talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.09. 14:35

Na akkor egy kis valódi meteorit.

Ha már bolidák, meg mindenféle ilyen nyalánkságok, akkor nézzünk egy minket is érintő példát.

Kosice H5 kondrit, 2010 február 28. 22:24:46UT-kor robbant, Koordináták: 48°45.82’N, 21°10.58’E
Alacsony: kb 4,3 kg TKW.

Itt most két darabomat mutatom meg.
Az egyik egy független 21 gr-os darab, nagyon szép fekete, üvegesedet, kissé buborékolódott égési kéreggel és kontrakciós repedésekkel. Minta példánya lehetne a szemtanús hullásoknak (witnessed fallen).

A másik egy nagyobb darabból készült szelet, körben gyönyörú égési kéreggel, vöröses talán oxidos kiválással.
Kiválóan látszik (mert úgy fotóztam:) a sűrűbb FeNi mátrix, mely a H kondritokra jellemző. A szürke szín földpátos, opakos, olivin-ortopiroxén struktúra. Majd lesz belőle (nem pontosan ebből) vékonycsiszolat is kb 1 hónap múlva. Majd megnézzük azt is.

Üdv:
Zs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.07.09. 14:52

Dlajos írta:Ez rendben is van!
A meteorfigyelő csoportba Nagy Olivér küldte be:
"Robbanós -3 vagy -4 magnis, kb 2,5 - 3 mp ig látszó tűzgomb volt most 23:04-kor a hattyútól északra. (A sárkány szélétől indult, és a gyíkban tűnt el. Kb a Hattyú - Perseus határon haladt végig). A útja közepén robbant kb 5-6 kisebb darab látszott még nagyon rövid ideig.



Akkor bingo! Biztos, hogy ez volt!
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.07.09. 15:03

cbo írta:Kedves Hupssz!

Akkor az óra megvan (nem figyeltem pontosan UT-ben vagy NYISz-ben adtad meg?)

A nap is kellene, tehát hogy július x-edike.

Köszi!
Zs
huppancs írta:Paranormális jelenség és pont :shock: Erre úgy érzem magyarázat tényleg nem lesz...


2014.07.04 22:40-22:43 Brazília-Kolumbia mérkőzés közben, úgy érzem fb közösség erejét fogom igénybe venni ott jobban terjed a hír :)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.09. 15:27

Köszi az adatokat, meglátjuk mi lesz.

Igen a hír FB-on jobban terjed, de ők más szempontokat vesznek figyelembe, mint mi meteorit gyűjtők.
Mi nem ugrunk mindenre, bár szeretjük és tiszteljük a tüzgömböket, de nekünk hangos-robbanós bolida kell,
hogy abból fallen legyen. Ez ömagában ritka, az abból tényleges meteorit meg még inkább.

Zs

huppancs írta:2014.07.04 22:40-22:43 Brazília-Kolumbia mérkőzés közben, úgy érzem fb közösség erejét fogom igénybe venni ott jobban terjed a hír :)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.09. 16:53

Meg vmi.
A FB az egy kozossegi es nem tudomanyos oldal.
A kiertekelheto adatokhoz a szerencse mellett megfelelo
kamera es helyzet kell. Minel jobban meteolegesen esik le
szinte a kamera kozeleben a meteor annal pontosabb es kisebb
a szorasi ellipszis. Ne haragudj Hupsss de a nem is lattam de tuti
hallotam tipusu dolgok FB-ra es nem komoly oldalakra valok.

Ennek a forumnak ugy gondolom van egy minimalis szakmai elvarasi
szintje. Gondolom ez kiderult korabban. Ezt tartsuk is meg.
En ezen leszek.

