Mély-ég Térkép

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.06.19. 10:47

Sziasztok!
Bátorkodom nyitni egy ilyen új topicot mert sehol nem találtam ilyesmire utalást.
Hamarosan vásárolni szeretnék egy 30-as dobit és sötét helyről el tudok vele merészkedni a 15-ös galaxisok felé ;) Na az lenne a kérdésem hogy szerintetek melyik a jobb ötlet? A GUIDE alapján egyesével berajzolgatni az Égabroszba a galaxisokat 15 magniig, vagy szépen PrintScrint, gyerünk nyomdába és 50.000-ért kinyomtatják nekem a 15000 oldalt.... :? Mert ugye viszonylag jó felbontásban kellene hogy meg is tudjam találni, ne csak a kb helyét ismerjem, ezért olyan 2 fokos felbontásban szeretném a térképlapokat. Vagyis ha az égbolt területe 41ezer négyzetfok, én mi csak a 70%-át látjuk kb, tehát az 28700 négyzetfok, nekem 2 fokonként kell, tehát 14350 lap lenne belőle.... ez túl vaskos? Azt mondjátok? Nincs az a könyv ami ilyen vastag lenne? Akkor szerintetek mit kellene csinálnom? Az 5 fokos felbontás még elfogadható, azzal lenne 5740 lap. Még ez is sok. De ennél nagyobb képszélesség már nem áttekinthető.
Vagy ismertek egyáltalán valami olyan térképet, könyvet, amit meg lehet valahonnan rendelni és legalább 15 magni a mély-ég hmg? Ez lenne a fontos! Please help!
Hmm.... vagy csak egyszerűen állítsak össze egy koordináta listát és az alapján keressem meg őket?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.06.19. 11:28

Janicsillagasz írta:Sziasztok!
Bátorkodom nyitni egy ilyen új topicot mert sehol nem találtam ilyesmire utalást.
Hamarosan vásárolni szeretnék egy 30-as dobit és sötét helyről el tudok vele merészkedni a 15-ös galaxisok felé ;) Na az lenne a kérdésem hogy szerintetek melyik a jobb ötlet? A GUIDE alapján egyesével berajzolgatni az Égabroszba a galaxisokat 15 magniig, vagy szépen PrintScrint, gyerünk nyomdába és 50.000-ért kinyomtatják nekem a 15000 oldalt.... :? Mert ugye viszonylag jó felbontásban kellene hogy meg is tudjam találni, ne csak a kb helyét ismerjem, ezért olyan 2 fokos felbontásban szeretném a térképlapokat. Vagyis ha az égbolt területe 41ezer négyzetfok, én mi csak a 70%-át látjuk kb, tehát az 28700 négyzetfok, nekem 2 fokonként kell, tehát 14350 lap lenne belőle.... ez túl vaskos? Azt mondjátok? Nincs az a könyv ami ilyen vastag lenne? Akkor szerintetek mit kellene csinálnom? Az 5 fokos felbontás még elfogadható, azzal lenne 5740 lap. Még ez is sok. De ennél nagyobb képszélesség már nem áttekinthető.
Vagy ismertek egyáltalán valami olyan térképet, könyvet, amit meg lehet valahonnan rendelni és legalább 15 magni a mély-ég hmg? Ez lenne a fontos! Please help!
Hmm.... vagy csak egyszerűen állítsak össze egy koordináta listát és az alapján keressem meg őket?

Szerintem kissé túlliheged a problémát. Az Égabrosz alapján szerintem be lehet állítani a látómezőbe a galaxis mindjuk fél fokos sugarú környezetét, a Guide vagy másik térkép alapján pedig kinyomtatod magadnak a galaxis közvetlen környezetét 16 magniig, vagy ameddig akarod. Jó mondjuk, ezáltal előre el kell tervezni, hogy melyik galaxisokat szeretnéd megnézni, kevéssé lehet rögtönözni ég alatt, de mondjuk akár 100 oldal nyomtatása sem kivitelezhetetlen egy otthoni lézernyomtatóval.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.06.19. 11:36

Már ha volna nyomtató.... De én sose tudom előre hogy mit akarok észlelni... ami éppen látszik. Ezért kellene az összes :D
Dúrom az online adatbázisokat, eddig egy 5300db-os UGC listát találtam egyenlítőtől északig. De a minusz 40-ig nem tudom beállítani... nem engedi a - jelet.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.06.19. 15:27

Janicsillagasz írta:Sziasztok!
Bátorkodom nyitni egy ilyen új topicot mert sehol nem találtam ilyesmire utalást.
Hamarosan vásárolni szeretnék egy 30-as dobit és sötét helyről el tudok vele merészkedni a 15-ös galaxisok felé ;) Na az lenne a kérdésem hogy szerintetek melyik a jobb ötlet? A GUIDE alapján egyesével berajzolgatni az Égabroszba a galaxisokat 15 magniig, vagy szépen PrintScrint, gyerünk nyomdába és 50.000-ért kinyomtatják nekem a 15000 oldalt.... :? Mert ugye viszonylag jó felbontásban kellene hogy meg is tudjam találni, ne csak a kb helyét ismerjem, ezért olyan 2 fokos felbontásban szeretném a térképlapokat. Vagyis ha az égbolt területe 41ezer négyzetfok, én mi csak a 70%-át látjuk kb, tehát az 28700 négyzetfok, nekem 2 fokonként kell, tehát 14350 lap lenne belőle.... ez túl vaskos? Azt mondjátok? Nincs az a könyv ami ilyen vastag lenne? Akkor szerintetek mit kellene csinálnom? Az 5 fokos felbontás még elfogadható, azzal lenne 5740 lap. Még ez is sok. De ennél nagyobb képszélesség már nem áttekinthető.
Vagy ismertek egyáltalán valami olyan térképet, könyvet, amit meg lehet valahonnan rendelni és legalább 15 magni a mély-ég hmg? Ez lenne a fontos! Please help!
Hmm.... vagy csak egyszerűen állítsak össze egy koordináta listát és az alapján keressem meg őket?


