Meteorit gyűjtemény

Meteorészlelők fóruma
Sidius

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.11. 22:01

Köszi mindenkinek aki itt feltöltöget, és érdemben hozzászól. Én sosem láttam még meteoritot a kabai kivételével. Kezemben meg még pláne nem volt egy sem, vagy ha igen, nem tudtam róla. Még tudományos jelentőségüket félretéve, pusztán esztétikai értékük is elég nagy a föntebbi képek szerint. Gyanítom ezek tanulmányozására se elég egy egész élet. Vajon honnan jöttek, milyen időknek voltak tanúi, hogyan fejlődtek, mennyit utaztak mire ideértek? Valószínűleg mindnek saját története van. Megannyi izgalmas kérdés...
Sipi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.10.12. 16:53

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: Sipi » 2013.10.13. 10:03

Én tavaly kezdtem el gyűjteményem gyarapítását. Lehet mondani, hogy a véletlennek köszönhetem e gyűjtési irányt. Mindig is érdekelt a csillagászat, de csak nagyon hobby szinten, így nem is merültem bele annyira. De tavaly vmilyen úton-módon rákerestem a Meteorit szóra egy hazai V-betűs aukciós oldalon. Egy Tektittel kezdődött a gyűjtés. Felhagytam az előző gyűjteménnyel (3dfx Voodoo) és eladtam őket, így már minden csak a meteoritoké lehetett.
Jel. pillanatban nem tudom megmondani a gyűjteményem darabszámát, de kb. 50db alatt van még.
Én a fentebb említett aukciós oldalról és külföldről szerzem be a portékákat. A mostani kedvenceim a Cseljabinszki meteoritok. Ebből már van 3 darab: 1,05gr. - 4,15gr. és egy 12gr.-os példány. Most kinéztem egy 97gr.-os darabot is, de annak kicsit sokallom az árát. Én csak megérkezésük pillanatában szoktam két újjal megfogni, körbe forgatni h mindenhol átnézzem és utána vissza a dobozába, onnantól kezdve senkinek sem engedem meg h hozzá nyúljon. Kivétel ha vékony kesztyű van az illetőn. Előttem már biztos h körbe fogdosták, így nem akarom h a kézről rátapadjon vmi.
Levi66
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.04.08. 00:04

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: Levi66 » 2013.10.13. 23:30

Udvozollek
Nagyszeru ,hogy r a akadtam erre az oldalra
ugyanis nekem van egy komoly meteorit gyujtemenyem
es pontosan erdeklodoket keresek.
Ha tudsz elerhetoseget kuldeni -szivesen kuldok
kepeket hatha megtetszik valamelyik meteorit
minta !
udv
Levi66
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.04.08. 00:04

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: Levi66 » 2013.10.13. 23:36

Udvozlom
Ha nem haragszik onnek is gelajanlom
a meteorit gyujtemenyem / orokseg /
darabjait
nagyon sokfele szerzeagazo gyujzemeny
vanak.Ko / vas meteoritek
vas meteoritek
kometeoritek
az egrszen kicsi grammos daraboktol
az egrszen nagy tobb szaz grammos darabokig!
Levi66
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.04.08. 00:04

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: Levi66 » 2013.10.13. 23:39

;)
Sidius írta:Köszi mindenkinek aki itt feltöltöget, és érdemben hozzászól. Én sosem láttam még meteoritot a kabai kivételével. Kezemben meg még pláne nem volt egy sem, vagy ha igen, nem tudtam róla. Még tudományos jelentőségüket félretéve, pusztán esztétikai értékük is elég nagy a föntebbi képek szerint. Gyanítom ezek tanulmányozására se elég egy egész élet. Vajon honnan jöttek, milyen időknek voltak tanúi, hogyan fejlődtek, mennyit utaztak mire ideértek? Valószínűleg mindnek saját története van. Megannyi izgalmas kérdés...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.14. 09:36

Sziasztok!

Úgy látom csak volt értelme ennek a fórumnak, mert a látens magyar gyűjtők csak előkerülnek a láthatatlanságból.

