Kedvenc kettőscsillagom

Kettőscsillag észlelők fóruma
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.01. 18:39

SziZso írta:Én a szigma Orinál a 8cmes lencsésemmel 4-5 csillagot láttam
(Jupiról)

Nagy kedvencem, az az ék alak elég jellegzetes formáció.
Viszont érdekes hogy más sem látja azt a halványabbat:
http://www.perezmedia.net/beltofvenus/a ... 00344.html
pedig ott van, az a C:
http://www.epsilon-lyrae.de/Doppelstern ... Orion.html
szerint 8,79 magni tehát a 8ED vel is bőven látnom kellene. C6SC vel emlékszem jött.
Bosszantó hogy sem a Stellarium sem a CDC sem mutatja helyesen.

sp.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.01.02. 23:30

Peter
igazad van,Jeremy Perez nem latta a halvany Sigma Ori kiserot,pedig 15 cm-es reflektort hasznal.
En pedig lattam eppen tegnap este a 125 mm-es F/7 reflektoromal.
Az volt a furcsa benne hogy a Sigma Ori negyedik lathato csillagott csak egy Galilei okularban lattam,kb. 100x-szeres nagyitasnal,pedig probaltam Plossl,ortoskopikus es Radian Tele Vue okularal is,de nem sikerult.
Van meg egy otodik csillag a rendszerben de az 0,3'' szogtavolsagban van,nagyon szoros.

Nem biztatok senkit hasznalni Galilei okularokat.
A lato mezo nagyon szuk,az iranyok az okularban valtoznak,regi reflexek nem mukodnek rendesen az azimutalis eszkoz iranyitasban.
De vannak olyan eszlelesek amikor ez az okular mutat legtobet.
Peldaul Sirius szoros kozeleben is lattam az este halvany csillagokat amelyeket edig nem lattam.

Aki megis jol all az idegekel,az probaja meg csak vannak olyan pilanatok Galilei okularok haszalataban amikor a tavcsoved nagy veszelyben van,osze akarod torni! :o

Mircea
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.03. 13:44

Mircea írta:Nem biztatok senkit hasznalni Galilei okularokat.
A lato mezo nagyon szuk,az iranyok az okularban valtoznak,regi reflexek nem mukodnek rendesen az azimutalis eszkoz iranyitasban.
De vannak olyan eszlelesek amikor ez az okular mutat legtobet.
Peldaul Sirius szoros kozeleben is lattam az este halvany csillagokat amelyeket edig nem lattam.

Aki megis jol all az idegekel,az probaja meg csak vannak olyan pilanatok Galilei okularok haszalataban amikor a tavcsoved nagy veszelyben van,osze akarod torni! :o

Mircea


Ez az okulár azzal azonos, mint a mellékelt kép? Vagy ez egy márka?
Ha egy márkanév, akkor milyen típusú? (Rákerestem, de nem találok ilyet.)
Galilean_1069[1].png
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2013.01.03. 13:45

sp. írta:
SziZso írta:Viszont érdekes hogy más sem látja azt a halványabbat:
http://www.perezmedia.net/beltofvenus/a ... 00344.html
pedig ott van, az a C:

sp.


Ne bosszankodjál, egy 4 magnitúdós csillag mellett nem olyan könnyű egy 9 m-st meglátni, hacsak az ember nem keresi tudatosan: valószínűleg ez a magyarázat.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.03. 19:00

Ez az hogy nem értem miért nem lehet a 80ED vel látni (a C6 / C8 SC-vel persze ok) hiszen 9 magnit kövéren kellene egy 8cmesnek is látnia. A Riegel B az jön (7mag) annak ellenére hogy Riegel fénye igen erős (0mag) a szeparáció meg 9". Ez a SigmaOri A és C 4 mag és 9 mag 11" szeparációval.
Valszeg a fényszennyezés is bekavar, ami nálam súlyos (Bpest) de JPereznél sztem nem.
No mindegy. Mindenesetre szép alakzat, egyszer meg fogom próbálni a 80ED vel jó ég alatt is, meg legközelebb keresek más 9 eseket a rossz egem alatt.

sp.

