Észleljünk!

A változócsillagok észlelőinek fóruma
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.09.16. 01:24

Változózni jó! De mit, hogyan és miért? Ebben a fórumban próbálunk választ adni a kérdésekre, megbeszélni a kurrens témákat, vagy csak úgy elütni a borult esték unalmas perceit.

Ksl
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2009.09.19. 01:13

Ksl írta:Változózni jó! De mit, hogyan és miért? Ebben a fórumban próbálunk választ adni a kérdésekre, megbeszélni a kurrens témákat, vagy csak úgy elütni a borult esték unalmas perceit.

Ksl


Valóban, tökéletesen igaz! Változózni jó, és örömteli dolog! De, a fene megette (vagy mégse) ezeket
a felhőket itt délen, Pécs környékén. Így marad az ismerkedés új fórumunkal, ami nem alávalóbb
egy jó észlelésnél.
ile
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.09.19. 01:30

ile999 írta:
Valóban, tökéletesen igaz! Változózni jó, és örömteli dolog! De, a fene megette (vagy mégse) ezeket
a felhőket itt délen, Pécs környékén. Így marad az ismerkedés új fórumunkal, ami nem alávalóbb
egy jó észlelésnél.
ile


Bizony, én már pl. egy hete próbálok megismeredni az összes funkcióval, de szerintem még feléig se jutottam el.

Mindenesetre itt is kérem a nyári észleléseket késve beküldőket, hogy mielőbb pótolják elmaradásukat, legalább az októberi meteorban szerepelhessenek.

Apropó: valamikor jövő év elején ismét lesz változós találkozó, várhatóan ezúttal megint a Polarisban (bár ki tudja), részletekkel majd később jelentkezünk.

Ksl
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.19. 08:26

Nanu!

Nekem van még elmaradás, ígérem, jövő héten beverem az adatokat és elküldöm!!!

Tegnap próbáltunk észlelni, de a szokásos szegedi lokális felhőképződés megakadályozott minden nemű megfigyelést (holott épp most a változók kerültek volna sorra). Azért a felhőlyukakban tudtunk binoklizni egy kicsit az új 15x70-es műszeremmel...

Snt
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.09.20. 08:31

Sziasztok!

Tegnap este, miután az utolsó látogató is hazament, úgy éjfél körül baromi jó ég lett. Még a Tejút is szépen látszott a Cygnusban, ami nem olyan rossz itt a Polaris meglehetősen satnya egén. Kti-val változózgattunk a csípős hidegben. Ádám (Kti) a 20-a Dobsonnal és egy 10x50 B-vel, én pedig a 15x70 B-vel rontottam az eget.

Ggz
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.09.20. 12:46

Ggz írta: Ádám (Kti) a 20-a Dobsonnal és egy 10x50 B-vel, én pedig a 15x70 B-vel rontottam az eget.


Ó, de irigykedem... Mit tud a 15x70B a polarisból? 10-11 között?

Ksl
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.20. 13:43

Nekünk sajnos nem jött össze a közös észlelés, de cserébe az erkélyobszervatóriumban felállítottam a 8L-t, és lerajzoltam két M-t az albumomba. Aztán én is 15x70-essel nézelődtem, de nem észleltem, mivel el voltam fáradva és kedvenc csillagaim amúgy is az épület másik oldalán voltak.

De sebaj, most jönnek a hosszú, langyos, remélhetőleg átlátszó őszi éjszakák, mely észlelői aktivitásom csúcsidőszakát hozza általában.

A 15x70 B a rusnya szegedi égen (értsd: Bp-i szintű még a külvárosban is) szépen hozta az NGC 457 alakját, grízes foltként mutatta a halmazt, az NGC 7789 nagy diffúz, fényes pamacs, WZ Cas jól bomlik, és lám, milyen halvány a főcsillag... Hmg-t még nem néztem, majd ma, ha sikerül.

Snt
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.09.20. 14:43

Szia Ksl!

Ó, de irigykedem... Mit tud a 15x70B a polarisból? 10-11 között?

11-ig le tudok menni, de csak a legjobb éjszakákon. Elképesztően szeretek változózni a 15x70-es binoklival. Nagy látómezeje van és baromi könnyű. Kérdezd csak meg Mzs-t, vagy Snt-t.

