Meteorit?

Meteorészlelők fóruma
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2013.08.03. 08:00

Sziasztok!

Augusztus elsején egy kerékpározás után ezt a nagyon apró fekete kavicsdarabot szedtem ki a hajamból, amit ráadásul vonz a mágnes. Lehetséges, hogy ez egy meteorit, ami a fejemre hullott? Előre is köszönöm a segítséget!

Csillagos eget!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.03. 10:36

nem valószínű! Ha egy vasmeteorit a fejedre koppan, azt érezted volna! Talán a bicikli kerék felcsapott valami kis kődarabot. BQ.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2013.08.03. 14:00

Kedves Lajos bácsi!

Köszönöm a válaszát! Mikroszkóp alatt is megtekintettem az említett, körülbelül 1 milliméteres kőzetet. Maga a kőzet kissé fényes és fekete, apró fehéres átlátszó beágyazódásokat látni rajta. Valamint a kőzet egészen biztosan vasat tartalmaz, mivel vonzza a mágnes. Interneten utánanéztem, ez a kőzet úgy néz ki, mint egy kőmeteorit (AEROLITOK).
http://www.vilaglex.hu/Csillag/Html/Meteor.htm

Csillagos eget!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.03. 15:10

Ha van a közeledben valamilyen természettudomániy egyetem, vidd be oda, megmondják.
Én csak Bp-en tudom, hová kell vinni, nemtom, te merra laksz.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.03. 15:11

Szeretném geológiai ismeretekkel rendelkező fórumtársaimat arra kérni, hogy írják meg: létezik-e, hogy csak úgy, hétköznapi terepen, városban, erdőn-mezőn belebotolhatunk olyan kőzetbe, amit vonz a mágnes? Vagy ez csak olyan bányákban, környékükön történhet meg, ahol vastartalmú ásványokat bányásznak? Vagy messze ilyen helyektől is lehetséges?

Az 1 mm-es kőzetet el tudom képzelni, hogy meteoritként leesve a hajban annyira lefékeződik, hogy ne érezzen az ember ütést. De nem kívánok az alábbi kérdésben se pro-, se kontra állást foglalni. Én is kíváncsi vagyok arra, meteor-e ez a morzsa.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.03. 15:46

Bizony létezhet. Van is rá nem egy példa. Útépítéseknél, vasúti töltések felépítésénél sokszor használnak fel pl. az alapozáshoz (de alsórendű utaknál a felülethez is) kohósalakot, amely tartalmazhat vastartalmú szemcséket, törmeléket. Néha nagyon szép, színes olvadék.-enyagot lehet ezek közt fellelni. Én magam 5-6 esetben láttam ilyen kisebb-nagyobb darabokat, amelyeket meteoritoknak véltek, hasonlít is némelyik azokhoz. Ezek a darabkák azitán ide.oda elkeveredhetnek. Egy konkrét darabkáról azonban csak ásványtanos tudja, kézbe véve eldönteni, hogy micsoda. BQ.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2013.08.04. 05:54

Köszönöm a válaszokat! Ha ez a kőzet nem lett volna fekete és vastartalmú, akkor ott helyben el is hajítottam volna, hogy ez csak egy kavics. Pont ezek a tulajdonságai tették érdekessé a számomra, mivel annyira hasonlít egy meteorithoz. Főleg az a tény, hogy hogyan kerülhetett a fejemre. Majd eljuttatom egy egyetemhez, hogy jobban vizsgálják meg.

Csillagos eget!
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2013.08.05. 06:14

Történt aznap még valami, amiről megfeledkeztem, mondván, hogy ez csak egy kis semmiség. Nos az történt, hogy a kertünkben a hintapad előtt tisztogattam a kerékpáromat. Ekkor hajolgattam, mikor is felegyenesedvén beütöttem a fejemet egy kissé a pad fölött lévő műanyag, hullámos tető szélébe, ami pont felém lejtett. Nem fájt, ezért hamar el is feledkeztem róla. Valószínűleg onnan csúszhatott át ez a kőzet darab a fejemre. Aztán, hogy oda hogyan kerülhetett az egy másik kérdés. Egy mágnessel átvizsgálom a területet, hátha találok ott még valamit.

Csillagos eget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sanci 2013.08.06. 09:01-kor.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Meteorit?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2013.08.06. 07:52

Ha valaki hitelt érdemlően meg tudja vizsgálni ezt a kőzetet és az illető ott lesz az idei MTT-n, akkor nagyon szívesen elviszem.

Csillagos eget!
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”