úgy tűnik nem 8,79, hanem 10magnis. itt volt róla szó: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... t/all/vc/1
- megnyugodtam.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.01.04. 21:46

mizar
A emlitet Galilei okular olyan ahogyan rajzoltad,egyszeru negativ fokuszu lencse,nem egy marka.
Hagyomanyos modon bele iktatam egy Barlow lencseben,ez nelkul nem tudtam volna fokuszalni a reflektorban.
Hires tavcso epitok vagy csillagaszok gyakran hasznaltak,peldaul: Hadley kapitany,Kater kapitany,William Herschel vagy Thomas Grubb.A XIX szazad vegere,ki ment a divatbol.
En kivancsi voltam miert megis hasznaltak az emlitet csillagaszok.
Nalom visza tert ''orokre'' az okli kofferben,hasznalat celjabol.

Peter
Lockyer altal ajanllot Orion kettos csillag sorozatban, a Sigma Ori a negyedik a hat csillagok kozul.
Lockyer szerint az a tavcso amelyk fel bontya a teljes sorozatot ,,az nem mindennapi tavcso'' :lol:
Az utolso kettos,a 52 Ori kemeny dio ott huvelykes tavcsovek szamara is.
Lockyer szerint a Sigma Ori fel bonthato konyen 95mm-es tavcsoben.De emliti a hires Admiral Smyth-t aki panaszkodot hogy nagyon nehezen latta ezt a csillagot a 150mm-es tavcsoveben.
Jobb seeing-ben sikerulni fogg,az emlitet magnitudo kulombseg oriasi.
Ilyen eszlelesre,ne hasznalj bonyolult okularokat,azok sok fenyt lenyelnek.
Minnel egyszerubb az okular,annal jobb.Pedig arra hogy az egyszeru okular joll mukogyon,nyujtani kell a fokuszt egy jo minosegu Barlow lencsevel.
Nem letezik az a tavcso vagyis (lencse/tukor+okular) kombinacio amelyk mindenre jo.

A csillag hatalmas es nemes galaktikus leny,mi pedig kicsinyes es mulo lenyek vagyunk,nekunk kell alkalmazkodni hogy meg engedye az arcat latni.

Mircea
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.05. 13:01

Mircea írta:mizar
A emlitet Galilei okular olyan ahogyan rajzoltad,egyszeru negativ fokuszu lencse,nem egy marka.
Hagyomanyos modon bele iktatam egy Barlow lencseben,ez nelkul nem tudtam volna fokuszalni a reflektorban.
Hires tavcso epitok vagy csillagaszok gyakran hasznaltak,peldaul: Hadley kapitany,Kater kapitany,William Herschel vagy Thomas Grubb.A XIX szazad vegere,ki ment a divatbol.
En kivancsi voltam miert megis hasznaltak az emlitet csillagaszok.
Nalom visza tert ''orokre'' az okli kofferben,hasznalat celjabol.



Köszönöm a választ ezt ki fogom próbálni, bár hihetetlennek tűnik, hogy van olyan észlelési helyzet ahol jobban teljesítene a mai okulároknál. Van egy zsák negatív lencsém, próba szerencse. :D
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2013.01.06. 17:33

Amit mondtam az csak az sajat velemenyem,mondtam is hogy nem biztatok senkit az ilyen ,,szelsoseges'' okularok hasznalatara.
Tegnap este ujra probaltam kettosoket eszlelni.
Szeretem volna a Theta Aurigae-t fel bontani de nagyon rosz volt az seeing, kb 3/10 vagy 4/10 lehetet a Pickering skalan.
Ujra probaltam latni a halvany Sigma Ori kiserot.

