Észlelésre való felhívás

Kettőscsillag észlelők fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.10.28. 18:31

De pont ezért lesz jó ezeknek az újraészlelése. Hogy az ilyesmi "feltételezések" igazat kapjanak. ;)
Alig várom már hogy kész legyen a táblázat, na meg hogy jöjjön a jó idő.
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2012.10.29. 14:31

Janicsillagasz írta:Elfogytak jelenleg a POU kettősök, most a CHE (Chevalier, P.S.) kettősök sziporkáznak. Többségük 10-11-12 magnis, de kellemesen nyílt, 20-30"-esek. Ezeket könnyű lesz megfigyelni, viszont mind 1906-ban mért, tehát már több mint 100 éve, így totál eltérhetnek a megadott adatoktól.


Szia János!

Először is örülök az elhatározásodnak, kívánok sok sikert és jó egeket hozzá! Néhány mondatot azért
szeretnék hozzáfűzni a témához:
Először is itt találsz egy kis írást Pourteau méréseiről:
http://www.jdso.org/volume8/number4/Smith_v8_p243.pdf

Írtad, hogy az általad kigyűjtött POU párok az Égabrosz 40. oldalán találhatóak. Ez kissé pech, mert én
elég sok (több mint 1200) POU párt mértem az elmúlt években, de ezek majd mindegyike a szomszédos
Vul csillagképben vannak, csak éppen hogy átértem a Peg csillagképbe a méréseimmel. Emiatt csak
részben tudnám kiegészíteni a munkádat a saját méréseimmel. A POU kettősök elég megbízhatóak,
némi sajátmozgást leszámítva nagy eltérések nincsenek a régi mérésekhez képest. Viszont jópár esetben
előfordult, hogy pár év eltéréssel Pourteau ugyanazt a kettőst újramérve, új kettősként új számmal
jelölte, így a WDS-ben duplán szerepelt. Ezek száma néhánnyal csökkent a méréseim nyomán.
Van sok olyan kettős, melynek valamelyik tagja tovább volt bontható. Ez vizuálisan sem lehet nehéz,
ha elvonatkoztatunk a fényességtől (halványságtól). Néhány esetben halvány GX fényesebb, csillagszerű
centruma volt az egyik komponens.
Ha esetleg a POU párok vizsgálatával a Vul csillagképbe is áthaladnál, akkor sok közös észlelésünk lenne.

Lényeges dolog! Érdemes friss adatállományt használni. Mindenképpen a WDS-t javaslom, az itteni
fórumokban említésre került, hogy sok hibát tartalmaz, de ezek a hibák folyamatosan csökkennek.
Én évente többször is letöltöm az aktuális WDS-t, mindíg ez alapján dolgozom Guide program alól.

CHE kettősök: A friss WDS csupán a következő CHE párok esetén tartalmaz egyetlen, felfedezés
idejére eső mérést: 9, 27, 42, 83, 134, 186, 425, 452. (Plusz amit nem vettem észre :)
Az összes többi rendelkezik 1998-as, vagy későbbi méréssel is. Gyakori a 6-7 mérés kettősönként.
Én közel 400-at mértem, vagy kerestem, volt köztük jópár negatív is. Általában azt lehet róluk
mondanom, hogy kényelmes, megbízható párok. Könnyű megtalálni, azonosítani őket. Sok esetben
lehet találni a már katalogizált tagoknál közelebbi csillagokat is, Pl.: LAD 1, meg néhány BKO.
De....

