talán meteorit

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.10.14. 07:55

Lajos Bacsi emlitette es egyebkent is ismert teny hogy a hullott meteoritok
nem melegek es csak nagyon ritkan forroak.
Osszesen 24!!! ulyen feljegyzett esetrol tudunk.
A hozzaertok szkeptikusak es megosztottak ebben a kerdesben.
Vki szerint ez olyan mint ha nagyon hideg targyhoz erunk, akkor az
egetonek erezzuk, tehat szinte atveri a hidegsege az erzekeloinket.
Bar a meggyuladt szerkezetek ennek ellentmondanak.

A frissen hullott vasmeteoritok kulso felszine gyakran kekes!!! illetve sotet,
De semmikeppen nem oxidalt!

Zs

Ui:
Itt a velemeny angolul:
Anne wrote:
Meteorites are not hot...

Hi List Members,

I often wonder why there are so many 18th/19th century falls with accounts of meteorites being hot. I think Bernd was maintaining a nice list of these examples, which numbered around 24 different falls with "hot accounts", and there was a spirited discussion about it in 2010 on the Met-List (and also one about iron "fusion crust"). There are just so many early accounts of hot stones that it cannot be ignored.

Take for example Sena, which took place around noon on November 17, 1773. A man named Miguel Calvo discovered a mysterious stone on the property of his neighbor, Francisco Gonzalez. He first moved it with his hoe and then by hand, but withdrew immediately because the stone was "very hot..." Sena also occurred long before the acceptance of meteorites and the eruption of Mt. Vesuvius, so there was no reason to be predisposed to any "hot rock" ideas.

Then there's Lixna from 1820. Two workers who were harrowing a nearby field near the village of Lasdany saw another object covered in earth, which had impacted the ground only 20 steps away. One of the men touched the stone and burned his hand. The burn was later confirmed in a letter by the Count Plater Sieber, as he described it as a reddened swollen area on the man's finger...

Those are just two examples out of at least 24 falls.

Why would so many people from so many different eras, different countries, different walks of life, etc., lie or misreport about this very specific detail throughout history? Especially during those early times when it had not yet been accepted that stones could fall from the sky and virtually no one knew about this phenomena to have any predisposed notions or science fiction movies of smoking meteorites in a crater. Is it simply the nature of humans to embellish facts during such strange events?

I guess the next question would be this: Under what circumstances is a hot meteorite on the ground possible? Size? Angle? Speed? Composition? Can anyone model this?

Best wishes,

Mike

----------------------------------------------
Mike Bandli
Historic Meteorites
www.HistoricMeteorites.com
and join us on Facebook:
www.facebook.com/Meteorites1
IMCA #5765
-----------------------------------------------

This email and any files transmitted with it are confidential and intended solely for the use of the individual or entity to whom they are addressed. If you are not the named addressee you should not disseminate, distribute or copy this e-mail. Please notify the sender immediately by e-mail if you have received this e-mail by mistake and delete this e-mail from your system. If you are not the intended recipient you are notified that disclosing, copying, distributing or taking any action in reliance on the contents of this information is strictly prohibited.

-----Original Message-----
From: IMCA [mailto:imca-bounces@mail.imca.co] On Behalf Of Anne Black via IMCA
Sent: Monday, October 13, 2014 4:53 PM
To: rskunter@aol.com; azizhabibi@yahoo.com; cbo@t-online.hu
Cc: imca@mail.imca.co
Subject: Re: [IMCA List] Iron meteorite after fallen


I agree with you Richard.
That story is simply not believable.
Meteorites are not hot, some have been found with frost on them, and yes they can rust quickly, but that would still take at least several days or weeks.

This meteorite is not a recent Fall, it is the Find of an old fall.



Anne M. Black
www.IMPACTIKA.com
IMPACTIKA@aol.com



-----Original Message-----
From: rskunter--- via IMCA <imca@mail.imca.co>
To: azizhabibi <azizhabibi@yahoo.com>; cbo <cbo@t-online.hu>
Cc: imca <imca@mail.imca.co>
Sent: Mon, Oct 13, 2014 3:57 pm
Subject: Re: [IMCA List] Iron meteorite after fallen


An interesting story; however I am skeptical about a 2.2 kg meteorite that had been in the ground for over 2 hours being able to melt the priest's shovel. It can not contain sufficient heat energy to do that even if he had gotten to it earlier. It could have still been warm but not hot enough to vaporize a bucket of water either.
It could have become "rusty" fairly quickly however if the hot meteorite was dumped into water.
Richard Kunter
#2063




-----Original Message-----
From: Aziz habibi via IMCA &lt;imca@mail.imca.co&gt;
To: cbo &lt;cbo@t-online.hu&gt;
Cc: imca &lt;imca@mail.imca.co&gt;
Sent: Mon, Oct 13, 2014 3:45 pm
Subject: Re: [IMCA List] Iron meteorite after fallen