eyepieces (1).jpg


Kezdetben a 7.5mm-es ,,orange'' regi Celestron Plossl-t hasznaltam,olyan mint amelyk a kepben a job oldalon latszik.Nagyon jo okularnak minositem es nem csak az en velemenyem.John Nanson ,aki csinalta ezt a fenykepet ,,magical''- nak nevezi,vagyis ,,varazslatos''-nak.Latszik is,John egy sorban hasznalya hoszab fokuszu Tele Vue Plossl okularokal.
John Nanson nevezetes amator csillagasz ,ove a ,,Star Spitters'' blog,foleg kettos csillagok a szenvedelye.

http://bestdoubles.wordpress.com/2011/1 ... roduction/

A nagyitas az este a 125mm reflektoromban 116x-es volt/7.5 mm-es Celestron Plossl es bizonyos pillanatokban veltem a Sigma Ori kiserot latni,de nem stabilon.
Ujra hasznaltam egy 24mm-es Galilei okulart+Barlow ketszerezovel,a nagyitas 72x-es volt. A halvany Sigma Ori kisero tisztan es stabilon latszot.

A gyari okularokrol nincsen elterjedt tudasom,a leg korszerub okularjam Plossl,Ortoszkopikus es egy Radian.
A Tele Vue 6mm-es Radian okulart nagyon jo okularnak tartom.Megis egy hazban keszult SR 8mm-es okular,mint a kovetkezo kepben lathato,jobban teljesit halvany es szoros kiserok felbontasban.
Az SR azt jelenti hogy ,,Simetric Ramsden'' es ez egy a Tolles fele okularok uj fejlesztese.Az eredeti otlet az angol Chris Lord amcsi-tol szarmazik.
Az SR 8 mm-es okular igy nez ki:

SR 10mm +SR8mm.jpg


A Silviu aka ,,zoth'' baratom gyartota ezt es tob mas fajta csodalatos okularokat.
Itt lehet latni tobb ,,szelsoseges'' okularok amelyiket ,,zoth'' tervezet es epitet:mind csak alacsony lato mezovel dolgoznak de nagyon finom felbontasra vannak tervezve.

https://picasaweb.google.com/1052481156 ... echiTolles

En csak tanacsado es ,,teszt pilota'' vagyok az uj okularoknak :D

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.06. 18:49

Az tényleg igaz lehet hogy minél egyszerűbb az okli annál több fényt enged át – mondjuk cserébe persze nem „faltólfalafelig” korrigált, de úgyis a közepét nézzük - ez a Galilei okli elkészítése érdekes lehet. C.Lord meg tényleg neves ember, ha jól emlékszem ő az aki csinált egy olyasmi okulár "térképet/csakádfát”.

De buta vagyok mert jó forráshoz kellett volna fordulni nem ilyen olyan webes katalógusokhoz - amik 8,7 et 8,8 at mondanak a SigmaOri C-re – Burnham 10 magnit ír (mint a CN-es srác): vol.2.page1310. Valszeg jó lenne, ha egy változós is ránézne erre a SigmaOri C-re egy nagyobb műszerrel és tudna csinálni egy korrekt becslést.

sp.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2013.01.06. 22:24

sp. írta:De buta vagyok mert jó forráshoz kellett volna fordulni nem ilyen olyan webes katalógusokhoz - amik 8,7 et 8,8 at mondanak a SigmaOri C-re – Burnham 10 magnit ír (mint a CN-es srác): vol.2.page1310. Valszeg jó lenne, ha egy változós is ránézne erre a SigmaOri C-re egy nagyobb műszerrel és tudna csinálni egy korrekt becslést.

sp.


Nem vagy buta: a Burnham fényesség szempontjából nem túl jó. Egyrészt régi, másrészt 1/2 mg pontossággal adja meg. A Tycho és az UCAC tized pontossággal egyformán 8,6 és 8,4-et ad B-re és C-re.
Szerintem egy fényes csillag mellett a másik mindig halványabbnak látszik.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”