Szinkron-változózás

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Szinkron-változózás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.11. 17:37

Hali Mindenkinek és Nanu!

Az MV Lyr-es kiméréseimen egy érdekes jelenséget vettem észre: a jellemzően 3 vagy 5 perces expozíció-sorozatokon az MV Lyr mért fényessége a kontrolcsillag fényességének szórását többszörösen meghaladó szórást produkál. Gyakorlatilag össze-vissza ugrál (lásd a mellékelt print screen-en: sárga az ÖH, zöld a Chech-star és piros a változó), amit más változók esetében ilyen rövid időskálán eddig nem észleltem. Ugyanakkor túl közel (2’) van a check-star-hoz ahhoz, hogy ez a különbség légköri/meteorológiai eredetű legyen.

Amikor ezt a problémát előhoztam a közelmúltbeli egri változós szeánszon tartott rövidke előadásomon, akkor Kiss Laci elmondta, hogy „természetesen” 8-) , az MV Lyr-nek perces nagyságrendű fluktuációi is vannak. Ettől dobtam egy hátast, de csak azért, mert nem értek hozzá… (Ebből is látszik, hogy egy újszülöttnek minden vicc új – még 50 fölött is; meg jó pap is holtig tanul, hát még egy rossz, stb…)

Ugyanakkor ez eléggé felcsigázott engem, és ennek nyomán egy szinkron-méréshez keresek partnert vagy partnereket (akik néhány ezred magnitúdós szórással tudnak mérni), hogy ezt az igen rövid periódusú fluktuációt megerősíthessük (mint amatőrök…).
Akit érdekel a dolog, kérem, magánban jelezze.
a.madai’kiskukac’mda-telescoop.com


Üdv,
MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”