The color of fresh iron is blue

Envoyé de mon iPhone

&gt; Le 13 oct. 2014 à 22:37, cbo via IMCA &lt;imca@mail.imca.co&gt; a écrit :
&gt;
&gt; Dear Members!
&gt;
&gt; I think about in an interest question.
&gt;
&gt; What color the fusion crust of a fresh iron meteorite after the fallen? Can it be rusty? (But I think firs there is not!) &gt; &gt; And what about from this story?
&gt;
&gt; http://www.lpi.usra.edu/meetings/LPSC98/pdf/1082.pdf
&gt;
&gt; Thanks for the answears!
&gt;
&gt; Zsolt
&gt; IMCA#6251
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.10.14. 08:07

Kedves Tsolt!
Ugyan azt mondjuk! Tehát Marcell atya bizony jó szándékkal de csak fantáziált! (Maga is elhitte.(
Csak hogy D- Lajosnak igaza van, hogy ezt a fantáziálást ben stabad ifegen nyelven is terjeszzteni. (Magyarul se, legfeljebb kritikával.)
A rozsdásodás pedig éppen szerinted is mese.
Kösz az okos kiegészítést.! Lajos
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.10.14. 13:04

Kedves Lajos Bacsi!

A torteneti reszet ha "fantazialasnak" minositjuk Uriemberhez
melto fogalmazas. De:
- a becsapodasi krater,
- kettevagott fa
- es kulonosen a ma is meglevo megolvadt drot!!!

mar nem fantazialasnak minosul hanem konkret csalasnak!

Azt a drotot meg kellet olvasztani, el kellett kesziteni, ez mar szandokossagra
utal HA!!! valoban kiderul h a meteorit regebbi mint a hullasi ido!

Az oxidacio ertheto ha nagyon regi a meteorit, ha friss akkor eleg egy vodor viz
es en is eloallitok ilyet ha akarnek. De ez csalas lenne ha ugy adnam el a storyt
mint hullas.

A szobeszed szerint az Atya mashogy adja elo a tortenetet szakemberek elott es nem
hozzaertok elott. Ez megerositett informacio.

De mint mondtam nem feladatom a nyomozas, az viszont igen, hogy ha etikai, erkolcsi
problemak vannak korulotte es uj hullasnak tuntetik fel akkor a magyar de altalaban
a meteoritika vedelmeben helyre tegyuk az ugyet. Ez IMCA tagkent nalunk az ALAP!

Zs
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.10.16. 12:29

Kedves Zsolt!
Ezekben egyetértünk.
Ami a rozsdát illeti: biz én láttam (muzeumban) néhány vasmeteoritit, de rozsdát nem láttam. Ahogy írtad, szép kékesszürke kérgük van.
A megolvasztott (?) drótot nem láttam, a krátert sem, de annak leírása eléggé elhihető.
No, ami a nyilatkozatokat illeti: annyit tudok, hogy a sajtóban másként jelent meg, mint a személyes elbeszélés. Ez persze lehet az újságíró fantáziálása.
Itt biizony nagyon nagy szerepe van a lélektannak. Ha megnézed a nyilatkozó életrajzást, láthatod, hogy némileg misztikus lélek, aki hajlamos a valóság és a saját elképzelése összecsúsztatásra.
Én gyerekkoromban több hónapig éltem egy fémkohászíri üzemben (de előtte, utána gyakran megfordultam ott), láttam hogy viselkedik egy teljesen megolvasztott, folyékony fémöntvény. Hát egy kb. 50 x 15 x 15 cm.es öntőformában (ami jóval nagyobb egy 2 kg-s meteoritnál) nagyon hamar kihűl! Pedig egy méterit nem is olvad meg, legfeljebb a legkülső felületén (hiszen máskülönben a levegőn áthaladva szétspriccelne!) Persze a langyosságát már hosszabb ideig megtartja. De akkor már akár kézbe fogható.
Haben a baj nem is itt van. Hanem abban, hogy, amint D. Lajos hangsúlyozta, a megbizhatatlan fantáziálásokat komoly,külföld előtt ismert szakemberek is leírták, mégpedig idegen nyelven, szaklapban! És ez nem növeli a többi hitelét! - Üdvözlettel:
Re: Becz Miklós. Nem ismerem, egyszer láttam személyesen, nem tudom mi a képzettséges, végzettsége, ismerete. Az előadásában, amit hallottam, volt egy-két kétes dolog, de nekem úgy tünt, hogy kb. olyan ismeretei vannak, mint egy szorgalmas, amatőr ásványgyűjtőnek. Talán Mizser Attila közelebbről ismeri. BQ.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.10.16. 13:36

Kedves Lajos Bácsi!

Néhány észrevétel az elmondottakhoz:

1. A vasmeteoritok többsége hajlamos az oxidációra. Szinte mindegyik berozsdál pár év
után az párás, csapadékos időjárás hatására. Sőt kezeletlenül, gyűjteményi vitrinben is.
Csak pár példa 1947-es hullás Szihote-Aliny, kezeletlenül rozsdás, Nantan - az összes rozsdás, Willamette
amerikai NHM, rozsdás, Uruacu, rozsdás, Gibeon, az összes rozsdás, Muonionalusta, az összes rozsdás.
Amiket Te láttál Múzeumokban, azok kezelt vasmeteoritok, rozsdás patina nélkül. De valóban van olyan ami
nem rozsdál, pl ataxitok ld. Cape of Good Hope - kétszáz év után sem.
Csak megjegyzem, hogy (a saját gyakorlatomból kiindulva) a maratás után alkoholos fürdetés előzi meg a szárítást. Ha nem tömény, hanem 70 %-os alkoholt használunk erre a célra és egy napig ebben a fürdőben
hagyjuk a meteoritot pl. Gibeon, már berozsdál a az alkoholban-kevert víz hatására.