Ggz
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.20. 17:16

Ma az összes változót végig fogom észlelni amihez van térképem. Már egy hónapja vagy Hold van (ami lehet hogy csak engem mint Starpointerest zavar ebben), vagy máshol voltam, vagy rossz idő volt, vagy előadás volt. Most éppen minden összejött, és már nagyon várom az estét. Most nagy dilemmában vagyok viszont amiatt, hogy megtudtam, már 16 éves korban lehet dolgozni nyári munkát. Ki is találtam hogy akkor jövőre az egész nyári szünetet végigdolgozom, és veszek egy 200/1200 Dobsont, viszont most ahogy már elgondolkodtam, habár van szállásom Pesten, de mi lenne az észlésekkel, és az összejövetelekkel... :(
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Észleljünk!

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.21. 16:02

Üdv!

Tegnap végre nem volt Hold, sem előadás, sem rossz idő, tehát kivihettem végre a távcsövet a kertbe. Nagyon megörültem, mert kiderült, hogy ha kicsit hátrébb viszem a megszokottnál, a házból kiáramló hőfal mögött már látszik a Jupiter is. Ahogy kimentem, egy kicsit ücsörögtem még időt adva a szememnek, és aztán hozzá is kezdtem a változózáshoz. Az első a Z UMA volt amit már korábban is észleltem, és az egyik legkönnyebb változónak tartom, és mindenkinek csak ajánlani tudom. Taktikám az, hogy van egy Japán térképem (http://mirahouse.dyndns.org/nhk/chart/index.html) ami fantasztikus kereső viszont rosszak rajta az adatok, és egy friss AAVSO-féle amin meg jól vannak a csillagok. A "katalógusom" jelenleg olyan 20 csillagból áll. A Z UMA után kitaláltam, hogy elnézek az R CAS irányába, viszont ott fél óra keresgélés után, kereső híján (mert kitartok a Starpointer mellett, habár e miatt már eléggé elbizonytalanodtam, és kellene egy kereső...) nem találtam meg a hatalmas csillagkavalkádban... Utána megláttam a CRB-t aminek nagyon megörültem, mert sok térképem van hozzá (viszonylag sok, azaz 3). Rá is álltam a T CRB-re. Nagy haladás volt számomra, mert legutóbb Ágasvárról amikor kezdtem ezt, még nem találtam meg, most pedig már könnyedén, és csak ajánlani tudom. Egy csillag (az is amit nem sikerült észlelnem), olyan fél órába telt mire végeztem vele. Utána elkezdtem lapozgatni az atlaszomat, és olyan térképeket szemelgettem amit könnyű megtalálni, sok az összehasonlítója, de azért nem olyan sűrű a környezte, és látszik is. Az UMA-nál, és a CRB-nél sokat gondolkoztam is azon, hogy mennyit zavar az hogy alacsonyan van, de aztán rájöttem, hogy éppen ezért jó az összehasonlítós módszer, mert ha tegyük fel, a csillagok fényessége mindenhol eggyel több lenne, vagy eggyel kevesebb, ezek a térképek akkor is használhatóak lennének, mert mindent csak viszonyítunk. Utána ahogy lapozgattam, elhatároztam, hogy azokhoz a csillagképekhez amik sokat, vagy mindig fent vannak, és ilyen könnyű változók vannak benne, több térképet fogok gyártani (CEP, DRA). Utána eléggé elszégyelltem magam, mert elő kellett vennem a térképet a CEP megtaláláshoz, de az egy hónap rendes észlelés nélkül az egy hónap. Utána már könnyen észrevettem, hogy fejjel lefelé van. A T CEP-et jelöltem ki. Eléggé elszomorodtam, mert fél óráig nem találtam, de aztán rájöttem, hogy annak ellenére, hogy a térkép tükrözve van, azt már nem mutatja, hogy fejjel lefelé van a csillagkép… :oops: Utána eléggé elfáradtam, és bementem. Amúgy most valami különösen jó nyugodtság, és átlátszóság is volt. Lehet hogy sokan most elmosolyodnak azon, hogy ilyen keveset észleltem, de nekem ez hatalmas előrelépés, mivel ez majdnem annyi amennyit a nyár alatt összesen észleltem (habár nyáron sok dolog volt, mert még a térképekkel szenvedtem, Tarján, rossz idő...).

Ez volt az élménybeszámoló része a dolognak, viszont lenne két kérdésem is. Mi az az inner sanctum észlelés, valamint ha tegyük fel van egy változónk, és két öh-nk aki most 58 és 64 (ez példa, nincs köze a beszámolóban leírtakhoz, eltorzítottam az adatokat) és egy kicsit a 64 felé húz akkor eredmények jó a 62? Nem találtam az egyik változóhoz csak két ilyen távoli öh-t, és egy negyed órámba telt az, hogy megbecsüljem, mert ilyenkor én ezeken eléggé elakadok, mert a maximális teljesítményt akarom kihozni magamból, és "hibás" adatot sem szeretnék beküldeni...
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”