Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.29. 12:15

Ez egy szélsőséges példa, de szemléltetésnek jó. Szóval ez egy dikroikus sárga-szűrő: az üveg szintelen nem anyagában színezett! A spektrumból a kéket reflexió által blokkolja és telitett sárgát eredményez. Spektroszkóppal megvizsgálva csak a kék hiányzik.
DSC_3035.JPG
DSC_3036.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 12:23

Attila írta:
2020.01.29. 11:00
...De hogy ez pl. a zöld, vagy bármely színt látható módon kiemelné, az szerintem teljesen abszurd... Nem azért zöld a visszatükröződés, mert zöld színű a bevonat, hanem az interferencia után KIFELÉ távozó fény zöld (vagy más színű, a multi-bevonattól függően). Illetve, ha tényleg (anyagában) zöld a réteg, akkor az a bevonat szar - legalábbis antireflexiós bevonatként szar; valamilyen szűrőnek még jó lehet... 8-)

Szerintem.


MDA
Nem tudom. A logikám szerint ha ránézek tükröző fényben egy szemlencse külső felületére és az pl. zöld, akkor FELTÉTELEZEM, hogy befelé, azaz a távcső felé is zöldet tükröz vissza. Azért írom, hogy feltételezem, mert ha az okulár "alja" felől tekintünk bele, hát ember legyen a talpán, aki ki tudja szűrni, hogy a sok felület közül melyik a szemlencse külső, határoló felülete.
Ha viszont helyes a feltételezésem, akkor az a bizonyos (befelé is) zölden tükröző felület "kivon" valamennyi zöldet a spektrumból. Azaz amit visszatükröz, azt nem engedi át. Vagy mégsem? :? :roll:

Köszi a linket, ezt a kis szösszenetet régebben már olvastam. A szemléltető fotón látszik: nem biztos, hogy ugyanolyan színű a bevonat kívülről, mint "belülről". Ha így van, bukik a feltételezésem.

Bár - ahogy írtam is - barnát, bordót is látok a különböző lencséken. Lehet, hogy ez azért van, hogy ne boruljon fel az egyensúly?

Érdekes az is, hogy legutóbb egy látszerész lebeszélt a zöld színű bevonatról, merthogy a lila jobban védi a szemet az LCD TV-ktől. Azóta a mögöttem lévő fények igen zavaróan tükröződnek a szemembe. A TV-nézéskor viszont nem látok különbséget... :x

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.29. 12:49

András az objektíveknél is részben ez volt a az egyik ok a fehéregyensúly: a másik viszont a rétegek hatákonysága a szellemkép csökkentésében; ha például fény olyan színű rétegről verődik vissza, ami kevésbé tartalmazza a reflektált színt. :)
Az a gond, hogy nincs topikja ennek a témának mert most már nagyon eltértünk. :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 13:00

Végül is az Orion ködről van szó, azaz a "zöldségéről"! :D
Na jó, már nem, de ha esetleg Tüsi nyitna egy új topikot és áttenné az eddigi diskurzust onnan, ahonnan kisiklottunk, az szerintem egy frappáns megoldás lenne... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.29. 13:49

Lovász András írta:
2020.01.29. 12:23
... Köszi a linket, ezt a kis szösszenetet régebben már olvastam. A szemléltető fotón látszik: nem biztos, hogy ugyanolyan színű a bevonat kívülről, mint "belülről". Ha így van, bukik a feltételezésem. ...
Bingó. (Jó dolog az ötletelés is, mert fejleszti az agyat, de érdemesebb utánaolvasni, ha nem világos a dolog... :lol: )
NEM azonos a visszavert és az átmenő fényáram spektrális összetétele; ráadásul a beesési irányszögtől is függ.

A lényeg, hogy nem is a réteg maga elsősorban a fontos, hanem a réteghatár (vagy rétegvastagság). A réteghatáron visszaverődő hullámok ellenfázisban interferálnak a lencséről visszavert hullámmal - ha a réteg gőzölése megfelelő vastagságú.

