Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.06. 13:16

F. Attila írta:
2019.10.06. 12:11
Szia!

Igen. Elkerülte volna a figyelmemet?
Úgy tűnik, igen. Ráadásul nem is a legfrissebb számban:
2019. július-augusztusi közös szám, 96-103. oldal.

De a lényeg, hogy megtaláltad, és elolvastad. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
F. Attila
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2018.03.05. 14:39

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: F. Attila » 2019.12.30. 19:32

Emlékszem tavaly, amikor a változócsillagok észlelésével szerettem volna megismerkedni belebotlottam az AAVSO oldalán egy 10 csillagból álló listába, amelyekkel (az AAVSO szerint) érdemes elkezdeni a változók észlelését. Kinyomtattam, megkerestem néhányat közülük és elkezdtem figyelni. Gamma Cas, Alfa Ori, Epsilon Aur, Eta Gem, és micsoda csalódás volt mikor rádöbbentem, hogy bár ezeket nagyon könnyű megtalálni az égen, de a fényességváltozásuk igencsak minimális. Erre tessék, bő egy év eltelte utánt az Alfa Ori elkezdett rendetlenkedni :)
12x50B, 120/1000L, 250/1200T
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.12.31. 00:03

A változózás már csak ilyen :-)
A fedésieket kivéve ezek nem óraművek, kisebb-nagyobb meglepetések mindig vannak!
Én kb. 75 óta nézem - de talán soha nem küldtem be észlelésként - a Betelgeuse-t, és most alig hiszek a szememnek, olyan halvány. A többi általad felsorolt csillag is tud csodát tenni, csak ki kell várni.
Avatar
F. Attila
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2018.03.05. 14:39

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: F. Attila » 2019.12.31. 12:06

Néhány hónappal ezelőtt a Z Uma-t kezdtem el figyelni. Maximumhoz közel volt így könnyen megtaláltam. Aztán télen elég alacsonyra került (már a város fénybúrájába), és halványodott is, így "elvesztettem". 12x50-es binoklival követtem, aztán amikor elkezdett halványodni előkaptam a 15x70-est és azt tapasztaltam, hogy semmivel sem látok "többet", magyarán a fényszennyezést nem oldotta meg sem a nagyobb nagyítás sem a nnagyobb átmérő. Ettől függetlenül a Z Uma szerintem kifejezetten élvezetes látnivaló. Aztán a MIRA is megjelent, okozott egy kis szupernova élményt:) A változócsillagok figyelése segítenek egyfajta izomérzet kialakulásához a magnitudó skálát illetően, valamint a térkép hassználatot illetően.

Binokulárjaim vannak 5-7°látómezővel illetve egy 250/1200 Dobson + 120/1000 lencsés. Ezek közül a 12x50 és 7x50 binokulár a kedvenc. Kb. 1.5 éve vannak távcsövei de annyira az elején vagyok, hogy az hihetetlen. Nincs goto, tehát igencsak küzdök a térképekkel is. Van egy Pocket Sky Atlaszom (7.5 hmg) és egy Deep Sky Atlasz (9.5hmg). Ez a két atlasz nagyon nagy segítség a keresőhöz és a binoklikhoz, de a Dobson és lencsés esetében kapaszkodom, mint malac a jégen. A nagyobb hmg és a jóval kisebb látómező zavarba ejt. Az fogalmazódott meg bennem, hogy kellene egy olyan távcső, amely a binokulárok és a nagyobb távcsövek között egy átmenet lenne, viszonylag nagyobb látómezővel és a binoklihoz képest nagyobb hmg vel.
12x50B, 120/1000L, 250/1200T
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2019.12.31. 13:45

Boldog új évet kívánunk, illetve kívánnánk a december 31-én napkelte és január 1-jén napkelte született észlelések egybenyalábolásával, amint az szokás már jó egy évtizede a www.mcse.hu-n. Ha az időjárás is úgy gondolja, észleljetek, küldjetek be képeket, rajzokat, üzeneteket az mcse@mcse.hu címre, kiplakátoljuk őket, mint például egykor: https://www.mcse.hu/egyesulet/egyesulet ... uj-evet-4/

Akár derült, akár borult, BÚÉK minden észlelőnek!
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: jat » 2020.02.15. 20:11

Változós tanfolyam a Polaris Csillagvizsgálóban

https://www.mcse.hu/szakcsoportok/vcssz ... zsgaloban/

Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/186038099475874/

A változócsillag-észlelések iránt érdeklődők, továbbá a kezdő észlelők számára tartunk foglalkozást február 28-án a Polaris Csillagvizsgálóban.

Az elhatározástól az észlelések beküldéséig.

Itt a helyed, ha:

- érdekel a változózás, de túl bonyolultnak tartottad, esetleg már többször beletört a fogad
- régebben változóztál, de szeretnéd felfrissíteni az emlékeid, esetleg kérdésed van
- vagy csak szeretnél másokkal közösen észlelni és jól érezni magad

A tanfolyamot egy estésre tervezzük. Egy rövid prezentációval kezdjük, mely során végig vesszük a következő témákat:

- változók kiválasztása (röviden a főbb típusokról, a változók paramétereiről, a kiválasztás szempontjairól)
- AAVSO térképek letöltése a kiválasztott változókhoz
- a keresés előkészítése

A rövid előadás után kimegyünk a teraszra, ahol több távcsővel párhuzamosan lehet elsajátítani a változózás gyakorlati alapjait:

- az első becslések előre beállított változóval és megadott összehasonlítókkal (távcsővel)
- a látómező beazonosítása, az összehasonlítók önálló kiválasztása (távcsővel)
- változók önálló megtalálása és leészlelése (távcsővel és binokulárra)

Az első két pontot közösen végezzük el, míg az önálló észlelés több távcsőnél párhuzamosan zajlik. Mindenkivel külön-külön foglalkozunk a távcsőhasználati tapasztalatainak megfelelően.

