Kettőscsillag képe

Kettőscsillag észlelők fóruma
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.09. 19:15

Üdv !!!

A csillag az Omega-Ködben ( M17 ) van, s a ESO készítette a felvételt,infravörös kép...Ez a csillag megjelenésével egyszerűen megfogott...csodás.Az "Esőcsillag" amiről valahol olvastam, meg éta Geminorium csillag nem hivatalos beceneve , aszt hiszem,(de nem tudom honnan ez a név...) de önnek is igaza van Lajos bá.
Üdvözlet mindenkinek: Hyperion85.

Weboldala: http://www.matud.iif.hu/04jun/abra.html
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.02.09. 19:58

Hyperion85 írta:Üdv !!!

A csillag az Omega-Ködben ( M17 ) van, s a ESO készítette a felvételt,infravörös kép...Ez a csillag megjelenésével egyszerűen megfogott...csodás.
Üdvözlet mindenkinek: Hyperion85.

Weboldala: http://www.matud.iif.hu/04jun/abra.html


Elnézést a kérdésért: az nem jutott eszedbe, hogy magad próbáljad meg a csillag azonosítását csillagtérképen, vagy számítógépes planetáriumprogramban, vagy Interneten: ma már ezer lehetőség van...
Esetleg ehhez kérni segítséget; tudod, inkább hálót adni az éhezőnek, mint halat...
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.25. 17:50

Szasztok!!! Nos találtam valamit......:)

Mondja már meg nekem egy okosabb fajta embereke...a képen látható vöröses csillag ,most kitörést produkál ,vagy ez a kép hibája ? Ezt a képet a SDSS oldalán találtam semmi szöveg mellett. Egy rövid válasz is örülnék..
Kösz: Hyperion85 voltam.
NGC_5350_UGC_8810_MK_1485_irg.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.25. 18:11

Hyperion85 írta:a képen látható vöröses csillag ,most kitörést produkál ,vagy ez a kép hibája ?


Nem, az egy nagyon fényes csillag. A közepe tájékán túl is csordult a képe, azért olyan szögletes. A nagy halo, meg az eltolt gyűrűk körülötte az optikán belüli reflexiók miatt vannak, a hosszú, egymásra merőleges tüskéket pedig a segédtükör tartólábain elhajló fény okozza. Vagyis igen, tulajdonképpen a kép hibája. A bonyolult optikai felépítésű távcsövekkel készült, hosszú expozíciós képeken sajnos kijönnek ezek a hibák a nagyon fényes csillagoknál.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.11. 00:57

Remélem, hogy jó helyre teszem ezt a videófelvételből készült tesztképet. Az legjobb 300 képkocka átlaga, 30 képkocka /másodperc értékkel felvételezve. A fény elég volt hozzá a nagy nagyítás ellenére. A levegő ugyan remegett, de a rövid exponálási idő miatt nagyon sok éles kép maradt. Ezekből készült a kép. A 127 mm átmérő kiválóan bontotta a kettőst! Úgy néz ki, hogy fényesebb és közepesen szoros kettős jól vídeózható.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.03.11. 16:44

Hallo
A csillagok szine is egy nagyon erdekes,(bar egy kicsit rapszodikus), tema.
Szerintem,es masok szerint is,leteznek zold csillagok.
Nem mindenki egyetert ezzel.
Nyaran eszlelni kell a Beta Librae csillagot,a neve Zubenelschamali.
En szabad szemmel ,binoklival es 60x70mm-es lencses tavcsovel 28x-os nagyitasnal zoldnek lattam.
Itt van a roman nyelv eszlelesi riport,(ahol a zold dragako latszik):

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic ... mali#72061

A 125mm-es reflektoromban is tobszor zoldnek lattam a Beta Librae csillagot.
Ez a leg fenyeseb zold csillag peldaja,de nem az egyetlen.

