Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.07.25. 12:42

Nekem soha nem volt kérdés, hogy egy látómezőrajz azt mutatja, amit látok. Sem többet, sem kevesebbet. De "hála" a digitális rajztechnikák könnyű elérhetőségének, ez nem mindenkinek evidens. Van, aki egyfajta művészi alkotásként tekint a műfajra. Ez sem okvetlenül baj, de akkor ezt mindenképpen egyértelműen jelezni kell a rajzon! Tisztán különbséget kell tenni az "észlelés" (azaz ebben az esetben a saját szemmel látott kép megörökítése) és a művészi rajz, tehát a ténylegesen látottól eltérő elemeket is tartalmazó rajz között.

Én mindenképpen az észlelést támogatom, annak van tudományos, csillagászati értéke.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.25. 13:18

Vizi Péter írta:Nekem soha nem volt kérdés, hogy egy látómezőrajz azt mutatja, amit látok. Sem többet, sem kevesebbet. ...
Én mindenképpen az észlelést támogatom, annak van tudományos, csillagászati értéke.


Talán abból kellene kiindulni, hogy honnan is indult el a távcsöves rajzolás.
Galilei távcsövének a végén még nem volt kamera, de valahogyan - a szöveges leíráson túl - nyilván ő is rögzíteni akarta az okulárban megjelenő képet. Nézzétek meg a Szaturnusz rajzait. Igencsak távoli hasonlóságot mutat a mai fotókkal, de ez sem a hitelességéből, sem az esztétikumából nem von le semmit. Akkor és ott, azzal a műszerrel ő úgy látta. És ez a lényeg, azóta is.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.07.25. 15:52

Vakarom a fejem. Mindkettőtöknek igaza van. Attilának szépek a gondolatai. A mai világban mély ég rajz? Nem tudom mit lehet mondani. Sz.,.......aug.6. nézegettem: https://www.cloudynights.com/topic/5052 ... uve-owned/
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.08.06. 15:02-kor.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.07.29. 14:49

Remelem senki nem fog meg sertodni egy kiss viccnek, de en igy latom a helyzetet,Geza utolso kerdesel beleertve :

''De hat Rabi , szolt a tanitvany , ez nem lehet igaz ahogyan mondta , hogy igaza van ugyanazon erven elentetes Itziknek es Strulnak is !? Hogyan lehetseges ez ? :shock:
A Rabi gondolkodot egy par percig es valaszolt :
''Tudod fiam , meg neked is igazad van! "

Mircea
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.30. 12:57

Mircea írta:Remelem senki nem fog meg sertodni egy kiss viccnek, ...


Mircea!

"Te mindenhez értesz?"
"Mindenhez is." :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.07.30. 16:08

Sziasztok!

Tegnap felkerült az állványra(EQ5) az SW80ED.. De még vagy 1 hónap de inkább 2 mire teljesen besötétedik.. :) Tavaly kint voltam párszor télen. Próbáltam fényképezni szimpla haleszemmel fotó állványról, meg sarki fényre vadásztam. Szabad szemmel nagyon jó egek voltak. Igaz sokszor -15-16C volt(mármint télen). Szóval kíváncsi leszek. Anno nagy távcsövekről ábrándoztam: 20-30cm-es newton és hasonlók. Kb 10-11 éve voltam egy ismerőssel az egyik barátjánál akinek volt egy 30cm-es dobsonja, meg egy 80-as SW ED-je. Gondolatban a nagyra készültem ami jó is volt. Aztán belenéztem a "kicsibe"! Na akkor elhatároztam nekem egyszer ilyenem lesz! Az "egyszer" most teljesült! 2 hete még Magyarországon teszteltem fotó állványról, meg egy szimpla 25mm-es plössl-el. De a Hold, és a Szaturnusz hihetetlen élesen jött.. Mélyégre sajnos nem volt időm. Másrészt van egy 42-es ED binom, és egyszer órákat kalandoztam a nyári tejúton. Hihetetlen, hogy egy kicsit sötétebb égen miket lehet azzal is látni! :)

Egy szónak is 100 a vége, bizony nem csak a méret a lényeg!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.08.01. 11:13

Tegnap megvolt az első kipakolás.

Előtte bejusztíroztam a pólus távcsövet. Igazából gyárilag is elég jó volt, de gondoltam javítok rajta.. Maga a kitelepülés nem volt annyira vészes. Pillanatok alatt fel lehet állítani ezt az EQ5-öt. Persze csak nagyjából álltam pólusra, de így is frankón lehetett követni a finom mozgatással az objektumokat. Sajnos, itt még mindig nincs teljesen sötét a nap csak 13-14 fokkal volt a látóhatár alatt éjjel 1 körül. Viszont maga a légkör itt más. Többször láttam már szabad szemmel is, hogy sokszor van jó nyugodtság, és az átlátszóság is elég jó. Tegnap is sikerül ilyet kifogni. Volt egy kis lehülés (10 fok volt éjjel nappal is csak olyan 17-18). A csillagok meg se rezdültek és a tejút is szépen látszott annak ellenére hogy a háttérfényesség nem volt az igazi. Megnéztem az M57-M13-M92-M31-et De az M101 is jól jött. Meg volt egy kis barangolás a tejúton. Nagyon élveztem. A héten valahogy "felaplikálom" a home made 150/965-ös newtont is, és kíváncsi leszek az összehasonlításra. : )
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.01. 12:37

attila dezső írta:Tegnap megvolt az első kipakolás.
...
Sajnos, itt még mindig nincs teljesen sötét a nap csak 13-14 fokkal volt a látóhatár alatt éjjel 1 körül. Viszont maga a légkör itt más. Többször láttam már szabad szemmel is, hogy sokszor van jó nyugodtság, és az átlátszóság is elég jó. Tegnap is sikerül ilyet kifogni. Volt egy kis lehülés (10 fok volt éjjel nappal is csak olyan 17-18). A csillagok meg se rezdültek és a tejút is szépen látszott annak ellenére hogy a háttérfényesség nem volt az igazi.


Mennyi a szabad szemes HMG?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.08.01. 17:14

Attila írta:Mennyi a szabad szemes HMG?
MDA


Ezt a kérdést most passzolom! :) Nem vagyok túl gyakorlott ennek a megállapításában. :)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.04.09. 10:54

Élvezettel olvasgatom.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”