Volt egy érdekes eset: Szintén a Vul csillagképben az NGC 6830 NY körzetében egy 2 foknyi átmérőjű
terület tavaly még tartalmazott pár tucatnyi, zömében csak egyszer mért CHE kettőst.
Én még 2008-ban végigfotóztam a területet, megmérni ezeket az akkor "elhanyagolt kettős"-ként
jelölt párokat. Bukta volt az egész. Semmi sem akart stimmelni, alig sikerült néhány kettőst úgy-ahogy
azonosítani. A terület egyéb kettőseivel semmi gond nem volt, csak a CHE-párokkal.
A neten sem találtam információt Chevalier méréseivel kapcsolatban, így jó ideig fiókban maradt ez
az anyag. Tavaly gondoltam egyet, kimértem a képeket a saját eszem szerint és egy cikkben meg-
írtam a DSSC 19-ben: "Lost Chevalier pairs" címmel. Nagy meglepetésemre ez arra sarkallta az USNO
munkatársait, hogy utána nézzenek a számukra hozzáférhető anyagokban (lemezeken). Ebből az
USNO (WDS) munkatársa William Hartkopf írt egy cikket, ami meg is jelent az idei DSSC 20-ban:
"Lost Chevalier pairs - a followup" címmel. A DSSC-k letölthetők a következő helyről :
http://www.webbdeepsky.com/dssc/dssc.html

Szóval annak idején volt kis gubanc a lemezek kimérése, tájolása során. Érdemes elolvasni a cikket.
Úgy gondolom ilyen dolgok tudnak némi lökést adni az amatőrök munkájához. A lényeg, hogy az eredeti
mérések megfelelő átszámolásával "helyre" kerültek ezek a párok. Néhány kiesett a WDS-ből, a többi
pedig össze lett kapcsolva a felfedezés utáni mérésekkel.

Így visszagondolva-, és visszatérve az iromány elejére, valami olyasmit éreztem ki a soraidból, mint
amikor jó évtizede elkezdtek izgatni az olyan kettősök, mint BAL, STI és nagy lendülettel kezdtem
ezek észlelésébe, megtalálásába. Akkor még vizuálisan észleltem, jó volt egy kicsit nosztalgiáznom.

Ezeknek a nem túl gyakran mért kettősöknek a vizuális észlelésével is ki lehet deríteni néhány érdekes
dolgot. Lehet találni köztük olyat, melynél már vizuálisan is ki lehet szúrni valamelyik tag sajátmozgását,
az esetleges rossz WDS azonosító pozíciót, netán újabb komponenseket. Ha meg a későbbiekben lesz
kedved-, lehetőséget némi fejlesztésre (óragép, webkamera vagy fényképezőgép), akkor pedig egészen
más lehetőségek is megnyílnak előtted. Természetesen bár neked címeztem ezeket a sorokat, igaz ez
bárkire is, aki elég lendülettel vág bele a kettősök világába.
Csak zárójelben jegyzem meg, hogy akinek nincs lehetősége eszközök fejlesztésére, nagyobb távcső
beszerzésére, azok "virtuálisan" is tudnak értékes munkát végezni. Napjainkban hozzáférhető nagyon
sok égfelmérő programokon alapuló adatbázis, ahonnan némi fifikával ki lehet nyerni pl. közös saját-
mozgású (cpm) párokat. A JDSO és DSSC is tartalmaz e módszerrel végzett "méréseket", illetve az
Argyle által megjelentetett kettős észlelő kézikönyv új kiadása is tartalmaz erre vonatkozó információt.

Na azt hiszem most egyszuszra jónéhány hozzászólásnyi elmaradást be is pótoltam :)

Jó egeket: Ernő
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2012.10.29. 14:57

Janicsillagasz írta:De pont ezért lesz jó ezeknek az újraészlelése. Hogy az ilyesmi "feltételezések" igazat kapjanak. ;)
Alig várom már hogy kész legyen a táblázat, na meg hogy jöjjön a jó idő.