Csak még néhány szempont és érdekesség:
A gyűjtés öröme és értelme mellett, az egyes darabok vizsgálata is megér egy misét. Arra gondolok, hogy relatíve nem nagy beruházással minerológiai vizsgálatokat is lehet otthon végezni pl. polarizációs mikroszkóppal. A polarizációs szűrővel egész más látványt nyújtanak az olivin, piroxén kristáyok. Aztán érdekes lehet pl kimérni az egyes kondrumok, kristályok méretét, vagy betekintő ablakot (cutting window) vágni egy "individual" darabon vagy fragmenten. Vasmeteoritoknál pl. a 20-40 sec-es salétromsavas maratás után magunk is készíthetünk az oktahedrites szerkezetről spéci maratott, polírozott felületű darabokat. Hozzáteszem ez egyben értékét is növeli a darabnak, mert a piacon az ilyen end-cut, half-cut darabok drágábbak is. Persze nem árt az óvatosság ui. a Widmanstetten vagy Thomson szerkezet előfordul a természetes vasnál is, pl. a hires Plateau Plutorano kráternél talált mezoszideritek mellett találtak ún origin iron-t vagy másnéven földi eredetű természetes vasat is, ami szintén mutathat Widmanstatten szerkezetet.

Egy kis történelmi érdekesség, hogy a Widmanstattem mintát 1808-ban fedezte fel Count Alois von Beckh Widmanstätten, a Császári Porcelángyár igazgatója, mikor is gázlánggal melegített vasmeteoritokat. Kevésbé ismert, hogy a nápolyi (Olaszország) G. Thomson 1804-ben salétromsavval kezelt vasmeteoritokat és rájött a mintázatra. Azonban az akkori Olaszország Napóleonnal küzdött és minden instabil volt így Thomson nagyon nehezen tudott kapcsolatot tartani a londoni szakemberekkel. Pl. levelezésének egy részét az egyik meggyilkolt futárnál találták meg. Végül is az az 1804-ben franciául megjelent Bibliothèque Britannique már említi eredményeit. De közben Thomson meghalt és az olasz (az angol eredeti fordításból) Atti dell'Accademia Delle Scienze di Siena-ban tették közé eredményeit. Így bár bizonyítottan Thomsoné az elsőbbség, de az osztrák Widmanstatten neve vált közismertté e témában.

Másik dolog a vékony szeletek készítése (néhány század mm!!!). Ezt csak profi gépekkel lehet elérni pl. GEOFORM aminek az ára nagyon magas. De ha van vkinek ilyen egész más világ tárul fel előtte a mikroszkóp tárgyszeletén. Színes, éles, kontrasztos mátrixba ágyazott kristályok, kondrumok lélegzetelállító látványt nyújtanak. Mellékelek pl. egy ilyeta híres Cseljabinszki meteoritból. A szakemberek elsősorban ezt vagy ilyeneket használnak oktatási és mérési célra.

Ha vkinek van érdekesnek minősített szelete, akkor szívesen csinálok róla felvételeket mikroszkóppal.

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.14. 10:23

Még egy érdekesség a vasmeteoritokról. Amikor egy kisbolygó anyaga (pl. vas részek) átmelegenek, mint korábban említettem, akár többször is, na, akkor a kamacit taenit arány a Fe-Ni tömeg% arányában más és más lesz. Ez a fáziátlakulás határozza meg a kialakuló minta szerkezetet. Alább látható a diagrammon a lényeg.

A kamacit egy vas/nikkel ötvözet , ami csak meteoritokban található meg, ahol a Fe-Ni aránya: 90:10 és 95:5, továbbá előfordulnak más elemek is benne, mint pl. Co, C. A kamacit szürkén fémes csillogású anyag és nem látni éles bontási határt az izometrikus hexaoktahedrális szerkezetben. Sűrűsége kb.8 g/cm ³, keménysége a Mohs-skálán 4-es. Nevezik balkeneisen-ek is.
A név a görög kamask (vonalas vagy fénylés) szóból származik. Ez az egyik fő alkotóeleme a vas meteoritoknak (oktahedrites, hexahedrites). A octahedrites változatban átlapolt, sávos szerkezetű és taenittel képezi a nevezetes Widmanstätten mintát. A hexahedrites változatban, finom párhuzamos vonalak láthatók (ezek a Neumann vonalak). Ez bizonyítja, hogy az anyag "sokk" hatásnak volt kitéve és így eltorzultak a szomszédos lapok.
Időnként a kamacit olyan szorosan összekeveredik a taenittel, hogy vizuálisan nehéz megkülönböztetni őket. A legnagyobb dokumentált kamacit kristály 92 × 54 × 23 cm-es! Kiváló példa a kamcites szerkezetre a híres Nandan meteorit (Nandan County, Guangxi Zhuang Autonomous Region, China).

