Keresd meg ezeket előbb Stelláriummal, majd az égen.
M44 is jó még. Vagy most már az e Lyrae kettős is jön. Az M81-82 is meglehet talán, az égtől függ.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.05.08. 11:52

justincase81 írta:
2020.05.08. 01:01
Sziasztok Fórumtársak!
Szia! A Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvet pont az olyanoknak írtam, mint Te. Szerezd be, nem fogod megbánni. Ha igen, én visszaveszem a példányodat :-)
Ilyen erős holdfény mellett (gyakorlatilag az első és utolsó negyed közti két hetes időszakról beszélek) ködös és halovány objektumokkal nem érdemes kísérletezni.
Maradnak a nyílthalmazok, a 20 mm-es okulárral a következőket nézd meg az esti égen, amint sötét lett:
M44 (Jászol) halmaz a Rákban (Cancer)
Ha már ott vagy, az iota Cnc az egyik legszebb kettőscsillag, a 30x nagyítás pont jó hozzá.
Még mindig a Cnc-ben az M67 nyílthalmaz is szép lesz.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2020.05.08. 14:31

Haló Kazi!
Tényleg, a legjobb, ha beszerzed a "Csillagatlasz kistávcsövekhez" c. könyvet. Ott bő választékot találsz.
A tavaszi, kora nyári égen eléggé bő választék van. Kezdetnek az aránylag fényesebb halmazokat, ködöket válasszad ki. Most kora este még látszik az Ikrek (Gem), a "lábánál" ott van a nagyon szép M+5, ürü nyílt halmaz. Keletebbre a Rák (Cnc), a "közepén" az M44 (Praesepe) már tiszta égen puszta szemmel is látható,. de a Rák déli részén, közel az alfa Cnc-hez az M67-et is könnyű megtalálni. A Nagy Medve (UMa, Göncöl) rúdja végét és az Ökörhajtó (Boo) alfájánt, az Arcturust-t összekötő vonal közepe táján egy szép fényes gömbhalmaz, az M3. Gömbhalmazokat egyébként még holdfény mellett is vadászhatsz. Kettős-többszörös csillagokat pedig holdfény mellett is keresgélhetsz, csak arra ügyelj, hogy a kísérő ne legyen nagyon halvány! Pl. a Göncölben az éta UMa, az Oroszlánban a gamma Leonis (most éppen egyre távolabb kerülnek egymástól), a Szüzben (Vir) a gamma Virginis jó kezdő célpont.
Azonban az első, és legfontosabb, hogy jól megismerd a csillagképeket! Ebből a szempontból érdemes megvenni a Polarisban kapható kis "korong térképet", amely a tőlünk látható egész eget mutatja.
Üdv és sok szerencsét: BQ
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.08. 15:06

astrohist írta:
2020.05.08. 14:31
Haló Kazi!
Tényleg, a legjobb, ha beszerzed a "Csillagatlasz kistávcsövekhez" c. könyvet. Ott bő választékot találsz.
A tavaszi, kora nyári égen eléggé bő választék van. Kezdetnek az aránylag fényesebb halmazokat, ködöket válasszad ki. Most kora este még látszik az Ikrek (Gem), a "lábánál" ott van a nagyon szép M+5, ürü nyílt halmaz. Keletebbre a Rák (Cnc), a "közepén" az M44 (Praesepe) már tiszta égen puszta szemmel is látható,. de a Rák déli részén, közel az alfa Cnc-hez az M67-et is könnyű megtalálni. A Nagy Medve (UMa, Göncöl) rúdja végét és az Ökörhajtó (Boo) alfájánt, az Arcturust-t összekötő vonal közepe táján egy szép fényes gömbhalmaz, az M3. Gömbhalmazokat egyébként még holdfény mellett is vadászhatsz. Kettős-többszörös csillagokat pedig holdfény mellett is keresgélhetsz, csak arra ügyelj, hogy a kísérő ne legyen nagyon halvány! Pl. a Göncölben az éta UMa, az Oroszlánban a gamma Leonis (most éppen egyre távolabb kerülnek egymástól), a Szüzben (Vir) a gamma Virginis jó kezdő célpont.
Azonban az első, és legfontosabb, hogy jól megismerd a csillagképeket! Ebből a szempontból érdemes megvenni a Polarisban kapható kis "korong térképet", amely a tőlünk látható egész eget mutatja.
Üdv és sok szerencsét: BQ
Haló!
Én már ezen túl vagyok, de justincase81 fórumtársnak hasznos lehet, ha még talál benne új infót. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.08. 15:26