Ilyen esetek, főleg ha nagyobb eltérések láthatók a különböző időben történt méréseknél ez valóban
azt jelzi, hogy érdemes utána nézni az adott kettősnek. Ez lehet távcsöves kontroll is, de lehet az
eltérő években kiadott WDS-ek adatainak összehasonlítása is. Évről-évre egyre több szétszórtan őrzött
mérési anyag kerül be a WDS-be, így egy-egy kettősről kerülhetnek be visszamenőleges észlelések is
az újabb WDS kiadásba. Ha ezek az eltérések egyirányú eltérést jeleznek, akkor lehet sajátmozgás a
rendszerben. Ilyenkor célszerű az adott terület POSS képeinek összehasonlítása. Én a POSS 1 blue és a
POSS 2 red -eket szoktam leszedni, összeblinkelni. A számottevő sajátmozgás ilyenkor észrevehető.
Pl. a mostanában téma HJ 2871-nél jól látszik a főcsillag PA 120 fok irányú sajátmozgása. Ezt a WDS
adatai is tükrözik. Itt a fényes főcsillag miatt a B komponens elég nehezen vehető ki a főcsillag
erős befénylésében, viszont a C tag szépen és stabilan látszik.
POSS képek itt is elérhetők:
http://stdatu.stsci.edu/cgi-bin/dss_form
Ha esetleg ellentmondásosak a WDS adatok, akkor előfordulhat, hogy valamelyik mérés nem az adott
kettősre vonatkozik. Ilyenkor általában meg lehet találni, hogy melyik közeli csillagok téves azonosítás
miatti mérése került a WDS-be. Ha készül megfelelő megbízhatóságú mérés mindkettőről, és jó helyen
publikálva is van, akkor WDS-ék leveszik a hibás adatot.

Nekem van egy szép gyüjteményem korábbi WDS-ekből, illetve sok egyéb kettős anyagom (hála
Porrimának) amiket jól lehet használni Guide alatt, sokat segítenek nekem is. Nélkülük állandóan
el lennék keveredve. Ha kellenek ilyenek, keress meg.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.10.29. 15:35

Hát köszi ezt a rengeteg olvasnivalót, sikerült átrágnom magam rajta egy jó fél óra alatt mire megértettem :D
Engem annyira erősen nem érdekel a dolog hogy összevessem POSS lemezekkel meg ilyesmi :? , nem fogok fejleszteni se, én csupán azt akarom, hogy ezeket a roppant halvány kis kettősöket végigészleljem az elkövetkezendő .... életemben? :D (habár mindenképpen venni akarok egy 30-as newtont)....
Szoktam böngészni a WDS-t, a GUIDE-ot meg ezt-azt és felfigyeltem ezekre a régi (1900-as évek eleji) adatokra és úgy gondoltam.... nekiugrok, hátha lesz valami eltérés. :roll:

Tehát egyszerűen mondva: én csak észlelni akarok és nagyon szeretem a nehéz, halvány kettősöket :)

Előbb vagy utóbb odaérek a Vulpeculához is, most a Pegazus nyakát célzom meg, aztán majd igencsak a Gemini egyik része lesz, azután meg a fene se tudja..... megpróbálok lépést tartani az égbolt forgásával, de egyszer eltévedek oda is. Lehet hogy jövő ilyenkor azt fogom észlelni. Majd kiderül.

Mindenesetre köszönöm együttérzésedet, segítségedet, még az is lehet hogy egyszer én is megpróbálom az ilyen fényképes méréseket, bár kétlem hogy bármikor is beruháznék egy olyan félmillás felszereltségre (megfelelő távcső, motoros mechanika, DSLR......)
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.10.29. 15:35

Deepsky írta:Pl. a mostanában téma HJ 2871-nél jól látszik a főcsillag PA 120 fok irányú sajátmozgása. Ezt a WDS
adatai is tükrözik. Itt a fényes főcsillag miatt a B komponens elég nehezen vehető ki a főcsillag
erős befénylésében, viszont a C tag szépen és stabilan látszik.


Aki komolyan foglalkozik a kettősökkel, annak érdemes figyelni a WDS kódolt megjegyzéseit is. A HJ 2871-nél pl. jelzi, hogy "lineáris mozgású".
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.01. 18:25

Erről a kettősről tud mondani valaki valami pontos információt? Mert én csak ilyennel rendelkezem:

WDS 22595+3005
HJ 1837

Magnitudes 9.5 and 11.5

Separation: 19.6 arcseconds in 1905
Separation: 19.1 arcseconds in 1906
Position angle: 351 degrees in 1905
Position angle: 349 degrees in 1906
2 measurements made

Proper motion in RA: -021 milliarcseconds/year
Proper motion in dec: -036 milliarcseconds/year
Spectral Type: G5V

DM +29 4828
There are notes for this object.
Position & proper motion are from ACRS, PPM, IRS, and/or FK5.
This catalog is an updated version of the WDS-1996. You can
get details about it, and download it, from:

http://ad.usno.navy.mil/ad/wds/wds.html

For many purposes, it will be preferable to use the CCDM
(Catalogue of Components of Doubles and Multiples). This
lists fewer systems, but gives accurate positions so that
each component can usually be shown separately. The CCDM
is described at:

http://www.projectpluto.com/extras.htm#ccdm


GUIDE 8.0-ból másolva!

