Mélyég

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.09.17. 00:51

Attila írta:
2018.09.17. 00:18
Ez örvendetes, hogy ezek szerint van köztük jó is... :D


MDA
Attila!

Ez tenyleg egy jo mechanika! Viszonylag uj a piacon, szinte mindenet atterveztek, tobbek kozt magyar asztrofotosok taasztalatai alapjan. Enkoderes, meglepoen kicsi periodikus hibaval (bar van rajta PEC is), nem kotyog, nem szorul, nem ugrik, a meghajtas bordas szijas, a mozgasa csendes. A polus allitasa nagyon konnyu es megtartja azt. A durva rogzites is uj es nekem bejott. A tavcso 5 cm-el kozelebb jott az RA tengelyhez, igy javult a sulyponti helyzet is. Az egesz kivitelezese robosztus.
Azimuntalisban is lehet hasznalni, de azt nem probaltam meg. Nekem egy 25 cm-es Newton van rajta, de elvinne a 30-ast is sztem.

Ivan javasolta, hogy ilyet vegyek kitelepulni (16 kg), bar kicsit idegengedtem tole, de abszolut nem bantam meg. Ahogy hallom mas felhasznalok sem.

Ebben a kategoriaban ez eddig a legjobb amit az elmult 2-3 evtizedben hasznaltam. Persze az ara megvan, de legalabb kapunk erte hasznalhatot a penzunkert.
Lehet van tole jobb is, de nekem ez bevalt.

MGen-el 30-bol 30 felvetel hibatlan. Vegul is ezert vettem. Az elmult egy evben amiota megvan biztos vittem vagy 35-40-szer kitelepulni es egyenlore jol birja, igaz, hogy vigyazok is ra (mindig kioldott fekekkel szallitom).

Semmi erdekem nem szarmazik a termek reklamozasabol, egyszeruen csak a tapasztalataimat foglaltam ossze.

Udv:
Zsolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.09.18. 08:52

cbo írta:
2018.09.17. 00:51
Attila!

Ez tenyleg egy jo mechanika! ...
Szia Zsolt!

Az "AZ EQ6" valóban lényegesen jobb konstrukció, mint az EQ6 (volt módom tesztelni nekem is), több ponton is előre léptek a kínaiak a régi EQ6-hoz képest, ez nem vita tárgya; nem olvastam elég alaposan a leírásodat, és a "sima" EQ6-ra asszociáltam.
Mindazonáltal az új pólus-állító mechanizmusa pl. még mindig rossz (bár az is jobb, mint az EQ6-é volt), tehát lehet még tornázni rajta...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.09.18. 10:38

Attila írta:
2018.09.18. 08:52
cbo írta:
2018.09.17. 00:51
Attila!

Ez tenyleg egy jo mechanika! ...
Mindazonáltal az új pólus-állító mechanizmusa pl. még mindig rossz (bár az is jobb, mint az EQ6-é volt), tehát lehet még tornázni rajta...

MDA
Szerinted miben rossz a polusallitasa?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.09.18. 11:12

Kollégák, ez itt a Mélyég rovat.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.06. 00:45

Úgy döntöttem, hogy kicsit újra vizualizálni fogok néhány alkalommal, mert már teljesen leszoktam róla, és ma végre alaposabban "megteszteltem" a 2"-os Lumicon UHC szűrőmet is.
Elöljáróban: nagyon hozta, amit kell.

Konkrétan a magasan álló Fátyol-köd íveit próbáltam elcsípni a finoman szólva is "less than perfect..." érdi ég alól (kissé párás égen a HMG cca. 5.2, de legalább a Hold már lement) a 160/F8,2-es GPU APO-val és ES 2" 40/68° oklival (egy WO dielektrikus zenittükrön át). Először szűrő nélkül próbálkoztam, és csak meglehetősen hosszú adaptációs idő után kezdett el derengeni az 52Cyg-től északra lévő hullámos ív csillag felé eső pereme (ahol a legkontrasztosabban látszik a felhő). Ez egy idő után már stabilan, de továbbra is nagyon halványan jött, viszont a csillagtól délre lévő, kiterjedtebb és kisebb kontrasztú ív-darabot még ekkor is csak sejtettem, semmint láttam.

Ezután becsavartam az UHC szűrőt, és szinte szó szerint "orrba vágott a köd". :lol:
Az északi ívdarab (a 6960 52Cyg-től északra eső része) azonnal mutatta magát, és minimális LM fárasztás után "kényelmesen" látszott a déli darab is. Még szálak is látszottak a ködben alul és felül is, de természetesen nem "fotós élességgel" és részletekkel... A lényeg röviden, hogy szűrő nélkül erőlködve látszott a köd fele, szűrővel viszont az egész délnyugati ív, már-már "kényelmesen" jött.

