Digitális fotometria szakkör

A változócsillagok észlelőinek fóruma
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2013.05.20. 20:31

A szombat fotometria szakkör után beszéltünk arról, hogy a jövőbeni kapcsolattartásra az egyik legjobb lehetőség az lenne, ha itt a fórumon a résztvevők és érdeklődők számára nyitunk egy külön fórum témát. Ezt akkor most meg is teszem.

Azt beszéltük, hogy a következő alkalom már elméleti előadások helyett kifelyezetten a gyakorlatra fókuszáljon. Ha jól emlékszem, 2013. június 4-én, kedd este 19 órakor találkoznánk a Polarisban.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

irisz szkriptek + VaST

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2013.05.20. 20:39

Az egyik kérdés, amelyről az előadások után beszélgettünk szombaton, hogy jó lenne valahogy automatizálni a képfeldolgozást.
Addig is, amíg nem sikerül a teljes folyamatra valamiféle parancssoros megoldást találni, talán néhány IRIS szkript is előrelépés jelenthetne. Az első feladat az lenne, hogy a kalibrálást és a képek regisztrálását picit egyszerűbbé tegyük.
Ehhez kiindulópontként talán hasznos lehet az alábbi oldal, és az ott szereplő szkriptek, bár azok elsősprban asztrofotós célra vannak, de kicsit módosítva némelyiket talán megsprórolhatunk héhány kattintást...
http://dandjreed.homedns.org/iris/iris.html

* * *

Néhányótoknak már említettem, hogy pár hete rábukkantam Kirill Szokolovszki VaST (Variability Search Toolkit) programjára. A VaST használatával nem kell a teljes képet végig blinkelni, a program kiméri a képen látható összes csillag fényességét, és korábbi referencia képekhez viszonyítva megkeresi a változó-gyanús csillagokat. Tranziens kereső módban azt is megmondja nekünk, ha a gyanús objektum egy ismert változócsillag vagy kisbolygó.

Ha egy égterületről több tucat képünk is van, akkor a VaST akár kis amplitúdójú változásokat is kimutat a képeinken, és még a talált csillagok fénygörbéjét is megrajzolja nekünk.

http://scan.sai.msu.ru/vast/
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fidusz 2013.05.22. 20:02-kor.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

két iris szkript: prepoc ill. vastreg

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2013.05.22. 19:59

Hogy ne kelljen annyit kattintgatni a képek feldolgozása során, készítettem két IRIS szkriptet:
http://lmv.hu/iris_szriptek_1

Az IRIS használatában és a digitális fotometriában járatosabbak rá tudnátok nézni, hogy jól csináltam-e (főleg a kalibrálással foglalkozó szkriptet)? Köszi!
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.05.23. 17:50

Én sem szeretek kattintgatni, ezért preferálom a parancssoros megoldásokat. További nagy előnyük a GUI-s megoldásokkal szemben, hogy - elemi építőkövek lévén - könnyen szervezhetők nagyobb rendszerek részeivé, ezáltal a teljesen vagy részben automatizált egyéni kimérő rendszer(ek) házilagos, fokról-fokra történő kifejlesztése sem tűnik megvalósíthatatlan feladatnak.

Egy fontos automatizálható részfeladat például a CRW (CR2) fájlok átalakítása FITS vagy egyéb (PIC) formátumokba. Én a fits formátumot szeretem, mert ez de facto képszabvány a csillagászatban, a csillagászati szoftverek túlnyomó része ezt ismeri és kezeli. Az IRIS helyett a rawtran programot használom, ami a közismert dcraw továbbfejlesztése, annak előtétprogramja (működéséhez szükség van a dcraw jelenlétére). A rawtran a munipack szoftvercsomag része, innen letölthető: http://integral.physics.muni.cz/rawtran/

A rawtran oldalán található egyik példaparaméterezést használom:

Kód: Egész kijelölése

#!/bin/sh
for A in *.CRW; do rawtran -o ${A%CRW}Bi.fits ${A} -c Bi; done
for A in *.CRW; do rawtran -o ${A%CRW}Gi.fits ${A} -c Gi; done
for A in *.CRW; do rawtran -o ${A%CRW}Ri.fits ${A} -c Ri; done


A fentieket egy futtathatóvá tett, mondjuk pl. cr2fits nevezetű állományba írva, a felhasználó bin könyvtárába rakva, simán elegendő csak egy cr2fits parabncs kiadása -- a sűrű kattintgatás helyett hátradőlve nézhetjük az átalakított és színekre bontott fits fájlok tömeges feltűnését munkakönyvtárunkban.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2013.05.31. 13:55

Nekem ez tűnik egyszerűbbnek:

>CONVERTRAW [IN] [OUT] [NUMBER]

Ahol:
IN: bemeneti név
OUT:mentett név
Number:képek száma

Ez pedig a FITS -R,G,B kibontás (szintén csoportos):

>CONVERTTIFF24 [IN] [R] [G] [B] [NUMBER]

Ez mondjuk emberi nyelven két utasítás,criptbe is írható,és egy RUN paranccsal futtatható. :-)

SZIGORÚAN SAJÁT VÉLEMÉNY! :-)

Üdv: Zoli
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2013.06.01. 15:18

A convertraw parancsot én is használom a preproc.pgm IRIS szkriptben. Tom viszont egy bármilyen linuxos parancssorból futtatható megoldást mutatott, amelyet később be lehet építeni komolyabb automatikus képfeldolgozó megoldásokba. Valami olyasmibe, amit KVI is szeretne majd. Reméljük, eljutunk majd oda is. Addig pedig használom a preproc és a vastreg szkripteket. Remélem, jól csinálom a kalibrálást...
nagyti
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.16. 22:52

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: nagyti » 2013.06.01. 17:42

Ugyan én nem voltam a szakkörön, de a múltkor a szakkör után kialakult beszélgetésnél ott voltam. Ott hangzott el, hogy a DSLR gépek szemlencséjén keresztül is beszűrődhet nem kívánt fény. Nos Canon esetén jó hír, hogy gyárilag van a hordszíjon egy szemlencsevédő, ami arra szolgál, hogy a szemkagyló eltávolítása után a szemlencsevédővel kizárható a nem kívánt fény. Remélem jól értettem és valóban ez merült fel kérdésként. ;)

Üdv,
Tibi
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2013.06.02. 11:42

Még szerencse,hogy kéznél van az öreg 300D! :-)
Obi le,szenzortisztítás,tükör fel,alánéz: matt fekete fém lemez takarja az egész tükör alját...
Teszt: obi,obisapka fel,30sec expó,ISO 4000.
1 kép letakart keresővel,1 úgy,hogy a keresőbe az expó alatt egy 4W-os LED lámpa 20cm-ről nyomja a fényt.
Képek IRIS-be, CFA, binning x4,stat parancs:

Rögzítés-1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2013.06.05. 16:56

Tegnap a fotometria szakkör végén Stickel Jani segítségével picit feljavítottuk a preproc.pgm szkriptet. A frissített változat itt elérhető:
http://lmv.hu/iris_szriptek_1
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2013.06.10. 15:38

Szóba került valamelyik alkalommal, hogy benne van-e a raw fájlban a kamera hőmérséklet.
Az Irfanview a plugin-nel megjeleníti az EXIF infóban.

http://www.irfanview.com/plugins.htm
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”