Az benne a legjobb hogy évente készült róla mérés (1905 és 1906-ban) és annyi idő alatt mozdult fél "-et és 2 fokot.
Ezért fogom észlelni ezeket a halvány kettősöket.... :D Miféle kettős várható ebből? :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Janicsillagasz 2012.11.01. 19:21-kor.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.01. 19:20

Ja és csak egy kis szemléltetés a kettősök mennyiségére:
az Éta Peg egy fokos környezetében kb. 30 kettős található. ;)
Csak az a baj hogy legtöbbje 10 magni alatti, de viszont kényelmes 10-20-30"-re vannak egymástól ;)

Tamás majd ha nekifekszek(szünk) ezeknek a kettősöknek, remélem hasznára lesz a rovatnak. :D
Asszem sok jó látómező-rajzot fogsz kapni :D
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.11.01. 22:54

Janicsillagasz írta:Erről a kettősről tud mondani valaki valami pontos információt? Mert én csak ilyennel rendelkezem:

WDS 22595+3005
HJ 1837

Magnitudes 9.5 and 11.5

Separation: 19.6 arcseconds in 1905
Separation: 19.1 arcseconds in 1906

Az benne a legjobb hogy évente készült róla mérés (1905 és 1906-ban) és annyi idő alatt mozdult fél "-et és 2 fokot.
Ezért fogom észlelni ezeket a halvány kettősöket.... :D Miféle kettős várható ebből? :D


A kettős 2003-as mérése: 22,5" és 359 fok.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.11.02. 21:12

Naaaagyon köszönöm!
Ilyen információkat honnan tudnák szerezni? Mert nekem ez az 1906-os info volt a legfrissebb :oops:
Ja és a WDS-ben nincs ( http://ad.usno.navy.mil/wds/ )

Ám ez megint azt mutatja amit én üldözök... ha akkoriban csökkent a szeparáció, most meg már nagyobb, akkor egy pár kört már leírhatott a főcsillag körül.... :) :D :) :D Úgy tűnik ez tipikus példája a gyakori észlelést igénylő kettősöknek.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésre való felhívás

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.11.02. 22:20

Janicsillagasz írta:Naaaagyon köszönöm!
Ilyen információkat honnan tudnák szerezni? Mert nekem ez az 1906-os info volt a legfrissebb :oops:
Ja és a WDS-ben nincs ( http://ad.usno.navy.mil/wds/ )

Ám ez megint azt mutatja amit én üldözök... ha akkoriban csökkent a szeparáció, most meg már nagyobb, akkor egy pár kört már leírhatott a főcsillag körül.... :) :D :) :D Úgy tűnik ez tipikus példája a gyakori észlelést igénylő kettősöknek.


A Guide eredeti adatbázisa ha jól tudom 2001-es, most meg már 2012 van. A WDS-t szinte naponta frissítik. Én egy évben egyszer szoktam letölteni, ahogy már Berkó Ernő barátom is megírta. Akkor az új adatbázist be kell tenni a Guide alá. Ezután választani lehet a régi és az új között, vagy egyszer átállítani az újra, és akkor alapból azt mutatja. Ezzel kapcsolatos segítségemet - Ernőhöz hasonlóan - én is felajánlom.

Én nem nagyon értem a szmájlizást, ezért írom, hogy a paraméterváltozást nem keringés, hanem a főcsillag ismert sajátmozgása okozza. Az, hogy az 1905-1906-os mérés mást mutat, az a mérés hibája :( .
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”