Ez után kíváncsi voltam a gyűrű másik oldalára (az északkeletire, 6692-6695) is, így átküldtem a kukkert oda. Ha az előbb azt írtam, hogy az UHC szűrővel orrba vágott dk-i ív, akkor ez meg ki is végzett. 8-)
Kis költői túlzással ordított a LM-ben az egész ív, a benne lévő töréssel együtt, a köd öblei és alakja. Nem gondoltam, hogy ennyire jól látszik vizuálisan Érdről is ez az objektum. Sőt, azt gondoltam, hogy az északkeleti ív halványabb a dny-inál, de nem, sőt, én határozottan fényesebbnek éreztem. (De lehet, hogy a másik ívet elnyomja kissé a benne lévő 52Cyg.)

Végül - a fenti sikereken felbuzdulva - a már sokszor beállított, de általam igazán még soha meg nem pillantott NGC7000-et kerestem fel az UHC szűrővel. Most viszont azonnal felismertem pl. a Mexikói öblöt és Floridát. A Pelikán-köd viszont "nem ment bele a szemembe" - igaz, arra már nem áldoztam túl sok időt.

Nem is olyan rossz ez az érdi ég, csak fel kell turbózni egy kicsit egy UHC szűrővel. :D
Jó ez a Lumicon...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.06. 08:23

Attila írta:
2019.09.06. 00:45
Úgy döntöttem, hogy kicsit újra vizualizálni fogok néhány alkalommal...

MDA
Helyes, jó dolog az! :D

Én múlt szerdán, a sokadik objektum után álltam rá a Fátyol-köd rendszerére. Ez eddig valahogy mindig kimaradt -főleg a nagy kiterjedése miatt. Úgy készültem hozzá, hogy biztosan hasonló látványt fog nyújtani az NGC 7000-hez, amiben főleg a "floridai részt" szoktam nézegetni (ott a legkontrasztosabb).
Rögtön a Castell UHC-szűrővel kerestem fel - és gyönyörű volt! AZ ES 24/68 LM-jét vágja ugyan, de még így is a kisebbik ív nagy része belefért. Rendkívül sok részlettel jött a köd szálas, csavart szerkezete! Sokkal látványosabb az én távcsövemben, mint az Észak-Amerika köd!

Attila, csak egy kérdés: nem próbáltad meg - csak úgy poénból - a Fátyol-ködöt a 80/400-asoddal becserkészni? Tudom, hogy mi a véleményed arról a távcsőről, de ne nevess ki, komolyan érdekel, mert a későbbiekben tervezem egy olcsó RFT megvásárlását kis nagyításokhoz, kereső gyanánt.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.06. 08:57

Lovász András írta:
2019.09.06. 08:23
Attila, csak egy kérdés: nem próbáltad meg - csak úgy poénból - a Fátyol-ködöt a 80/400-asoddal becserkészni? Tudom, hogy mi a véleményed arról a távcsőről, de ne nevess ki, komolyan érdekel, mert a későbbiekben tervezem egy olcsó RFT megvásárlását kis nagyításokhoz, kereső gyanánt.
Szívesen teszek egy próbát "csak úgy poénból" ;) , ha lesz hozzá ég, de - hogy őszinte legyek - nem vagyok túl optimista a várható eredményt illetően...

És - most kivételesen - nem is első sorban az említett kaleidoszkóp "szerény optikai képességei" miatt vagyok visszafogott, hanem látva, hogy a 160-as APO mit tudott megmutatni, a kis refi 80-as átmérője szerintem innen észlelve kevés lesz hozzá. Lehet (sőt, valószínű), hogy egy igazán jó égen nem lenne ördögtől való bepróbálkozni vele, de az érdi égen, Bp. tőszomszédságában csodálkoznék, ha megpillanthatnám vele a Fátyol-ködöt; pláne szűrő nélkül (mivel az 1,25-ös oklikba nem tudom becsavarni a 2"-os Lumicon UHC-t...). De - kérésed szerint - azért Érdről is meg fogom próbálni.

Amikor viszont mindenképp tesztelni fogom ezt a "csődarabot": szeptember végére az Érdi Csillagászati Klubbal szerveztünk egy meghosszabbított hétvégés észlelő-tábort a Bihar-hegységbe (ahol mostanában a románok szedik be az adókat :( ), 1500m fölé. Oda is elviszem majd magammal, mert én is kíváncsi vagyok a 80/400-as RFT-s jellegű használhatóságára. (Korábban már voltak ilyen irányú és reményt keltő tapasztalataim vele...) Még az is lehet, hogy addig veszek egy 1,25-ös ES CLS szűrőt, bár lehet, hogy oda nem is kell feltétlenül szűrő, mivel ott gyakorlatilag nincs fényszennyezés.

