Meteoritok, meteorit gyűjtők

Meteorészlelők fóruma
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 21:52

Végh Zoli írta:
2020.12.31. 18:20
Véletlenül nem nyugdíjas tanár vagy , aki paleontológusként foglalkozott a Kárpát medencében régen élt madarakkal ?
Véletlenül sem. Én valaki más vágyok és nem nyugdíjas.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 22:38

Attila írta:
2020.12.31. 21:16
Kedves Alex (vagy István)!

Az általad fentebb leírtakkal magam is tisztában vagyok, ezért írtam, hogy "kissé sarkítva", de úgy látszik, átsiklottál fölötte (vagy nem értetted meg)...

Másrészről, nekem ahhoz, hogy az én szemem ilyen patetikus könnyekkel legyen tele, nem kell meteorit; elég, ha a pl. a kezemre nézek, és arra gondolok, hogy a testem összes atomja hajdanán egy (vagy több) csillag belsejében keletkezett, sőt, szupernóva-robbanásban jött létre jónéhány vasnál nehezebb elemem. (Csak már nem emlékszem rá. :lol: ) De ezért a levágott körmeimet még nem állítom ki vitrinben, pedig szerintem ez is egy csodálatos gondolat. 8-)

Az egyik későbbi hozzászólásod kapcsán pedig úgy gondolom, hogy mindegyikünknek vannak személyiségbeli hibái, kinek több, kinek kevesebb; neked is, nekem is. Zsolt sem hiba nélkül való, de szakmai szempontból ritkán nyúl mellé. A személyiségbeli tulajdonságait viszont nem biztos, hogy itt kellene támadni (mint a tiédet sem, az enyémet sem, és másét sem). A hozzászólások megfogalmazásánál javaslom, maradjunk meg a szakmai kérdéseknél, amire az adott topic utal.


Üdv,
MDA

Tudod, mit, kedves Attila: sohasem kell messzire menni ahhoz, hogy az ember süket fülekre találjon. Te nagyon el vagy tévedve, Uram. Ha gondolod, én is készíthetnék egy hosszú lajtstromot arról, hogy mi az ami a Földön ősi csillagokból származó anyagból áll, hogy kitehessem a vitrinbe dísznek! Mondjuk a levágott hajam is ide kerülhetett volna, ha annyira patetikus vagy inkább radikális lennék. A végletekig nem kell elmenni, mint ahogyan az te gondolod vagy talán még teszed is. Ha te olyan viccesnek találod ezt a meteorit-témát, hát figyelj, a véleményedet elmondtad, de itt ebben a topic-ban nem igazán van mit keress. Ez a topic szerintem nem az olyanokért lett létrehozva, mint te, aki vizsgálod a Naprendszer égitestjeit teleszkóppal de gőzöd sincs arról vagy legalábbis átérezni nem tudod mit jelent, ha azoknak egy darabját kezedben tarthatod. Furcsa önellentmondás. Ez a te szegénységi bizonyítványod, nem az enyém. A tudományban nincs helye szubjektivitásnak, személyiségi hibák miatt elkövetett baklövéseknek; a tudományban csak a rációnak, az objektív meglátásoknak van helye. Ha személyeskedni akarsz, akkor válassz arra másik helyet és másik embert. EZ NEM KOCSMAFAL! Te engem kritizáltál és nem a kommentemet. Patetikusnak tartasz... figyelj, jogod van ahhoz, hogy annak tarts engem, aminek akarsz és ez mindenki másnak is ugyanúgy szól! De azt ne itt nyilvánítsd ki, ha megkérhetlek erre! Engem cseppet sem érdekelnek Kereszty úr személyiségi hibái sőt mitöbb, ő maga sem - erősen félreérthettél, barátom. Nekem megvan a magam élete, a magam kutatása, a magam szemléletmódja. Szeretném mindezt megőrizni magamnak attól függetlenül, hogy ki hogyan vélekedik rólam.

