Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.01.27. 11:40

gyuri17 írta:
2020.01.26. 18:36
Vannak akik a Lófejködről sem hiszik azt, hogy látható egy 20-as csővel uhc-vel; pedig tiszta sötét égen mint sötét tompa-kúp feltünik a emissziós ködöt kitakarva.
Ez jó hír - nekem ez a mutatvány még nem sikerült 20 centis műszerrel, viszonylag sötét égről. Az a gond, hogy már az emissziós köd sem látszott...
Akkor még majd próbálkozom.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.27. 12:08

Mzssiralop írta:
2020.01.27. 10:41
Én is zöldesnek-kékesnek (ha egyáltalán jó ez a leírás, nagyon finom árnyalatokról, különös színélményről van szó) érzékelem. Talán emiatt...
https://www.mcse.hu/egyesulet/egyesulet ... -a-meteor/
Igen, én is. (Az indító kérdésem "provokatív jellegű" volt... :lol: )

Ez viszont egy - talán nem ördögtől való - újabb (szintén provokatív :mrgreen: ) kérdést vet fel, és valójában ezért hoztam szóba a témát. ;)

A "fénykép" - klasszikus értelmezése szerint - az ember által látott kép megörökítése. (Az ún. "hamis színes képeknek" is - mint pl. a keskeny sávú szűrős képeknek - van természetesen értelme, vagy még inkább: funkciója, de az már nem "hagyományos" fénykép; hogy pl. az infra, vagy pláne a rádió-tartomány láthatóvá tételéről már ne is beszéljünk.)
E szerint viszont az összes eddigi népszerű, RGB-s "csiricsáré" asztro-fotót talán át kellene értékelni a "valósághű színvisszaadás" szempontjából... :?

Ha egy képzeletbeli űrhajós az M42, vagy akár a Carina-köd felé közeledvén kitekint a verda ablakán, és nem a népszerű asztro-fotók által mutatott színeket látja a saját szemével, akkor az adott fénykép egy hamis színes kép.
Tehát az aszto-fotók nem "valóságosak", hanem a fotós egyéni elképzeléseit, vagy a kamerája által megszabott színteret, vagy az aktuális "divat-színeket" mutatják a mélyég-objektumokról.

Vagy tévednék?


MDA

u.i.: esetleg egy szoftveres "konverziós szűrőt" kellene kalibrálni minden egyes CCD vagy CMOS lapkához (a fehér-egyensúlyba bevonni az érzékelő által látott teljes színtartományt), hogy az emberi szem színérzékenységéhez illessze az érzékelő színeit. Lehet, hogy ez nem könnyű, de biztosan nem lehetlen... Pl. a szem által nem látott hullámhossztartományt vagy kihagyni, vagy csak a luminance tartományban felhasználni (mint pl. a H-alfás képek esetében). Vagy a profi asztrofotósoknak biztosan lenne rá jobb ötletük.

De ez ebben a topic-ban nagyon off, bocsi... :oops:
Át is teszem az asztrofotós fejezetbe.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.01.27. 12:58

Mondjuk az Orion-ködnél ezt a vöröses vagy rózsaszínes árnyalatot nagyon nehezen érzékeltem. Valószínű, hogy kristálytiszta, vidéki légkör kellhet hozzá.
Remélem nem csak beképzeltem magamnak. :lol:

Vagy 25 évvel ezelőtt volt egy 195/1215-ös newton távcsövem is, de azzal nem emlékszem vöröses színekre ennél a ködnél.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.27. 13:13

Ez jó hír - nekem ez a mutatvány még nem sikerült 20 centis műszerrel, viszonylag sötét égről. Az a gond, hogy már az emissziós köd sem látszott...
Akkor még majd próbálkozom.
[/quote]

Annyit tudok még információként segíteni, hogy 200/900-as Newton mellé, egy Astronomik uhc és egy Explore 24/68 oklival, épen hogy észrevehető, de egy 20mm plössl oklival kissé határozottabban jöt. De ez nem kézenfekvő hogy mindenki láttja majd, hiszen a szemünk külömbözéséből, napi elfoglaltságunkbó adódóan, ez egyénenként eltérhet. Bár megjegyzem, hogy 240-es tükörrel, Baader H-beta 8,5nm szűrővel határozottan látni, de a lófej sziluett csak kúpként tűnik fel.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.27. 13:36

gyuri17 írta:
2020.01.27. 13:13
Annyit tudok még információként segíteni, hogy 200/900-as Newton mellé, egy Astronomik uhc és egy Explore 24/68 oklival, épen hogy észrevehető, de egy 20mm plössl oklival kissé határozottabban jöt. De ez nem kézenfekvő hogy mindenki láttja majd, hiszen a szemünk külömbözéséből, napi elfoglaltságunkbó adódóan, ez egyénenként eltérhet. Bár megjegyzem, hogy 240-es tükörrel, Baader H-beta 8,5nm szűrővel határozottan látni, de a lófej sziluett csak kúpként tűnik fel.
Ha bármilyen sávszűrőt vagy mélyég-szűrőt használsz, akkor természetesen a látott szín már nem mérvadó.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.01.27. 14:05

Én úgy tudom, az emberi szem sokkal érzékenyebb a zöld színre, ezért láthatjuk meg azt benne sokkal inkább, mint a többi színt. Ezért is van a Bayer-szűrőkön 2 db zöld és 1-1 piros-kék cella, mert így örökíti meg az emberi szemnek leginkább megfelelő színeket.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.27. 14:43

Ha bármilyen sávszűrőt vagy mélyég-szűrőt használsz, akkor természetesen a látott szín már nem mérvadó.


MDA
[/quote]
Ilyen esetben mégis csak mérvadó, hiszen azért látható szűrőn kereresztűl zöldnek, mivel az objektum tartalmazza ezt az hullámot.-vagyis csak kiemeltünk egy szakaszt, ami bizonyítja, hogy láthatunk ilyen színt az objektumban. Következtethető az is, hogy gyakorlatilag a szem szinekre való érzékenységénél fogva, van lehetőség a zöld észlelésére még akkor is, ha más színekkel keveredve kissé fakóbb, vagy fémeszöldet eredményez.
Gyuricza István
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.01.27. 16:01

Attila írta:
2020.01.27. 07:17
Ez érdekes, hogy mindenki zöldnek, zöldesnek látja, pedig a fényképeken mindenféle színben tündököl, szinte csak egy szín nincs benne: zöld. :lol: (Nézzétek meg a neten a képeket.)
Lehet, hogy ez a szem fiziológiájából adódik? :?

MDA

Egy régebbi csillagászati évkönyv borítójan zöldes az M42 centruma. :) Azt hiszem Hubble felvétel részlet.

https://www.mcse.hu/evkonyv-2/evkonyvek ... nyv-1998/
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.01.27. 18:16

Kalibrálva egy átalakítatlan DSLR-gépet az azzal készült mélyég fotó színhelyes. Nem tudom, csinál vagy használ-e valaki ilyet nálunk.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.27. 18:37

Vizi Péter írta:
2020.01.27. 18:16
Kalibrálva egy átalakítatlan DSLR-gépet az azzal készült mélyég fotó színhelyes. Nem tudom, csinál vagy használ-e valaki ilyet nálunk.
Igen, ez logikusnak tűnik (napfényre kalibrálva, cca. 6000K).
Azzal fotózva vajon zöld az M42? :roll:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”