Aszterizmusok

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.30. 21:51

Sziasztok!
Egy cikk alapján kutakodtam stellarium-ban és majd a jó időre megfigyelni valót keresgettem és sikerült elkalandozni picit a Serpens-be.
A csatolt képen látható mit találtam (mű Ser körüli kör alakban elhelyezkedő csillagok) :D ha ezt sikerülne bárhogy megfigyelni, az tuti "wow" élmény lenne. Bár félek, hogy a fő csillag fénye elnyomja többit :)
Látta már ezt esetleg valaki?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.01. 11:42

Szia!

mudlee írta:A csatolt képen látható mit találtam (mű Ser körüli kör alakban elhelyezkedő csillagok) :D ha ezt sikerülne bárhogy megfigyelni, az tuti "wow" élmény lenne. Bár félek, hogy a fő csillag fénye elnyomja többit :)


El kell hogy keserítselek, azok nem csillagok, hanem ún. artifaktok. A csillagkatalógus, ami alapján a program a térképet rajzolja, régi fotólemezek beszkennelésével, és automatikus csillagkereséssel készült. A nagyon fényes csillagok közelében a fényelhajlás és szóródás miatt megjelenik egy csomó fényes tüske, befénylés stb., amiket a keresőprogramok csillagként azonosítanak első körben, de az alakparamétereik alapján ezeket megjelölik valami flag-gel, hogy valószínűleg nem csillagok, és így mennek be a katalógusba is. Aztán az már a rajzolóprogramon múlik, hogy az ilyen artifaktokat is csillagként rajzolja ki a képernyőre, vagy nem. A Stellarium ezek szerint ennyire nem okos.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.01. 12:03

Tessék, itt a μ Ser 20'-es környezete a DSS-ből. Ez egy szkennelt fotólemez-archívum, ami alapján bizonyos, gyakran használt csillagkatalógusok is készülnek.

muser.jpg


Annak a nagy, fényes, szóródásból származó gyűrűnek a darabkáit azonosította a csillagkereső program csillagokként.

Érdemes megnézni a fotólemez-archívumokat, mielőtt lelkesen kirohannánk észlelni valami érdekes alakzatot. A DSS-ben pl. itt tudsz keresni:

http://archive.eso.org/dss/dss

Tudsz keresni koordináták, illetve objektumnevek alapján. A letöltendő látómező méretét az Image size-nál kell megadni ívpercben, az Output formatot Display as GIF file-ra kell állítani.
A DSS-1 1979 és 1987 között készült fotólemezek anyaga, a DSS-2 modernebb és homogénebb, 3 különböző szűrővel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2011.05.01. 23:04

csakb írta:Szia!

El kell hogy keserítselek, azok nem csillagok, hanem ún. artifaktok. A csillagkatalógus, ami alapján a program a térképet rajzolja, régi fotólemezek beszkennelésével, és automatikus csillagkereséssel készült. A nagyon fényes


Egy szóval hadd egészítsem ki: artifakt=műtermék. Fotózásban évtizedek óta használt szép magyar szakkifejezés-.

Ksl
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.05.01. 23:13

Sziasztok!

Most vettem észre, hogy az egyik M104-et célzó próbálkozásom közben sikerült a következő aszterizmust is lekapni, amely a kép jobb oldalán látható.

Állkapcsok Vir 12h 38,5m -11° 30’ 7’

asterizmus_allkapcsok.jpg


Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.21. 16:21

Üdv!

Ma rábukkantam egy eltűnt aszterizmus rajzomra, melyet még olyan Január vége felé készítettem. A Lynx-ben a 22 Lyn-től északra látható ez a kis csillagfüzér. Jellegzetes görbült szárú V betűt formálnak a fényes csillagai. Nem tudtam milyen nevet adjak neki úgyhogy a 22 Lyn csoport maradt.
Illetve annyi kérdésem még lenne hogy valahol nyilván vannak tartva az aszterizmusok? Én nem találtam semmiféle ilyen katalógust a neten, úgyhogy aki tudna ajánlani ilyet az írja már le :)
22 Lyn.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.05.25. 11:43

Cseh Viktor írta:Üdv!

Ma rábukkantam egy eltűnt aszterizmus rajzomra, melyet még olyan Január vége felé készítettem. A Lynx-ben a 22 Lyn-től északra látható ez a kis csillagfüzér. Jellegzetes görbült szárú V betűt formálnak a fényes csillagai. Nem tudtam milyen nevet adjak neki úgyhogy a 22 Lyn csoport maradt.
Illetve annyi kérdésem még lenne hogy valahol nyilván vannak tartva az aszterizmusok? Én nem találtam semmiféle ilyen katalógust a neten, úgyhogy aki tudna ajánlani ilyet az írja már le :)
22 Lyn.jpg


Pedig van ilyen katalógus, melyet a DSH Group készít, frissít. Ez a Deepsky Hunters yahoo-csoport. Kifejezetten aszterizmusokat, nyílthalmazokat fedeznek fel. Minden ma élő, nagyobb név tagja (Alessi, Kronberger, Saloranta). Magánlevélben csatoltan elküldöm, és talán hamarosan felrakjuk a honlapra is.

Egyébként a csoport már ismert:

22 Lyncis-Group AST 07 30 17 +49 57 30 43.0 34.0 TYC2

Snt
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.25. 14:11

Üdv Gábor és köszönöm a választ - végre valaki! :)

Ha csatoltan elküldenéd ezt a katalógust annak nagyon örülnék. Az én kis távcsövemnek a mély-ég objektumok közül a nyílthalmazok és aszterizmusok fekszenek a legjobban persze ezek közül is csak a fényesebbek.
Mondjuk vagy két napja ékszaka galaxisokat észleltem a listádról, A Messierek egy némelyikében látszottak részletek (foltos felület stb)

Üdv!
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.05.29. 15:14

Gábor !

A listán csak a Te feltöltött katalógusodat találtam meg. :) A többiek, gha feltöltötték akkor valami más néven tették azt..
Help.. milyen néven szerepel ez a katalógus ?
Csináljunk belőle online katalógust. :)

Tamás
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Aszterizmusok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.05.29. 15:19

2007 - 2008 -as adatokat látok.. van frissítés 2009-es dátummal. Ott van a Sánta- Kernya gyüjtemény is.
Ez lenne az aszterizmus gyűjtemény ?
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”