Nem siklottam el egyetlen szavad felett sem, vagy ismerem jól a magyar nyelvet és tudom mit jelent az általad használt kifejezés. Én csöppet sem sarkítok semmin, hanem mindent egyenesen leírok úgy, akár vegyes érzésekkel is, ahogyan én látom. Szerintem a te sarkításod elég rossz irányt váltott és tévutra csalt téged, mivel az általad megfogalmazott gondolat a meteoritokról nem helyes. Számomra semmi sem csak fekete és fehér, ahogyan sok más embernek. Számomra csak a szürke szín létezik!

Üdv, István
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.12.31. 22:51

Mint tudjuk, annak a szürkének is van legalább ötven árnyalata.
De az az árnyalat amit Te képviselsz István, az egyáltalán nem hiányzik ide!

D.Laci
ui.: Szerintem itt érdemes lenne befejezni a reagálásokat, mint a korábbi időszakokban felbukkanó trollokkal.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.31. 23:20

Silvanius írta:
2020.12.31. 22:38
Tudod, mit, kedves Attila: ...
Igazad van.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 23:23

cbo írta:
2020.12.28. 16:33
Fémgazdag winonait meteorit

Ezt a gyönyörű FeNi fémfázisban igen gazdag - igen ritka típusú - akondrit meteoritot 2020-ban Algériában találták, viszonylag jelentős, sok kg-os mennyiségben.

De mik is ezek a furcsa nevű meteoritok?

A winonait az egyik primitív akondrit típusú meteorit, mely metamorfózis, részleges megolvadás, breccsásodás jeleit mutatja relikt kondrumok jelenléte mellett, geokémiája a H és E kondritok között átmenetet képez. Egyes példányaiban jelentős fémvasnikkel található, ami étetve Thomson-Widmanstätten mintázatot mutat. Névadó meteoritja az arizónai, USA Winona melleti ásatáson 1928-ban talált talált ugyanilyen nevű meteorit.

Érdekesség, hogy Winona rendkívül közel fekszik a világhíres Barringer-kráterhez. Mint minden primitív akondrit, így ez is kémiai és ásványtani hasonlóságot mutat a kondritokkal, de szerkezetileg már mások (átolvadtak, átkristályosodtak) és lehetnek bennük relikt (visszamaradt) kondrum maradványok, lényegében egy átmeneti meteorit típus. A winonaitoknál és a hozzájuk kémialag közel álló IAB és IIICD típusú vasmeteortiknak feltehetően egy azonos vagy hasonló forráségitestje lehetett.

A képen a 9 cm-es nagyméretűnek számító, étetett (savmart) szelet példányom látható.
Érdemes megfigyelni a fémfázis szépen fejlett Thomson-Widmanstätten mintázatát, illetve a szilikátos fázis aprószemcsés ásványait.

Üdv:
CBO


winoniate_24_9_gr_01.jpg

Na látja! Tévedni emberi dolog! Nem is baj az, ha rögtön észrevesszük és kijavítjuk. A tudományban nincs helye efféle tévedéseknek, elszámításoknak. De attól még a maga részéről ez hiányosság marad, mivel nem figyelt oda olyasmire, amire kutatóként legalább odafigyelhetett volna. De ha már kutatók sem teszik, akkor ki tegye meg? Ha nem figyelmeztetem, ez a kis cikke változatlan maradt volna, még akkor is ha annyian állnak ki magáért! Azt viszont akkor is állítom, hogy az észt osztani itt nem kell, tisztelt Uram. A büszkeség "férevezető", azaz félrevezető tulajdonság. Nem érdemes alábecsülni senkit sem, főleg ha személyesen az illetőt nem is ismeri. Ön gúnyt űzött az én álláspontomból, amikor egy meteoritnak gondolt kőzettel fordultam Magához. Nagy hibát követett el ezzel és ez most visszaütött magára. Ön a saját hivatását tagadta meg azzal, hogy ezt tette, mert nem volt nyitott egy esetleges új meteorit klasszifikálására. Miért kell azt felhánynia nekem, hogy Ön ingyen dolgozik és nem kér pénzt senkitől?! Mi közöm nekem ehhez?! Hmm???!!! "Miért is lenne meteorit", mi! Mondja meg maga, hisz a szakértő elvileg maga! Ne rajtam kérje számon a saját hiányosságait! Én nem ismerem Önt és nem is érdekel az Ön személye. Azóta valódi, képzelje - VALÓDI METEORITOT is találtam nemrégiben, amit Ön szakértőként sohasem talált!!! Könnyű ülni a székünkben és várni, hogy a dealer-ek találjanak újat, hogy azt pénzért megvehesse!!! Egyébként B.U.É.K. magának is.

