Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2021.12.12. 02:40

szamosv írta:
2021.12.11. 18:05
Sziasztok! Az elmúlt heteket a Fiastyúk kettőseinek kimérésével töltöttem. A főbb csillagok rendszereit röviden összefoglaltam, hátha valakinek kedve támad megszemlélni őket. A cikk a blogon érhető el, ezen a címen: https://astricus.blogspot.com/2021/12/a ... lagai.html

ÉLMÉNY volt olvasni, köszönjük! Ilyenkor döbbenek rá, mennyire rég kerestem kettősöket. Ezen mielőbb változtatok mert kedvenceim. 🖖🏼🌟🌟
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.01.22. 21:01

Több más célpont mellett ma megnéztem a Castor-t az Ikrekben. Más topikban írtam a Bresser tubusomról, aki úgy látszik, nem akarja, hogy eladják :)
179X nagyításon bontottam a Castor-t, és gyönyörű szép, éles képe volt. Csillagok körül pici halo ugyan volt, de teljesen élvezhető volt. Nem volt már nagyobb nagyítás, amit tudtam volna produkálni, de lehet még tovább is mehettem volna.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Xabi
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2021.11.28. 14:34

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Xabi » 2022.01.22. 23:03

Sziasztok!

Ma ráfordultam ismét a Szíriuszra, de nem akarta az igazságot. Előtte megnéztem a Rigelt, ott egyértelmű volt a társ jelenléte, de a Szíriusz annyira vakít, hogy a környezetét is elhalványítja. Lehet, egy szűrővel kellene próbálkoznom?
Amire rácsodálkoztam ma, az a szigma ori volt. Vizi Péter atlaszában 3-as rendszerként szerepel, de én halványan, de határozottan láttam a két jól látható társcsillaggal ellentétes oldalon is egy halvány, de határozottan ott lévő apró csillagot. Bejöttem már a hidegből, és utánanéztem, valóban van még ott egy 4. csillag is. Lehet, ez itt csak nekem újdonság, de határozottan feldobta az estémet :)
Csík Szabolcs - Gyömrő
SW 200/1200 flex dobson
10x50 Lacerta Explorer
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.01.23. 13:28

Szia, a Siriusra érdemes kicsit rágyúrni. Pl. megnézni a pozíciószöget, hogy pontosan ott keressük a halvány kísérőt, ahol az van. Valamint fontos egy flex Dobsonra huzatot tenni, mert főleg a téli hidegben a testhő elmossa egy bolygón a ​részleteket, vagy egy halvány csillag fényét, ha kedvezőtlen a szélirány.
Jó, hogy megnézted a Rigelt előtte, mert a szeparációjuk hasonló.
Nekem pl. van lehetőségem a tubus elfordítására a tubusgyűrűkben, hogy 2 pókláb, azaz 2 diffrakciós tüske közé kerüljön a halvány társ. Valamint ellenőrizni szoktam a póklábak helyzetét is, hogy lehetőleg csak annyit takarjanak ki a fényútból, amennyit a vastagságuk indokol.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Xabi
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2021.11.28. 14:34

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Xabi » 2022.01.23. 19:15

Lovász András írta:
2022.01.23. 13:28
Szia, a Siriusra érdemes kicsit rágyúrni. Pl. megnézni a pozíciószöget, hogy pontosan ott keressük a halvány kísérőt, ahol az van. Valamint fontos egy flex Dobsonra huzatot tenni, mert főleg a téli hidegben a testhő elmossa egy bolygón a ​részleteket, vagy egy halvány csillag fényét, ha kedvezőtlen a szélirány.
Jó, hogy megnézted a Rigelt előtte, mert a szeparációjuk hasonló.
Nekem pl. van lehetőségem a tubus elfordítására a tubusgyűrűkben, hogy 2 pókláb, azaz 2 diffrakciós tüske közé kerüljön a halvány társ. Valamint ellenőrizni szoktam a póklábak helyzetét is, hogy lehetőleg csak annyit takarjanak ki a fényútból, amennyit a vastagságuk indokol.
Szia!

A dobsonomat mindig huzattal használom, sose nyitottan. Mivel elsősorban a ház mellől, az udvarról észlelek, és ide még az utcai lámpák is valamennyire idevilágíanak, ez már az elején nyilvánvaló volt, hogy árnyékolnom kell. Egy harmatsapkaszerűségen is gondolkozom, de alapvetően már az sokat lendített a látótéren, hogy a tükör mögötti területet és a kihuzatot velúroztam, plusz a segédtükör szélére is ragasztottam egy csíkban. Az okulárt kivéve az okulárkihuzatba nézve nem látok zavaró kóbor fényeket.

A gond inkább a túl sok fényből van, nekem még 270x nagyításon is káprázik a szemem a Szíriusz fényétől (10mm plössl + baader 2,25x barlow).
A póklábak szögén nem igazán tudok állítani, ahogy esik, úgy puffan, viszont szépen állnak, szinte vonalszerűek, alig takarnak ki.