Az észlelés végén és a szünetekben feltöltjük az észleléseket, majd megnézzük a változók fénygörbéit. Aki nem rendelkezik még észlelőkóddal, annak kiosztunk egyet.

Opcionálisan bemutatjuk, hogy hogyan lehet az AAVSO térképből fekete-piros képet gyártani mobiltelefonra / laptopra.

Amit feltétlenül hozz magaddal, a többit mi biztosítjuk:
- lelkesedés

Amit érdemes hozni:
- vörös színű észlelőlámpa
- jegyzetfüzet
- ha már vannak kiszemelt célpontjaid, azoknak a térképei. Ha előre készülni szeretnél, ezt jelezd a vcssz@mcse.hu e-mail címen, és segítünk a térképek összeállításában
- saját térkép a változók megtalálásához (Pleione, Csillagatlasz kistávcsövekhez, Égabrosz, Stellarium, stb.)
- saját távcső, binoklulár

Időpont: 2020. február 28. (péntek). Gyülekezés: 18-18:30-ig

Felhőnap: 2020. február 29. (szombat)

Helyszín: Polaris Csillagvizsgáló

Jelentkezni a vcssz@mcse.hu e-mail címen vagy a Facebook eseménynél lehet. Az érdeklődők feltétlenül jelentkezzenek, hogy borult idő vagy változás esetén értesítést tudjunk küldeni.
Jat
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2023.10.04. 09:09

Elment a legszorgalmasabb változóészlelő, Papp Sándor.
https://www.mcse.hu/egyesulet/egyesulet ... 1949-2023/
Folytassuk munkáját, kövessük "Sanyi változóit"! RR Tau, RV Tau, IP Peg és még vagy 2-300 változó, amiket
ő fejből tudott.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2024.02.12. 23:55

Nagyon regen nem neztem ide.

Isten nyugosztalja Pap Sandort !
Nem volt szerencsém személyesen találkozni vele de a neve, a tevékenységéit ismertem Meteor-bol.

F. Attila

En is a valtozozas elejen jarok. Nekem is van egy 250mm-es Dobson reflektorom. De valtozo eszleleshez leg tobszor binoklit hasznalok. Csak hogy ha muszai, hasznalok nagyob tavcsovet.
Erre a celra ujra epitetem egy 150mm F/5 Newton reflektort ( 148mm valosagban) es vasaroltam egy XCel 25mm -es okulart. Hogy legyen ket fok lato mezo.
30% a kozponti letakaras de muszai volt, hogy 17mm-es teljes vilagitot mezot kapni.

A valtozo csillagok irant tervem: hasznalni fogom a binoklit 6,5 fok vagy 7 fok mezovel. Hogy ha a magnitudo nagyob lesz mint 10, akor a 148mm reflektort fogom hasznalni vagy nagyobat.
Dolgozok egy dedikált atlaszon, a VSP segitsegevel.
Ahol szukseges, ket vagy harom terkepet keszitek egy valtozorol.
A 6,5 vagy 8 fok terkepek tartalmaznak csillagokat legfejeb 10 magnitudoig = BINOKLI.
Hogy ha a valtozo meg lejeb mehet, 2,5 fok terkepeket keszitek, egeszen 13,5 vagy 14 magnitudoig = REFLEKTOR.
Kereso terkepeket igyekszek talalni vagy kesziteni ugy hogy mindegyik valtozo az atlaszban egy ilyen terkepen legyen.
Mikor kesz lesz , szivesen meg osztom az atlaszt veled es mas amcsikal.

Mint pelda, csatolom a terkepeket az R Boo valtozorol. Ezt mar eszleltem tobszor. Februar 23, javitas : ezt el hibaztam. Hat nem R Boo valtozot eszleltem, R CrB valtozot eszleletm 16-szor Junius es Szeptember kozt. El nezest.
Ugy dontotem hogy a Bootes csillagkepbol, az R, RV, RW,RX es FG lesznek az atlaszomban.

( Hogy dicsekegyek egy picit: bizhatol benem, bizonyítványt kaptam a napokban az AAVSO -tol mert tobb mint 100 eszlelest kuldtem. Valosagban, 2023 ev vegeig, 312 eszlelest kuldtem, 25 csillagrol.
Nem sok, nem keves, a fontos folytatni a munkat mit Pap Sandor es sok mas vegeztek.
De az nem is munka, nagyon jol szorakozok a valtozok (es kettosok) tarsasagban.

Az eszleseket kuldom az MCSE Valtozocsillag Szakcsoporthoz is, nem csak az AAVSO-hoz. )

A 5 fok es 12 magnitudo terkepet a 148mm-es reflektoral fogom hasznalni.
Az utolso, 13.5 magnitudo es 2,5 fok terkepet nem enged a szerver csatolni . Ez a 250mm reflektornak van keszitve.

Mircea
BOO.gif
R Boo.png
R Boo-Newt.12mv.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2024.03.18. 13:00

R Leo, R Boo, RX Boo es RW Boo hoza letek adva az eszlelesi listamhoz.
R Leo volt Leslie Peltire kedvenc valtozo csillaga.

Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”