Zs
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.07.09. 17:46

cbo írta:Meg vmi.
A FB az egy kozossegi es nem tudomanyos oldal.
A kiertekelheto adatokhoz a szerencse mellett megfelelo
kamera es helyzet kell. Minel jobban meteolegesen esik le
szinte a kamera kozeleben a meteor annal pontosabb es kisebb
a szorasi ellipszis. Ne haragudj Hupsss de a nem is lattam de tuti
hallotam tipusu dolgok FB-ra es nem komoly oldalakra valok.

Ennek a forumnak ugy gondolom van egy minimalis szakmai elvarasi
szintje. Gondolom ez kiderult korabban. Ezt tartsuk is meg.
En ezen leszek.

Zs


FB és Csillagváros is egy közösség ;)
Mivel a kamerák nem láttak semmit a nagyobb közösség erejét kell kihasználni és nem csak a kamerákra hagyatkozni, ha csupán én észleltem volna nem érdekelne ennyire, mivel többen jelezték így már más a helyzet. Zsolt és Lajos szkeptikus kb 15 emberrel szemben, FB vélemény ugyan úgy tudja tükrözni a valóságot a visszajelzések alapján, mint egy tudományos oldal jelen esetben csillagvaros, amit nagyon kevesen ismernek. Vélemény az vélemény, ha üti a szakmai elvárás szintjét ha nem, minden sarkon nem állhat egy zseni. Szakmai része marad fórumon, ezzel szemben a FB vélemények alapján majd később lehet elemezni...
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.07.09. 18:16

Kedves Huppancs!
Részemről lezártam az ügyet. Ezt jelezte az <eof>. Nem is folytatom a konkrét esetet.
Most csak egy kérést szeretnék intézni hozzád.
Nem véletlenül idéztem be Nagy Olivér beszámolóját.
Egy hasonló, részletes, értelmes, nem virágnyelven megfogalmazott beszámolót szeretnék olvasni.
Az a bajom, hogy akik ezt megtehetnék, azok már megtették volna.
Azt is meg kell értened, hogy egy észlelés értékét nem az észlelők vagy tanuk száma adja. Ha csak egy ember látta és annak leírásában nincs ellentmondás, nem megy szembe fizikai törvényekkel stb. az észlelés jó és értékes.
A te beszámolód nem ilyen...
Még annak is utána néztünk, csak, hogy tudj róla, hogy egyetlen esetben sem, még a legprecízebben leírt esetben sem, jegyezték fel azt, hogy az állatok megvadultak vagy viselkedésük megváltozott volna.
Nem megsértődni kellene, hanem a pontos leírása az eseménynek.
Lapozz vissza, egyszer már írtam neked, abban hiszel amiben akarsz.
Engem nem zavar....
Üdv,
L.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.09. 18:20

Na ez sajnos nem igy van.
Konkretan tudom hogy a szakma egy resze sem a FB-ot sem a mi forumunkat nem
olvassa, tisztelet a kivetelnek pl Szilard. A vaklarmat kellene elkerulni inkabb es mielott
billentyuzetet ragadunk atolvasni mas, uram bocsa kulfoldi oldalakat is. Egy tuzgomb leesese
lehet barmily szep es erdekes (engem is izgat egyebirant) nem erre a forumra valo esemeny.
Eggyel odebb tessek ezzel kapcsolatban irni.
Itt meteoritokkal foglalkozunk es ki kell jelenteni h egyikunk sem szakember, foglalkozas szintjen
hanem ez a hobbink, bar neha evtizedek allnak a szavak mogott.
Nyugi, ha olyan sonic-boom-os cucc lesz amire ugrani erdemes, tudni fogok rola. Ennek megvan a
maga Alarm utja es az nem a Csillagvaros sem a FB!

Es meg egy.
Ha vki megint jon, hogy meteoritot talaltam de el se olvassa az elozmenyeket ld taszitja a magnest
akkor, na akkor pl latjatok nem tudom mi lesz:)

Kicsit korultekintobben, ovatosabban!!!
Kulonben itt is mint akar a kozossegi media jo reszen tapasztalhato
Dunning-Kruger hatas fog eluralkodni. Persze ettol meg lehet tajekozodi
ezeken a forumokon, de nem ott zajlik a valodi tudomany...


