DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.09.26. 22:29

A tavalyi 2008-as tarjáni táborban elhangzott Csák Balázs előadáson fellelkesülve, elkezdtem változókat fényképezni egy Canon EOS 350D-vel. Az első eredmények biztatóak, viszont elég sok a buktató, főleg az kiértékelés területén.
Ennek a fórumnak kettős a célja, egyrészt hogy kedvet csináljunk másoknak is a változók fotometriájához, másrészt hogy megismerjük egymás módszereit.
Néhány kérdéskör, ami megvitatásra érdemes: milyen változókat fényképezzünk? hogyan válasszunk összehasonlítókat? milyen szoftvert használjunk? hogyan lehet a kiértékelést automatizálni?
Laccos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:18

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Laccos » 2009.09.29. 10:08

Szia!

Nekem azóta, hogy aug. végén leveleket váltottunk e témában, még nem volt derült egem. Folyamatosan fátyolfelhős esténként az ég. Most meg már borult 2 napja. Igy nem tudtam kipróbálni a fényképezést. Van 1-2 célpontom fedésire is, de nem akar összejönni. Egyszer volt jó idő este, de mire eljött a fedés időpontja megjelentek a felhők is.
Kis és közepes telével tudok fotózni (135-250 mm) vagy egy 1000-es telével vagy egy 150-es Newtonnal. Bár ez utóbbit még nem próbáltam.
Nem tudom, érdemes lenne-e összehasonlitani egyidőben lőtt változókat? Mert akkor meg lehetne beszélni néhány célpontot és mindannyian fotózni. Aztán összehasonlitani az eredményeket.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.09.29. 16:17

Laccos írta:Nem tudom, érdemes lenne-e összehasonlitani egyidőben lőtt változókat? Mert akkor meg lehetne beszélni néhány célpontot és mindannyian fotózni. Aztán összehasonlitani az eredményeket.


Talán a változókat kevésbé, viszont annak szerintem lenne értelme, hogy Landolt területeket fotózni, és az abból kapott görbéket összevetni.

Itt egy oldal a Landolt területekről, és csillagokról: http://james.as.arizona.edu/~psmith/tableA.html

Ha elég nagy a látómeződ, akkor lehet olyan területet találni, ahol 10-15 Landolt-csillag is beleesik, amivel már jó állandókat lehet számolni. Persze aztán nemsokára itt a tavasz és az M67...
Laccos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:18

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Laccos » 2009.09.29. 22:20

Igen, csakhogy ehhez UBVRI standard szűrők kellenének :(
Egyébként miért kellene ezekről a standard csillagokról összehasonlítás?
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.09.29. 22:37

Laccos írta:Igen, csakhogy ehhez UBVRI standard szűrők kellenének :(
Egyébként miért kellene ezekről a standard csillagokról összehasonlítás?


Pont ezért: ellenőrizni, hogy az RGB csatornákkal mennyire lehet reprodukálni, imitálni, "úgy tenni, mintha" a BVR szűrőket.

Ksl
Laccos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:18

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Laccos » 2009.09.30. 09:00

Aha, sejtettem. Bár láttam ezek között a standard csillagok között olyanokat kiemelve, hogy kellene róla mérés, mert pl. 5-nél kevesebb van róluk. Meg nagy része ahogy látom még 87-91 között készült.
Egyébként miért pont az egyenlítő környéke a standard? Mert a földi Egyenlítő közelében elhelyezett távcsöveknek itt a legvékonyabb a légkör? És kevésbé befolyásolja a mérést?

A múltkori ötlet (hogy ugyanazokat a változókat meglőni különböző eszközökkel azonos időpontban) is abból fakadt, hogy összehasonlítani különböző DSLR-eket, CCD-kel, illetve pl. DSI Pro vagy hasonló eszközökkel. Bár igy a standard csillagokra jobb megoldás.
Egyébként ezeket a standard csillagokat mihez mérik? Pl. ha meglövök egy ilyen területet, akkor keressek pl az AAVSO térképeken azokról a helyekről öh-kat?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.09.30. 12:58

Itt elég jó oldal a standarizálásról, meg a fotometriai állandók kiszámolásáról:

http://reductionism.net.seanic.net/CCD_TE/cte.html
stj
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.20. 19:40

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: stj » 2009.10.05. 20:45

Pista,látod a standardizálás elég sokakat érint. Ajánld ki a Landolt-ot a fórumra, mert elég gazdagon lehet méricsklni rajtuk. Mint említettem RA=1-3 tartományban mindent lelőttem és folyik a kiértékelés. Namost, mi van akkor, ha kicsit más együtthatókat kapok, mint amivel eddig dolgoztam. Kicseréled a beküldött észleléseket?
Beszéltünk az észlelés dátumáról. Tudjuk, hog y JD-ben kell megadni, amit a kiértékelő szoftver számol a képek kimérésekor. De a kérdés az, hogy magába a fotoapparátba milyen időt állítsak be?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.06. 22:37

stj írta:Pista,látod a standardizálás elég sokakat érint. Ajánld ki a Landolt-ot a fórumra, mert elég gazdagon lehet méricsklni rajtuk. Mint említettem RA=1-3 tartományban mindent lelőttem és folyik a kiértékelés. Namost, mi van akkor, ha kicsit más együtthatókat kapok, mint amivel eddig dolgoztam. Kicseréled a beküldött észleléseket?
Beszéltünk az észlelés dátumáról. Tudjuk, hog y JD-ben kell megadni, amit a kiértékelő szoftver számol a képek kimérésekor. De a kérdés az, hogy magába a fotoapparátba milyen időt állítsak be?

Már írtam korábban a linket a Landolt területekről, úgyhogy ez kipipálva.

Naívan úgy gondolnám, hogy mindig az utóljára mért együtthatókkal kellene számolni, és visszafelé semmiképp nem szabad korrigálni az észleléseket. Hosszabb idő alatt biztos, hogy fognak változni az értékek, hiszen az érzékel meg a szúrők, meg az optika öregszik. Viszont rövid idő alatt?? Ha a különbség jelentős, akkor mindenképp át kell gondolni, hogy mit csinálunk rosszul...

Az IRIS úgy alakítja JD-re a fotó időpontját, mintha UT-ben lenne megadva. Ha a gépbe UT-t írsz, akkor a JD megfelelő lesz. Nekem viszont valamiért nem jól működik: ha három színben mérek, akkor az elsőben eltérő JD értéket ír, pedig a három szín pontosan egyszerre készült, mivel szineskép :-) Valami ilyesmi az eredmény:

Kód: Egész kijelölése

2455096.53309   -13.047   -12.589   -12.529  
2455096.5345023   -13.879   -13.122   -13.319 
2455096.5345023   -13.785   -12.521   -13.109

Az első JD kb 2 perccel tér el a másodi kettőtől, ráadásul a pontossága is két számjeggyel kevesebb.

Kvi
Laccos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:18

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: Laccos » 2009.10.13. 11:45

Fotóztam két Landolt területet. Akkor hogyan is mérjek és mihez?
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”