Üdv., Silvanius
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 23:34

D.Laci írta:
2020.12.31. 22:51
Mint tudjuk, annak a szürkének is van legalább ötven árnyalata.
De az az árnyalat amit Te képviselsz István, az egyáltalán nem hiányzik ide!

D.Laci
ui.: Szerintem itt érdemes lenne befejezni a reagálásokat, mint a korábbi időszakokban felbukkanó trollokkal.
Kedves D. Laci. Nekem nagyon elegem van abból, hogy magyarázkodnom kell mindenkinek! Érted te ezt? Felfogod? Egy olyan világban élünk, ahol a szürkének 256 különféle árnyalata van! Érthető? Na most, számomra az én világnézetemben mindegyik egy-egy embertípust jelöl. Eddig világos? Ha igen, remek! Tehát, az az árnyalat, amit én képviselek, nem lehet ismert számodra, hisz én sem vagyok az! Úgyhogy légy szíves és vegyél vissza, mert olyasvalakiről próbálsz egy véleményt összetákolni a fejedben, akit NEM is ISMERSZ SZEMÉLYESEN! Remélem, megértetted végre!? Hogy érdemes lenne-e valamit megtennem vagy sem, azt én magam döntöm el! Érthető? Csak azért lehet szerinted a szürkének 50 árnyalata, mert egy film címe ezt sugallja neked. Innen is látszik, hogy mennyire vagy művelt ember, ha már ilyen bíráskodóan írsz nekem vissza! Az írásaimat nem nevezném "trolloknak" és ha lehet, kommunikálj velem csak hagyományos magyar nyelven ezen a fórumon ha akarsz valamit velem közölni! Rendben? B.U.É.K.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 23:35

Attila írta:
2020.12.31. 23:20
Silvanius írta:
2020.12.31. 22:38
Tudod, mit, kedves Attila: ...
Igazad van.


MDA
Köszönöm szépen az egyetértésedet, kedves Attila!
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 23:44

Szerintem ünnepelni kellene, nem?! Másoknak nincs családjuk?

Üdv,. Silvanius
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: hg » 2021.01.01. 11:00

Attila írta:
2020.12.31. 21:16
[...] arra gondolok, hogy a testem összes atomja hajdanán egy (vagy több) csillag belsejében keletkezett [...]
Az élő szervezetek jelentős összetevője a hidrogén. Ezek az atomok persze megjárhatták a csillagok belsejét. Vagy nem. Vajon milyen (csekély) arányban van bennünk csillagot meg nem járt anyag? Bocsánat, ez sem meteoritos téma.
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.01. 11:07

hg írta:
2021.01.01. 11:00
Vajon milyen (csekély) arányban van bennünk csillagot meg nem járt anyag? Bocsánat, ez sem meteoritos téma.
Gábor
Igen, ez igaz, és jó a kérdés is.
De attól tartok, hogy ebbe az intersztelláris anyag vs. csillaganyag arány mellett - a manapság még explicit módon nem bizonyított - "sötét anyag" mibenléte is belejátszik, amiről pedig - főleg ilyen szinten, ha jól tudom - még csak szellentésünk sincs...
(Nekem a sötét anyagot illetően egyébként van egy másik verzióm is, de nem végeztem asztrofizikát, csak "sima" fizika szigorlatom van, így nem akarok okostojáskodni...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”