DSLR fotometria

A változócsillagok észlelőinek fóruma
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.13. 14:03

Laccos írta:Fotóztam két Landolt területet. Akkor hogyan is mérjek és mihez?


Mérd ki az instrumentális mg-ket, aztán a http://reductionism.net.seanic.net/CCD_TE/cte.html oldalon található képeletekkel számoljál Tv, Tvr és Tbv értékeket.

Ha megrajzolod a szövegben említett grafikonokat, abból az is látszik, hogy mennyire lineáris az érzékelő, meg hogy mekkora a mérés hibája.

Ezekkel aztán ezekkel az értékekkel lehet más, hagyományos mérésnél az öh és a változó instrumentális mg-jeiből standard B,V,R értékeket számolni.

Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

V390 Cep és az IC 1396A köd

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.27. 08:52

A szombati előadáson felmerült, hogy ki kéne mérni a Szitkay Gábor és Éder Iván által a szeptemberi szupernóváról közösen készített képet. Ma találtam két érdekes változót Iván egy másik felvételén:

V390 Cep: egy fiatal változócsillag az IC 1396A ködben
http://lmv.hu/V390_Cep

Lehet, hogy megpróbálok beszélni Tordai Tamással, hogy esetleg a Polarisban a CCD-vel nekiállhatnánk a csillag rendszeres észlelésének...
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: V390 Cep és az IC 1396A köd

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.27. 09:38

fidusz írta:A szombati előadáson felmerült, hogy ki kéne mérni a Szitkay Gábor és Éder Iván által a szeptemberi szupernóváról közösen készített képet. Ma találtam két érdekes változót Iván egy másik felvételén:

V390 Cep: egy fiatal változócsillag az IC 1396A ködben
http://lmv.hu/V390_Cep

Lehet, hogy megpróbálok beszélni Tordai Tamással, hogy esetleg a Polarisban a CCD-vel nekiállhatnánk a csillag rendszeres észlelésének...


Ködben nagyon nem egyszerű mérni... Jó lenne, ha valaki, akinek van ebben gyakorlata, leírná a technológiát, különös tekintettel a galaxismaghoz közeli szupernóvákra.

Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: DSLR fotometria

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.28. 09:08

http://lmv.hu/V390_Cep#comment-9490

A GM Cepheiről találtam egy érdekesnek tűnő cikket: The Rapid Outbursting Star GM Cep: An EXor in Tr 37?

Több magyar szerző is van a csapatban, aki foglalkozott a csillaggal. Azt írják, hogy a csillag gyors, 2 magnitudós változásokat mutat optikai tartományban. Írtam Szilárdnak, azt tudakolva, hogy ez a 2 magnitudós változás milyen időskálán jelentkezik, ill. hogy van-e értelme a Polarisból rendszeresen észlelni a 28 centis távcsőre szerelt CCD kamerával?

Mindenesetre, tegnap Tordai Tamással készítettünk a két csillagról néhány szűrő nélküli felvételt, és már fél perces expozícióval szépen látszott a köd.

Stickel Jani is volt fenn a Polarisban tegnap este, úgy tűnik, talán ő is besegítene kimérni Iván nyers képeit. (Mellesleg vele is megnézettem a Nova Sgr 2009#4-et ;)
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

re: V390 Cep és az IC 1396A köd

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.29. 08:07

Kedd éjszaka Tordai Tamással közösen készítettünk egy szűrő nélküli felvételsorozatot a Polaris Csillagvizsgáló 28 cm-es távcsövére szerelt ST7-es CCD kamerával a csillagról és az azt követő ködről. Itt láható a 2009. okt. 27-án 22:45-23:12 UT közötti 17 db 1 perces felvétel összesített képe:

http://lmv.hu/files/V390_Cep__IC_1396A_ ... 91027C.jpg

A képfeldolgozás Tordai Tamás munkája.

Terveink szerint legközelebb nekilátunk a képen is látható V390 Cep, GM Cep, és a velük szomszédos GL Cep és V448 Cep BVRI szűrős, rendszeres észlelésének. Lehet, hogy a PV Cepheit is elkezdjük majd észlelni, amely jelentős mértékű amplitudóján kívül a mellette látható köd változása miatt is érdekes!

Éder Iván felvétele a PV Cepheiről, és a mellette látható/nemlátható ködről (Gyulbudaghian köde), ahonnan ez a téma elindult:
http://eder.csillagaszat.hu/deepsky/350 ... der_hu.htm

Ugyanez a csillag és a köd külföldi felvételeken:
http://observing.skyhound.com/archives/oct/GM_1-29.html
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.10.30. 19:02

Sziasztok!
Milyen beszerzési forrásból, és saccometriailag milyen összegből lehetne kihozni egy UBV (esetleg RI sávokra is) fotometriára alkalmas szűrősort? Ugyan nem DSLR-re hanem CCDre kellene, de mégiscsak itt fotometrál a társulat inkább...