Zs
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.09. 18:28

Ha nincs kamerakep vagy elkapott pillanat rogzitve, ne lehet kalibralni a tuzgomb kepet.
A szobeszedet, dumat nem tudjuk kalibralni:)

Zs
huppancs írta:
cbo írta:Meg vmi.
A FB az egy kozossegi es nem tudomanyos oldal.
A kiertekelheto adatokhoz a szerencse mellett megfelelo
kamera es helyzet kell. Minel jobban meteolegesen esik le
szinte a kamera kozeleben a meteor annal pontosabb es kisebb
a szorasi ellipszis. Ne haragudj Hupsss de a nem is lattam de tuti
hallotam tipusu dolgok FB-ra es nem komoly oldalakra valok.

Ennek a forumnak ugy gondolom van egy minimalis szakmai elvarasi
szintje. Gondolom ez kiderult korabban. Ezt tartsuk is meg.
En ezen leszek.

Zs


FB és Csillagváros is egy közösség ;)
Mivel a kamerák nem láttak semmit a nagyobb közösség erejét kell kihasználni és nem csak a kamerákra hagyatkozni, ha csupán én észleltem volna nem érdekelne ennyire, mivel többen jelezték így már más a helyzet. Zsolt és Lajos szkeptikus kb 15 emberrel szemben, FB vélemény ugyan úgy tudja tükrözni a valóságot a visszajelzések alapján, mint egy tudományos oldal jelen esetben csillagvaros, amit nagyon kevesen ismernek. Vélemény az vélemény, ha üti a szakmai elvárás szintjét ha nem, minden sarkon nem állhat egy zseni. Szakmai része marad fórumon, ezzel szemben a FB vélemények alapján majd később lehet elemezni...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.09. 18:28

Ha nincs kamerakep vagy elkapott pillanat rogzitve, nem lehet kalibralni a tuzgomb kepet.
A szobeszedet, dumat nem tudjuk kalibralni:)

Sajnos az orszagban nincs tudomanyos igenyu teljes lefedettseget biztosito kamera-rendsszer!
Meg...
Ha az meg lesz, akkor koszike a beszamolokat, mint tudomany kultur-torteneti adalekkent fontos archivalando
resze lesz a beszamoloknak. Ld un Kaposfuredi-meteorit...

Zs
huppancs írta:
cbo írta:Meg vmi.
A FB az egy kozossegi es nem tudomanyos oldal.
A kiertekelheto adatokhoz a szerencse mellett megfelelo
kamera es helyzet kell. Minel jobban meteolegesen esik le
szinte a kamera kozeleben a meteor annal pontosabb es kisebb
a szorasi ellipszis. Ne haragudj Hupsss de a nem is lattam de tuti
hallotam tipusu dolgok FB-ra es nem komoly oldalakra valok.

Ennek a forumnak ugy gondolom van egy minimalis szakmai elvarasi
szintje. Gondolom ez kiderult korabban. Ezt tartsuk is meg.
En ezen leszek.

Zs


FB és Csillagváros is egy közösség ;)
Mivel a kamerák nem láttak semmit a nagyobb közösség erejét kell kihasználni és nem csak a kamerákra hagyatkozni, ha csupán én észleltem volna nem érdekelne ennyire, mivel többen jelezték így már más a helyzet. Zsolt és Lajos szkeptikus kb 15 emberrel szemben, FB vélemény ugyan úgy tudja tükrözni a valóságot a visszajelzések alapján, mint egy tudományos oldal jelen esetben csillagvaros, amit nagyon kevesen ismernek. Vélemény az vélemény, ha üti a szakmai elvárás szintjét ha nem, minden sarkon nem állhat egy zseni. Szakmai része marad fórumon, ezzel szemben a FB vélemények alapján majd később lehet elemezni...
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”