Meteorit gyűjtemény

Meteorészlelők fóruma
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: jat » 2013.10.08. 19:43

Meteorit gyűjtemény
Jat
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.08. 20:12

Brenham.JPG
Sziasztok!

Mivel már sokszor esett szó, meteorit gyanús "tárgyakról" és úgy láttam van érdeklődés a téma iránt. Ezért gondoltam akit érdekelnek a VALÓDI meteoritok itt fórumot találhatna.
Nekem van egy elég részletes meteorit gyűjteményem, certifikációkkal stb., érdekes, különleges mintákkal. Tettem fel pár képet az albumomba.
Most egy híres és értékes pallizitról a Brenham meteoritról, mellékelek egy képet a gyűjteményemből. A kérdéses darab, egy szelet, gyönyörű sárgás, narancsos, zöldes olivin kristályokkal a fém között. A minta 50x45x3,5 mm-es és 44 g-os. Az USA-ban, Greensburg mellett találták az első darabot 1882-ben. Egyike a legkülönlegesebb és egyben értékes meteoritoknak.

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.10.09. 22:22

Ez az én gyűjteményem.
A nagyobbik egy 62,5g -os 46*27*18mm-es darab a dél-amerikai Campo del Cielo meteoritból. Ez az eddig ismert legnagyobb tömegű meteorit volt, több mint 100 tonnányit találtak már belőle. Korát 4-5000 év körülire teszik, az európaiak 1576-ban szereztek róla tudomást, amikor elkezdtek kíváncsiskodni, hogy az indiánok honnan szedik a vasat a fegyvereikhez.
A kisebbik darabka egy szelet a Muonionalusta meteoritból. Méretei: 33mm * 11mm * 3mm, 7,3g. Az első darabot 1906-ban találták, kb. egymillió éve hullhatott a mai Svédország területére.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.10. 08:02

Nahát, gyönyörű darabok! Irígy is vagyok egy kicsit! De legalább jó kezekben vannak, ha nem is nálam! :) Ilyesmikhez csak árveréseken lehet hozzájutni, vagy hagyatékból -a véletlen megtalálást nem számolva?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.10. 11:17

Szia!

Nos a hozzájutás. Is-is, meg a szerencse.
A hozzájutás elterjedt formái:
- gyűjtőktől,
- ásványkiállításokon (itt csak az elterjedt kevésbé értékes darabok vannak, esetleg egy-két nem tisztázott eredetű darab, hozzáteszem ezek jó része hamis meteorit, pl. kohósalak)
- interneten,
- csere útján,
- nagy ritkán vki szól, hogy talált vmit. pl. nekem most van egy amit a Bükk-fennsíkon találtak, na ez ütne, mert magyarországi és az nagyon ritka és értékes, az individual darabokért ezer USD-t is megadnak,
- aukciókon (de ide csak az ultra ritka, vagy múzeumi minőségűek kerülnek, horror árért).

Az én gyüjteményem kb. 100 db-os. A ritkák belőle a következők (a teljesség igénye nélkül):
- Ensisheim, L'Aigle, Luce, Barbotem, Cape York, Allende - ezek történelmiek, Almahata Sitta (kisbolygó előrejelzett becsapódásából), NWA 5000 (második legnagyobb holdi), cseljabinszki, kassai, Vaca Muerta, Uruacu, Tasmán tektit, Irgizite, Tambo Quemado, Nantan (fél kg-os) Tenham, Nothing, Zagami (marsi - a világ legdrágább E-bay-eladott meteoritjából darab), Shutter's Mill - szerves, a friss hullásokból - Sulagiri, Katol, India, antarktisziból Allan Hills 76009, stb. Plusz van egy űrszemetem, meg impaktitok pl. Zhamansin, Nördlingen, stb.

Folyamatosan fotózom őket, mikroszkóp alatt is. Elvileg honlap is készül (de lassan:(
Ha érdekel titeket eladás vagy csere íjatok.

Üdv:
Zsolt
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2013.10.10. 12:01-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.10. 11:57

A Zolinak a Muonionalusta meteorit szeletéhez csak annyit még, hogy ez egy IVA típusú oktahedrites meteorit (ebből a típusból 69 van, tehát közepesen reprezentált klán). A szelet vágásának iránya nagyon fontos mert az oktahedrit kristályok más és más textúrát adnak ki, vágás, polírozás és savmaratás után. Kb. olyan ez mintha egy elképzelt piramist más és más dőlészögű síkok mentén metszenénk el, így a Widdmanstetten mintázat mindig máshogy rajzolódik ki. Ehhez csatolok egy képet, hogy jobban megértsük.
Tehát a Zoli Muonionalusta szeletén látható, hogy a vágás síkja a 2. és 3. ábra közötti síkon történt.
Ha vkinek vagy nagyobb mintája az ún. cutting window beállításával szórakozhat és egy mintából több textúrájú szelet is nyerhető.
A vasmeteorotikhoz még annyit, hogy a naprendszerbeli ősanyag összeállásakor már egyszer felmelegedtek, majd amikor a szülőégitest ismét kezdett átmelegedni (akár kétszer is) a vas hamarabb folyik meg mint pl. az olivin, piroxén kristályok és így alakult ki a képen is látható olvadék szelet a differenciálódott szülőégitest belső részein.

Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.10. 13:29

Amik még nekem tetszenek és izgalmasak, azok a becsapódási kráterek nem meteoritikus breccsa (impaktit) anyagai.
Teszek ide pár képet ezekről.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.10. 13:32

Zhamansinit, Kazahsztán
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.11. 19:37

Mundrabilla_Iron_59_5g_2013.jpg
Itt van néhány kép a Mundrabilla meteoritról, amit Ausztráliában találtak Premier Downs-nál kb. 1960-ban, TKW: ~20 tonna.
A nagyított képek mikroszkóppal készültek 7x, 25x és 45x nagyításnál. A meteorit típusa IAB medium oktahedrit. A mintám félbevágott, polírozott és savmaratott, 59,5 g, mérete 35x22x20 mm.

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteorit gyűjtemény

Hozzászólás Szerző: cbo » 2013.10.11. 19:43

Mikroszkópos képek: 45x. 25x, 7x nagyítások, polarizáció nélkül.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”