Mellékesen töprengtem DSLR-es méréseken is, de nem gyors időskálájú, hanem inkább nagyobb látómezőkkel operálva mirák, SR-ek és hasonlók mondjuk heti rendszerességű követésére. Ha jól értem az itt írtakat a kamera eleve többféle szűrős képeit konvertáljátok magnitúdókká, azaz "egy expóból rögvest három sávban megy a mérés"? Mennyire erős így az eltérés a standardoktól? H-alfára is érzékeny kamerával vagy anélkül jobb a standardközeliség?

Derült eges hétvégét: Nyözö
Amcsillüdv: Nyözö
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.30. 19:48

nyozo írta:Mellékesen töprengtem DSLR-es méréseken is, de nem gyors időskálájú, hanem inkább nagyobb látómezőkkel operálva mirák, SR-ek és hasonlók mondjuk heti rendszerességű követésére. Ha jól értem az itt írtakat a kamera eleve többféle szűrős képeit konvertáljátok magnitúdókká, azaz "egy expóból rögvest három sávban megy a mérés"? Mennyire erős így az eltérés a standardoktól? H-alfára is érzékeny kamerával vagy anélkül jobb a standardközeliség?


Jól érted. A kamera r, g és b csatornái elég jól megfeleltethetőek a standard Rc, V, és B szűrőknek. Az eltérés nagyon függ a változó és az öh szinétől, de nekem úgy tűnt, hogy nem nagyon haladja meg a 0.4 mg-t. Elég jól standardizálható.

A heti rendszerességű követésen meg jót mosolyogtam. Több, mint egy hónapja nem volt olyan ég, hogy nekiálljak fényképezni. A nyári időszak persze nem volt rossz.

A Mirák meg SR-ek közül az utóbbi időben a népszerűbbekről van folyamatos V-beli fénygörbe az AAVSOnál. A kevésbé ismertekről azonban nincs, sőt azokról vizuális észlelések sincsenek. Ezekkel viszont az a baj, hogy öh-t nem könnyű hozzájuk találni.

Kvi
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: re: V390 Cep és az IC 1396A köd

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.10.31. 08:49

Ádámmal tegnap készítettük egy sor VRI-szűrős képet a V390 Cep - GM Cep párosról és a velük szomszédos GL Cepheiről. A nyers képek feldolgozása majd egy későbbi folyamat.
Sajnos, a V448 Cepheire és a PV Cep-re már nem jutott idő, de remélem, ma vagy egy következő alkalommal arra is sor kerül.

Jó lenne a V5584 Sgr-ről is készíteni egy képet, de attól félek, a fák miatt ez nem fog menni :( A hírek szerint még mindíg fényesedik a csillag, az elmúlt két napban már 9 magni körüli V ill. vizuális észlelések születtek róla.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.02. 16:47

KVI írta:A heti rendszerességű követésen meg jót mosolyogtam. Több, mint egy hónapja nem volt olyan ég, hogy nekiálljak fényképezni. A nyári időszak persze nem volt rossz.

Értsd jól KVI. :P Arra akartam csak utanli, hogy nem egész északás méréssorokat, hanem az ideális esetben heti egy mérési pontot igénylő csillagok esetében gondoltam erre. Azaz a vizualizációs szemmeregetés mellett esetleg érdemes lenne-e ellőni pár kockát kimérési céllal pl. teszemazt most így ősszel a Cassiopeiaról? Vagy kisteléset az Ikerhalmazról, mint anno SRI bácsi tette még analóg technikával...

Nyz
Amcsillüdv: Nyözö
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: UBV(RI) szűrősor

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.11.02. 22:15

nyozo írta:
KVI írta:A heti rendszerességű követésen meg jót mosolyogtam. Több, mint egy hónapja nem volt olyan ég, hogy nekiálljak fényképezni. A nyári időszak persze nem volt rossz.

Értsd jól KVI. :P Arra akartam csak utanli, hogy nem egész északás méréssorokat, hanem az ideális esetben heti egy mérési pontot igénylő csillagok esetében gondoltam erre. Azaz a vizualizációs szemmeregetés mellett esetleg érdemes lenne-e ellőni pár kockát kimérési céllal pl. teszemazt most így ősszel a Cassiopeiaról? Vagy kisteléset az Ikerhalmazról, mint anno SRI bácsi tette még analóg technikával...

Nyz


Értem én :-) A mosolygás tárgya az az elképzelt jelenet, amikor heti rendszerességgel anyázol az időjárásra...

Amúgy pont ilyen típusú fényképezéshez összedobtam egy móricka-programot, ami végigkattintgatja az általag megadott változólistát. Egyelőre Goto-val meg EOS-al működik.

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”