Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.28. 22:36

Porrima írta:Van a WDS-nek egy sokkal bővebb és felhasználóbarátibb változata, úgy hívják, hogy PCCSONY. 1 példányban létezik az én számítógépemen :mrgreen: Lehet benne keresni Bayer, Flamsteed, Aitken és változónév szerint is.


És nem lehetne ezt valahogy szaporítani? :D
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.08.29. 12:03

hanee írta:
Porrima írta:Van a WDS-nek egy sokkal bővebb és felhasználóbarátibb változata, úgy hívják, hogy PCCSONY. 1 példányban létezik az én számítógépemen :mrgreen: Lehet benne keresni Bayer, Flamsteed, Aitken és változónév szerint is.


És nem lehetne ezt valahogy szaporítani? :D


Sajnos nem nagyon lehet szaporítani :(
Az 50 MB-ot meghaladó terjedelme nem lenne nagy akadály a mai világban, de ez régen készült, még a DOS-os világban Clipper nyelvű programmal. Én ma is tiszta DOS rendszerben használom. Még ha meg is lehetne oldani valamilyen szimulátorral, akkor is át kellene dolgozni a programot a lemeznevek stb. miatt. Nekem így is jó, másnak meg nem érné meg. Ahogy szokták mondani, egyszerűbb újat csinálni, mint a meglevőt módosítani. Ha valaki csinálna egy új programot a WDS-re alapozva, akkor én tudnám adni hozzá a WDS/Bayer, Flamsteed, Aitken, változó keresztreferenciát.

Porrima
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.29. 14:00

Nagyon nagy áldozatkészség, türelem és figyelem kellene ehhez! Nem nyomtatható ki? BQ.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.08.29. 15:13

hanee írta:
Porrima írta:Van a WDS-nek egy sokkal bővebb és felhasználóbarátibb változata, úgy hívják, hogy PCCSONY. 1 példányban létezik az én számítógépemen :mrgreen: Lehet benne keresni Bayer, Flamsteed, Aitken és változónév szerint is.


És nem lehetne ezt valahogy szaporítani? :D


Az utóbbi időben sokat gondolkodtam azon, hogyan lehetne a WDS adatait jóval könnyebben hozzáférhetővé tenni. Megvan az egész katalógus, csak idő kéne, hogy megformázzam és adatbázisba tegyem. Onnantól kezdve bármit meg lehetne vele csinálni. Komolyan kéne legalább két hét tiszta szabadidő, hogy az egész kettősös dologgal úgy tudjak foglalkozni, ahogy szeretnék... :(
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.08.29. 15:19

astrohist írta:Nagyon nagy áldozatkészség, türelem és figyelem kellene ehhez! Nem nyomtatható ki? BQ.


Ekkora, 100 ezernél több kettős kinyomtatásának nem sok értelme lenne, használni se lehetne. Ezt csak a Tamás által említett adatbázis kezelő program használatával lehetne úgy megoldani, hogy egy adott célra használható nyomtatvány legyen. Annyi katalógus létezik, mindegyiknek megvan a maga helye. A PCCSONY ahogy van, teljes egészében az én speciális igényeimhez készült, no de erről hosszan lehetne csevegni...
MOH
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.08.19. 02:36

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: MOH » 2011.08.29. 16:03

A WDS tele van hibával, duplikált kettőssel (ugyanaz a pár többször is feltüntetve) vagy nem létező kettőssel. Én a távcsöves észlelésekhez a "SkyTools 3 Pro" szoftvert használom, amely a legpontosabb és legteljesebb kettőscsillag katalógusnak tartja magát. Itt van róla info: http://skyhound.com/databases.html (lent, az oldal második felében). Amúgy is nagyon jó program, bátran ajánlom minden észlelőnek.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.08.29. 18:17

MOH írta:A WDS tele van hibával, duplikált kettőssel (ugyanaz a pár többször is feltüntetve) vagy nem létező kettőssel. Én a távcsöves észlelésekhez a "SkyTools 3 Pro" szoftvert használom, amely a legpontosabb és legteljesebb kettőscsillag katalógusnak tartja magát. Itt van róla info: http://skyhound.com/databases.html (lent, az oldal második felében). Amúgy is nagyon jó program, bátran ajánlom minden észlelőnek.


Ez igaz, a WDS tele van hibával, de még mindig ez a legteljesebb, ingyen elérhető katalógus. Bevallom a SkyTools szofvert nem ismerem, leírás alapján nem tűnik rossznak, de kétségesnek tartom, hogy a hazai kettőscsillag észlelők többsége is bevásárolna ebből a programból.
Már hónapok óta töröm a fejem egy kettőscsillag hosszútávú (újra)észlelési programról, aminek nem eltitkolt célja a kettősök újramérése (koordináták, PA, SEP, stb...). De ez még a jövő zenéje.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.29. 19:46

MOH írta:A WDS tele van hibával, duplikált kettőssel (ugyanaz a pár többször is feltüntetve) vagy nem létező kettőssel. Én a távcsöves észlelésekhez a "SkyTools 3 Pro" szoftvert használom, amely a legpontosabb és legteljesebb kettőscsillag katalógusnak tartja magát. Itt van róla info: http://skyhound.com/databases.html (lent, az oldal második felében). Amúgy is nagyon jó program, bátran ajánlom minden észlelőnek.


Azzal a programmal csak az a probléma, hogy még az alapverzió is 100 dollár. Én speciel tuti nem adok ki érte ennyi pénzt, a Pro verzió pedig mégdrágább.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.08.31. 16:24

MOH írta:A WDS tele van hibával, duplikált kettőssel (ugyanaz a pár többször is feltüntetve) vagy nem létező kettőssel. Én a távcsöves észlelésekhez a "SkyTools 3 Pro" szoftvert használom, amely a legpontosabb és legteljesebb kettőscsillag katalógusnak tartja magát. Itt van róla info: http://skyhound.com/databases.html (lent, az oldal második felében). Amúgy is nagyon jó program, bátran ajánlom minden észlelőnek.


Először is üdvözöllek Gyula; nem tudom, Te mennyire emlékszel rám a '70-es évekből?

Hogy a WDS-ben mennyi hiba van, azt talán nálam jobban kevés magyar tudja, mert pontosan 20 éve gyűjtöm ezeket a hibákat. Viszont azt el kell ismerni, hogy amennyire lehet, folyamatosan javítják őket, ezért akinek nagyon fontos, az mindig a legfrissebb on-line adatokat nézze.

Porrima
MOH
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.08.19. 02:36

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: MOH » 2011.08.31. 16:36

Szervusz Gyuri!
Persze, hogy emlekszem! :)
A WDS termeszetesen szuper abbol a szempontbol, hogy ez a legnagyobb kettoscsillag adatgyujtemeny. Az elozo hozzaszolasomban en igazabol a SkyTools 3 Pro-ra akartam felhivni a figyelemt - amely (nem csak kettosmegfigyelok szamara) szerintem a legjobb eszlelo szoftver. Sokkal jobb, mint a tole haromszor dragabbak.
Szep estet Neked!
Gyula
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”