Az optikája szerintem jó, a jusztírozása is jó, szépen bontja a kettősöket. Igazából csak jó légkör kellene, szerintem, meg több türelem...

Üdv!
X.
Csík Szabolcs - Gyömrő
SW 200/1200 flex dobson
10x50 Lacerta Explorer
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.15. 23:57

Ma esti kalandozásaim során,sikeres észlelést végeztem az eta Draconis kettőscsillagon.
Ez számomra különösen nagy élmény,mert úgy sikerült beazonosítanom a halvány társat,hogy azt sem tudtam,kettőscsillagot nézek.
A fő csillag(A) 2,73 magnitudós a kísérő(B) pedig mindössze 8,8 magnitudó és 5,1 ívmásodperc választja el őket.
Legelőször 171x(7mm) nagyításon néztem és viszonylag hamar feltűnt,mintha lenne ott valami az A mellett.
Először azt hittem,hogy csak a "táncoló" diffr. gyűrűk miatt villant be valami,de aztán ahogy tovább figyeltem,állandósulni látszott a halvány pont. Kicseréltem az okulárt a 6mm-es BCO-ra(200x) és úgy már jóval határozottabb volt,szinte mindig láttam. Ekkor már biztosan tudtam,nem a szemem káprázik.
Hogy még tisztábban lássam,betettem az orthó elé a 2x teleextendert és így 400x nagyításon nagyon szépen elkülönülve, határozottan és tisztán látszott az A mellett a halvány B.
A Stellariumban is csak ezután néztem meg,mit láttam.

Ez az észlelés számomra,talán még nagyobb sikerélmény volt mint télen az eta Gemini(Propus),mert ott már tudtam,hogy mire számítsak,de a mostani úgy sikerült,hogy az erős holdfényben jóformán azt sem tudtam merre vagyok arccal. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.16. 06:43

Tegnap kora este végre sikerült kimenni az ég alá. Sajnos a Hold fénye közel a 100% hoz nagyon zavaró volt. Nem igazán könnyítette meg a keresést (csillagképeket, azok részeit radírozta le az égről) ezért a fényesebb vagy könnyen megkereshető kettősöket kerestem fel az észlelésre várók közül és azok közül is amiket már láttam/rajzoltam. Két rajz készült tegnap. Egyik a Gamma Leonis a másik az Alula Australis ról.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.16. 07:58

Anti_45 írta:
2022.05.15. 23:57
Ma esti kalandozásaim során,sikeres észlelést végeztem az eta Draconis kettőscsillagon.
Ez számomra különösen nagy élmény,mert úgy sikerült beazonosítanom a halvány társat,hogy azt sem tudtam,kettőscsillagot nézek.
Most már tudod, mit érzett Galilei, amikor felfedezte a Jupiter-holdakat! :)
Jól tetted, hogy növelted a nagyítást; ezáltal elsötétült a holdfényben úszó égi háttér és előjött a halvány társ.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.16. 08:02

xyfree írta:
2022.05.16. 06:43
Tegnap kora este végre sikerült kimenni az ég alá. Sajnos a Hold fénye közel a 100% hoz nagyon zavaró volt. Nem igazán könnyítette meg a keresést (csillagképeket, azok részeit radírozta le az égről) ezért a fényesebb vagy könnyen megkereshető kettősöket kerestem fel az észlelésre várók közül és azok közül is amiket már láttam/rajzoltam. Két rajz készült tegnap. Egyik a Gamma Leonis a másik az Alula Australis ról.
Szép, dinamikus rajzok Tamás!
Nagyon jól dokumentáltak, mindössze egyetlen észrevételem van: a PA elvileg a pozíciószöget jelenti, azonban ehhez a szeparációt rendelted. Gondolom véletlenül írtad el... :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.16. 08:11

Lovász András írta:
2022.05.16. 08:02
xyfree írta:
2022.05.16. 06:43
Tegnap kora este végre sikerült kimenni az ég alá. Sajnos a Hold fénye közel a 100% hoz nagyon zavaró volt. Nem igazán könnyítette meg a keresést (csillagképeket, azok részeit radírozta le az égről) ezért a fényesebb vagy könnyen megkereshető kettősöket kerestem fel az észlelésre várók közül és azok közül is amiket már láttam/rajzoltam. Két rajz készült tegnap. Egyik a Gamma Leonis a másik az Alula Australis ról.
Szép, dinamikus rajzok Tamás!
Nagyon jól dokumentáltak, mindössze egyetlen észrevételem van: a PA elvileg a pozíciószöget jelenti, azonban ehhez a szeparációt rendelted. Gondolom véletlenül írtad el... :?
Uh... Tényleg elírtam. Komolyan fel se tűnt... Hiába az álmosság. :/
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”