Új VA-sorozat

A változócsillagok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.11. 18:08

Sziasztok!


Arra gondoltam, hogy jó lenne összeütni pár új Változócsillag Atlaszt. Jó a régi sorozat, de a nagy részük teljesen elérhetetlen, meg amúgy általában hektikusan összeszedett, és az öh-k is kezdenek elavulni.

Kellene egy kifejezetten kezdőknek, illetve kis távcsővel észlelőknek készített új VA. Egy olyan, ami komplett észlelési programot nyújtana egész évre, és akár a távcsöves táborokban is lehetne osztani a kezdő észlelőknek. Akár ezt, akár egy szerényebb, tovább válogatott változatot.

Egyre több ifjú titánnak és titanillának van valamilyen kis távcsöve, és szerintem vannak köztük, akik szeretnék használni a műszerüket a Hold és pár fényes objektum nézegetésén kívül másra is. Ha egy jól összeállított, könnyen használható térképsorozatot adnánk a kezükbe, szerintem sokan kóstolnának bele a változók észlelésébe.

Ezen kívül jó lenne mondjuk 4 db szezonális VA. Én pl. elég trehány ember vagyok, a kinyomtatott térképlapokat hajlamos vagyok elhagyni, vagy elfújja őket a szél, meg amúgy is, a francnak van kedve 5-600 A4-es lappal rohangálni, köztük turkálni éjszakánként. A laptopról, PDA-ról térképezés sem az igazi. Elrontja a sötétadaptációt, lemerül az akku, nincs mindig az embernél, túl hideg van, túl sok a pára meg amúgy is. Hájtekk, de igazából csak nyűg. 1-2 jól összeszedett VA-val sokkal szívesebben megy ki az ember. Az mindig ott lehet a hátizsákban egy kis binokli mellett.

Ha első körben sikerülne a kis távcsöves VA-hoz összeszedni egy marék csillagot, akkor el is kezdeném összeállítani a kiadványt.

Ti mit gondoltok erről? Várom az építő, vagy akár romboló javaslatokat mind az új kiadványokhoz, mind az észlelési listához.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.02.11. 18:14

Egyetértek, annál inkább, mivel a régi atlaszok összehasonlítóinak egy része elavult, megváltozott! Át kellene javítani a térképeket, az alapanyag megvan.
Mellesleg egy rövidre fogott útmutató sem ártana! A Kézikönyv és a Távcső Világa leírások túl hosszúak, részletezők. BQ
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.11. 18:17

Minden szavaddal egyetértek! :)

Bizony, nagyon kellene egy rövid, frappáns útmutató is az észleléshez, beküldéshez, illetve további térképek lelőhelyeihez.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.11. 18:51

Szerintem is nagyon jó ötlet én biztos hasznát venném, mert a kinyomtatott térképlapokkal télleg macerásabb.
Sok sikert hozzá,
Bence
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.02.11. 19:45

Én szokás szerint szkeptikus vagyok a kompilált térképgyűjtemények kérdésében.
Természetesen nem tagadom, hogy néhány embernek, főleg a kezdőknek, hasznos lehet egy ilyen összeállítás, de a rendszeresebb észlelőknek előbb utóbb kialakul a saját észlelési listájuk, amit már nem tudsz egy-két VA-val lefedni.
Abban lehetne azonban ráció, hogy olyan változókról legyenek térképek, amik benne vannak a programunkban, viszont az AAVSOnál nincsenek hozzá öh-k. Ez a projekt azonban nem egy egyszerű bitmap-zsonglőrködés lenne.
A kinyomtatott térképlapokkal való rohangászást így se lehetne elkerülni, mert nyilvánvalóan egy ilyen VA mennyiségre nem üti meg az ésszerű nyomdai minimumot. (Bezzeg az átkosban, 100 példányban a nyomdász ingyért is megcsinálta :-)
Hogy ne csak negatív legyek: nekem mobil-észlelő koromban az A5-ös méret jött be, lefűzhető borítóval egész jó lehetett hurcolni, ha lett volna akkor genoterm, akkor még vízhatlan is lett volna.

Kvi
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.02.11. 20:40

Szerintem nagyon jó az ötlet, kedvcsinálónak is jó, ha egy frankó kivitelű, guszta kiadványt tudsz az érdeklődő ezdőkk kezébe nyomni. Fekete-fehérben is gyönyörűt lehetne alkotni. Én, mint kiadó is benne volnék.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.11. 20:53

Nanu!