A taenit szintén meteoritkus eredetű Fe, Ni ötvözet, ahol a Fe/Ni arány 20%-65%. A név a görög ταινία a "szalag" szóból származik. A oktahedrites szerkezet esetében a taenit sávokban ágyazódik be a kamacittal és képezi a Widmanstätten mintákat. Az ataxitoknál a teanit a fő alkotórész. Az oktahedrites szerkezetben a kamacitba finoman beágyazódott (kevert) taenit a plessit. A taenit egyike a négy ismert Fe-Ni meteorit anyagnak (a többi az említett kamacit, tetrataenit és antitaenit).

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.14. 10:38

Ja a lényeg számunkra amatőr-meteorit gyűjtők számára, hogy a kamacit a sötétebb szürke, a taenit a világos szürkébb. Így az otthoni mintán is látható az anyag elkülönítése. Néha látható még a rétegek közötti elválasztó határon barnás elszíneződés ami vas-oxid, népiesen rozsda:)
Sipi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.10.12. 16:53

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: Sipi » 2013.10.18. 17:30

A meteorit gyűjteményeteket miképp - milyen szisztéma szerint rendezitek?
Raktározás szempontjából milyen megoldásotok van?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.21. 09:18

Sziasztok!

A minták rendezése különféle módon történhet, attól függ, hogy mi áll rendelkezésre:

1. Lehetőség, hogy a hagyományos terminológia szerint rendezünk: vas, kő-vas, kő, tektitek, impactitok, vékonycsiszolatok.
2. Lehetőség, hogy ebből kivesszük az értékesebb, különlegesebb, történelmi meteoritokat és azt külön rekeszben tárlóban helyezzük el.
3. Lehetőség, hogy a katalogizált sorszám szerint rendezzük.
4. Lehetőség: a fantázia szerint:)

Mindenképpen fontos a tárolás módja! Az egyik megoldás a több darabot egy display specimen display box-ban helyezünk el.
A másik, hogy mindegyiknek külön doboza van (ezt csinálom én is), amit méretfüggően kell választani. Kb 100 db ilyen doboz az alsó alátét bársonnyal vagy szivaccsal kb. 120 USD. Van egy csomó gyártó, lehet válogatni. Ezek jól, passzosan záródó dobozok, feliratozhatók pl. nyomtatható öntapadós papírral. Az egyes darabok mellé érdemes betenni egy kis szilikagél tasakot állagmegóvás végett. A pallazit szeleteket érdemes műanyag átlátszó vékony műgyanta réteggel bevonni. Szebb is lesz meg védi is. A korrodálódott vasmeteoritokat ultrahangos tisztítóval lehet fémtisztává varázsolni, bár valakinek éppen a patina tetszik pl. Uruacu, Brazília vagy Dronino, Oroszország. A lényeg, hogy minél szárazabb, vízmentes, nedvesség és pormentes környezet legyen a tárolásnál. A vékonyszeleteket, az arra szolgáló zárható fedelű fadobozban szokták tárolni, de vigyázat a meteorit szeletek üveglemezmérete eltér a szokásos mikroszkóp tárgylemez méretektől, ami kb. 76,2x25,4 mm, a meteorit szeletek meg pl. 48x28 mm-esek, de van 55 mm-es is, ahogy a minta kívánta. A nem otthoni készítésű vékonyszeletekhez, külön kis műanyag tárolódobozkát adnak, az is megfelelő lehet.

A tárolószekrény külön ügy. Lehet az értékeseknél széf, vagy páncélszekrény rögzítve, de lehet bevédett területen átlátszó felülről megvilágítható üvegvitrin is, egy vagy több faktos. Ilyet az üzletberendezéseket forgalmazó vagy gyártó hazai cégeknél is be lehet beszerezni.

Üdv:
Zsolt
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”