justincase81 írta:
2020.05.08. 01:01
... 80/600, Délegyházán, kertvárosi rész udvarán próbálkozom egyelőre. Mostanában a hold teljes erővel világít. ...
Már sokan sok hasznosat írtak, én csak egyet tennék hozzá: nem benned van a hiba. A fenti három feltétel együttes fennállása gyakorlatilag kizárja a mélyegezést. :(

Vagy nagyobb távcső, vagy Bp-től sokkal messzebb, vagy Hold-mentes éjszakán. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.05.08. 16:10

Attila írta:
2020.05.08. 15:26
justincase81 írta:
2020.05.08. 01:01
... 80/600, Délegyházán, kertvárosi rész udvarán próbálkozom egyelőre. Mostanában a hold teljes erővel világít. ...
Már sokan sok hasznosat írtak, én csak egyet tennék hozzá: nem benned van a hiba. A fenti három feltétel együttes fennállása gyakorlatilag kizárja a mélyegezést. :(

Vagy nagyobb távcső, vagy Bp-től sokkal messzebb, vagy Hold-mentes éjszakán. ;)


MDA
Ha Attila mindhárom feltétele teljesül, az az igazi mélyég-élmény! :D

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
justincase81
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.05.08. 00:48

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: justincase81 » 2020.05.08. 22:14

Nagyon-nagyon köszönöm mindenkinek a hasznos tanácsokat! Nem is gondoltam volna hogy ilyen rövid idő alatt ilyen sok információt kapok, szuper közösség ez!!
Igyekszem mindet megfogadni. Az biztos, hogy fogok keresni jobb megfigyelő-helyet, de a szimpla időhiányos hétköznapokon is szeretnék kimenni a távcsővel, és ekkor csak az udvar marad.
Úgyhogy sötétebb és és távolabbi helyszín még lehet, nagyobb távcső egyelőre nem. Az út elején vagyok, kiszolgál még ez szerintem, aztán ha a sors úgy hozza, bőven van mire költeni úgy látom...

Ez egy Youtube video alatt volt, nagyon jót röhögtem rajta:

Telescope buyer's guide V2:
1. Buy a good pair of binoculars.
2. Amazed at what you've seen, agree to buy a reasonable telescope and manual mount.
3. Buy a motor for the mount so you don't have to manual track.
4. Discover astrophotography. Buy a cellphone clip to take photos through the eyepiece.
5. Buy a DSLR camera and adapters because it's better than the cellphone clip.
6. Dismayed by your photo qualities, buy a goto mount for longer exposures.
7. Buy a reasonably priced color astrophotography camera and laptop for better pictures.
8. Buy a bigger goto mount because you've discovered periodic error.
9. Buy a bigger telescope for your improved mount.
10. Buy an expensive monochrome camera.
10. Begin modifying your home to accommodate your observatory.
11. Quit your job to apply more time to your "hobby."
12. After your wife leaves you, add a motorized dome to the garage roof.
13. Begin buying books on radio astronomy...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.05.09. 07:42

Hát pedig egy amatőr csillagásznak kb. ez a sorsa, szépen összeszedte a videó gyártója. :)

Amúgy egy hét alatt össze lehet rittyenteni egy 25 centis Newtont saját kezűleg, a tükröt is beleértve. :)

Ha itt a témakörökben kissé alaposabban szétnézel, le is van írva, hogy kell.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.09. 12:51

tobe_ írta:
2020.05.09. 07:42
Hát pedig egy amatőr csillagásznak kb. ez a sorsa, szépen összeszedte a videó gyártója. :)
Gondolom, a motorizált kupolán is túl vagy akkor! :lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.05.09. 17:01

Ja, az is készül lassacskán, most a vírus miatt ráérek nagyon szerencsére. :)

Tükröm, tükröm mondd meg nékem, mék csillag legszebb az égen ! :)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”