Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.18. 15:56

Lovász András írta:
2022.05.17. 17:19
Az emberi szem nem látja ezeket a fényáteresztés- különbségeket, higgyétek el. Direkt végeztem olyan tesztet, hogy a 4 lencsés kómakorrektor + a nyolclencsés APM 20/100-as okulár (összesen 12 lencse) vs. 4 lencsés 18 mm-es BCO volt a fényútban. Vizuálisan teljesen megegyezett a kontrasztjuk.

Viszont akkor virított a Hold, amikor Anti észlelte ezt a kettőst. Nagyobb nagyítás=sötétebb égi háttér. Amíg érdemben sötétedik az égi háttér a nagyítás növelésével ÉS még a csillag diffrakciós képe sem hízik ezzel együtt számottevően, addig a halványabb csillagokat így tudjuk "előhívni".
Ha a kettős mindkét tagja elegendően fényes, azaz bírja a nagyítást, akkor lehet bátran nagyítani, mert a szeparáció minél pontosabb becsléséhez az kell.
András, jól következtetek ebből, hogy adott apertúrához köthető elméleti határmagnitúdó csak bizonyos (az eddigiekből úgy sejteném legalább 1D, de inkább nagyobb) nagyítással közelíthető meg (feltételezve persze a megfelelő minőségű égboltot is), kisebb nagyításokon pedig valamilyen függvény szerint, de egyre csökken ez az érték?
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.18. 17:15

Igen, így van, de azért ez jóval bonyolultabb.

Egészen halvány csillagok esetében tulajdonképpen csak az Airy korongot látjuk, a diffrakciós gyűrűket nem. Ha azt vesszük alapul, hogy az emberi szem felbontóképessége 1 ívperc, akkor a távcső által leképezett Airy korong D/2 nagyításon éri el az 1'-et, azaz efölötti nagyításokon lesz kiterjedése az Airy korongnak az emberi szem számára.
Ebből az következik, hogy a csillagnak a legnagyobb kontrasztja D/2 nagyításon lesz, mivel még épp pontszerű, azaz a fénye egyetlen pontban koncentrálódik, de már viszonylag sötét az égi háttér. Ha növeljük a nagyítást, akkor tovább csökken ugyan az égi háttér fényessége, azonban nő az Airy korong kiterjedése is vele együtt, azaz a kontraszt nem változik. Ez az elmélet.

Azonban a gyakorlat mást mutat. Nagyra tágult pupillával az emberi szem felbontóképessége rosszabb mint 1', ráadásul ahol legélesebben látunk, ott inkább csapok vannak a retinánkon (amelyek sötétben inaktívvá válnak), mint pálcikák, emiatt drasztikusan csökken a felbontóképességünk. Jó ha a 2'-et eléri! Ehhez viszont már D nagyításra van szükség. Ha a tetejében fényszennyezés is van (mint Antinál a Hold), akkor megint csak előny lehet a nagyítás további növelése a sötétebb égi háttér elérése érdekében. Valamint a szűkebb kilépő pupilla javít a felbontóképességen.
Ez egyénfüggő. Előfordulhat, hogy valakinek sötétben 4'-re változik a felbontóképessége. Ez tovább árnyalja a képletet...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.19. 07:11

Tegnap kora este folytattam a kettősök észlelését. 3 rajz készült. Távcsővégre került pár Messier objektum is. Am egy kérdés: Ok, hogy az új távcső vásárlásakor alap a felhős ég, de vajon új kereső távcső esetén mire számíthatok ma? :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.19. 11:20

xyfree írta:
2022.05.18. 13:04

Köszönöm! Örülök, hogy tetszenek. Bíztatok is mindenkit a rajzolásra, mert jó, "valóságosabb élményt ad" meg ne váltsa le teljesen a fotózás ezt a hagyományos módszert!
Szerintem ahogy a képzőművészetben sem váltotta le a fotó a grafikát/festészetet (csak mind a kettő átment digitálisba), úgy itt sem kell neki feltétlenül. Más a kettő műfaj mondanivalója.

Ezen felbuzdulva tegnap éjjel készítettem is egy látómezőrajzot skiccet papíron. Megpróbálom átvinni digitálisba és akkor felteszem.
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.19. 11:22

xyfree írta:
2022.05.19. 07:11
de vajon új kereső távcső esetén mire számíthatok ma? :D
Durva párásodására a keresőnek. :) (Hacsak nincs profi harmatsapkád hozzá)
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.19. 12:12

tgabor írta:
2022.05.19. 11:22
xyfree írta:
2022.05.19. 07:11
de vajon új kereső távcső esetén mire számíthatok ma? :D
Durva párásodására a keresőnek. :) (Hacsak nincs profi harmatsapkád hozzá)
Ez csak egy 6x30 as keresőtávcső. A lencsésről megtartottam a régi 6x30 ast és használtam a Makszutovon. Zenit közelében azért azzal van talajtorna is. :D Így lecseréltem egy amici prizmás keresőre. Fő a kényelem :D Szóval ezen annyira profi a harmatsapka, hogy csak na. :D Halkan megjegyzem, hogy tegnap semmi felhő nem volt az égen, most már itt ott akad egy kis fátyol. Lehet ez is bevonzza őket. :D
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.19. 12:36

