Kettőscsillag képe

Kettőscsillag észlelők fóruma
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.10. 12:24

Reménytkeltő beszámoló, Gábor! :)
Nem rossz az a tükör! Ha akár egy barlow-val feljebb tudnál menni nagyításban, megnézhetnéd a diffrakciós képet. Milyen az Airy korong, a gyűrűk, az Eps Lyrae duplái között hány Airy korong fér el...
Amúgy a Delta Cyg is jó célpont: hasonló az Izarhoz, csak kissé nehezebb; egyenlőtlen kettős szűkebb szeparációval. Az lehet a következő lépcső, majd az Eta Gemini... de az csak jövőre. 70° magasság alatt ilyesmivel nem érdemes próbálkozni.
Hasznos, ha az ember egyszer kikutatja az optikája képességének határait, hogy tudja, mit várhat tőle.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.10. 14:09

Lovász András írta:
2022.05.10. 12:24
Reménytkeltő beszámoló, Gábor! :)
Nem rossz az a tükör! Ha akár egy barlow-val feljebb tudnál menni nagyításban, megnézhetnéd a diffrakciós képet. Milyen az Airy korong, a gyűrűk, az Eps Lyrae duplái között hány Airy korong fér el...
Amúgy a Delta Cyg is jó célpont: hasonló az Izarhoz, csak kissé nehezebb; egyenlőtlen kettős szűkebb szeparációval. Az lehet a következő lépcső, majd az Eta Gemini... de az csak jövőre. 70° magasság alatt ilyesmivel nem érdemes próbálkozni.
Hasznos, ha az ember egyszer kikutatja az optikája képességének határait, hogy tudja, mit várhat tőle.
Örülök is András, elég biztatónak látom ezzel a mostani észleléssel a helyzetet magam is, ha nem borul be teljesen az ég 2 körül, szerintem még a Vénusz is kint talál. Előbb utóbb bővül a felszerelés, bár amennyiért egy használható barlow-t kapok lehet inkább beszerzem a teljes sorozatot az UWAN-ból. Lehet kettősözéshez nem kell 82 fok látómező, de ha pl. szép körülötte a csillagkörnyezet szerintem jól jöhet mégis. Delta Cyg: Hűha 3,6 magnitűdó eltérés - challenge accepted. Eta Gem: 1,7" 2,6 magnitudó érdekes, ehhez már legalább a 7mm -t vetném be inkább, addigra remélem meglesz. Idővel szeretnék majd 1" alá is bemerészkedni, elméletileg 0,6" körül van a vége kíváncsi vagyok ebből mi realizálható..
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.10. 16:34

tgabor írta:
2022.05.10. 14:09
Eta Gem: 1,7" 2,6 magnitudó érdekes, ehhez már legalább a 7mm -t vetném be inkább, addigra remélem meglesz.
Háát....én 171x-en(7mm) nem láttam .
Kellett a 2x teleextender elé. De lehet a te szemed jobb. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.11. 09:26

Anti_45 írta:
2022.05.10. 16:34
tgabor írta:
2022.05.10. 14:09
Eta Gem: 1,7" 2,6 magnitudó érdekes, ehhez már legalább a 7mm -t vetném be inkább, addigra remélem meglesz.
Háát....én 171x-en(7mm) nem láttam .
Kellett a 2x teleextender elé. De lehet a te szemed jobb. ;)
Mondjuk András is a barlow-t a 9mm elé gondolta szerintem. Lehet 4mm körül érdemes nekem is inkább nekivágni.

Érdekes viszont, hogy az egy dolog hogy az Eta Gem nem szerepel Péter atlaszában a megfelelő felsorolásban (sőt a térképen sincs kettőscsillagnak jelölve) - gondolom mert kistávcsővel nem megugorható célpont - de a Stellariumban és a Cartes du Ciel-ben (a 15 magnitúdó limites Gaia katalógust használom) is csak a 0,07"-re levő párja szerepel az Eta Gem-nek, az 1,7"-re levő nem, csak a WDS katalógussal jön be.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.11. 11:54

A szóban forgó kettős a 20 centis Newtonok egyik optikai próbája. 300x-osban illik látni, ha a nyugodtság megfelelő. Volt olyan is, hogy 180x-osban volt jobb. De csak a Zenit környékén érdemes próbálkozni vele.
A szubívmásodperces szeparációjú kettősöket pedig inkább 3 mm-es okulárral érdemes felkutatni. Jó, ha a fényességkülönbség nem haladja meg az 1 magnitudót.
Ha az optika bírja és elég fényes a páros, feljebb is lehet menni nagyításban; kényelmesebb a szemlélődés (megfelelő állványon).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.12. 17:04