Itt van részletesebben (egy angol és egy magyar nyelvű leírás):
https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-reflective_coating
http://titan.physx.u-szeged.hu/tamop411 ... tegek.html


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 13:53

Igen, viszont attól még a visszavert fénynek is van színe, ami "kivonódik" a spektrumból, nem?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.29. 19:35

Ha már a bevonatokról van szó, nekem még nem tiszta. A tükröződésgátló bevonat -ha jól értem-úgy működik, hogy visszaverődik az üveg felületéről is a fény ill a bevonat felületéről is és a bevonat vastagsága miatt ezek épp olyan fázisba kerülnek, hogy kioltják egymást. Na de akkor az üvegen (és a bevonaton) átjutó fény ettől még nem lesz több. Pedig azt írják, hogy a bevonatok miatt az áteresztés javul.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.29. 21:16

kazi írta:
2020.01.29. 19:35
Ha már a bevonatokról van szó, nekem még nem tiszta. A tükröződésgátló bevonat -ha jól értem-úgy működik, hogy visszaverődik az üveg felületéről is a fény ill a bevonat felületéről is és a bevonat vastagsága miatt ezek épp olyan fázisba kerülnek, hogy kioltják egymást. Na de akkor az üvegen (és a bevonaton) átjutó fény ettől még nem lesz több. Pedig azt írják, hogy a bevonatok miatt az áteresztés javul.
De több lesz, és igen, javul, mégpedig az energiamegmaradás törvénye miatt.

Ha a visszavert fénymennyiség csökken (pl. a speciális bevonat miatt), akkor az átjutó fénymennyiség megnő, mivel - konyhanyelven fogalmazva - "az üvegben nem maradhat a fény".
Kicsit "tudományosabban" fogalmazva, az üveg (és persze minden más elektromágneses sugárzásnak kitett tárgy, vagy fluidum) csak az abszorpció (energiaelnyelés) következtében melegedhet, amikor is az elnyelt elektromágneses energia hővé alakul, és disszipálódik. De az interferencia nem energia-elnyelés, hanem egy hullámjelenség. Itt (is) tetten érhető a fény kettős természete (hullám és kvatumos - azaz foton).

Csupán megjegyzésként: természetesen az abszorpció is jelentkezik a vizsgált esetben is, azaz soha nem lesz 100% az áteresztés, még egy elméletileg tökéletes rétegrend esetén sem, de az üveganyag elnyelése általában rendkívül csekély a visszaverődéses veszteség problémájához képest.

Szerintem.

Ezt az egyik korábban általam belinket anyagból ollóztam ki (olvasd el az egészet, érdemes, és jobb is, mint "nekem elhinni..." :? ):

Bevonatok.jpg


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.29. 22:29

Attila írta:
2020.01.29. 21:16
De több lesz, és igen, javul, mégpedig az energiamegmaradás törvénye miatt.

Ha a visszavert fénymennyiség csökken (pl. a speciális bevonat miatt), akkor az átjutó fénymennyiség megnő, mivel - konyhanyelven fogalmazva - "az üvegben nem maradhat a fény".
Kicsit "tudományosabban" fogalmazva, az üveg (és persze minden más elektromágneses sugárzásnak kitett tárgy, vagy fluidum) csak az abszorpció (energiaelnyelés) következtében melegedhet, amikor is az elnyelt elektromágneses energia hővé alakul, és disszipálódik. De az interferencia nem energia-elnyelés, hanem egy hullámjelenség. Itt (is) tetten érhető a fény kettős természete (hullám és kvatumos - azaz foton).

Csupán megjegyzésként: természetesen az abszorpció is jelentkezik a vizsgált esetben is, azaz soha nem lesz 100% az áteresztés, még egy elméletileg tökéletes rétegrend esetén sem, de az üveganyag elnyelése általában rendkívül csekély a visszaverődéses veszteség problémájához képest.

Szerintem.

Ezt az egyik korábban általam belinket anyagból ollóztam ki (olvasd el az egészet, érdemes, és jobb is, mint "nekem elhinni..." :? ):

Bevonatok.jpg
MDA
Na, ez maradt ki, hogy ami nem verődik vissza "az benne maradna, ha nem menne át rajta". :)
Köszi! Megnézem most már.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.29. 23:05

Egy fénykép erejéig még a gyakorlati részről. A kép egy zöld és egy kék antireflexiós réteggel ellátott rendszeről készült egy fehér lap előtt...Ezáltal azonos a fehéregyensúly és a ebből adódó hiba letudva.
DSC_3048.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”