Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.19. 15:26

Anti_45 írta:
2022.05.19. 13:16
Pajkos jelenség ez a seeing. :)
Ugye írtam,hogy minap viszonylag milyen "könnyedén" megláttam az eta Draco kísérőjét.
Na,tegnap még magasabban járt amikor célbavettem,de olyan nyugtalan volt a légkör,hogy még 300x nagyításon is mereszteni kellett a szemem ahhoz,hogy meglássam. :x
[/quote]

Hajajj, de milyen nyugtalan lett egyszerre. Pont mikor kettősözni kezdtem (volna). fél 1-től csillagok legtöbbször már csak táncoló gombócoknak látszottak. Én is megpróbáltam az eta Draconist, de ha 300x-on is ilyen nehezen adta magát, akkor nem csoda hogy semmit nem láttam: esélyem sem volt ezek szerint. Ráadásuk ekkora már kerek ködösség is megjelent a fényesebb csillagok körül: gondolom valamelyik tükör párásodása is belejátszott onnantól. A delta Cygniben is ezért vagyok bizonytalan: annak ellenére a dudor pont ott volt ahol a kísérőnek kell lennie számottevően halványabb volt és a színben is nyilvánvaló eltérés volt ami szintén összhangban áll a B komponens tulajdonságaival - illetve nem készültem előre, hogy pontosan mit is kellene látnom.
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.19. 15:57

xyfree írta:
2022.05.19. 12:12


Ez csak egy 6x30 as keresőtávcső. A lencsésről megtartottam a régi 6x30 ast és használtam a Makszutovon. Zenit közelében azért azzal van talajtorna is. :D Így lecseréltem egy amici prizmás keresőre. Fő a kényelem :D Szóval ezen annyira profi a harmatsapka, hogy csak na. :D Halkan megjegyzem, hogy tegnap semmi felhő nem volt az égen, most már itt ott akad egy kis fátyol. Lehet ez is bevonzza őket. :D
Idővel nekem is érik szerintem egy amici prizmás kereső, mert a ma éjjeli Nagy Medvében bóklászás után még mindig érzem egy kicsit a nyakam. Mondjuk ezt is szeretem, mert nagyon szép képe van, majdnem mindent látok vele amit a binoban.

Ezt a Delta Corvi-t mindenképp látnom kell majd, bár ahogy nézem a szomszéd ház pont kitakarja a Corvust.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.19. 17:04

tgabor írta:
2022.05.19. 15:57
xyfree írta:
2022.05.19. 12:12


Ez csak egy 6x30 as keresőtávcső. A lencsésről megtartottam a régi 6x30 ast és használtam a Makszutovon. Zenit közelében azért azzal van talajtorna is. :D Így lecseréltem egy amici prizmás keresőre. Fő a kényelem :D Szóval ezen annyira profi a harmatsapka, hogy csak na. :D Halkan megjegyzem, hogy tegnap semmi felhő nem volt az égen, most már itt ott akad egy kis fátyol. Lehet ez is bevonzza őket. :D
Idővel nekem is érik szerintem egy amici prizmás kereső, mert a ma éjjeli Nagy Medvében bóklászás után még mindig érzem egy kicsit a nyakam. Mondjuk ezt is szeretem, mert nagyon szép képe van, majdnem mindent látok vele amit a binoban.

Ezt a Delta Corvi-t mindenképp látnom kell majd, bár ahogy nézem a szomszéd ház pont kitakarja a Corvust.
Én is a kényelem miatt cseréltem. Hiába nem fiatalodtam a 10 év alatt én sem. :/ :D am kíváncsi leszek mennyire lesz furcsa használni. Biztosan szokatlan lesz az egyenes állású oldalhelyes kép, de inkább az, hogy nem arrafele nézek amit keresek. Sokszor kerestem úgy is, hogy egy szemmel is néztem a csillagokat a másikkal a keresőbe. Most ez nem játszik majd.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.19. 20:04