xyfree írta:
2022.05.19. 12:12

Ez csak egy 6x30 as keresőtávcső. A lencsésről megtartottam a régi 6x30 ast és használtam a Makszutovon. Zenit közelében azért azzal van talajtorna is. :D Így lecseréltem egy amici prizmás keresőre. Fő a kényelem :D Szóval ezen annyira profi a harmatsapka, hogy csak na. :D Halkan megjegyzem, hogy tegnap semmi felhő nem volt az égen, most már itt ott akad egy kis fátyol. Lehet ez is bevonzza őket. :D
Felhő elvileg ma este sem lesz nagyon, viszont elkezdett szállni a fákról ez a vatta. Téged a zárt MC-vel nem érint ha van is ilyen nyárfa felétek, de én el nem tudom képzleni hogy takarítanám ki a Newtonból ha telemenne vele.

OFF vége: elképzelhető, hogy ma láttam a delta Cygnit részben bontva? Már nem volt igazi a seeing, a csillag ekkor olyan 55 fok magasan lehetett, amolyan fekvő hóembernek láttam: a kisebbik, halványabb narancsos barnásnak tűnő "fej/dudor" 9 óránál - ha a Polaris észak akkor a dudor kb. délnyugati irányban - látszott a központi fehér csillagtól.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.19. 13:02

Elképzelhető, hogy azt láttad. A kísérőt én amikor néztem sárgának láttam. A fő csillagot kékes fehérnek, de inkább jobban fehérnek.kb majd egy éve néztem meg. 214x nagyítással határozottan bontotta az MC.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.19. 13:16

tgabor írta:
2022.05.19. 12:36
xyfree írta:
2022.05.19. 12:12

Ez csak egy 6x30 as keresőtávcső. A lencsésről megtartottam a régi 6x30 ast és használtam a Makszutovon. Zenit közelében azért azzal van talajtorna is. :D Így lecseréltem egy amici prizmás keresőre. Fő a kényelem :D Szóval ezen annyira profi a harmatsapka, hogy csak na. :D Halkan megjegyzem, hogy tegnap semmi felhő nem volt az égen, most már itt ott akad egy kis fátyol. Lehet ez is bevonzza őket. :D
Felhő elvileg ma este sem lesz nagyon, viszont elkezdett szállni a fákról ez a vatta. Téged a zárt MC-vel nem érint ha van is ilyen nyárfa felétek, de én el nem tudom képzleni hogy takarítanám ki a Newtonból ha telemenne vele.

OFF vége: elképzelhető, hogy ma láttam a delta Cygnit részben bontva? Már nem volt igazi a seeing, a csillag ekkor olyan 55 fok magasan lehetett, amolyan fekvő hóembernek láttam: a kisebbik, halványabb narancsos barnásnak tűnő "fej/dudor" 9 óránál - ha a Polaris észak akkor a dudor kb. délnyugati irányban - látszott a központi fehér csillagtól.
Pajkos jelenség ez a seeing. :)
Ugye írtam,hogy minap viszonylag milyen "könnyedén" megláttam az eta Draco kísérőjét.
Na,tegnap még magasabban járt amikor célbavettem,de olyan nyugtalan volt a légkör,hogy még 300x nagyításon is mereszteni kellett a szemem ahhoz,hogy meglássam. :x
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2022.05.19. 13:47

Anti_45 írta:
2022.05.19. 13:16
tgabor írta:
2022.05.19. 12:36
xyfree írta:
2022.05.19. 12:12

Ez csak egy 6x30 as keresőtávcső. A lencsésről megtartottam a régi 6x30 ast és használtam a Makszutovon. Zenit közelében azért azzal van talajtorna is. :D Így lecseréltem egy amici prizmás keresőre. Fő a kényelem :D Szóval ezen annyira profi a harmatsapka, hogy csak na. :D Halkan megjegyzem, hogy tegnap semmi felhő nem volt az égen, most már itt ott akad egy kis fátyol. Lehet ez is bevonzza őket. :D
Felhő elvileg ma este sem lesz nagyon, viszont elkezdett szállni a fákról ez a vatta. Téged a zárt MC-vel nem érint ha van is ilyen nyárfa felétek, de én el nem tudom képzleni hogy takarítanám ki a Newtonból ha telemenne vele.

OFF vége: elképzelhető, hogy ma láttam a delta Cygnit részben bontva? Már nem volt igazi a seeing, a csillag ekkor olyan 55 fok magasan lehetett, amolyan fekvő hóembernek láttam: a kisebbik, halványabb narancsos barnásnak tűnő "fej/dudor" 9 óránál - ha a Polaris észak akkor a dudor kb. délnyugati irányban - látszott a központi fehér csillagtól.
Pajkos jelenség ez a seeing. :)
Ugye írtam,hogy minap viszonylag milyen "könnyedén" megláttam az eta Draco kísérőjét.
Na,tegnap még magasabban járt amikor célbavettem,de olyan nyugtalan volt a légkör,hogy még 300x nagyításon is mereszteni kellett a szemem ahhoz,hogy meglássam. :x
Ismerős érzés. Am pont a korábban felhozott delta Cygnivel voltam így. A rajz alatt anno meg is jegyeztem, hogy a korábbi bizonytalan észlelés (lehet láttam a társat lehet nem) után simán és határozottan bontotta a maki.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”