Az olyan változók esetében, amelyek benne vannak a programunkban, de nincsenek AAVSO öh-k, nagyon egyszerű a megoldás: szólsz nekem, és gyártok hozzá öh-kat, beküldöm az AAVSO Sequence Team listára, és egy hónapon belül a bekerülnek az öh-k az AAVSO adatbázisába, és a VSP-vel tudsz térképet nyomtatni. (Előtte meg az öh-k gyártása közben kézzel beírhatom őket az AAVSO térképre.)

Ha nekiállnátok új VA-sorozat gyártásába, szívesen készítek ajánlati listát, főleg, hogy mostanában főleg binoklis ill. kistávcsöves változókat észlelek. Mielőtt elkészítenétek az atlaszt, szóljatok, melyik csillagokat teszitek bele, és előtte átnézem, hogy frissültek-e a közelmúltban az összehasonlítók ill. van-e szükség az ellenőrzésükre. Mostanában a BSM ill. az APASS jóvoltából egyre több változóhoz jó minőségű öh-sorozat - vagy a lehetőség az öh-k frissítésére, legyártására. (Most épp a kitörésben lévő Z CMa összehasonlító sorozatát próbáljuk rendbe tenni; tegnap pedig az éta UMa közelében lévő, héten kitört SDSS J133941.1+484727.5 törpenóva térképét frissítettük fényesebb összehasonlítókkal.)
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.02.11. 21:31

fidusz írta:Az olyan változók esetében, amelyek benne vannak a programunkban, de nincsenek AAVSO öh-k, nagyon egyszerű a megoldás: szólsz nekem, és gyártok hozzá öh-kat, beküldöm az AAVSO Sequence Team listára, és egy hónapon belül a bekerülnek az öh-k az AAVSO adatbázisába, és a VSP-vel tudsz térképet nyomtatni. (Előtte meg az öh-k gyártása közben kézzel beírhatom őket az AAVSO térképre.)


Akkor most szólok neked, Fidusz! A VCSSZ programja itt található: http://vcssz.mcse.hu/varbank/info.php?page=prog
Ezek közül, amelyik változóhoz nincsenek öh-k, légy szives gyártsál.

Köszi

Kvi
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.11. 21:58

KVI írta:Én szokás szerint szkeptikus vagyok a kompilált térképgyűjtemények kérdésében.
Természetesen nem tagadom, hogy néhány embernek, főleg a kezdőknek, hasznos lehet egy ilyen összeállítás, de a rendszeresebb észlelőknek előbb utóbb kialakul a saját észlelési listájuk, amit már nem tudsz egy-két VA-val lefedni.


Eszembe nem jutott, hogy lefedjem a GCVS-t. :)
Ha nyárig sikerülne összehozni a kistávcsöves verziót, én már annak is nagyon örülnék.


KVI írta:A kinyomtatott térképlapokkal való rohangászást így se lehetne elkerülni, mert nyilvánvalóan egy ilyen VA mennyiségre nem üti meg az ésszerű nyomdai minimumot. (Bezzeg az átkosban, 100 példányban a nyomdász ingyért is megcsinálta :-)


Arra gondoltam, hogy alapvetően ez valami letölthető PDF lenne, mondjuk egy A4-es verzió, és egy A5-ös oldalakká forgatott és rendezett booklet, amit ha rövid oldalra forgatva két oldalasra kinyomtat az ember, akkor középen össze lehet tűzőgépezni, és összehajtani. Mint a jó öreg VA-kat, meg a több oldalas MCSE szóróanyagokat. Ebből esetleg kis példányszámot házilag is le lehetne gyártani, én akár a költségek egy részét is állnám. Nyomtató kell hozzá, akár szalonban, meg egy tűzőgép, és pár óra munka.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.11. 22:04

Vizi Péter írta:ha egy frankó kivitelű, guszta kiadványt tudsz az érdeklődő ezdőkk kezébe nyomni. Fekete-fehérben is gyönyörűt lehetne alkotni. Én, mint kiadó is benne volnék.


A dizájnos kiadványok szerkesztéséhez sajnos annyit értek, mint tyúk a harangöntéshez. Én elsősorban a használhatóságra és az olcsóságra fektetném a hangsúlyt. :)

Ha jól tudom, pár éve Laci és Sánta Gábor is osztogatott térképeket az ifjúsági táborokban, és nagy sikerük volt.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”