xyfree írta:
2022.05.19. 17:04


Én is a kényelem miatt cseréltem. Hiába nem fiatalodtam a 10 év alatt én sem. :/ :D am kíváncsi leszek mennyire lesz furcsa használni. Biztosan szokatlan lesz az egyenes állású oldalhelyes kép, de inkább az, hogy nem arrafele nézek amit keresek. Sokszor kerestem úgy is, hogy egy szemmel is néztem a csillagokat a másikkal a keresőbe. Most ez nem játszik majd.
Tíz éves múlttal a hátad mögött nem hiszem hogy újat mondok és már számításba vetted, de sokak módszere az, hogy tesznek egy red dot findert vagy egy lézer pointert második keresőnek, azzal beállítják nagyjából az irányt, a keresőtávcsőben már csak pontosítani kell. Normál keresőtávcsőnél is sokat segít nekem ez a módszer (amíg győzöm az ablakáról a párát törölgetni - a lézér valószínűleg jobb a pointernél ezért.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.19. 20:25

tgabor írta:
2022.05.19. 20:04
xyfree írta:
2022.05.19. 17:04


Én is a kényelem miatt cseréltem. Hiába nem fiatalodtam a 10 év alatt én sem. :/ :D am kíváncsi leszek mennyire lesz furcsa használni. Biztosan szokatlan lesz az egyenes állású oldalhelyes kép, de inkább az, hogy nem arrafele nézek amit keresek. Sokszor kerestem úgy is, hogy egy szemmel is néztem a csillagokat a másikkal a keresőbe. Most ez nem játszik majd.
Tíz éves múlttal a hátad mögött nem hiszem hogy újat mondok és már számításba vetted, de sokak módszere az, hogy tesznek egy red dot findert vagy egy lézer pointert második keresőnek, azzal beállítják nagyjából az irányt, a keresőtávcsőben már csak pontosítani kell. Normál keresőtávcsőnél is sokat segít nekem ez a módszer (amíg győzöm az ablakáról a párát törölgetni - a lézér valószínűleg jobb a pointernél ezért.
Az MC hez red dot járt. Egyszer kipróbáltam, de aznap este le is szedtem a tubusról. Ment fel a refraktorról a kereső. Nekem nagyon nem jött be. Igaz az nem oldalhelyes meg egyenes állású képet adott, de az nem zavart soha. Párhuzamosítás is csak egy pár mp még csillagra is ha úgy alakul. Nekem az elég. Megszoktam már. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.20. 08:33

tgabor írta:
2022.05.19. 20:04
xyfree írta:
2022.05.19. 17:04


Én is a kényelem miatt cseréltem. Hiába nem fiatalodtam a 10 év alatt én sem. :/ :D am kíváncsi leszek mennyire lesz furcsa használni. Biztosan szokatlan lesz az egyenes állású oldalhelyes kép, de inkább az, hogy nem arrafele nézek amit keresek. Sokszor kerestem úgy is, hogy egy szemmel is néztem a csillagokat a másikkal a keresőbe. Most ez nem játszik majd.
Tíz éves múlttal a hátad mögött nem hiszem hogy újat mondok és már számításba vetted, de sokak módszere az, hogy tesznek egy red dot findert vagy egy lézer pointert második keresőnek, azzal beállítják nagyjából az irányt, a keresőtávcsőben már csak pontosítani kell. Normál keresőtávcsőnél is sokat segít nekem ez a módszer (amíg győzöm az ablakáról a párát törölgetni - a lézér valószínűleg jobb a pointernél ezért.
A távcsövemhez egy 9x50-es fordított állású keresőt adtak. EQ mechanikán egy büntetés volt használni. Féloldalasan aláfekve a zenit környékén egy gazdag csillagmezőben bóklászva nem találtam meg vele kb. semmit. Ha kicsit is más volt a térkép hmg-ja, mint a keresőé, már nem tudtam beazonosítani a látottakat, pláne ilyen "félfordított" állásban. Eltartott egy ideig, mire agyban átkonvertáltam az irányokat.
Később a dobsonon használva már enyhült a büntetés, de a zenit továbbra is megizzasztott. Ez az "egyik szemem szabad, a másik a keresőbe néz" technika nekem nem jött be. Az akrobata mutatványok közepette azzal kísérletezni, hogy mennyire bandzsítsak/kancsalítsak, hogy ugyanazt lássam, miközben a keresőben fordítva, nagyítva és totál más hmg-val látok mindent, na ez nem az én világom.

