talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.12. 23:42

Kamerakepek vannak?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.13. 00:46

Azert itt koszonjuk meg Lajosnak es Bencenek a tajekoztatast HED ugyben.
Ritka es kulonleges meteoritok leirasait adtak meg nrkunk.
Igerem ha raerek egy foldpatos es kristalyos diogenit szeletemrol teszek
fel fotokat, h lassatok mi a difi.
Egyebkent a mostani uj hullas a HED-ek kozott gyakoribb eukrites tipus.
Ha lesz belole mintam megprobalok vekonycsiszolatot is keszittetni belole,
hogy lassuk pontosan mit is tartalmaz.
Szep tud lenni, de nekem az urelitek a kedvenceim. Eszmeletlen mintat adnak
polarizacios-mikroszkopban.
Mellekelek egy NWA ureilit kepet arrol, hogy mirol is beszelek.
Kinek tetszik?

Zs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.07.13. 05:28

Köszönöm Bence!
<off>
1, Bence, ugye mi ismerjük egymást?
2, Jó lennne eldönteni, hogy melyik topikot tartjuk életben, mert ennek így nincs sok értelme, hogy a HED-ek kétharmada a "Meteorit?" rovatban van, a másik része pedig ide került...
Huppancs - Zsolt, ezt a játékot ti kezdtétek, találjatok közös megoldást a topic használatra.... Köszi!
<on>
Üdv,
L.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.13. 08:58

Sztem maradjunk a Talan meteorit-ban.
Ide alakult a leghosszab topic.

Az uj hullasrol annyi info hogy a megtalalok ( arabok) nagy resze azon veszekszik, hogy
SNC-t vagy Lunaritot talaltak es emiatt nincs ara meg illetve van csak perpill az egekben:(
Meg kell varni a klasszifikaciot hogy mi ez es akkor normalisabb lehet az ara.
500 es 1000USD/gr arakrol beszelnek jelenleg.

Zs
G. Bence
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.05.08. 13:24

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: G. Bence » 2014.07.13. 11:26

Szerintem meg tökmindegy, hogy melyik topic-ban írogatunk mindenféléket, mert előbb-utóbb úgyis el fogjuk kerülni az eredeti topic-ot. Aztán arra az újra valaki mond egy másikat. És azon a gondolaton is felvetül egy másik gondolatmenet... ezt így a végtelenségig lehetne csinálni... Szerintem ez így tök mindegy. Épp most fogok majd egy teljesen más témát feldobni hamarosan...
G. Bence
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.05.08. 13:24

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: G. Bence » 2014.07.13. 11:53

Hoztam egy érdekességet: A Cseljabinszki meteorithullásról lenne szó. Én szerintem az atmoszférába éréskor már eleve 2 darabban érte el a kisbolygó a légkört. Ezt eddig csak egyetlen egy felvételen találtam meg, de tovább turkálok a neten. (kép mellékelve!)
Az az én elméletem, hogy ez a két darab egymáshoz közel égett. Az egyik darab a hatalmas villanásnál /robbanásnál/ nagyon sok apró darabra robbant: Ennek a nagyobb darabnak a szilánkjait találták meg, és kínálták eladásra. A másik darab nem robbant, hanem 2-3 nagy darabra való szétesés után még hosszabb ideig égtek a légkörben. A legnagyobb darab, amit a felvételeken láttunk, ami még tovább égett, és úgy aludt ki, sztem az az a darab, amit tavaj novemberében kiszedtek a Csebarkul tavából. Nekem ez az elméletem.
Nem nagyon néztem meg a kutatási eredményeket megmondom őszintén, nem tudom ki mit gondol erről, de remélem nem én vagyok az egyetlen... Aztán lehet, hogy a szélvédőüveg miatt a felvétel egy optikai csalódás, és az egész 1 darabban érte el az atmoszférát, de hát ki tudja??
Amúgy szerény kis gyűjteményemben helyet kapott néhány szép kis Cseljabinszk meteoritdarabka, itt van a linke:
http://magyar-meteorit-fan-hu.webnode.h ... abinsk-jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
G. Bence
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.05.08. 13:24

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: G. Bence » 2014.07.13. 13:01

Melyik meteorit melyik égitestről jött??