Visza terve az erdekes Porrima altal inditot temara,ez csak a veletlen muve hogy tegnap este,Szombat Marcius 10-ken,eszleltem a Sigma 1126 kettos csillagot a125mm-es F/7 Dobsonal.Egy mezoben latszik a Procyon/Alfa CMi csillagtol Keketre ,kb 10 iv masod percre, kicsi nagyitasnal.
144x-es nagyitasnal ,amikor Procyon eppen a mezon kivul van,egy negy tagu csillag lanc latszik a Sigma 1126 es Procyon kozt,a ket kulso csilagok a fenyesebek es Eszak-Eszak- Nyugat iranybol Del-Del-Kellet iranyiban vannak helyezve es kb egyenletes tavolsagban vannak egymastol.Ez a csillag lanc kb a Sigma 1126 es Procyon tavolsag ketobe megosztva.

144x-es nagyitasal/Tele Vue 6 mm-es Radian okularban,Sigma 1126 mar elnyultnak latszik.232x-es nagyitasnal/Celestron 7.5mm-es Plossl +Barlow 2x,latszanak a ket Airy korongok,kifejezett ''nyolc'' formajaban,mint ket bolyhos osszeragadt tenisz labda.A ket Airy korong Eszak-Del iranyban vanak elhelyezve,az eszaki korong a fenyeseb.
288x-es nagyitasnal ez a kep jobban latszot,a seeing nem engedet nagyob nagyitast.

James Mullaney es Will Tirion ''The Cambridge Double Star Atlas'' szerint, Sigma 1126 kettos csillagok 0.9 szog masodpercre vanak egymastol.

Eddig ez a leg szorosab kettos csillag amelyiket probaltam fel bontani a 125mm-es Newton reflektoral.

Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.04. 00:17

Csillagpárok szine:
Nem szoktam rendszeresen észlelni kettősöket (nincsen hozzá mikrométerem és pozícióköröm), de nézegetem próbaként és amatőrök tájékoztatása szempontjából. Az előzőkben szó esett a csillagok vizuálisan észlelt színéről. Átnéztem régi feljegyzéseket, és most, az elmúlt erős holdfényes estén megnéztem néhány párt. Az az érdekes eredménye lett, hogy határozottan zöldes árnyalatúnak látok olyan csillagokat, amelyek fehérnek, vagy kékes árnyalatúnak jeleznek. Különösen feltűnő:
béta Cyg: narancssárga és kék - ma a kísérő határozottan zöldes.
éta Cas: általában fényes, egyik tompafehér, másik fénylő fehér. - M a kísérő kissé zöldesnek látszott.
gamma Del: két fehér - holdfényben a halványabb határozottan zöldesfehér.
mü Boo: általában világossárga és fehér - ma kimondottan zöldes árnyalatú a fehérnek jelzett csillag.
Lehet, hogy a kékes árnyalatot a holdfény is "zöldíti"? Különösen amikor kissé párás is a levegő (mint az elmúlt napokban), a vöröses háttérfényben a halványabb fehér vahy kékes csillag zöldes benyomást kelt?
Ellenőrizni kellene! BQ.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.04. 03:30

kedves Lajos bácsi, ebben lehet valami, én ugyanis kifejezetten kettősözni csak erősen holdszennyezett égen szoktam. a gamma del-nél én is jegyeztem fel zöldes színt, igaz csak a b tagnál, az a-nál aranysárgát írtam fel.

Kép

üdvözlettel: lovró ferenc
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.04. 12:15

Igen, én is így láttam. Éedekes lenne, ha rendszeres kettős-észlelők összehasonlítanák a holdas és goldtalan esték színbecsklseit.
Wgyébként azt hiszem, hogy ez magányos csillagokra is érvényes. BQ,
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Kettőscsillag képe

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2012.08.29. 21:37

Holdas estéken valóban sokkal erősebben jelentkezik a kettősök színe (a szimpla csillagoké is), személy szerint én is szeretem holdfény mellett felkeresni a párokat. Talán - és ez csak a saját magam elmélkedése - köze lehet ahhoz, hogy ilyen estéken sokkal világosabb van és a csapok emiatt működnek a pálcikák mellett, így egy sötét eges észleléshez képest erősebb a "színlátás".
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”