Az első nagy lépést a kényelem felé az amici prizmás kereső hozta. Ugyanabból az irányból tekintek bele, mint a főműszerbe. A LM-ben az irányok a helyükre ugrottak: a fent az fent van, a lent pedig lent. Viszont egy irányzék még mindig nagyon hiányzott, főleg az olyan gazdag vidékeken, mint a Cygnus, vagy a Sagittarius. Csináltam magamnak egy piros LED-es irányzékot, de nem volt elég pontos. Aztán Horváth Tamás jóvoltából lett egy lézer irányzékom. Sötét, derült égen egy valamirevaló szemmértékkel megáldott ember bármit megtalál kb. 7 másodpercen belül. Ha a főműszer LM-je eléri az 1 fokot, akkor teljesen kiváltja a keresőt. Mindössze 2 hátránya van: áram kell hozzá és korrigált szabad szem. (Nálam az utóbbi azt jelenti: szemüveg föl, szemüveg le (hova rakjam?), most bepárásodott stb...)

Aztán a kijárási tilalom idején ez is kevésnek bizonyult. Fényszennyezett helyről észleltem, nehezebb volt tájékozódni. Néha pedig előfordult, hogy részben felhős lett az ég; ez hozta az ötletet: a fokbeosztás elkészítését.
Azóta gyakran szemüveg nélkül fokbeosztással keresek. Persze ennek is van hátránya: a keresési idő meghosszabbodott kb. 1 percre.
Ezért fényszennyezett, vagy részben felhős ég alatt a fokbeosztást használom, sötét égen pedig (hogy tanuljam az eget) a vörös lézer irányzékot. De azért fent van a kereső is ellenőrzéshez és a kiterjedt célpontokhoz. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.20. 09:26

Tegnap este teszteltem a keresőt. Pozitív a helyzet... Nagyon tetszik, bár van ami megszokást igényel. Zeniten egy álom. Miután megtalálom a kereséshez szükséges kiindulócsillagot. :) Azért az egyszerűbb volt prizma nélkül. Most így kb 2x annyi idő. Nem 2-3másodperc, hanem mondjuk 4-6 ráállni egy fényesebb csillagra. Pl az M5 öt rajzoltam. Keresni a 109 Vir töl kezdtem. Szemre belőttem a csillagot. A régi keresővel kb benne volt a LM ben. Az újjal kicsit kellett jobra balra igazodni hogy meglegyen. Aztán folyton rossz irányba indultam el vele megszokásból. :D de hamar megszoktam és egy este után is elmondhatom megérte. A régihez képest fényességbeli csökkenést sem tapasztaltam, igaz rossz volt az ég is.

Kettősök. Hármat rajzoltam le, de többet felkerestem (2 gömbhalmaz rajz is készült) a HR7162 nek már sokadjára futottam neki a Lantban, de most sem bontotta a maki. Igaz ahhoz nem is ilyen ég kellene mint ami tegnap volt. 1,2" a szeparáció.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.20. 10:24

xyfree írta:
2022.05.20. 09:26
...a HR7162 nek már sokadjára futottam neki a Lantban...
Jó ötletet adtál, még soha nem próbálkoztam vele. Ilyen paraméterekkel kemény diónak tűnik... :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.20. 10:59

Lovász András írta:
2022.05.20. 10:24
xyfree írta:
2022.05.20. 09:26
...a HR7162 nek már sokadjára futottam neki a Lantban...
Jó ötletet adtál, még soha nem próbálkoztam vele. Ilyen paraméterekkel kemény diónak tűnik... :?
Kíváncsi leszek neked sikerül e bontani a 250 el! A Skysafari adatok alapján (csak ott néztem utána) 5,23m a társ 7,96m a szeparáció 1.2" Elvileg a 127MC vel ezt lehetne bontani, de gondolom ide már kellene a fényszennyezés mentes észlelőhely, a jó égminőség... Sajnos tegnap sem volt szerencsém ilyen téren.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.20. 11:28

xyfree írta:
2022.05.20. 09:26
...a HR7162 nek már sokadjára futottam neki a Lantban...
Na,ezt én is megnézem este.
Egyébként Tamás, te milyen térkép/katalógus alapján keresed a kettősöket?
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”