Meteorit gyűjtemény

Meteorészlelők fóruma
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.12.25. 11:16

Szerbusztok!
A "...bocs" csak azért volt, hogy közbeszóltam. :)
Becz Miki azóta nem tudott meg többet a plébános úrtól?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.25. 12:33

HeGe probalt uj informaciokhoz jutni, de csak egyre gyanusabb lett a helyzet.
Pl. az a fa amin keresztul ment a meteorit nincs meg, pont azt kellett eltuzelni?!
Aztan amikor az epulet epult, hol vannak az epitesrol keszult korai fotok? Epitesz vagyok, kivitelezo, ha
Megkezdek egy epuletet az az elso, hogy fotok keszulnek meg a humuszletolas elott. Ilyen van pl?
Egy ekkora meteorit nem nagyon jon le hangjelenseg nelkul. Lajos bacsi nem tudod, a kaposfurediwk hallottak vmit? A szlovak meteor radarok akkori adatbazisaban van vmilyen adat a kerdeses idopontbol?
Valamelyik magyar meteros kollega nem dolgozott kameraval annak idejen?

A masik:
Miert kellett flexxel neki allni, sot kimerem mondani: szetbarmolni a meteoritot?
Hogy nez ki szerencsetlen, dilettans vagasnyomok mindehol...
Erre feltaltalatak a hutott meteorit gyemant penget! Mintat azzal kellett volna venni!
Tovabba, miert "undocumented" statuszu a meteorit, meg mindig a MetBull-ban? Amikor rakerdeztem amerikai
Kollegaknal a Kaposfuredirw, kapasbol jottek azzal, hogy mit akarunk egy dokumentalatlan
meteorittal. Pedig van rola LPI konferencian is bemutatott reszletes leiras, csak nincs a MetBull-ban hivatkozas ra.

Az se tulsagosan nyero, hogy az ilyen ertekes es unikum meteoritot egy idoben osszefogdostattak a latogatokkal. Mennyi szennyezodes, zsir, stb ragadhatott szegenyre. Minimum szaraz relativ paratartalmu uvegvitrinben lenne a helye!

Zs
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.25. 12:40

Az is gyanus, hogy megolvasztotta a szaritokotel drotjat, meg a vaslapatot, de kozben meg nem gyulladt ki a fa amin atment. Pedig ha femet olvasztott 1000 c fok korul kdllett lennie. Aztan meg az is, hogy rogton elparologtatta a vodor vizet amibe beletettek.
Hol a drot, lapat, vodor?

A meteoritok amik frissen foldet ernek nem ilyen melegek!

Egyre tobb a megvalaszolatlan kerdes!

Zs
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.25. 15:24

"A meteoritok amik frissen foldet ernek nem ilyen melegek!"
Igy igaz!
Én a Kárpát-medencei meteoritok közól csak egy esetre emlékszem, amikor a fellelő azt közölte, hogy "nem tudta kézben tartani" (Ha érdekel, útána nézek melyiknél volt ez.) Viszont ez llegfeljebb 100-200 fokos hőmérsékletet jelent, és nem olyan magas értéket ami a fémet megolvasztja, a vizet elpárologtatja.
Viszont arra is van több eset, hogy a lehullás helyén még csak meg sem perzselte a száraz füvet.
Érdekes egyébként, hogy a régi irodalomban itt-ott előforduló közlések, a tűzet okozó meteoritokról, kritikusabb vizsgálat után gömbvillámnak, vagy villámcsapásnak bizonyultak. - BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.25. 16:31