Hello!

Nézz szét itt:

http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html

A "C-Set" a legrészletesebb, ez 570 lapot tartalmaz, ami nyomtatási mennyiség szempontjából még épp belefér.

Másik lehetőségként kínálkozik a közismert Uranometria új változata 3 kötetben (2 kötet atlasz, +1 kötet katalógus), vagy ennek a műnek "All Sky Edition" verziója:

http://www.optcorp.com/9780943396972-ur ... ition.html

Ezek egyébként itthon is megvásárolhatóak.

Aztán van még a "The Great Atlas Of The Sky", ami aztán végképp megdöbbentően részletes. Az ára magas, de egyszer kell megvenni, a gyakorlott amatőrcsillagász munkásságát maradéktalanul kiszolgálja. Szintén megvásárolható itthon.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.06.19. 16:04

240 dolcsi? Te jó ég az 48.000 Ft. Az Uranometria pedig 60... nem tudom mennyit szoktak ezekre rárakni?Postát értem. Tehát az Urano az 12.000 Ft (a 60 $) de mire kihozzák mennyi lesz? 20.000 Ft?
Az első jobban tetszik, mekkora lehet vajon a hmg galaxisra? 14-15? Ha megvan 15 akkor inkább ezt viszem el nyomdába és kérek belőle egy könyvet :D
De ahogy figyeltem nem kell mind belőle, mert ez az egész égboltot lefedi. Elég 400 oldal kb. Nekem a déli nem kell.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.06.19. 16:14

Uranometria:

Varus írta:Ezek egyébként itthon is megvásárolhatóak.


Egeszen pontos, forintban irt arak vannak a honlapon.

--mpt
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.06.19. 16:17

Janicsillagasz írta:mekkora lehet vajon a hmg galaxisra? 14-15? Ha megvan 15 akkor inkább ezt viszem el nyomdába és kérek belőle egy könyvet :D


15.5m-ig vannak galaxisok. :)
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.06.19. 17:22

Janicsillagasz írta:240 dolcsi? Te jó ég az 48.000 Ft. Az Uranometria pedig 60... nem tudom mennyit szoktak ezekre rárakni?Postát értem. Tehát az Urano az 12.000 Ft (a 60 $) de mire kihozzák mennyi lesz? 20.000 Ft?
Az első jobban tetszik, mekkora lehet vajon a hmg galaxisra? 14-15? Ha megvan 15 akkor inkább ezt viszem el nyomdába és kérek belőle egy könyvet :D
De ahogy figyeltem nem kell mind belőle, mert ez az egész égboltot lefedi. Elég 400 oldal kb. Nekem a déli nem kell.


Na, most már elárulom, hogy én pár napja vásároltam egy Uranometria "All Sky Edition"-t, amelyet nem bántam meg. ;) Pontosabb, szebb, mint a régi, közismert verzió, és ebbe mostanra már sok, újonnan felfedezett csillaghalmaz (GH, NYH is bekerült). Rengeteg galaxist tartalmaz: az oldalak gyakran nyüzsögnek a kis "konfettiktől", egy ilyen munka a leendő 30-as műszeredet bőven kiszolgálja.

Összehasonlítottam a kereskedelmi forgalomban levő "The Great Atlas Of The Sky", és a letölthető "Triatlas" (ennek nyomtatásával nagyjából félig vagyok kész) egy-egy oldalát. Az előbbi kiadvány pl. galaxisok esetében részletesebbnek és jobban áttekinthetőnek tűnik (a halvány galaxisok a két munkában igen gyakran eltérő katalógus jelöléssel szerepelnek), viszont találtam olyan nyílthalmazt, amelyet a "Triatlas" jelöl, a "The Great Atlas..." viszont nem.

Ahogy, egyik fórumtársunk megírta, a "Triatlas" C verziója galaxisokra 15,5 magnitúdót tud. Csillagokra 12,6-ot.

De hogy még bonyodalmasabb legyen a dolog, akkor feltétlenül meg kell még említeni a nyomtatott "Millenium Star Atlas" c. kiadványt is. Ez több, mint 1500 lapot tartalmaz 3 kötetben, és az 1990-es évek végén a mára rég megszűnt Telescopium távcsőbolt is forgalmazta. Ez a kiadvány a tengerentúlon még felbukkan, viszont beszerzése napjainkra szinte egy kisebb vagyont jelent... :o
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.06.20. 19:59

Értem... köszönöm a válaszokat.... akkor inkább maradok a nyomtatásnál, már csak azt kell megoldani hogy olyan papírra menjen rá amit nem esz meg a hajnali pára. 570 oldalt egyesével preparálni lakkal.... na neee
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.06.20. 20:57

Hé most figyelem hogy a tavcso.hu-n is kapható az Uranometria és a The Great Atlas of the Sky.... omg az utóbbi 50 ropi.... Uranometrián erősen gondolkodok... mi a különbség a 4 kötet között?
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”