Nem tudom az egyes gyűjtők hogyan vannak ezzel a témával, ki milyen szempontból gyűjti a meteoritokat... Van aki csak a belső szépség miatt. Valaki az egzotikumokat kedveli. Én néha -ha tudom- megnézem, hogy az adott meteorit valószínüleg melyik égitestről származik...
Néhányat a tudomány is egyértelműen bebizonyított. Manapság egy egyszerű mérés elegendő ahhoz, hogy megmondjuk, ez az egzotikus kő a Holdról, a Marsról, vagy a Vestáról jött-e hozzánk. Ám itt van néhány érdekesség, amelyet MÉG nem bizonyítottak:
A legtöbb meteoritot a kisbolyógval általában a színkép alapján próbálják beazonosítani. Amerikai tudósok évekkel ezelőtt arra jutottak, hogy nagy valószínűséggel a CM2-es szeneskondritok a Ceres kisbolygóról jöttek. Ebben még nem biztosak, de már nem kell sokat várni a bizonyításig: a Dawn amerikai űrszonda idén ősszel fog megérkezni a Cereshez, és a pontos mérésekkel el fog dőlni, hogy az állítás igaz-e vagy hamis. A CM2-es csoport leghíresebb képviselői egyébként a Murchison, a Murray, és a Jbilet Winselwan... és sokan mások...
Feltételezik továbbá, hogy a CR2-es szeneskondritok szülőégiteste a Pallas kisbolygó. Ennek a típusnak jelentős képviselője a Renazzo és az NWA 801 jelű meteorit
Halogatják továbbá, hogy ritka akondrit típus egyik képviselője, az NWA 7325 jelű meteeorit a Merkúrról származik. A vizsgálat még tart, de jó esély van a rokonság kimutatására.
Egyenlőre ennyi... Remélem tetszett ;)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
huppancs
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2014.05.01. 16:52

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: huppancs » 2014.07.13. 13:46

cbo írta:Kamerakepek vannak?

A videometeor felvétele a becsehelyi csillagvizsgálóból, mellé egy 2011-es archívum jó lenne, de az oldalon ilyen lehetőséget nem találtam. Keresés szempontjából somogy környékét esélyesebbnek látom, mint vértest...
becsehely.jpg


G.Bence

Sima fénytörés szélvédő üvegén.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára huppancs 2014.07.13. 19:13-kor.
G. Bence
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.05.08. 13:24

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: G. Bence » 2014.07.13. 18:24

Hír van emberek!!

Ezt a képet (melléklet) kb 15 perce tették közre a facebook-on a legújabb Marokkói meteorithllás egyik darabjáról. Kereszty Zsolt értesülései szerint az áruk már 500$/gramm alatt van! Ez még mindig csillagászati ár, de természetesen csökkenni fog :)
Szinte biztos, hogy eukritról van szó, de még tart az analizálás.
Egyenlőre ezek a legfrissebb hírek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.14. 00:47

Nos igen, az uj hullasrol elteroek a velemenyek es ebben a helyzetben érthető módon, egy kisse felhaborodott a meteoritikai kozvelemeny egy resze. Hogy jogos vagy nem jogos azt dontse el ki-ki
maga...
Arrol van szo hogy arrafele mindenki ismeri a meteoritokat tobbe kevesbe, ebbol is elnek es ez nekik jo beveteli forras.
Jol tudjak hogy a meteorit penzt er, tobbet-kevesebbet. Mivel a hullas 3 sonic-boommal jart es elegge feltuno esemeny volt, masnapra szinte uresre takaritottak a helyiek a kornyeket. Hiszen tudtak, hogy a fallen mindig ertekesebb a kozonsege talalt kondritnal.
Jelenleg, ott 50 C fok a nappali homerseklet, igy nem csoda hogy nem sok tavoli komolyabb tapasztalatu
kereskedo nem indult el azonnal keresni. Akik kesobb ertek oda mar nem talaltak semmit,
egyenlore. Nem tudjuk mekkora a TKW es a szorasmezo. A kozolt fenykepek egy gyonyoru, friss
fusion-crustot mutato valoszinusithetoen akondritra utalo szerkezetu meteoritot mutatnak.
Egyesek SNC-t vagy Lunaritot sejtenek mogotte, ami nagyon draga. Es ezert a klasszifikacioig
visszatartjak a minta jo reszet. Ezert is magas az ar jelenleg.
Az altalam ismert kereskedok szinte mindegyike visszatartja az anyagot.
Eddig egy kivetelrol szereztem tudomast, jelenleg ez az altalam ismert egyetlen forras!!!
Holnap (illetve mar ma:) este kapok tobb infot. Egy kb 50 gr-os individual darabrol van szo,
egyenlore normalis arszinten.
Velemenyen szerint inkabb HED eukrit mint mas. De lehet meg eltero klasszifikacio is.
A keprol ezt az infot velelmezem, de TS meg nincs hozza, egyenlore.

Jo lenne a penzt es az ide nem illo dolgokat kihagyni ebbol, de a vilag sok-sok eve mar nem errol
szol:( Ugyhogy a friss es ritka mintakert - ugy mint - korabban sajnos magas arat kell fizetni.

Ha van tobb info jelentkezem.

Zsolt
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2014.07.14. 10:54-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”