Meteorit?

Meteorészlelők fóruma
menyhartd
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.01.23. 18:17

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: menyhartd » 2013.01.24. 14:32

Üdv!
Sajnos nincs az ismerőseim közt geológus, megpróbálom az említett úrral e-mailben felvenni a kapcsolatot, remélem fent van a neten a címe!
Így ránézésre mi a véleményed róla lehet, hogy esetleg meteorit?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.01.24. 15:52

Szia!

Sajnos én ebben nem tudok állást foglalni, mert nem ismerem, nem tanultam a kőzet fajtákat. Viszont abban tudok segíteni, hogy a képet eljuttatom az egyik ismerősömhöz aki geológiát tanult, végzett. 1-2 napon belől szerintem tudok némi támpontot mondani.

Üdvözlettel.
Gabó
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.01.24. 17:17

Közben jött egy kis segítség az ismerősömtől, amit idéznék:

"A szerkezete "nem tetszik igazán". Tele van hólyagokkal, üregekkel, innen nézve. Ez kizárja, hogy meteorit legyen, mivel azok tömörek.
Szerintem vmilyen ipari hulladék.
Első látásra :-)
Kérdezz mást is nyugodtan. Kíváncsi vagyok, más mit mond."

Üdvözlettel:
Gabó
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.01.25. 11:33

"Sajnos nincs az ismerőseim közt geológus, megpróbálom az említett úrral e-mailben felvenni a kapcsolatot, remélem fent van a neten a címe!
Így ránézésre mi a véleményed róla lehet, hogy esetleg meteorit?
Menyhárt Dezső (menyhartd)".


Ha Szombathelyen jársz, a Nyugat-magyarországi Egyetemen is van geológus, aki legalább annyit megmond, hogy valami földi kőzet, esetleg kohósalak, vagy érdemes-e tovább utána járni. Keressed meg Péntek Kálmán prfesszort, vagy Mitre Zoltánt (Matematikai tanszék), ők negmondják személy szerint kihez fordulhatsz.
A Magyar Nemzeti Muzeum Természettudományi muzeuma honlapján megtalálod dr. Pap Gábor osztályvezető e-mailját, felveheted vele a kapcsolatot. Rám is hivatkozhatsz.

Egyébként a meteoritok nem szükségszerüen tömörek, pl. egyes kondritos meteoritok (kőmeteoritok) eléggé morzskékonyak. De a bemutatott kép egy eléggé tömör anyagot mutat. Többet nem tudok a kép alapján mondani. - Üdvözlettel: Bartha Lajos
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.01.25. 16:27

A kő kapcsán már van egy feltevésünk, amit a saját geológus ismerősöm (családom barátja) mondott és amit megosztottam veletek. De hát emberek vagyunk, ő is tévedhet. Kíváncsian várom más megerősítő vagy éppen megcáfolandó állítását, véleményét.

Üdvözlettel:
Gabó
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.09.21. 21:27

Sziasztok!

Meteorit biztonságos és tudományos igényű azonosításhoz szakember szükséges!

De vannak házilag is elvégezhető tesztek, sőt vásárolható Meteorite Test set.
A következőkkel érdemes kezdeni:
1. Mágnesezhető-e? (Persze nem mindegyik az...)
2. Csík teszt papíron - hagy-e csíkot papíron való elhúzáskor?
3. Csiszolat teszt. Pallazitok tartalmaznak olivine kristályokat, a mezoszideritek kb. egyenlő arányban vas-nikkel és szilikát szemcséket.
Vasmeteoroknál jellegzetes rajzolat savmaratás és polírozás után.
4. Nikkel teszt. Minden vas és kő-vas és a legtöbb kő meteroit tartalmaz nikkelt.
5. Sűrűség illetve fajsúly teszt. Ld. http://meteorites.wustl.edu/id/density.htm

Segítség még a következő interaktív tesztlehetőség is: http://meteorites.pdx.edu/MeteoriteLab/index.html

Aztán ha minden kötél szakad javaslom Dr. Bérczi Szaniszlót ez ELTE-ről:)

Üdv:
Kereszty Zsolt
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2015.11.29. 01:02-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.09.21. 21:55

Még annyit az azonosításról, hogy az Alain Carion által írt Meteorites című könyv szerint a szakértőkhöz beküldött azonosításra váló meteorit jelöltek 95%-a markazit vagy salak, a valódi meteoritok csak néhány %-ot tesznek ki.

A valódi meteritok (Antarktiszon kívüli, mert ott más az eloszlás) %-os eloszlása (Graham, 1985) a következő:
64,3 % - kondrit vagy egyéb kő meteorit,
27,7 % - vas meteorit,
5 % - akondrit meteorit,
3 % - kő-vas meteorit.

Üdv:
Kereszty Zsolt
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.07.12. 10:34

Most irta az egyik arab ismerosom, h szepen gyulnek a mintak.
Foglaltam belole egy komolyabb mennyiseget.
Akit erdekelne kerem maganban tegye velem.
Kb 2-3 het mire az orszagba erkezik. De mivel fallen es akondrit
ezeknek nem 1-2USD/gr az ara!

Zs
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.07.12. 16:24

Készüljünk fel! ;)
Amikor bejelentették a friss hullást akkor két lehetséges akondrit fajtát emlegettek.
Eukrit vagy diogenit. Akkor az már biztos, hogy bazaltos akondrit azaz HED meteorit hullott.
(Azóta már csak eukritről beszélnek, kizárólag...)
Mi a különbség?
- eukrit: az eukritok alapvetően kétfélék: magmás szövetűek és breccsásak. A magmás eukritok bazaltos kőzetek, melyek Ca-ban gazdag földpátból és kétféle piroxénből állnak (pigeonitból és Ca-szegény piroxénből).
A breccsás eukritok olyan regolit breccsák, mint a howarditok, de csak nagyon kis mennyiségben tartalmaznak (10%) diogenit törmelékeket.
Kép
Marokkói eukritot választottam, ha már ott van a friss hullás. Agoult névre hallgat. TWK: 82 g.
2000-ben találták.

- diogenit: a diogenitek mélységi magmás kőzetek, amelyek egy kisbolygó kérgében, nagyobb mélységben, hosszú idő alatt kristályosodtak ki. Fő ásványuk a rombospiroxén, amely magnéziumban gazdag. Kis mennyiségben olivin és plagioklász is kísérheti a rombospiroxént.
Kép
A legnagyobb diogenit amit találtak az a Johnstown a maga 40,3 kg tömegével, 1924-ben hullott, az USA-ban. Érdekessége még az, hogy látták a hullást, még sincs pontosabb dátum az adatbázisban.

A HED-ek harmadik tagjáról a Howardite-ről írhatna valaki más is, hogy kerek legyen a világ...

Ilyen melegben én is lusta vagyok... :-)
Üdv,
L.
Csillag750
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.07.14. 17:22

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Csillag750 » 2014.07.14. 17:29

Sziasztok!
Szeretnék a figyelmetekbe ajánlani egy a minap induló csillagászattal foglalkozó facebook csoportot. Bárki csatlakozhat aki a témában szeretné megosztani tapasztalatait Csatlakozni itt tudtok: https://www.facebook.com/groups/519419541522313/
MINDEN ami a csillagászatról szól, teleszkópok, cikkek, aktualitások.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”