Lovász András írta:
2022.05.11. 11:54
A szóban forgó kettős a 20 centis Newtonok egyik optikai próbája. 300x-osban illik látni, ha a nyugodtság megfelelő. Volt olyan is, hogy 180x-osban volt jobb. De csak a Zenit környékén érdemes próbálkozni vele.
A szubívmásodperces szeparációjú kettősöket pedig inkább 3 mm-es okulárral érdemes felkutatni. Jó, ha a fényességkülönbség nem haladja meg az 1 magnitudót.
Ha az optika bírja és elég fényes a páros, feljebb is lehet menni nagyításban; kényelmesebb a szemlélődés (megfelelő állványon).
Vagyis az elméleti Rayleigh, stb. határ elméleti. 0,6"-hez kell hogy az a 203mm-es tükör Strehl over 9000 legyen, a kollimáció tökéleteshez közeli, a célpoont a zenitnél, de ne legyen asszimmetrikus kettős és nem árt a tökéletes seeing, meg a tudás, hogy ha mégsem akkor melyik a megfelelő kisebb de még eséllyel kecsegtető nagyítás.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.13. 08:07

tgabor írta:
2022.05.12. 17:04
Lovász András írta:
2022.05.11. 11:54
A szóban forgó kettős a 20 centis Newtonok egyik optikai próbája. 300x-osban illik látni, ha a nyugodtság megfelelő. Volt olyan is, hogy 180x-osban volt jobb. De csak a Zenit környékén érdemes próbálkozni vele.
A szubívmásodperces szeparációjú kettősöket pedig inkább 3 mm-es okulárral érdemes felkutatni. Jó, ha a fényességkülönbség nem haladja meg az 1 magnitudót.
Ha az optika bírja és elég fényes a páros, feljebb is lehet menni nagyításban; kényelmesebb a szemlélődés (megfelelő állványon).
Vagyis az elméleti Rayleigh, stb. határ elméleti. 0,6"-hez kell hogy az a 203mm-es tükör Strehl over 9000 legyen, a kollimáció tökéleteshez közeli, a célpoont a zenitnél, de ne legyen asszimmetrikus kettős és nem árt a tökéletes seeing, meg a tudás, hogy ha mégsem akkor melyik a megfelelő kisebb de még eséllyel kecsegtető nagyítás.
Szétszedném a kérdéskört.

Seeing: elég a 7/10-es, nem kell hogy álljon a kép; mocoroghat, csak legyen jól kivehető az Airy korong.

A 80° feletti magasság elengedhetetlen. A jó hír az, hogy minden évszakban találni megfelelő kettőst.

A Rayleigh határhoz közeli páros lehet egyenlőtlen. Ha ugyanis a kísérő halványabb, de az 1. energia-minimumban található (az Airy korong és az 1. diffrakciós gyűrű között), akkor könnyen észrevehető. A probléma akkor kezdődik, ha a halványabb társat fedi az 1. diffrakciós gyűrű; és itt nagyon nem mindegy a központi kitakarás mértéke.

Optikai minőség: elegendő a diffrakcióhatárolt, de jobb az alulkorrigált (ellipszoid), mint a túlkorrigált (hiperboloid). Egyfelől az előbbinek legalább van fókusza, másfelől a hűlő tükör a laborban mért eredményekhez képest túlkorrekciót mutat. Harmadrészt a modern, hosszabb szemtávolsággal megáldott okulárok meglehetősen erős görbületű nyújtótaggal vannak szerelve, amelyek szintén túlkorrekciót visznek a képbe. Persze ezek F/6-nál alig észrevehetőek.

Ha zenit közelében nagy nagyítással nézelődünk, fontos a jó követés. Többszázszoros nagyítással platform nélkül én már biztosan nem vállalkoznék szubívmásodperces kettősök bontogatására. Az csak egy időrabló szenvedés lenne. Előfordult, hogy másfél órán keresztül néztem egy ilyen objektumot és közben 3x láttam bontva a másodperc tört részéig az adott kettőst. Ehhez jó követés és türelem kell.

