Merkúr átvonulás

Az okkultációk észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.05.09. 12:24

Halló észlelők! Kinek milyen az égbolzja, ki látta az átvonulást? BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.05.09. 12:32

Megfigyelők figyelmébe!
1. Mivel az I. kontaktus után, akkor vesszük észre a bolygót, amikor a sötét korongocska egy szelete már a Nap előtt van, meg kell saccolni, hogy az első megpillantáskor kb. a korong hányadrésze van már a Nap előtt. (Természetesen ezt a pillanatot órával is meg kell határozni.
2. A centrálmeridiánon egy szép napfolt (csoport) áll. Érdemes összehasonlítani, hogy a Merkúr korongja (amely tejesen fekete), és a napfolt magjának sötét árnyalata mennyivel tér el egymástól. (ez főleg nagyobb, 10-12 cm-es távcsővel megy jól.)
3. Belépés után figyeljétek meg, látszik-e "fekete csepp" a Merkur korongja és a Nap pereme közt!
Derült eget. BQ.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.05.09. 13:52

Nagyon szépen kontrasztosan látszik a Merkur korong és a napfolt is hála a derült égnek Veszprémben!
Jelenleg csak a TS Voyager II. 70/520-as Makszutov spektívvel és 17mm-es oklival tudom megfigyelni, mert ezen van fóliám, de így is szép látvány. /Megdöbbentőek a méretkülönbségek!/ :shock:
D.Laci
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2016.05.09. 14:14-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.09. 14:08

Mi éppen (lányommal) most is figyeljük egy 100/777-es newtonnal. Nagyon szépen látszódik, feltéve mikor éppen két felhő között rés nyílik. :) Sajnos a belépésről lemaradtunk, pont egy masszív felhő takarta el a napot.
Sajnos azonban a frissen vásárolt kamera (Scopium Hold és bolygó kamera) teljesen alkalmatlannak bizonyult. Szerettem volna az eseményt fel is venni, de kiderült hogy sehogy sem tudom fókuszba tenni a kamerát. Annyira mélyen bent a távcső belsejében van a fókuszpont hogy oda nem ér már le a kamera CCD-je. Úgyhogy vissza is küldöm, remélem visszaveszik (14 napon belül vagyok még). Sajnálom pedig. Azt hiszem új távcső vásárlása kell már ehhez. Mondjuk amúgy sincs semmilyen motor a távcső alatt, csak egy mezei Dobson talp (a távcső home-made).
Balog L.
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.04.06. 21:11

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: Balog L. » 2016.05.09. 14:28

Nincs annak a kamerának semmi baja !!!
Egyszerűen rosszul lett megtervezve a távcső fényútja.....
Ez jó esetben egy Barlow közbeiktatásával orvosolható....




mcll írta:Mi éppen (lányommal) most is figyeljük egy 100/777-es newtonnal. Nagyon szépen látszódik, feltéve mikor éppen két felhő között rés nyílik. :) Sajnos a belépésről lemaradtunk, pont egy masszív felhő takarta el a napot.
Sajnos azonban a frissen vásárolt kamera (Scopium Hold és bolygó kamera) teljesen alkalmatlannak bizonyult. Szerettem volna az eseményt fel is venni, de kiderült hogy sehogy sem tudom fókuszba tenni a kamerát. Annyira mélyen bent a távcső belsejében van a fókuszpont hogy oda nem ér már le a kamera CCD-je. Úgyhogy vissza is küldöm, remélem visszaveszik (14 napon belül vagyok még). Sajnálom pedig. Azt hiszem új távcső vásárlása kell már ehhez. Mondjuk amúgy sincs semmilyen motor a távcső alatt, csak egy mezei Dobson talp (a távcső home-made).
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: eke » 2016.05.09. 14:30

Sajnos a belépésről én is lemaradtam egy masszív felhő miatt. Jó 30 percig volt teljes borultság. :oops:
Most gyönyörűen virít a látómezőben a Merkúr, jól tűri a nagyítást is...
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.09. 15:12

Balog L. írta:Nincs annak a kamerának semmi baja !!!
Egyszerűen rosszul lett megtervezve a távcső fényútja.....
Ez jó esetben egy Barlow közbeiktatásával orvosolható....

Tudom hogy nem a kamera hibája. Barlow-al is próbálkoztam, semmi eredmény. Kipróbáltam egy terep tárgyal is, ami kb 20m távolságban volt. Azzal kaptam éles képet, de eléggé ki kellett húzzam a foglaltból. Távolabbi tárgyat (pár száz m) már nem tudtam befókuszálni, annak a fókuszpontja már túl mélyen volt. Xar a távcső ez tény. :) Mondjuk okuláron nézve elég jó a leképzése, főleg hogy egy viszonylag új, nagyon jó tükör és segédtükör lett nemrég belerakva.
Gyűjtöm a pénzt egy újra. Egy EQ2 mechanikás 114/900 SkyWatcher Newton-t tervezek majd venni, ez még úgy ahogy belefér a keretbe. Sajna más már nem, mert ehhez meg akarom venni az EQ2 vezérlőt is, meg kell hozzá hordtáska és napszűrő is. Egyedül a Plössl okulárok maradnak (6, 15 és 32mm) meg a 2x Barlow. Azok jók.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.05.09. 19:31

Mifelénk elég borús lett, csak késő délutánra tisztult ki az ég, így sikerült megfigyelnem, csak binokulárral tudtam próbálkozni, elsőnek amit a Merkúrnak hittem, az egy nagyobb napfolt volt, aztán vettem észre a kis fekete pontocskát, amit némi idő eltérés után megint megnéztem. Nagyon jól megfigyelhető volt a 7x35-ös binokulárral is, ilyet még nemigen láttam. A napfolt az jóval nagyobb volt, mint a Merkúr, ilyenkor látszik a Föld is milyen kicsi lehet a Naphoz képest.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2016.05.09. 21:20

Sziasztok!

Sajnos, csak délután 3 körül kerültem távcső mellé, így lemaradtam az elejéről.
A felhőpamacsok ellenére, naplementéig, szinte zavartalanul követhettem az átvonulást, és készítettem pár képet is.
Íme, én ilyennek láttam a Merkúr-átvonulást Öttevényen:
merkur-nap_2016_05_09_kis.jpg


Érdekes volt érzékelni a kis bolygót, a hatalmas csillaggal a háttérben.
Az észlelés a 250/1200-as Dobsonnal, a fotózás Nikon D3200-zal, primerfókuszban történt.

Üdv.: Szilárd
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Merkúr átvonulás

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.05.09. 21:26

Felhok kozt kelet eszlelni.
A TS 100 mm F /14 Makszutov tavcsovel eszleltem 56x nagyitasal /25 mm Plossl es 140 x / 10 mm Plossl.
Vizualis modon meg felelt inkab a 56x nagyitas.
Az elso kontaktust es a fekete csepet nem lattam felhok miat .
Eszleltem a masodik kontaktust es a kovetkezo atvonulast.
Eloszor csak az eszaki nap foltokat lattam.
A deli nap folt csoportbol az atvonulas kezdettnel csaka a keleti foltot lattam.
Ez nap folt csoport szemem ellot fejlodot.

Fenykepezesben kezdo vagyok ,a kepek nem sikerultek.
Vizualis modon minden rendben volt ,erdekes volt.

Mercur tranzit 9.05.16.JPG


Elenoriztem ,az eszaki - nagyob nap folt csport sem latszot szabad szemel , sem a Merkur kiss atmeroj miat.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Fogyatkozások, fedések”