Kedves Zsolt! Re: Kaposfüred.
1. A plébános közlése szerint ő hangjelenségre ébredt fel, de attól tartott hogy a szerb-horvát háború eltévedt lövedéke. Csak három órával később ment ki a kertbe, megnézni mi történt.
De! Senkinek sem jutott eszébe, hogy a kaposfüredi lakosokat kikérdezze, hallottak-e dörgést, vagy észleltek-e fény jelenséget.
2. Az eseménynek hamar híre ment. De! Senkinek sem jutott az eszébe, hogy telefonáljon a plébánosnak, hogy az ég szerelmére be ne temesse azt a gödröt. Milyen szép szelvényt lehetett volna csinálni ott.
3. Senkinek sem jutott eszébe, hogy a gödörről, a meteoritról ott a helyszínen fényképet készítsen? Jó, a plébánosnak nincs digitális kamerája, de hát egész Kaposfüreden nincsen senkinek fényképezőgépe? (De a kaposvári sajtó-embereknek csak volt fotógépük!)
4. Egy mellék szál a zavaros történetben. A Meteor-ban először én írtam a meteorról, és Mizser Attilűnak eszébe jutott, hogy kellene fényképet szerezni. Mivel egyik ismerősöm a tanszéken dolgozik, hosszas viaskodás után Kubovits Imre hozzá járult, hogy távolról (!!!) egy felvételt készíthet. Csak éppen soha többé nem tudtak egyeztetni időpontot, hogy mikor mehet be Attila az egyetemre. Nem is lett fotó.
Hát ezen a ponton kiszálltam az egészből, pedig érdekelt volna a pályája, amit kis utána járással lehetett volna rekonstruálni. - Lajos
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.25. 16:45

Utánanéztem a szakirodalomnak és a következőket találtam:

1. A meteoroid (tehát még nem meteorit) a közel zero K-es űrből érkézik. Évmilliók óta vagy még több ideje kering ott és kellően áthűlt maga az anyag.
2. Amikor belép a légkör sűrűbb részeibe 60-70 km-es magasságban, ott még mindíg hideg van, de már megkezdődik a sűrűbb levegő összetorlódása a nagy sebességgel mozgó anyag előtt.
3. Kialakul egyfajta forró torlóhullám a meteor előtt, de annak felszíne között csak nagyon lassan mozgó nem nagy hatékonyságú hőátadó gázréteg van, ami viszon már fűtheti a FELSZÍNÉT. Ekkor még a mag nagyon hideg.
4. A nagy sebesség miatt ablatáció alakul ki és a felfűtött kéreg leválik a felületről. Ekkor veszít mind felszíni hőmérsékletéből és mind a kinetikus energiájából. Tehát szinte magától hűl és melegszik egyszerre.
5. Maga a hullás ritkán haladja meg a több perces időtartamot, sőt sok esetben inkább csak pár másodperces. Ez függ a belépési szögtől és az anyagi összetételből keletkező robbanási sebeség módosító tényezőitől, levegő sűrűségétől, stb.
6. Ettől függetlenül jelentettek már "hot" azaz forró meteroritot közvetlenül a leesés után, de inkább vagy melegek, voltak, de inkább hidegek, sőt gyakran dér borította a felszínüket.
7. A valóban több ezer fokos hőmérsékletre felmelegedő objektumok, már a kisbolygó mérettartományba esnek, de azok nem 1,5 m-es krátert ütnek:)
8. A meteorit sohasem ég és sohasem füstöl!

Az átlagos acél olvadáspontja 1300 C fok felett van. Tehát ha megolvasztotta a lapátot, akkor minimum ennyinek kellett lennie a meteroit hőmérsékletének az olvasztás pillanatában. A Nikkel, ami vasmeteroritok egyik fő összetevője 1455 C fokon olvad meg. A Fe-Ni ötvözet, tehát a vasmeteorit olvadáspontja 1573 C (1300 K). Ha a lapát megolvadt és meteorit kettéütötte a fát, a közel 1300-1400 C-fokos anyag szerintem kigyújtotta volna a környezetet, mert esőt nem jelentettek. Egyben a kráter földanyagának víztartalmát gyorsan elpárologtatta volna, ami látható gőzfejlődéssel, sistergéssel kellett járjon.Ezt nem jelentették. Mivel a lapátot a leesés után pár órával olvasztotta meg, képzeljük el, (sőt ki is lehetne számolni) milyen lehetett a hőmérséklete leeséskor, hiszen volt ideje jó pár órát hűlni.

Nekem az a gyanúm, hogy a story nem úgy volt ahogy ma ismerjük!