Nagyítás: ez sok mindentől függ. A seeing jellegétől, a szeparációtól, a fényességtől és a fényesség különbségtől is. Természetesen az optikai lánc minősége kihagyhatatlan. Mivel ezek kombinációjából gyakran bonyolult helyzet áll elő, nincs igazán recept, marad a kísérletezés. Néha 2D nagyítás fölé kell menni, nem szégyen az.

Ha pedig valaki a főtükör felülete előtti határréteget nem távolítja el, az ne is próbálkozzék ilyesmivel a környezeténél 2-3 C°-kal melegebb tükörrel.

Szóval nem csak elméleti a dolog, nekem már sikerült réssel 0,52"-es kettőst réssel bontani, természetesen betartva a fenti feltételeket.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.13. 11:05

Lovász András írta:
2022.05.13. 08:07

Szétszedném a kérdéskört.

Seeing: elég a 7/10-es, nem kell hogy álljon a kép; mocoroghat, csak legyen jól kivehető az Airy korong.

A 80° feletti magasság elengedhetetlen. A jó hír az, hogy minden évszakban találni megfelelő kettőst.

A Rayleigh határhoz közeli páros lehet egyenlőtlen. Ha ugyanis a kísérő halványabb, de az 1. energia-minimumban található (az Airy korong és az 1. diffrakciós gyűrű között), akkor könnyen észrevehető. A probléma akkor kezdődik, ha a halványabb társat fedi az 1. diffrakciós gyűrű; és itt nagyon nem mindegy a központi kitakarás mértéke.

Optikai minőség: elegendő a diffrakcióhatárolt, de jobb az alulkorrigált (ellipszoid), mint a túlkorrigált (hiperboloid). Egyfelől az előbbinek legalább van fókusza, másfelől a hűlő tükör a laborban mért eredményekhez képest túlkorrekciót mutat. Harmadrészt a modern, hosszabb szemtávolsággal megáldott okulárok meglehetősen erős görbületű nyújtótaggal vannak szerelve, amelyek szintén túlkorrekciót visznek a képbe. Persze ezek F/6-nál alig észrevehetőek.

Ha zenit közelében nagy nagyítással nézelődünk, fontos a jó követés. Többszázszoros nagyítással platform nélkül én már biztosan nem vállalkoznék szubívmásodperces kettősök bontogatására. Az csak egy időrabló szenvedés lenne. Előfordult, hogy másfél órán keresztül néztem egy ilyen objektumot és közben 3x láttam bontva a másodperc tört részéig az adott kettőst. Ehhez jó követés és türelem kell.

Nagyítás: ez sok mindentől függ. A seeing jellegétől, a szeparációtól, a fényességtől és a fényesség különbségtől is. Természetesen az optikai lánc minősége kihagyhatatlan.

Ha pedig valaki a főtükör felülete előtti határréteget nem távolítja el, az ne is próbálkozzék ilyesmivel a környezeténél 2-3 C°-kal melegebb tükörrel.

Szóval nem csak elméleti a dolog, nekem már sikerült réssel 0,52"-es kettőst réssel bontani, természetesen betartva a fenti feltételeket.
Ez csupa jó hír, mert ezek szerint mégsem csak Platón barlangjában van lehetőség ezeket a határokat feszegetni. Kis ráfordítssal és sok tapasztalatszerzéssel minden megvalósítható. A túlkorrigáltság miatt f/6-nál még nem kell izgulnom. Ilyen eq. platform már eddig is láttam, hogy nem ártana ebben a műfajban, már 133x-osnál is lehet kevesebbet kellene mereszteni a szemet, ha nagyjából mozdulatlanul lenne a látómezőben az objektum. A Dobsonos témánál írtál erről, ha jól emlékszem valaki készít is ilyet rendelésre. (Barkácsolás nálam sajnos kizárva).

Azért ez példamutató kitartás 1,5 óra néhány pillanatért. Mondjuk Asaph Hall sem 5 percet tornáztatta a szemét az okuláron, hogy meglegyen a felfedezés - de az is igaz, hogy a végén már ő is majdnem feladta.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.13. 11:34

A túlkorrigáltság miatt f/6-nál még nem kell izgulnom
Ezt hogy érted?
Én úgy, hogy az okulárnak nincs jelentős hatása a főtükör korrekciójára. De az más kérdés, hogy F/6-nál is túl lehet húzni a korrekciót a polírozáskor, meg még F/20-nál is...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.13. 12:06

Lovász András írta:
2022.05.13. 11:34
De az más kérdés, hogy F/6-nál is túl lehet húzni a korrekciót a polírozáskor....
Na ja.... :|
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”