2. Közlök pár saját képet a Kaposfüred ügyhöz kapcsolódóan:
- a megolvadt Al drót,
- saját maratású Kaposfüred szelet, a finom-oktahedrites szerkezettel.
Nincs a képekhez hozzáfűzni valóm.

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
piramis
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.10.24. 07:44

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: piramis » 2014.10.24. 09:32

Sziasztok segitsegeteket szeretnem kerni,mivel uj vagyok a temaban ezert nemtudom eldonteni hogy vajon valoban meteorito talaltam e a mult heten (Szlovakia)Poprad kornyeken merete 6 cm suja 290g esetleg valaki igy kep alapjan tudna valamit mondani?
G. Bence
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.05.08. 13:24

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: G. Bence » 2014.10.24. 09:41

piramis írta:Sziasztok segitsegeteket szeretnem kerni,mivel uj vagyok a temaban ezert nemtudom eldonteni hogy vajon valoban meteorito talaltam e a mult heten (Szlovakia)Poprad kornyeken merete 6 cm suja 290g esetleg valaki igy kep alapjan tudna valamit mondani?


Szia Péter!
Szerintem küldj be ide néhány képet, aztán majd meglátjuk mi lesz! Néhány yoo minőségű kép alapján már sokmindent el lehet mondani...
Üdv.: Bence
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.10.30. 09:41

A Nagy Ordovician meteorzápor
CBO barátom hívta fel a figyelmem erre az eseményre. Megszokhattátok, hogy én mindent a magam szempontjából értékelek, most is ez történt. Ugyanis az eseményről a cikkek általában így kezdődnek:
„470 millió évvel ezelőtt volt egy hatalmas ütközés a Mars és Jupiter között, két 100 km-es szikla ütközött össze, ez volt a legnagyobb karambol a Naprendszerben az elmúlt 1 milliárd évben.”
Ez elég erős állítás, és az erős állítások erős bizonyítást kívánnak.
Engem a bizonyítás érdekelt.
Először tisztázzuk, hogy miről is van szó.
Ordovícium, egy geológiai korszak ill. rendszer. Ez 485,4 ±1,9 és 443,4 ±1,5 millió évvel ezelőtti időszak. A korszakot Charles Lapwort határozta meg 1879-ben. Két geológus, Swdick és Murchison, vitatkozott azon, hogy az Észak-Walesi kőzetek a Kambrium vagy a Szilur korszakban keletkeztek-e. Lapworth megvizsgálta a két rétegben talált fosszíliákat és talált olyanokat is amelyek különböztek a kambriumi és sziluri leletektől. Javasolta, hogy külön kategóriát állítsanak fel emiatt és javasolta, hogy Ordovíciumnak (Ordovician) nevezzék el egy Wales területén élt ordovik nevű kelta törzsről. Az 1906-os Nemzetközi Geológiai Kongresszus ezt hivatalosan el is fogadta.
Az ordovícium idején jellemzően magas volt a tengerek szintje. A tremadoc korszakból a valaha létezett legnagyobb transzgresszióra (relatív tengerszint-emelkedés) maradtak bizonyítékok.. Az ordovíciumi kőzetek jórészt üledékesek és jelentős arányt képvisel köztük a mészkő. Az élet a tengerekben virágzott, a nemzetségek száma megnégyszereződött. Puhatestűek, kagylók, csigák, csigaházas polipok, állkapocs nélküli halak (ők az első igazi gerincesek), és a korszak végére megjelent az első állkapcsos hal is. Ez annyiból érdekes számunkra, mert a korszak végére jellemző volt egy tömeges kihalás. 443 millió évvel ezelőtt, a tengeri nemzetségek 60% -a kihalt.
Itt kezdődne a meteoritos sztori...
Érdekel ez valakit? Annyira passzívok vagytok a topicban... Magamnak nem írom le, nem vagyok grafomán...
Üdv,
L.
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.10.30. 09:58

naná, csak én nem t'ok olyan okosakat írni... de szivesen olvasok attól még, hogy hallgatok mint szr a fűben
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: talán meteorit

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.10.30. 10:15

De kérdezni tudok !

Tudtok ajánlani olyan eszközt (fúróra gondoltam) amivel meteoritba lehet ablakot csiszolni?
Nem meteoritra kell...

Sokat járom a terepet...és amikor találok meteoritgyanús kavicsot...tudom...nem meteorit...de hátha...na arra szeretnék pici ablakot csiszolni...
Arra gondoltam vennék egy ütvefúrót, az úgyis kell otthonra... és ha lenne hozzá valami olyan fej amivel lehetne csiszolni is...korong...nem t'om nem értek hozzá.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”