Beszámolok majd az eredményről, ha visszajöttünk. :)


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.09.06. 09:27-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.06. 09:08

Köszi, kíváncsian várom! :P
Konkrétan egy 100/500-asra szeretnék majd egyszer szert tenni, vagy max. 120/600-asra, 20-25x-ös nagyításig, talán azt még elbírja :mrgreen:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.06. 09:17

Lovász András írta:
2019.09.06. 09:08
Konkrétan egy 100/500-asra szeretnék majd egyszer szert tenni, vagy max. 120/600-asra, 20-25x-ös nagyításig, talán azt még elbírja :mrgreen:
Mindenképp a nagyobb átmérőket javaslom (ha anyagilag belefér az uzsonnapénzbe), mert a színezése - azonos nyílásviszony mellett - ugyan még tovább nő az átmérővel együtt, de ilyen kis nagyítás esetén talán még tolerálható, mivel ezzel úgysem a bolygókat és a Holdat fogod nézegetni. A HMG-jére és felbontására viszont jótékonyan hat a nagyobb átmérő, ami "RFT-s objektumok", tipikusan pl. nyílthalmazok esetén (amik pl. az én kedvenc objektumaim is :D ) fontos.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mélyég

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.09.06. 11:03

Attila írta:
2019.09.06. 00:45
Úgy döntöttem, hogy kicsit újra vizualizálni fogok néhány alkalommal, mert már teljesen leszoktam róla, és ma végre alaposabban "megteszteltem" a 2"-os Lumicon UHC szűrőmet is.
Elöljáróban: nagyon hozta, amit kell.

Konkrétan a magasan álló Fátyol-köd íveit próbáltam elcsípni a finoman szólva is "less than perfect..." érdi ég alól (kissé párás égen a HMG cca. 5.2, de legalább a Hold már lement) a 160/F8,2-es GPU APO-val és ES 2" 40/68° oklival (egy WO dielektrikus zenittükrön át). Először szűrő nélkül próbálkoztam, és csak meglehetősen hosszú adaptációs idő után kezdett el derengeni az 52Cyg-től északra lévő hullámos ív csillag felé eső pereme (ahol a legkontrasztosabban látszik a felhő). Ez egy idő után már stabilan, de továbbra is nagyon halványan jött, viszont a csillagtól délre lévő, kiterjedtebb és kisebb kontrasztú ív-darabot még ekkor is csak sejtettem, semmint láttam.

Ezután becsavartam az UHC szűrőt, és szinte szó szerint "orrba vágott a köd". :lol:
Az északi ívdarab (a 6960 52Cyg-től északra eső része) azonnal mutatta magát, és minimális LM fárasztás után "kényelmesen" látszott a déli darab is. Még szálak is látszottak a ködben alul és felül is, de természetesen nem "fotós élességgel" és részletekkel... A lényeg röviden, hogy szűrő nélkül erőlködve látszott a köd fele, szűrővel viszont az egész délnyugati ív, már-már "kényelmesen" jött.

Ez után kíváncsi voltam a gyűrű másik oldalára (az északkeletire, 6692-6695) is, így átküldtem a kukkert oda. Ha az előbb azt írtam, hogy az UHC szűrővel orrba vágott dk-i ív, akkor ez meg ki is végzett. 8-)
Kis költői túlzással ordított a LM-ben az egész ív, a benne lévő töréssel együtt, a köd öblei és alakja. Nem gondoltam, hogy ennyire jól látszik vizuálisan Érdről is ez az objektum. Sőt, azt gondoltam, hogy az északkeleti ív halványabb a dny-inál, de nem, sőt, én határozottan fényesebbnek éreztem. (De lehet, hogy a másik ívet elnyomja kissé a benne lévő 52Cyg.)

Végül - a fenti sikereken felbuzdulva - a már sokszor beállított, de általam igazán még soha meg nem pillantott NGC7000-et kerestem fel az UHC szűrővel. Most viszont azonnal felismertem pl. a Mexikói öblöt és Floridát. A Pelikán-köd viszont "nem ment bele a szemembe" - igaz, arra már nem áldoztam túl sok időt.

Nem is olyan rossz ez az érdi ég, csak fel kell turbózni egy kicsit egy UHC szűrővel. :D
Jó ez a Lumicon...


MDA
Mivel kiemelted a Lumicon -t. Én is ilyen szűrővel néztem múltkor és egy Lumicon o3-al. Nekem az olll-al még jobb volt. jó lenne egy ilyen teszt, hogy melyik a legalkalmasabb szűrő ezekre az objektumokra. Mivel sokféle áteresztésü szűrő van, sztem hasznos lenne. Én pl kiv vagyok, mit tud egy relatív olcsó Castell o3 egy Lumicon UHC -val összehasonlítva,...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”