Üdv:
Zs

Ja még annyi. Ha tényleg krátert ütött, akkor a felszínén maradnia kellett a környező kráter, anyagmaradványaiból (olvadt vagy nem olvadt) ezt ma a Földtani Intézet se perc alatt analizálhatná és öszehasonlíthatná a helyi viszonyokkal. Ha csak nem sterilizálták és fürdették napokig vmilyen vegyszerben, vízben. Miért tették volna?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.29. 22:10

Sziasztok!

December 26-án egy kellemes esős:) délutánon mintagyűjtés és fotózás eszközlése érdekében meglátogattam a jelenleg 3-as (azaz "lehetséges") besorolású Veszprémfajsz és Szentkirályszabadja között található magyar meteorit kráter gyanús képződményt. A másik kettőt - a magyarországi háromból - Magyarmecske és Nagygörbő mellett sejtik. Sajnos annyiban nincs szerencsénk kis hazánkban, hogy a Kárpát-medencei feltöltődés a régebbi becsapódások nyomát szépen eltüntette. De úgy látszik nem teljesen. A Magyarmecskei geofizikai méreséknél még krátercsúcs is látható!!! persze lent több száz m mélyen:(

A szóban forgó krátert még 2006-ban találta Nánási Lajos katonatiszt, katonai hadtörténeti események GoogleMaps-es keresése közben. Azóta látványossággá nőtte ki magát a turisták és helyiek körében. Vizsgálták geofizikusok, geológusok, földrajzosok és az ELTE-ről is.
Gondoltam, ha már valami köze lehet a meteoritokhoz, megnézem.

A látvány döbbenetes!!!
A kráter szélén állva egy kb 800 m-es közepe felé mélyülő tányért látunk, lepusztult kráterfalakkal. A terület mezőgazdasági művelés alatt áll (éppen cukorrépa nődögélt a közepén), ez meg is látszik a gyűjtött kőmintán. De erről később.

5 különböző helyről vettem talajmintát, GPS-el dokumentálva a helyeket. Ezt egy kis Google-s térképre szerkesztettem a talált kőféleségek típusaival egyetemben. Elsősorban a közepét és a kiszóródási sávok NY és É közötti területét vizsgáltam.
Arra azért nem számítottam, hogy impaktitot találok, de minden gyanús követ összeszedtem és hazatérve megtisztítottam. A talajmintát sütőben kiszárítottam, szitával szűrtem és mikroszkóppal normál fényben illetve polarizálva is megnéztem.

A talált kövek bazaltok illetve különböző mészkövek voltak. A bazaltot, a mezőgazdasági bejáró út egyértelmű közelségében találtam (mágneses). Szerintem a traktorok kerekeire tapadva kerülhetet oda, a bekötő út útépítésénél. A többi üledékes, fosszilizált illetve tömör mészkő volt, kalcit sávokkal. Egy db viszont kilógott a sorból. a 696 gr-os minta külső felületén kisebb-nagyobb breccsásodott lenyomat látható. Meg fogom vágni, hogy mi van belül, mert már láttam ilyen olvadékolt breccsát más impakt krátereknél. Csodálkoznék ha az lenne...

A talajmintákról készült képeken jól látható a Google-s képen is látható színbeli elkülönülés. A kiszoródási zóna mikroszkóp alatt szinte teljesen homokos egyöntetű anyag. A belső illetve külső részből származó sötétebb barna talaj, több sötét részecskét is tartalmaz, gondolom ez okozza az elszineződést. Az egyikben találtam egy fekete gömböcskét kb 0,7 mm átmérővel. Csak nem mikrotektit... sztem nem:)
A mintákat szeretném szakemberekkel is megvizsgáltatni.

Javaslom minden érdeklődőnek a kráter felkeresését. Tanulságos és szép élmény.

Csatolom a képket.
Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2013.12.30. 10:17-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.29. 22:15

További képek a veszprémfajszi meteroit kráterről
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.29. 22:17

Veszpréfajszi további képek
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.12.29. 22:23

Mikroszkópos képek (24X) az 1.-es és 2.-es talajmintáról illetve egy polarizált mikroszkópos (40X) felvétel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”